2-а-719/2010/0514
24 червня 2010 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого судді Діденко С.О.
при секретарі Сухіна О.Ю.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Носач Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
13 травня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, посилаючись на те, що постановою начальника управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області ОСОБА_3 від 6 травня 2010 року №22 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
У постанові зазначено, що ОСОБА_1 займаючи посаду начальника ВП «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» ДП «Добропіллявугілля» вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 4 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме: згідно акту перевірки № 19 від 28 травня 2010 року порушив строк сплати авансових платежів, передбачений ч. 6 ст. 20 ЗУ «Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого страхувальники зобов'язані одночасно з видачею сум виплат, на які нараховуються страхові внески, зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді страхових внесків в пропорційних розмірах.
ОСОБА_1 не згоден з постановою та винною особою себе не вважає з наступних підстав:
1. Протягом липня-серпня 2009 року на виконання урядового рішення (протокол засідання Кабінету Міністрів України від 23.07.2009 р. № 48) з метою недопущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям згідно вимог Міністерства вугільної промисловості України забезпечувались першочергове спрямування коштів, що виділяються з державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля виключно на виплату заробітної плати працівникам. Рішенням передбачено, що нараховані внески до Пенсійного фонду та інших державних фондів підлягають сплаті протягом жовтня-листопада поточного року. Протоколом наради представників Донецькій обладміністрації з керівниками вугільної промисловості, на яку були запрошені представників фондів соціального страхування та Пенсійного фонду України, було прийнято рішення погодити розстрочку платежів до Пенсійного фонду України.
Протоколом засідання Уряду № 70 від 29.10.2009 року продовжено строки погашення страхових внесків з 01.01.10 р.
2. Телеграмами від 27.07.2009 року, 29.07.2009 року, 20.08.2009 року Міністерство вугільної промисловості зобов'язало ДП «Добропіллявугілля» та всі його відокремлені підрозділи у тому числі в ВП «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» не допустили заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям, згідно вимог Міністерства вугільної промисловості України забезпечувались першочергове спрямування коштів, що виділяються з державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля виключно на виплату заробітної плати працівникам.
Відповідно до статті 43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Це право є пріоритетним, ніж сплата податків та інших загальнообов'язкових платежів.
Невиконання ОСОБА_1 вищезазначених телеграм та урядового рішення (протокол засідання Кабінету Міністрів України від 23.07.2009 року № 48) та законодавства про оплату праці могли привести до притягнення його до дисциплінарної відповідальності з позбавленням займаної посади, а також і кримінальної відповідальності, що передбачено ст. 36 ЗУ «Про оплату праці».
У судовому засіданні ОСОБА_1 повністю підтримав свої позовні вимоги та просив суд скасувати постанову ПФУ в м. Добропілля про накладення на нього адміністративного штрафу в розмірі 850 грн. за ст. 165-1 ч. 4 КпАП України.
Представник відповідача Носач Т.О., яка діє за довіреністю, суду пояснила, що вимоги не визнають з наступних підстав: Нормою ст. 14 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальниками є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) та зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період не пізніше через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Згідно п. 14 р. 15 ЗУ № 1058-1V гірничі підприємства сплачують страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Отже, відокремлений підрозділ «Управління матеріально-технічного постачання» є страхувальником.
Згідно частини 2 п. 12.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1, органи Пенсійного фонду України мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Згідно ЗУ № 1074- IV від 05.03.2009 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України та посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» встановлено новий склад адміністративного проступку - несплата або несвоєчасна сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів.
Протоколом № 22 від 28 квітня 2010 року чітко визначено, що начальником ВП «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» було вчинено правопорушення передбачене ст. 165-1 КпАП України. Тобто, є явний факт правопорушення. Згідно вищезазначеної норми штраф накладається на посадових осіб підприємства, на підставі чого на ОСОБА_1 була винесена постанова № 21 від 6 травня 2010 року про накладення адміністративного стягнення у розмірі 850,00 грн. Оскільки з дня виявлення правопорушення та накладення адміністративного стягнення не минуло двох місяців, то норми ст. 38 КпАП України управлінням ПФУ в м. Добропілля не порушені.
Відокремлений підрозділ здійснює діяльність на підставі Положення про ВП «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» ДП «ДВ». Згідно п. 6.8.3 Положення - підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток та податку на додану вартість. Згідно п. 9.21 Положення - керівник підрозділу несе персональну відповідальність за недостовірне нарахування та несвоєчасну сплату податків і зборів. Статтею 17 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхові внески є обов'язковим платежем до органу Пенсійного фонду України.
ВП «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» ДП «Добропіллявугілля» в особі начальника ОСОБА_1 повинна своєчасно та у повному обсязі сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно діючих нормативних актів. Ненадання підприємством «Добропіллявугілля» підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» коштів, для своєчасності сплати страхових внесків, не повинно бути підставою для ігнорування чинного законодавства. Це питання має вирішуватися між підприємством і підрозділом.
Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши доводи позивача, та заперечення представника відповідача, дослідивши у сукупності матеріали справи, та надані сторонами докази, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 287 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Під час розгляду справи, оскаржувана постанова перевірялася судом на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме, чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо.
В судовому засіданні достовірно з'ясовано, що Відокремлений підрозділ «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» без статусу юридичної особи, керівником якого призначено ОСОБА_1.
Як вбачається з матеріалів справи, з протоколу № 22 про адміністративне правопорушення від 28 квітня 2010 року, Управління пенсійного фонду України проведено перевірку Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» додержання строків сплати авансових платежів у вигляді сум страхових внесків, що підлягають сплаті одночасно з виплатою заробітної плати, передбачений ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058. У разі недостатності у страхувальника коштів, виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах. Так, при виплаті заробітної плати:
30 липня 2009 року за червень 2009 року необхідно було сплатити суму авансових платежів 28944,90 грн., фактично сплачено 2345,00 грн.;
21 серпня 2009 року за липень 2009 року необхідно було сплатити суму авансових платежів 37528,60 грн., фактично не сплачено;
29 вересня 2009 року за серпень 2009 року необхідно було сплатити суму авансових платежів 37645,84 грн., фактично не сплачено;
28 грудня 2009 року за листопад 2009 р. необхідно було сплатити суму авансових платежів 36935,00 грн. фактично не сплачено;
1 лютого 2010 року за грудень 2009 року необхідно було сплатити суму авансових платежів41084,04 грн., фактично не сплачено;
26 лютого 2010 року за січень 2010 року необхідно було сплатити суму авансових платежів 35650,89 грн., фактично не сплачено;
Сума не сплачених платежів складає 225403,47 грн. (арк. справи 11)
Постановою начальника Пенсійного фонду України в м. Добропілля ОСОБА_3 від 6 травня 2010 року № 22, на підставі акту позивач ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 165-1 ч. 4 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Таким чином в неповному обсязі були сплачені страхові внески до фонду за червень, липень, серпень, листопада, грудень 2009 року, січень 2010 року.
Згідно графіку погашення заборгованості по страховим внескам до Пенсійного фонду України, нарахованим за червень-серпень 2009 року по ДП «Добропіллявугілля» встановлено періоди погашення та суми погашення заборгованості (арк. справи 9).
З висновками перевірки ПФУ в м. Добропілля та накладення на позивача адміністративного стягнення погодитися не можна з наступних причин.
Дійсно, згідно ст. 14 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальниками є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання (в тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) та зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Згідно п. 14 р. 15 ЗУ №1058-IV гірничі підприємства сплачують страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
На підставі положення про відокремлений підрозділ «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» Державного підприємства «Добропіллявугілля» керівник та головний бухгалтер підрозділу несуть персональну відповідальність за вірність обчислення та своєчасну сплату податків та обов'язкових платежів до бюджету та фондів згідно чинного законодавства, але позивач ОСОБА_1, як посадова особа, не є розпорядником державних коштів, які надходять до ВП «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» за призначенням із ДП «Добропіллявугілля», на виплату заробітної плати, в тому числі сплату страхових соціальних внесків.
Разом з тим розпорядженням Генерального директора В.Ф. Панібратченко № 80 від 08.07.2009 року зобов'язано узгоджувати всі перерахунки фінансових коштів з розрахунків ВП з дирекцією з економіки та фінансів.
Між тим, згідно п. 9.3.7 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ, яка затверджена постановою правління ПФУ №21-1 від 19.12.2003 року, фінансові санкції в розмірі 50% застосовуються за несплату, неповну або несвоєчасно сплату авансових платежів із страхових внесків.
Протягом липня-серпня 2009 року на виконання урядового рішення (протокол засідання Кабінету Міністрів України від 23.07.2009 р. № 48) з метою недопущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям згідно вимог Міністерства вугільної промисловості України забезпечувались першочергове спрямування коштів, що виділяються з державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля виключно на виплату заробітної плати працівникам. Рішенням передбачено, що нараховані внески до Пенсійного фонду та інших державних фондів підлягають сплаті протягом жовтня-листопада поточного року. Протоколом наради представників Донецькій обладміністрації з керівниками вугільної промисловості, на яку були запрошені представників фондів соціального страхування та Пенсійного фонду України, було прийнято рішення погодити розстрочку платежів до Пенсійного фонду України.
Крім того, суд вважає, що при винесенні постанови №22 від 06 травня 2010 року начальника управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля були порушені вимоги ст.ст. 280,283 КпАП України.
Так, при винесенні постанови про накладення штрафу на ОСОБА_1 в розмірі 850 грн. не було з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, слід зробити висновок, що 28 квітня 2010 року страхові внески були перераховані до фонду не в повному обсязі Державним підприємством «Добропіллявугілля» не з вини керівника ВП «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» ОСОБА_1
У відповідності до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема, людина її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Дослідивши в сукупності всі надані сторонами докази, суд прийшов до висновку, що виносячи постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, суб'єкт владних повноважень, в порушення вимог ст. 280 КУпАП не перевірив, чи мав ОСОБА_1 реальну можливість здійснити ці виплати, чи були у підприємства відповідні кошти, чи є у діях позивача провина в порушенні Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття».
Натомість, суд вважає, що вина позивача ОСОБА_1 в несвоєчасній сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відсутня, оскільки грошові кошти у вказаний період Державним підприємством «Добропіллявугілля» не надавались, відповідно, не були своєчасно сплачені внески до фонду на випадок безробіття.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому ст. 18 КУпАП передбачено, що не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.
З урахуванням наведеного, суд вважає що постанова № 22 від 6 травня 2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 165-1 ч. 4 КУпАП підлягає скасуванню.
Згідно ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Статтею 289 КУпАП, передбачено, що скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом 10 днів з дні винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу. ОСОБА_1 звернувся до суду своєчасно в установлені законом строки.
Керуючись ст. 55 Конституції України, ст.ст. 2, 3, 6, 7, 11, 71, 86, 94, 99, 100, 104, 158,159, 161-163 КАС України, ст.ст. 3, 7, 9, 165-3, 256, 268, 280, 283, 285 КУпАП, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, - задовольнити.
Скасувати постанову № 22 від 06.05.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності начальника Відокремленого підрозділу «Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель» ДП «Добропіллявугілля» ОСОБА_1 за ч.4 ст. 163-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 850 гривень.
Постанова відповідно до ч.1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Складено одноособово в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Головуючий суддя С.О.Діденко