Рішення від 08.03.2023 по справі 420/12048/22

Справа № 420/12048/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 березня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 у якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 18.02.2022 року №65 «Про результати службового розслідування за фактом нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 » щодо притягнення матроса ОСОБА_1 , радіотелефоніста радіо відділення інформаційно-телекомунікаційного вузла до повної матеріальної відповідальності у розмірі заподіяної з її вини державі шкоди на суму 137872,71грн. мотивуючи це тим, що згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.06.2021 №138 її, матроса ОСОБА_1 , радіотелефоніста радіовідділення інформаційно-телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 , допущено до тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою начальника їдальні взводу забезпечення роти матеріального забезпечення батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , та вважати таким, що з 30 червня 2021 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків. Відповідно до ст.85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608, Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», акту прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 від 05.01.2022 вх.№52/181, наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно- господарчої діяльності) від 06.01.2022 №6 «Про призначення службового розслідування за фактом виявленої нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 », рапорту начальника речової служби військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 21.01.2022 вх.№884 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарчої діяльності) від 25.01.2022 №55 «Про перепризначення службового розслідування», заступником командира з тилу реактивного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_3 , проведено службове розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли виявленню нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 .

За результатами службового розслідування 18.02.2022 року складено Акт службового розслідування за фактом виявленої нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 .

За висновками акту службового розслідування встановлено, що відповідно до акту прийому- передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 від 05.01.2022 вх. 52/181, зафіксована втрата майна продовольчої служби військової частини НОМЕР_1 та сума яка підлягає утриманню складає 137872,71 грн.

За результатами службового службового розслідування командиром в/ч НОМЕР_1 виданий наказ №65 від 18.02.2022 року яким позивача визнано такою що заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності, проте через виключення її зі списків особового складу частини унеможливлює притягнення до дисциплінарної відповідальності, та вирішено притягнути її до повної матеріальної відповідальності у розмірі заподіяної з її вини шкоди державі на суму 137872,71грн.

Та як вказує позивач під час вступу на посаду вона не приймала майна та оплату за виконання обов'язків начальника їдальні їй виплатили тільки за липень, серпень 2021р. Також не враховано те, що вона у період з 05.10.2021року по 22.10.2021 року перебувала на лікарняному, а в період з 30.11.2021 року по 25.12.2021 року перебувала у відпустці. Стверджує, що службове розслідування щодо неї проведено поверхнево та упереджено. Та не погоджується з закидання їй того, що нестача стала саме в період з 01.07.2021року по 05.01.2022року тоді як вона виконувала обов'язки начальника їдальні тільки в період з 01.07.2021року по 31.08.2021 року. До матеріальної відповідальності може бути притягнуто військовослужбовця у разі заподіяння прямої дійсної шкоди, наявної з його боку протиправної поведінки у зв'язку з неналежним виконанням ним обов'язків військової служби або службових обов'язків та наявності взаємозв'язку між діями військовослужбовця та заподіяної шкоди. Також оскаржуваний наказ до цього часу позивачу не доведено під підпис, та порушений строк проведення службового розслідування - один місяць, так як наказ на продовження цього строку відповідачем не видавався.

Відповідач подав до суду відзив у якому просив відмовити у задоволенні позову мотивуючи це тим, що згідно рапортів №7007 та 7034 від 30.06.2021 року позивач справу та посаду радіотелефоніста радіо відділення ІТВ в/ч НОМЕР_1 здала та прийняла і приступила до виконання службових обов'язків тимчасово виконуючої начальника їдальні. Згідно наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 30.06.2021року №138 позивача допущено до виконання службових обов'язків тимчасової виконуючої обов'язки начальника їдальні. Згідно п.3.2.4 Положень начальник їдальні частини повинен вести облік обладнання, столово-кухонного посуду, інвентарю та іншого майна, слідкувати за їх станом та збереженням. Та позивач була матеріально-відповідальною особою з 30.06.2021року по 05.01.2022 року. Та позивач кожного місяця подавала рапорти на ім'я командира в/ч в яких клопотала про виплату надбавки за бойову готовність за складність та напруженість на працівників ЗСУ які працювали у їдальні в/ч НОМЕР_1 та були підпорядковані матросу ОСОБА_1 . Посилається на недотримання позивачем п.п.9.5.3 Положення та прийняття ним посади без проведення інвентаризації матеріальних засобів та без жодних зауважень. Також наявність матеріальних засобів та відповідність їх бухгалтерському обліку у службах, які рахувались за їдальнею у 2020 році підтверджується Актом №56 від 04.12.2020 року перевірки майна квартирно-експлуатаційної служби в/ч НОМЕР_1 вх №3738/144 разом із Інвентаризаціним описом записів станом на 02.12.2020 та актом інвентаризації матеріальних засобів продовольчої служби в/ч НОМЕР_1 №4026/144 від 18.12.2020р. разом із інвентаризаційним описом записів станом на 01.11.2020р. Таким чином відповідач вважає доведеним наявність шкоди , протиправної поведінки позивача у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням обов'язків військової служби.

Ухвалою суду від 20.09.2022 року відкрито позовне провадження в справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 20.09.2022 року зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 09.01.2023 року поновлено провадження у справі.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Відповідно до ч. 6 ст. 120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після цього робочий день.

Дослідивши адміністративний позов, відзив відповідача, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

ОСОБА_4 , проходила військову службу за контрактом на посаді радіотелефоніст радіовідділення інформаційно-телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 , за наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 23.02.2021р. №20-РС.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 24.02.2021 №37 матроса ОСОБА_1 , призначену наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 23.02.2021р. №20-РС, на посаду радіотелефоніста радіовідділення інформаційно-телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 вважати такою, що з 24.02.2021 року справи та посаду прийняла і приступила до виконання службових обов'язків.

За наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.06.2021 №138 матроса ОСОБА_1 , радіотелефоніста радіовідділення інформаційно-телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 , допущено до тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою начальника їдальні взводу забезпечення роти матеріального забезпечення батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , та вважати таким, що з 30 червня 2021 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.

09 лютого 2022 року матроса ОСОБА_1 , радіотелефоніста радіовідділення інформаційно- телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 , наказом Командувача Військово- Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від №8-РС призначено на посаду механіка групи передавальних радіопристроїв відділення радіозв'язку інформаційно-телекомукаційного вузла 68 об'єднаного інформаційно-телекомукаційного вузла.

16.02.2022 року наказом командира в/ч НОМЕР_1 матроса ОСОБА_1 радіотелефоніста радіовідділення інформаційно-телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 , призначену наказом Командувача Військово-морських сил ЗСУ на посаду механіка групи передавальних радіопристроїв відділення радіозв'язку інформаційно-телекомукаційного вузла 68 об'єднаного інформаційно-телекомукаційного вузла вважати таким, що 16.02.2022 року справи та посаду здав і направлено для подальшого проходження служби 68 об'єднаного інформаційно-телекомукаційного вузла(т.1 а.с.33).

31.06.2022 року у Військовій частині НОМЕР_2 позивача ознайомлено із матеріалами службового розслідування за фактом виявлення нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 , та після ознайомлення з матеріалами службового розслідування вважає, що воно проведено поверхнево та упереджено, з грубим порушенням вимог Порядку проведення службового розслідування, а наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 18.02.2022 №65 «Про результати службового розслідування за фактом нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 » є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернулась до суду з позовом.

Актом проведення річної інвентаризації матеріальних засобів квартирно-експлуатаційної служби від 16.12.2021р. встановлено нестачу необоротних активів які обліковуються та зберігаються у їдальні в/ч НОМЕР_1 на суму 18632.39грн. та що у квартирно-експлуатаційній службі в/ч НОМЕР_1 система щодо звіряння облікових даних матеріальних цінностей з підпорядкованими підрозділами та з фінансово-економічною службою проводиться за винятком їдальні (т.1 а.с.53).

Згідно наказу командира частини НОМЕР_1 від 28.12.2021р. №965 в період з 29.12.2021р. по 05.01.2022 року було здійснено в односторонньому порядку прийом посади начальника їдальні в/ч НОМЕР_1 під час якого було виявлена нестача майна (т.1 а.с.40).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно- господарчої діяльності) від 06.01.2022 №6 відповідно до ст.85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608, акту прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 від 05.01.2022 вх.№52/181 призначено службове розслідування за фактом виявленої нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 .

Надалі за наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарчої діяльності) від 25.01.2022 №55 «Про перепризначення службового розслідування», заступником командира з тилу реактивного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_3 , проведено службове розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли виявленню нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 .

За результатами службового розслідування 18.02.2022 року складено Акт службового розслідування за фактом виявленої нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 , (далі по тексту - Акт службового розслідування), яким було встановлено, що відповідно до акту прийому- передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 від 05.01.2022 вх. 52/181, стало відомо про факт нестачі по квартирно-експлуатаційній службі та продовольчій службі військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки-розрахунку №3 від 22.02.2022 сума нестачі по квартирно- експлуатаційній службі військової частини НОМЕР_1 , яка підлягає утриманню складає 18 635,39 грн.

Відповідно до довідки-розрахунку за втрату майна продовольчої служби військової частини НОМЕР_1 без дата та номеру (т.1 а.с.71) сума, яка підлягає утриманню складає 119237,32 грн. Та встановлено, що матеріально-відповідальною особою начальником їдальні військової частини НОМЕР_1 відповідно до своїх службових (функціональних) обов'язків та вимог пунктів 3.1.1, 3.1.2., 3.1.9 наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військове(корабельне) господарство Збройних Сил України» з 30.06.2021 по 05.01.2022 була матрос ОСОБА_1 .

Згідно висновку акту втрата майна стала можливим у наслідок неналежного виконання службових обов'язків матроса ОСОБА_1 , що призвело до нестачі та завдання шкоди державі майну квартирно-експлуатаційної служби та продовольчої служби військової частини НОМЕР_1 на загальну суму 137 872,71 грн..

Так, відповідно до Акту службового розслідування матрос ОСОБА_1 , радіотелефоніста радіовідділення інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 , тимчасово виконувала обов'язки за вакантною посадою начальника їдальні взводу забезпечення роти матеріального забезпечення батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , з 30 червня 2021 року відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.06.2021 №138.

Відповідно до довідки фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 від 11.02.2022 за №177 матрос ОСОБА_1 , радіотелефоніст, радіовідділення інформаційно- телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 , отримувала доплату за тимчасове виконання обов'язків за вакантною посадою начальника їдальні взводу забезпечення роти матеріального забезпечення батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , в період з 01.07.2021 по 31.08.2021 (т.1 а.с.69).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №65 від 18.02.2022р. за порушення вимог ст. 1 -4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, ст. 11, 16, 58, 60, 63, 64 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, вимог п.3.1.1., 3.1.2., 3.1.9., 3.1.12., 9.3.2, 10.3.6 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України», відповідно до ст.45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України визначено, що радіо телефоніст радіо відділення інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 матрос ОСОБА_1 , заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності, проте відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.02.2022 №34 вищезазначеного військовослужбовця виключено зі списків особового складу військової часини НОМЕР_1 та направлено для подальшого проходження військової служби до 68 об'єднаного інформаційно-телекомунікаційного вузла м. Одеси, що не уможливлює притягнення його дисциплінарної відповідальності.

Та пунктом 3 наказу №65 від 18.02.2022р. з посиланням на пункт 1 частини 1 статті 6 розділу II Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», наказано матроса ОСОБА_1 , радіотелефоніста радіовідділення інформаційно- телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 , притягнути до повної матеріальної відповідальності у розмірі заподіяної з її вини державі шкоду на суму - 137872,71 грн.

Пунктом 4 наказу помічнику командира в/ч НОМЕР_1 з фінансово-економічної роботи-начальнику фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 наказано внести суму заподіяної шкоди до Книги обліку нестач за номенклатурою квартирно-експлуатаційної та продовольчої служби та Книги обліку грошових стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 на матроса ОСОБА_1 , радіотелефоніста радіо відділення інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 у розмірі заподіяної з її вини державі шкоди на суму -137872,71грн. (т.1 а.с.15,16).

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків встановлено Законом України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі».

Відповідно до п.п.4,5 ч.1 ст. 1 Законом України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності;

Пряма дійсна шкода (далі - шкода) - збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків. До шкоди не включаються доходи, які могли бути одержані за звичайних обставин, якщо таких збитків не було б завдано.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:

1) наявність шкоди;

2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків;

3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;

4) вина особи в завданні шкоди.

Переведення особи до іншого місця служби чи її звільнення з посади або служби не може бути підставою для звільнення її від матеріальної відповідальності, встановленої законом.

Згідно п.1 ч.1 ст. 6 Законом України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі, зокрема, виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій.

Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що до матеріальної відповідальності може бути притягнуто військовослужбовця у разі заподіяння прямої дійсної шкоди, наявної з його боку протиправної поведінки у зв'язку з неналежним виконанням ним обов'язків військової служби або службових обов'язків, та наявності взаємозв'язку між діями військовослужбовця та заподіяної шкоди.

Згідно ч.3 та ч.6 ст.63 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних сил України» при прийманні та здаванні посади командиром підрозділу (начальником) обов'язково проводиться інвентаризація майна і техніки підрозділу (служби). За результатами проведеної інвентаризації складаються інвентаризаційні відомості та акт.

Акт складається і підписується особою, яка приймає, та особою, яка здає посаду, а також начальниками служб військової частини, головою та членами внутрішньої перевірочної комісії. До акта додаються інвентаризаційні відомості про майно та техніку підрозділу (служби).

Відповідно до ч.2 ст.64 ЗУ «Про Статут внутрішньої служби Збройних сил України» закінчення прийняття(здавання) посади вважається дата затвердження старшим командиром (начальником) відповідного акту.

Основи організації та ведення військового (корабельного) господарства, права та обов'язки посадових осіб військової частини(корабля) та з'єднання, пов'язані з веденням військового (корабельного) господарства порядок планування та здійснення контролю господарської діяльності, порядок організації матеріально-технічного, квартирно-експлуатаційного, фінансового та іншого забезпечення, порядок приймання і здачі посади та облікової документації особами, на яких покладено ведення військового (корабельного) господарства, порядок створення військового господарства при формуванні військової частини (з'єднання), порядок вирішення інших питань щодо організації та ведення військового (корабельного) господарства визначено Положенням про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України (надалі Положення), затвердженого Наказом Міністерства Оборони України N 300 від 16.07.1997 року .

Пунктом 7 Положення визначено,обов'язкове проведення позапланової інвентаризації військового майна у разі приймання (здачі) посади матеріально-відповідальними особами.

Відповідно до Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, зокрема п. 9.1.7. цього Положення, приймання та здавання справ посадовими особами, що відають військовим (корабельним) господарством, оформлюється актом (додаток № 8).

Як вбачається з змісту зразку акту, що міститься у Додатку №8 до Положення акт складається членами комісії та особою, яка передає посаду та особою, яка приймає посаду з посиланням на розпорядження (наказ) номер та дату на підставі якого проводиться передача посади.

Тобто спочатку командиром видається наказ за яким відбувається процедура передачи майна від однієї до іншої особи та повинна бути створена комісія.

До Акту додаються відомості наявності і якісного стану матеріальних засобів з указанням наявності, якісного стану, надлишків і нестач, а також пояснення того, хто здає справи і посаду, про причини виникнення нестачі, надлишків.

У тих випадках, коли той, хто здає, або заново призначений начальник має по окремих статтях акту заперечення, він викладає їх у письмовій формі в акті під час його підписання.

Вищий начальник при затвердженні акту про приймання та здавання справ і посади зобов'язаний розглянути заперечення. При необхідності, для виявлення дійсного стану речей і розбору заперечень того, хто здає (приймає) справи і посаду, розпорядженням командира частини (з'єднання) призначається службове розслідування, яке повинно бути закінчено в двотижневий строк.

Судом встановлено, що відповідного наказу командира військової частини НОМЕР_1 про прийом-передачу посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 та наказу про призначення комісії для прийому- передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 матросом ОСОБА_1 радіотелефоністом радіо відділення інформаційно-телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 , у відповідності до вимог Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, не видавалось, до її відома не доводилось.

Матеріали службового розслідування не містять даних щодо особи, яка була начальником їдальні до липня 2021 року, так само не містять вони відомостей щодо наявності акту передачи майна попереднім начальником їдальні при звільненні його з займаної посади чи створення комісії, як було у випадку з позивачем, коли вона відмовилась приймати участь у здачі справ новому начальнику їдальні та була призначена комісія без неї, але з новим начальником їдальні (т.1 а.с.40).

Та з матеріалів справи вбачається що станом на листопад 2020 року начальником їдальні був ст. матрос ОСОБА_5 (т.1 а.с. 213,214, а.с.216-219) та матеріали справи не містять акту позапланової інвентаризації майна в разі здачі посади даною особи.

При цьому, враховуючи те, що акт прийому-передачи посади згідно Додатку №8 до Наказу МОУ №300 затверджуються командиром військової частини, то за відсутності акту прийому-передачі підписаного начальником їдальні командир в/ч НОМЕР_1 повинен був достеменно знати про те, що йому акт на затвердження не надходив, так як він призначав позивача наказом на цю посаду яка передбачає передачу майна та матеріальну відповідальність за нього, а тому відповідно до ч.2 ст.64 ЗУ «Про Статут внутрішньої служби Збройних сил України» вважається що позивач ще не прийняла посаду.

Згідно пояснень начальника продовольчої служби військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_6 (п.3.7. Акту службового розслідування) він в липні 2021 року знаходився у відрядженні і не зміг проконтролювати за передачею посади матросу ОСОБА_1 , яка не вважала за потрібне взяти участь у відпрацюванні акту приймання-передачі посади та матеріальних цінностей.

Тобто начальник продовольчої служби також достеменно знав, що акт прийому-передачі майна їдальні при призначенні на посаду ОСОБА_4 не складався, та не міг бути складений позивачем, так як для цього наказом командира повинно визначити особу, яка повинна була передати позивачу майно тобто попередньо відповідальну особу, а в разі відсутності такої можливості призначити членів комісії.

Саме начальник продовольчої служби частини відповідно до пункту 3.2.4 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, відповідає, зокрема, за забезпечення частини продовольством та майном служби.

Начальник продовольчої служби частини повинен, зокрема, керувати роботою їдалень, продовольчих складів та підсобними господарствами, а також слідкувати за справним станом та правильною експлуатацією технічних засобів, призначених для готування та транспортування їжі у польових умовах, технологічного та холодильного устаткування, столово-кухонного посуду та іншого майна продовольчої служби; не менше одного разу на місяць перевіряти наявність і якість продовольства та майна на складі частини; перевіряти не менше одного разу на місяць наявність та стан столово-кухонного посуду, інвентарю, устаткування їдальні та спецодягу.

Начальник продовольчої служби військової частини НОМЕР_1 , якому підпорядковується начальник їдальні військової частини НОМЕР_1 , повинен був вживати належних заходів щодо утримання продовольства та майна служби, та здійснювати належний контроль за організацією та контролем ведення обліку матеріальних цінностей у підпорядкованих йому службах, зокрема їдальні військової частини НОМЕР_1 .

Згідно з положеннями пункту 9.1.10. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, саме безпосередні начальники несуть відповідальність за організацію і якісне проведення приймання та здавання справ і посади підпорядкованими їм посадовими особами.

Таким чином за даних обставин висновок акту службового розслідування, що саме позивачем завдано шкоду державі, в тому числі через порушення порядку здачі справ та посади начальника їдальні є необґрунтованим та не підтвердженими матеріалами службового розслідування.

Щодо безпосередніх обов'язків начальника їдальні частини.

Відповідно до пункту 3.2.34. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, начальник їдальні частини відповідає: за своєчасне та доброякісне приготування їжі, зберігання та повноту доведення до особового складу продуктів, установлених нормами; за правильну експлуатацію та зберігання технологічного і холодильного устаткування, інвентарю та столово-кухонного посуду; за дотримання санітарно- гігієнічних вимог при обробці продуктів, приготуванні, роздаванні та зберіганні їжі, митті посуду; за спеціальну підготовку кухарів та інших працівників їдальні і виконання ними правил особистої гігієни; за утримання їдальні та прилеглої до неї території у зразковому стані.

Начальник їдальні частини підпорядкований начальнику продовольчої служби частини, а з питань бойової, гуманітарної підготовки, виконання розпорядку дня та внутрішнього порядку - командиру взводу тилового забезпечення частини.

Суд критично ставиться до аргументів відповідача вказаних у Акті службового розслідування, що позивач на посаді тимчасово виконуючого обов'язки начальника їдальні, неналежно виконувала службові обов'язки, а саме: «незважаючи на усні вказівки начальника продовольчої служби лейтенанта ОСОБА_6 щодо заповнення та ведення книг обліку матеріальних цінностей, начальник їдальні матрос ОСОБА_1 проігнорувала дані вказівки та вела документацію з грубим порушенням. Не прибувала з пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 до АДРЕСА_2 , з метою проведення звірок…», так як для прибуття з міста проходження служби в с.Дачне Одеської області до Олешківських пісків Херсонської області повинен виданий письмовий наказ для переїзду особи з місця постійної дислокації в іншу область по службовим справам (відрядження) та для компенсації витрат на переїзд, та матеріали справи не містять що такий наказ видавався відповідачем та був не виконаний позивачем, та до неї вживались дисциплінарні заходи.

Крім того з акту інвентаризації майна продовольчої служби вх№4838/225 від 22 12 2021р. вбачається що в період з 30.08.2021 року по 14.12.2021 року проведена перевірка матеріальних засобів продовольчої служби (т.1 а.с.224) та виявлено нестача у їдальні на загальну суму 80901грн.89коп. (т.1 а.с.224) та у інвентаризаційному описі запасів їдальні станом на 01.01.2022 року в строки -матеріально-відповідальної особи - начальника їдальні вже містяться підписи та ПІБ ОСОБА_7 (а.с.223).

Та у поясненнях ст.с-нт ОСОБА_7 вказував проте, що згідно наказу командира в/ч в період з 29.12.2021 року по 05.01.2022 року був здійснений односторонній прийом посади начальника їдальні в/ч та книгу обліку ведення матеріальних засобів (додаток 13) та книги контролю перевірки посадовими особами під час прийому представлені не були та фактично були відсутні.

Водночас суд враховує, що матеріали справи не містять доказів й того, що коли позивач приймала посаду начальника їдальні їй були передані таки книги.

Також членами комісії в п.3.30 Акту службового розслідування зазначено, що саме у період з 30.06.2021 по 05.01.2022 виникла нестача, тоді як грошове забезпечення за виконання обов'язків за вакантною посадою начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 позивачу виплачувалась лише з 01.07.2021 по 31.08.2021, та чому в іншій період воно не було виплачено матеріали справи не містять.

Так само матеріали справи взагалі не містять жодного наказу за яким позивач була звільнена з посади виконуючого обов'язки начальника їдальні перед переведення на службу до іншої частини, або наказу про передачу посади та справ начальника їдальні від неї до ст.с-нта ОСОБА_8 .

Та це підтверджує, той факт що позивач відповідно до приписів ч.2 ст.64 ЗУ «Про Статут внутрішньої служби Збройних сил України» взагалі не прийняла посаду.

Механізм організації та ведення обліку військового майна, закріпленого в установленому законодавством порядку за військовими частинами, військовими навчальними закладами, військовими навчальними підрозділами вищих навчальних закладів, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), і є підставою для прийняття відповідних рішень посадовими особами Збройних Сил у межах наданих їм повноважень з питань обліку військового майна визначено Інструкцією з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України 17.08.2017 №440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за №1192/31060, (далі по тексту - Інструкція).

Так, відповідно до розділу XIX Інструкції особливості обліку продовольства, води питної бутильованої, техніки і майна продовольчої служби, у службі військової частини, корабля, судна забезпечення, які ведуть своє господарство, облік продовольства ведеться в книзі обліку військового майна (склад, підрозділ), а облік техніки і майна продовольчої служби - у книзі обліку військового майна (служба забезпечення). У центрі забезпечення (ВМБ) облік продовольства, техніки і майна продовольчої служби ведеться у книзі обліку військового майна (служба забезпечення).

Відповідно до п.16 розділу XIX Інструкції особливості обліку продовольства, води питної бутильованої, техніки і майна продовольчої служби, облік посуду, обладнання та інвентарю продовольчої служби за датою їх видачі військовим частинам в експлуатацію у відповідній службі забезпечення органу військового управління ведеться у книзі обліку посуду, обладнання та інвентарю (додаток 93).

Облік столово-кухонного посуду, обладнання, інвентарю та іншого майна продовольчої служби в їдальні військової частини столово-кухонного посуду, обладнання, інвентарю та іншого майна продовольчої служби в їдальні військової частини (на камбузі, у кают-компанії) ведеться в книзі обліку військового майна (склад, підрозділ).

Також відповідно до п.10 розділу XXIII Інструкції, приймання військовими частинами меблів, казарменого інвентарю, пожежного обладнання та майна, отриманого зі складів КЕУ, КЕВ (КЕЧ), здійснюється за актами приймання-передачі основних засобів, які є підставою для поставлення зазначеного військового майна на облік у військовій частині.

Під час отримання меблів, казарменого інвентарю, пожежного обладнання та майна, які надійшли на склади квартирно-експлуатаційних органів за централізованими закупівлями, КЕУ, КЕВ (КЕЧ) видають приймальнику військової частини три примірники акта приймання- передачі основних засобів, які після оформлення у військовій частині протягом десяти днів з дня отримання майна повертаються до КЕУ, КЕВ (КЕЧ). Один примірник цього акту надсилається до Головного КЕУ Збройних Сил.

Та матеріали службового розслідування не містять відомостей, які свідчать про отримання матросом ОСОБА_1 , на посаді тимчасово виконуючого обов'язків за вакантною посадою начальника їдальні будь -якого майна від квартирно-експлутаційної служби військової частини НОМЕР_1 , у період з 30.06.2021 по 05.01.2022.

Решта зауважень відповідача щодо відсутності обліку столово-кухонного посуду, обладнання, інвентарю в їдальні військової частини НОМЕР_3 , матросом ОСОБА_1 , радіотелефоністом радіо відділення інформаційно-телекомунікаційного вузла Військової частини НОМЕР_1 , на посаді тимчасово виконуючого обов'язків за вакантною посадою начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 , є похідними та повинні виконуватися після належного прийняття посади та справ за актом прийому -передачі та не перебувають у прямому зв'язку з нестачею майна.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказу щодо позивача є обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідають чинному законодавству, а отже підлягають задоволенню.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 192-194, 205, 241-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 18.02.2022 року №65 «Про результати службового розслідування за фактом нестачі під час прийому-передачі справ та посади начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 » в частині пунктів 2,3,4.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 КАС України.

Позивач: ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_4 адреса: АДРЕСА_3

Відповідач: військова частина НОМЕР_1 АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Суддя Іванов Е.А.