Постанова від 23.02.2023 по справі 201/1213/23

Справа № 201/1213/23

Провадження № 3/201/757/2023

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2023 року м. Дніпро

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Гончаренко В.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з ГУ ДПС у Дніпропетровській області, стосовно ОСОБА_1 , громадянки України, працюючої продавцем ТОВ «М-Поінт», притягнутої за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Посадовою особою ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , відповідно до якого остання 17 листопада 2022 року, приблизно о 17 годині 00 хвилин, будучи продавцем ТОВ «М-Поінт», в кіоску, розташованому по Бульвару Слави, 45 в м. Дніпрі, допустила порушення встановленого законом порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме провела розрахункову операцію без застосування РРО та без видачі відповідного розрахункового документа, встановленої форми.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про причини своєї неявки не повідомила, при цьому захисник останньої подав до суду клопотання про закриття провадження по даній справі, у зв'язку з відсутністю в діях його підзахисної складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд доходить висновку, що дана адміністративна справа підлягає закриттю за відсутністю складу правопорушення в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки доказів зібраних в дану справу не достатньо для того щоб зробити однозначний висновок щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, в якому обвинувачується останній.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, при цьому доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП настає за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг -.

Саме в разі коли до службових обов'язків посадових осіб або осіб, які здійснюють розрахункові операції входить забезпечення дотримання встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послу, такі особи повинні бути притягнуті до адміністративної відповідальності, у тому числі за порушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Протоколом про адміністративне правопорушення № 831 від 25 листопада 2022 року ОСОБА_1 , як особі, яка здійснювала розрахункову операції, ставиться у провину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, проте жодних доказів на підтвердження того факту, що зазначена особа дійсно обіймала в інкримінований період посаду продавця ТОВ «М-Поінт» і до її посадових обов'язків входило забезпечення дотримання встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послу в матеріалах адміністративної справи немає, а отже зробити достовірний висновок про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення протиправного діяння, яке ставиться їй у провину складеним стосовно неї протоколом неможливо. Оскільки будь-яких документів, які посвідчують повноваження такої посадової особи, не було долучено до матеріалів цієї справи, то вказані відомості неможливо встановити судом самостійно, так як провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється в рамках пред'явленого обвинувачення, в даному випадку в межах фактичних обставин, викладених у відповідному протоколі, а також виходячи з матеріалів наданих для розгляду, які були попередньо зібрані та належним чином процесуально закріплені уповноваженою на те посадовою особою, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості самостійно усунути недоліки, що виникли у зв'язку з суперечливістю самого протоколу та відсутністю відповідних матеріалів адміністративної справи, оскільки до повноважень суду не входить збирання доказів, їх вилучення або долучення іншим чином за власною ініціативою, при цьому перекладання на себе повноважень посадової особи уповноваженої на складання протоколу про адміністративне правопорушення, в противному випадку, призведе до порушення судом принципу рівності сторін процесу.

За таких обставин з упевненістю неможливо стверджувати, що ОСОБА_1 , будучи особою, яка здійснювала розрахункові операції, допустив порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а тому наявність сумніву про цей факт повинно трактуватись на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, так як протилежного не доведено матеріалами, зібраними особами, уповноваженими на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Крім того у протоколі про адміністративне правопорушення № 831 від 25 листопада 2022 року не зазначені дата, місяць, рік народження та місце проживання ОСОБА_1 . Водночас встановити самостійно вказані відомості про особу, яка притягається адміністративної відповідальності суд позбавлений можливості, оскільки, по-перше, суд не може переклади на себе повноваження посадової особи уповноваженої на складання відповідного протоколу, що в противному випадку призведе до порушення принципу рівності сторін процесу, по-друге, в матеріалах цієї справи немає відповідних даних, які б дозволили це зробити.

Таким чином порушення, допущенні посадовою особою ДПС при складанні протоколу про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості здійснити повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи, а отже досягти завдань провадження в справі про адміністративні правопорушення, що в свою чергу є перешкодою для розгляду адміністративної справи по суті, з'ясування її обставин та притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

В світлі даної ситуації, слід вважати, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, оскільки суд вправі обґрунтовувати свої висновки про винуватість лише доказами, що випливають із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).

Згідно з ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Отже, враховуючи, що відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, доходить висновку про відсутність поставленого у вину ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, відповідальність за яке встановлюється за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , притягнутої за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП - закрити за відсутністю складу правопорушення.

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набрала чинності:

Суддя:В.М. Гончаренко