Рішення від 26.07.2010 по справі 2-8196/2010

Справа № 2-8196/2010 р.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2010 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Діденко С.О.

при секретарі Сухіна О.Ю.

представника відповідача Носач Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

21 липня 2010 року ОСОБА_2 звернувся до Добропільського міськрайонного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії, посилаючись на те що він перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Добропілля, в позовній заяві зазначив, 12 січня 2010 року ОСОБА_2 звернувся в управління із заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40,45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Йому стало відомо, що при перерахунку пенсії було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

На його погляд, цей факт порушує вимоги ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після перерахунку, зробленого відповідачем, розмір його пенсії став значно менше очікуваного.

Просить визнати дії відповідача неправомірними: зобов'язати УПФУ в м. Добропілля зробити перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2009 рік, також зобов'язати виплатити на його користь заборгованість, що виникла внаслідок недоплати пенсії з січня 2010 року.

Представник відповідача УПФУ в м. Добропілля, за дорученням головний спеціаліст-юрисконсульт Носач Т.О. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала пояснивши суду, що частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсії проводились відповідно до пп.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 р. відповідно до пп.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Просила суд в задоволенні позову відмовити.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання 26 липня 2010 року не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність, наполягає на задоволенні вимог.

Керуючись правилами статті 169 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу в відсутність ОСОБА_2, по матеріалам, які є в наявності в справі. Представник відповідача не заперечує проти розгляду справи в відсутність позивача.

Заслухавши пояснення представника відповідача та вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов слід задовольнити. Свій висновок суд обґрунтовує наступним.

Розглядаючи цивільну справу по суті, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовідносини, які виникли мiж позивачем та відповідачем слід розглядати iз застосуванням норм Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Цивільного Кодексу України.

Статтею 19 ч.2 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадовi особи зобов'язані дiяти лише на пiдставi та в межах повноважень та у спосiб, що передбачені Конституцiєю та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в м. Добропіллі, як отримувач пенсії, згідно ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується копією посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.6). В січні 2010 року ОСОБА_2 звернувся в управління із заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно його заяви йому провели перерахунок пенсії. Вказаний перерахунок пенсії проведений на підставі пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 згідно з яким перерахунки пенсій у 2009 році проводяться з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). Тобто перерахунок пенсії проводився виходячи з середньої заробітної плати за 2007 рік. Вказані дії відповідача вважає незаконними, оскільки вони протирічять Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля щодо перерахунку призначеної її пенсії та зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в м. Добропілля здійснити перерахунок та виплату призначеної її пенсії у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким при проведенні перерахунку пенсій застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто 2009 рік, починаючи з 01.01.2010 року.

Так, статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що при проведені перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунок пенсії. Тобто у його випадку при перерахунку пенсії відповідачем повинен був застосовуватися показник заробітної плати за 2009 рік, який складає 1650,43 грн.

Виходячi з загальних засад прiоритетностi законiв над урядовими нормативними актами суд вважає, що при вирiшеннi даного спору слiд застосовувати правила ст.ст.40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заробітна плата для перерахунку пенсії прийнята відповідно до частини 1 ст. 40 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Частиною 2 ст. 40 даного закону передбачено, що для визначення заробітної плати для обчислення (перерахунку) пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік попереднього року, який передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у даному випадку за 2009 рік.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

П. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав та свобод.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

П. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно - правовий акт який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

У зв'язку з викладеним, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля Донецької області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким при проведенні перерахунку пенсій застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто 2009 рік, який складає 1650,43 грн. починаючи з 01.01.2010 року

На підставі п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів "Про державне мито" від 21.01.1993 року № 7-93 Пенсійний фонд України звільняється від сплати державною мита.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 10, 15, 60, 212 - 215 ЦПК України, ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії, - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, з застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2010 року з врахуванням заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2009 рік.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана в Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів після проголошення рішення.

Складено одноособово у нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Головуючий суддя С.О.Діденко