Справа № 639/974/23
Провадження № 2-о/639/92/23
07 березня 2023 року
Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Рубіжного С.О.,
за участю секретаря - Чубенко О.С.,
заявника - ОСОБА_1 ,
свідків - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті,-
02 березня 2023 року до Жовтневого районного суду м. Харкова звернувся заявник ОСОБА_1 із заявою, в порядку окремого провадження, зазначивши заінтересованою особою відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в якій просить суд встановити факт смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Циркуни, Харківського району, Харківської області та допустити негайне виконання рішення.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що він є сином ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Циркуни, Харківського району, Харківської області. Заявник вказує, що отримати свідоцтво про смерть у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті.
Заявник зазначає, що встановлення факту смерті необхідно йому для отримання свідоцтва про смерть державного зразка.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 03.03.2023 року прийнято заяву до розгляду та відкрити окреме провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті. Призначено судове засідання. Заяву ОСОБА_1 про виклик свідків - задоволено. Викликано в судовезасідання, свідків:
-ОСОБА_6 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
-ОСОБА_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
-ОСОБА_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
В судовому засіданні заявник заяву про встановлення факту смерті підтримав, посилаючись на обставини, викладені у заяві, просив її задовольнити. Зазначив, що його мати оглядали лікарі, які були на окупованій території та встановили діагноз смерті, але оформити відповідного свідоцтва не мали можливості за їх відсутністю.
Представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення заявника, допитавши свідків та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Так, судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 27.01.1976 року, актовий запис №5. Батьками зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (а.с. 9).
Таким чином заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_5 , отже для заявника встановлення факту смерті матері має юридичне значення.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що, 02.05.2022 року складено акт, про смерть ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який підписано ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та завірено в.о. голови Липицької сільської ради Івановим В.Г. (а.с. 8).
Згідно відповіді генерального директора Комунального некомерційного підприємства Липецької сільської ради «Центр первинної медичної допомоги №5 Харківського району» станом на травено 2022 Центр знаходився під окупацією, у тому числі на день смерті ОСОБА_5 , 01.05.2022 лікарське свідоцтво про смерть не видавалось, у зв'язку з фактичною відсутністю лікарів ЗПСМ. Зараз на підставі акту про смерть від 02.05.2022 отримати лікарське свідоцтво про смерть не можливо, згідно наказу МОЗ України від 08.08.2006 № 545, п. 2.4 - забороняється видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, без особистого встанвлення лікарем факту смерті (а.с. 11).
Відповідно до копії паспорту НОМЕР_2 , виданого 18.09.2002 року Липецьким відділом УМВС України в Харківській області, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мала реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 7).
Допитаний в судовому засідання свідок ОСОБА_6 пояснив, що 01 травня 2022 року до нього підійшов ОСОБА_7 , та повідомив, що його дружина ОСОБА_5 померла. Цього ж дня ії на машині російських військових відвезли в с. Липці до лікарні. Наступного дня він разом з ОСОБА_7 поїхали до лікарні, де лікар повідомив про причину смерті, проте документи не оформлювали, склали акт про смерть.
Свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 надали свідчення, що 01.05.2022 року до них підійшов ОСОБА_7 поспілкуватися та повернувся додому. Пізніше він покликав та повідомив, що жінці ОСОБА_5 погано. Коли вони прийшли до них додому, вона лежала на підлозі без ознак життя. На автомобілі, який був на блокпосту російських військових, її відвезли до лікарні. Наступного дня, чоловік ОСОБА_7 привіз її додому. ОСОБА_4 помила та перевдягла покійну, потім її поховали в с. Циркуни.
Згідно з ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, що закріплено ч.2 ст. 319 ЦПК України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 року № 9-1130/0/4 «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» вказується на те, що у зазначеному в ЦПК України порядку мають розглядатися заяви про встановлення факту народження або смерті як на території Автономної Республіки Крим, так і на території населених пунктів Донецької та Луганської областей, визначених у розпорядженні КМ України від 07.11.2014 року №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Суд зазначає, що с. Циркуни, Харківського району, Харківської області перебувало під тимчасовою окупацією з 24.02.2022 по 07.05.2022, згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Як зазначено у вказаному вище Інформаційному листі, такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, при ухваленні рішення суду документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, беруться до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
З огляду на вищевикладене, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків та беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що наданий в якості доказу акт, хоча і не є документом встановленої форми про смерть, водночас вважається доказом, який достовірно свідчить про смерть особи у певний час і за певних обставин, а саме у с. Циркуни, Харківського району, Харківської області, Україна, оскільки судом не встановлено іншого.
Враховуючи досліджені докази, суд дійшов висновку про те, що за заявою ОСОБА_1 , для якого такий факт має юридичне значення, є всі підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Циркуни, Харківського району, Харківської області.
Рішення суду про встановлення факту смерті є підставою для видачі відповідного свідоцтва про смерть. Рішення підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 263-265, 273, 293, 294, 315-319, 430 ЦПК України, Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження с. Циркуни Харківського району Харківської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Циркуни, Харківського району, Харківської області, що є підставою для видачі відповідного свідоцтва про смерть.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ;
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), місце знаходження: м. Харків, вул. Сумська, буд. 61.
Повний текст рішення складено 07.03.2023 року.
Суддя С.О. Рубіжний