Справа № 420/3967/23
06 березня 2023 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кодимської міської ради Подільського району Одеської області щодо належного виконання судового рішення Одеського окружного суду від 26.08.2022 року, справа № 420/5237/22; зобов'язання Кодимської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.0043 га. для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнення з Кодимської міської ради Подільського району Одеської області на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 25 000 грн.00 коп.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо, у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, з огляду на наступне.
В позовній заяві позивач вказує, що Кодимською міською радою було безпідставно відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га. для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , що вказує на порушення його прав з боку Кодимскої міської ради шляхом її протиправної бездіяльності. Використовуючи своє право передбачене вимогами чинного законодавства, ним, було подано адміністративний позов до Одеського окружного адміністративного суду. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2022 року, яке набрало законної сили 27 вересня 2022 року, справа № 420/5237/22, суддя доповідач К.Танцюра, позов до Кодимської міської ради було задоволено частково. Проте, станом на 24 лютого 2023 року, жодного повідомлення на його адресу щодо належного виконання судового рішення не надходило, тобто повідомлень про результат розгляду та прийняте рішення щодо розгляду раніше поданого клопотання від 15.02.2022 також не надходило. Таким чином, вище зазначене, вказує на наявність факту тривалого та умисного порушення його Конституційних прав з боку Кодимської міської ради Подільського району Одеської області та її протиправну бездіяльність.
Тобто, в позовній заяві позивач висловлює незгоду з бездіяльністю Кодимської міської ради Подільського району Одеської області, яка виразилась у не виконанні рішення суду по справі № 420/5237/22.
Судом встановлено, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа № 420/5237/22 за позовом ОСОБА_1 до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2022 року по справі № 420/5237/22, яке набрало законної сили, адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Кодимської міської ради Подільського району Одеської області щодо прийняття рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язано Кодимську міську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 . В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Згідно ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
В рішенні від 27.11.2008 року у справі “Крутько проти України” (№2), Європейський суд з прав людини зазначив, що провадження в суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадіями одного провадження (див. “Скордіно проти Італії” (Scordino v. Italy) (no.1) (GC), no. 36813/97, п.197 ЄСПЛ 2006). Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатися як цілісний процес (див. “Джорж Естіма проти Португалії” (Estima Jorge v. Portugal), рішення від 21 квітня 1998 року, Reports of Judgments and Decisions 1998*II, п.35, та “Сіка проти Словакії” (Sica v. Slovakia), №2132/02, пп. 24-27, 13 червня 2006 року).
У справі “Горнсбі проти Греції (від 19.03.1997 року, заява №18357/91, п.40) Суд зазначив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. У вказаній справ визначено, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Важно уявити ситуацію, щоб п.1 ст.6 Конвенції докладно описував процедурні Гарантії, які надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, - і не передбачав би при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення ст.6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду ї проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуації несумісних із принципом верховенства права.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Верховний Суд в постанові від 03 квітня 2019 року по справі № 820/4261/18 (№ К/9901/1062/19) вказав, що є наступні види судового контролю за виконанням судового рішення, такі як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (ст. 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Верховний Суд в постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Крім того, Верховний Суд зазначив, що наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 382 Кас України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Також Верховний Суд вказав, що якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку ст. 382 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов. У зв'язку з цим, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах 06.02.2019 року по справі № 816/2016/17, від 30.03.2021 року по справі № 580/3376/20, 30.09.2020 року по справі № 420/5365/19.
Таким чином, в даній справі новий публічно-правовий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення по справі № 420/5237/22.
Крім того, позивач просить суд стягнути з Кодимської міської ради Подільського району Одеської області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 25 000 грн.00 коп.
Відповідно до ч. 5 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
За таких підстав, оскільки вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Кодимської міської ради Подільського району Одеської області щодо належного виконання судового рішення Одеського окружного суду від 26.08.2022 року, справа № 420/5237/22; зобов'язання Кодимської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.0043 га. для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , не підлягають розгляду в окремому судовому провадженні, а стосуються виконання судового рішення по справі № 420/5237/22, суд дійшов висновку, що, відповідно, згідно приписів ч. 5 ст. 21, п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України у відкритті провадження в частині позовних вимог про стягнення з Кодимської міської ради Подільського району Одеської області на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 25 000 грн.00 коп. слід відмовити та роз'яснити, що ці вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що слід відмовити у відкритті провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 19, 170, 171, 243, 248, 383 КАС України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кодимської міської ради Подільського району Одеської області щодо належного виконання судового рішення Одеського окружного суду від 26.08.2022 року, справа № 420/5237/22; зобов'язання Кодимської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.0043 га. для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнення з Кодимської міської ради Подільського району Одеської області на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 25 000 грн.00 коп.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя О.А. Левчук