Справа №590/275/23
Провадження 3/590/254/23
Провадження 3/590/256/23
08 березня 2023 року смт. Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянув у судовому засіданні матеріали, що надійшли від Роменського РВП ГУНП в Сумській області та від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця ЗСУ, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності притягувався: 05.10.2022 за ч.2 ст.126 КУпАП,
за ч.5 ст.126, ч.3 ст.172-20 КУпАП,
установив:
01.03.2023 до Ямпільського районного суду Сумської області від Роменського РВП ГУНП в Сумській області після дооформлення надійшов матеріал про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП (справа №590/275/23, провадження №3/590/254/23).
Крім того, 02.03.2023 до Ямпільського районного суду Сумської області від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов матеріал про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП (справа №590/277/23, провадження №3/590/256/23).
Постановою суду від 08.03.2023 об'єднано в одне провадження адміністративні матеріали за номерами справи №590/275/23 (провадження №3/590/254/23), №590/277/23 (провадження №3/590/256/23), складені відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч.5 ст.126, ч.3 ст.172-20 КУпАП, присвоївши справі єдиний унікальний номер справи 590/275/23.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №178033 від 09.12.2022, ОСОБА_1 09.12.2022 року об 17 год. 20 хв. в смт. Ямпіль по вул. Леніна керував т/з ВАЗ21063, д.н.з. НОМЕР_2 , без посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив вимоги п.2.1а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, вчинене повторно протягом року після вчинення правопорушення, передбаченого частиною другою цієї статті.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії КИС/Кш №105 від 27.02.2023: 27.02.2023 приблизно о 09-00 год. під час ранкового шикуваннч на території тимчасового розташування роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 з адресою: АДРЕСА_2 , командуванням було виявлено солдата ОСОБА_1 при виконанні службових обов'язків з ознаками алкогольного сп'яніння. Для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння о 09-30 год. 27.02.2023 солдата ОСОБА_1 було направлено до КНП «Ямпільська ЦРЛ». За результатами медичного огляду солдата ОСОБА_1 встановлено, що останній перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Тобто, солдат ОСОБА_1 27.02.2023 о 09-40 год. виконував свої службові обов'язки військової служби у нетверезому стані в умовах особливого періоду. Своїми діями солдат ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 11, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 визнав обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, щиро розкаявся у скоєнні адміністративних правопорушень.
Факт вчинення зазначених правопорушень особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, у повному обсязі підтверджується матеріалами справи, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №178033 від 09.12.2022;
- витягом із адмінпрактики;
- відеозаписом, що міститься на оптичному диску із фіксацією адміністративного правопорушення;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії КИС/Кш №105 від 27.02.2023;
- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №32 від 27.02.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння, дата огляду - 27.02.2023, час огляду - 09-40.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Частиною 2 статті 7 та статтями 245, 280 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова суду, згідно ст.283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно зі ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.5 ст.126 КУпАП, суд приходить до наступних висновків:
Так, згідно з п.2.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Санкція ч.2 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Санкція ч.5 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до доданого додатку до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №178033 від 09.12.2022 (форма виводу), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 07.11.2022 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн. (три тисячі чотириста грн. 00 коп.) (постанова про адміністративне правопорушення серії БАД №651711 від 07.11.2022).
Відповідно до письмових пояснень, написаних власноруч ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №178033 від 09.12.2022, в графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» зазначено «їхав за сигаретами до магазину».
Крім того, при відтворенні записів з нагрудної боді-камери поліцейського було встановлено факт керування 09.12.2022 року об 17 год. 20 хв. ОСОБА_1 в смт. Ямпіль по вул. Леніна т/з ВАЗ21063, д.н.з. НОМЕР_2 , без посвідчення водія відповідної категорії.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 порушив п.2.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, за що передбачена відповідальність за ст.126 КУпАП.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.172-20 КУпАП, суд приходить до наступних висновків:
Так, диспозицією ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, вчинене в умовах особливого періоду.
Крім того, суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії КИС/Кш №105 від 27.02.2023 та додані до нього матеріфали справи, дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, у повному обсязі доведена.
За таких обставин суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, у повному обсязі доведена.
До обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративні правопорушення, при накладенні адміністративного стягнення суд відносить щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, його визнання провини, як обставину, що пом'якшує відповідальність порушника відповідно до ст.34 КУпАП, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність згідно положень ст.35 КУпАП, з метою виховання порушника та для попередження здійснення ним нових правопорушень, вважаю за доцільне з урахуванням викладеного та з урахуванням ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Враховуючи, що суду не надано доказів належності правопорушнику на праві власності транспортного засобу, а також те, що ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія, суд не вважає за можливе застосувати додаткове стягнення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП у виді оплатного вилучення транспортного засобу, а також позбавлення його права керування транспортними засобами.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до вимог п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» та на підставі ст.40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість грн. 80 коп.).
Керуючись ст.36, ст.40-1, ч.5 ст.126, ч.3 ст.172-20, ст.279, ст.280, ст.283-285 КУпАП, п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у розмірі 2400 (двох тисяч чотирьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40800,00 грн. (сорок тисяч вісімсот грн. 00 коп.) без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ст.36 КУпАП остаточне стягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), визначити у виді штрафу, в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800,00 грн. (сорок тисяч вісімсот грн. 00 коп.) без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Банківські реквізити для сплати штрафу: призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі); отримувач коштів: ГУК Сум. обл /Сумська обл /21081300; код ЄДРПОУ: 37970404; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);рахунок: UA628999980313090149000018001; код платежу: 21081300; найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), на користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01602, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ): 26255795, судовий збір у розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість грн. 80 коп.).
Банківські реквізити для сплати судового збору: призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення з вказівкою прізвища, ім'я та по-батькові, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998; рахунок: UA908999980313111256000026001; код платежу: 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя: І.М. Деркач