номер провадження справи 27/229/21
22.02.2023 Справа № 908/3595/21
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. при секретарі судового засідання Камаєвій О.М., розглянувши матеріали справи
за позовом: Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (вул. Сталеварів, буд. 14, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926)
до відповідача: Приватного підприємства “Рюрик” (б. Парковий, буд. 14, м. Запоріжжя, 69006, ідентифікаційний код юридичної особи 30771251)
про стягнення 56 649 грн. 07 коп.
за участю
представника позивача: Омельяненко В.В., дов. № 311 від 15.12.2022
представник відповідача: Івашков С.О., ордер АР 1052318 від 04.01.2022 (в режимі відеоконференції)
08.12.2021 в системі “Електронний суд” зареєстровано позовну заяву Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж про стягнення з Приватного підприємства “Рюрик” 56 649 грн. 07 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.12.2021 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3595/21 та визначено до розгляду судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 13.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3595/21, присвоєно справі номер провадження 27/229/21.
Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження на 12.01.2022.
Ухвалою суду від 12.01.2022 в порядку ст. 216 ГПК України розгляд справи відкладено на 08.02.2022.
Від позивача 28.01.2022 надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, позовні вимоги просив задовольнити, в задоволенні відповідачу в стягненні витрат на професійну правничу допомогу просив відмовити.
Відповідачем 08.02.2022 надано супровідним листом документи для залучення до матеріалів справи, які прийнято судом.
Ухвалою суду від 08.02.2022 суд перейшов від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 908/3595/21 за правилами загального позовного провадження. Підготовче провадження призначено на 01.03.2022.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановлено ввести в Україні воєнний стан, який діє і на теперішній час.
Ухвалою суду від 01.03.2022 продовжено строк розгляду справи відповідно до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Повідомлено сторін, що про дату та час судового засідання, сторони будуть повідомлені господарським судом Запорізької області додатково.
Ухвалою суду від 03.01.2023 продовжено розгляд справи № 908/3595/21, підготовче засідання призначено на 30.01.2023.
Ухвалою суду від 30.01.2023, відповідно до ст. 185 ГПК України, підготовче провадження у справі № 908/3595/21 закрито, справу призначено до розгляду по суті в судовому засіданні 22.02.2023.
22.02.2023 судом розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні 22.02.2023 справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судове засідання здійснювалося в режимі відеоконференцзв'язку з використанням власних технічних засобів представника відповідача.
Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, за наявності заперечень з боку будь-кого з учасників судового процесу проти здійснення повного фіксування судового засідання за допомогою відеозаписувального технічного засобу - таке фіксування здійснюється лише за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам позивача та відповідача, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Представник позивача підтримав заявлені вимоги, на підставах викладених у позовній заяві. Просив суд задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача 56 649 грн. 07 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію. В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на те, що 19.05.2020 під час здійснення візуального зняття показів засобів обліку ПП «Рюрик» за адресою: пр. Соборний, 156, м. Запоріжжя, в присутності представника ПП «Рюрик», яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, виявлено порушення вимог п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме «Відсутність пломби №К10161221 з відбитками тавр оператора системи, установленої на шафі з вводним рубильником (РБ) указаним в акті про опломбування від 27.12.2013, який підтверджує факт пломбування і передачі на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб. Порушення виявлено під час візуального зняття показів засобів обліку.». У зв'язку із виявленим порушенням та відповідно до пунктів 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення № 10002307 від 19.05.2020. Від підписання Акту про порушення № 10002307 від 19.05.2020 представник споживача відмовився, про що було зазначено у Акті, та засвідчено свідком гр. ОСОБА_1 , особу якого встановлено на підставі паспорту, з дотримання вимог ПРРЕЕ. Як зазначено в п. 11 Акту про порушення, представника відповідача було запрошено 25.06.2020 на засідання комісії з розгляду складеного Акту про порушення №10002307 від 19.05.2020. 25.06.2020 на засідання комісії з розгляду Актів про порушення для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії ПП «Рюрик» не з'явився, свого представника не направив, тобто своїм правом бути присутнім на засіданні комісії по розгляду Акту про порушення не скористався, тому протокольним рішенням комісії затверджено розрахунок необліко23252 кВт/г на загальну суму 56 649 грн. 07 коп., що оформлено відповідним протоколом № 169 від 25.06.2020. На адресу відповідача, 07.07.2020р., поштою були направлені другий екземпляр Протоколу, розрахунок та рахунок на сплату на суму 56 649 грн. 07 коп. Відповідач мав право оскаржити через суд рішення комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, але до теперішнього часу не скористався своїм правом. Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. Однак, до теперішнього часу відповідачем не сплачено рахунок, виставлений на підставі Акту, що є грубим порушенням умов Договору, а також норм діючого законодавства України.
Представник відповідача підтримав свої заперечення, викладені у відзиві (вх. № 246/08-08/22 від 06.01.2022), відповідно до яких відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Згідно вказаного Акту про порушення посадовими особами позивача 19.05.2020 під час здійснення візуального зняття показів засобів обліку ПП «Рюрик» за адресою: пр. Соборний, 156, м. Запоріжжя, в присутності представника ПП «Рюрик», яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, виявлено порушення вимог п.5.5.5. ПРРЕЕ, а саме «Відсутність пломби №К10161221 з відбитками тавр оператора системи, установленої на шафі з вводним рубильником (РБ) указаним в акті про опломбування від 27.12.2013, який підтверджує факт пломбування і передачі на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб. Порушення виявлено під час візуального зняття показів засобів обліку.». Вказане приміщення дійсно належить ПП «Рюрик», але на момент складення Акту про порушення перебувало у володінні ФОП ОСОБА_2 на підставі договору оренди приміщення № 58 від 01.11.2019. Саме орендарем і було надано доступ до вказаного приміщення, а огляд засобів обліку проводився без участі представників відповідача. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які зазначені в акті взагалі не є уповноваженими особами ПП «Рюрик». Перелік уповноважених осіб ПП «Рюрик» було погоджено шляхом затвердження положення про взаємовідносини оперативного та оперативно-виробничого персоналу ЗГЕС з оперативно-ремонтним персоналом ПП «Рюрик», яке було погоджено з Позивачем 23.09.2014 р., додатком до якого є список уповноважених осіб, серед яких є виключно ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Оскільки огляд проводився на об'єкті, який було передано в оренду доступ до електроустановки надав саме орендар. В той же час, відповідно до положень п. 5.1.8. Договору оренди саме на Орендаря було покладено обов'язок утримувати протягом дії Договору оренди пломби на приладах обчислення у цілісності та схоронности. Враховуючи, що під час складання акту не була забезпечена присутність уповноважених осіб ПП «Рюрик» відповідачу взагалі не було відомо про існування Акту про порушення до моменту отримання позовної заяви. В тексті позовної заяви зазначено, що нібито представників ПП «Рюрик» було запрошено 25.06.2020 на засідання комісії з розгляду Акту про порушення. Вказане твердження оманливе, оскільки як вже було сказано представників ПП «Рюрик» при складанні Акту не було, і по друге оскільки представники ПП «Рюрик» були відсутні Акт не було вручено ПП «Рюрик» взагалі. Таким чином ПП «Рюрик» навіть, не мало можливості оскаржити протокол № 169 від 25.06.2020 через необізнаність про його існування.
Позивач надав відповідь на відзив № 33/82 від 25.01.2022 (вх. № 2348/08-08/21 від 28.01.2022), приєднано до матеріалів справи.
Заслухавши представників сторін, дослідивши докази, суд вийшов з нарадчої кімнати та згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Розглянувши матеріали справи та оцінивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
18.06.2004 між Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (постачальник електричної енергії) та Приватним підприємством «Рюрик» (сподивач) укладено договір про постачання електричної енергії № 5631.
Відповідно до розділу 1 договору постачальник електричної енергії
постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно цього договору, що є його невід'ємними частинами.
Розділом 2 договору про постачання електричної енергії передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України.
Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 р. вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
У зв'язку з чим, згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП No 312 від 14.03.2018 р. зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018 р. шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.
У зв'язку з чим, згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП No 312 від 14.03.2018 р. зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018 р. шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.
Згідно з п. 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП No 312 від 14.03.2018 р. (надалі - ПРРЕЕ) фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання е/енергії.
Згідно з п. 6 Постанови НКРЕКП No 312 від 14.03.2018, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Пунктами 1, 2 Постанови НКРЕКП No 1415 від 13.11.2018 р. «Про видачу ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» видано ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності та анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Пунктом 4 цієї Постанови зазначено, що ця Постанова набирає чинності з
дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.
З 01 січня 2019 року ПАТ “Запоріжжобленерго” розпочало провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області на підставі отриманої ліцензії, що видана на підставі постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415.
Тобто з 01.01.2019 позивач є Оператором системи розподілу та надає послугу з розподілу.
На виконання вимог законодавства в сфері електроенергетики, зокрема, постанови НКРЕКП від 13.11.2018 року № 1415 Позивачем, для забезпечення публічності, розміщено на офіційному веб-сайті ОСР: http//www.zoe.com.ua “Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії” та Заяви-приєднання.
Згідно до статті 46 Закону України “Про ринок електричної енергії”, договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором (НКРЕКП).
Згідно ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
З 01.01.2019 Приватне підприємство «Рюрик» приєдналось до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 18.06.2004 р. за № 5631 щодо індивідуальних характеристик об'єкта; потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
У заяві-приєднання від 03.12.2018 по споживачу Приватному підприємству «Рюрик» у переліку одним із об'єктів безперервного електрозабезпечення визначено - пр. Леніна, 156 за адресою: пр. Леніна, 156.
Заперечень щодо укладання договору про розподіл в цілому або щодо окремих умов споживачем у строк до 01.01.2019, який встановлений у заяві-приєднання від 03.12.2018, на адресу Оператора системи не надходило.
Згідно з п. 6.2 Договору про розподіл, споживач зобов'язується:
1) Виконувати умови цього Договору.
2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.
3) Невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.
4) Узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнаннявнутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Також зазначені норми містяться і в Договорі про постачання електричної енергії від No 5631.
Зазначені норми також містяться в п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП No 312 від 14.03.2018, із змінами внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг No 2002 від 21.12.2018, No 1525 від 18.07.2019 та No 1219 від 26.06.2020, які були чинні на момент складання Акту (далі - ПРРЕЕ або Правила).
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначені наступні зобов'язання Споживача:
1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;
10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;
22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Згідно з п. 2.3.4. Правил, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Згідно з п. 8.2.4. Правил, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або
надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Зазначені норми також містяться у Договорі про розподіл.
19.05.2020 під час здійснення візуального зняття показів засобів обліку Приватного підприємства «Рюрик» за адресою: пр.. Соборний, 156, м. Запоріжжя, в присутності представника ПП «Рюрик», яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, виявлено порушення вимог п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме «Відсутність пломби NoR10161221 з відбитками тавр оператора системи, установленої на шафі з вводним рубильником (РБ) указаним в акті про опломбування від 27.12.2013, який підтверджує факт пломбування і передачі на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб. Порушення виявлено під час візуального зняття показів засобів обліку.».
У зв'язку із виявленим порушенням та відповідно до пунктів 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення No 10002307 від 19.05.2020 року (далі - Акт).
Від підписання Акту про порушення No 10002307 від 19.05.2020 представник споживача відмовився, про що було зазначено у Акті, та засвідчено свідком гр. ОСОБА_1 , особу якого встановлено на підставі паспорту, з дотримання вимог ПРРЕЕ.
Як зазначено в п. 11 Акту про порушення, представника відповідача було запрошено 25.06.2020 на засідання комісії з розгляду складеного Акту про порушення No10002307 від 19.05.2020.
25.06.2020 на засідання комісії з розгляду Актів про порушення для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії ПП «Рюрик» не з'явився, свого представника не направив, тобто своїм правом бути присутнім на засіданні комісії по розгляду Акту про порушення не скористався, тому протокольним рішенням комісії затверджено розрахунок не облікованої електричної енергії 23252 кВт/г на загальну суму 56 649 грн. 07 коп., що оформлено відповідним протоколом No 169 від 25.06.2020.
На адресу відповідача 07.07.2020, поштою були направлені другий екземпляр Протоколу, розрахунок та рахунок на сплату на суму 56 649 грн. 07 коп.
Відповідач мав право оскаржити через суд рішення комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, але до теперішнього часу не скористався своїм правом.
Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за
недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання
рахунка.
Відповідачем не сплачено рахунок, виставлений на
підставі Акту, що є порушенням умов Договору, а також норм діючого
законодавства України.
Згідно з п. 8.4.1. Правил, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Згідно з підпунктом 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:
2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).
Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснювався виходячи з приписів п. 8.4.7 ПРРЕЕ, тобто вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день). Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Дi, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.
Оператор системи щомісяця оприлюднює в засобах масової інформації та/або на власному офіційному веб-сайті інформацію про середню ціну купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця (Ц, грн/кВт·год). Під час проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії не враховується наявність у споживача пільг з оплати спожитої електричної енергії.
Відповідно до п.8.4.10 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою (Wдоб, кВт·год), розраховується за формулою: Wдоб. = P tдоб ·Кв (4) де P-потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність); tдоб-тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). Kв-коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Отже, нарахування по Акту проведено за 182 дні за період з 19.11.2019 по 19.05.2020, тобто згідно з вимогами Правил.
Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії складає 23252 кВт.год на загальну суму 56 649 грн. 07 коп.
Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Станом на день подання позову відповідачем не сплачено рахунок, виставлений на підставі Акту.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона -підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
У відповідності до ч. 1 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно з ч. 1 ст. 641 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії розміщено на головній сторінці офіційному сайті Позивача у відкритому доступі в мережі Інтернет, як того вимагають норми діючого законодавства України.
У відповідності до ст. 642 ЦК України, 1. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. 2. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. 3. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції.
Згідно з п. 2.1.2 ПРРЕЕ, оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.
Згідно з п. 2.1.4 ПРРЕЕ, Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії с публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Дану норму також узгоджено умовами Договору про розподіл (п. 1.1 глави 1 Договору про розподіл).
Згідно з ч. 1 п. 2.1.3 Правил, ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.
Таким чином, відповідно до чинного законодавства Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання і є укладений між сторонами в редакції позивача, опублікованої на сайті http//www.zoe.com.ua.
З 01.01.2019 Приватне підприємство «Рюрик» приєдналося до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Як вже зазначалося, відповідно до п. 2.3.4 абз. 2 ПРРЕЕ визначено, що відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) обліку вимірювальної техніки є їх власник.
Пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ встановлено, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з п. 8.2.5. ПРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи.
Отже, в даному випадку важливим є не офіційне працевлаштування такої особи, а його особиста участь при проведенні контрольного огляду та складання акту про порушення.
За відсутності визначення, зокрема, ПРРЕЕ, поняття "інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)", наведене у підпунктах 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, такою особою слід вважати особу, яка: має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу; 2) має можливість допуску представників оператора системи до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; 3) таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи. При цьому, ПРРЕЕ не передбачено обов'язку зазначати у акті про порушення документ, за яким відбулось встановлення особи".
Головний інженер ОСОБА_3 та головний енергетик ОСОБА_4 відмовилися від підписання Акту про пломбування елементів комерційного засобу обліку електричної енергії до 1000 В та встановлення індикаторів від 19.05.2020, а також не скористалися своїм правом внести до нього свої пояснення, зауваження або мотиви своєї відмови.
Присутність головного інженера ОСОБА_3 , головного енергетика ОСОБА_4 під час складання акту про порушення засвідчено у акті про порушення представниками
оператора системи.
Особу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 встановлено у відповідності до ПРРЕЕ, та їх відмову від підпису акту також зафіксовано за участю свідка: гр. ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , виданий Орджонікідзевським РВ УМВД, 23.04.1996р.).
ОСОБА_3 є представником Споживача дуже тривалий час, який підписував документацію, пов'язану з виконанням договору про постачання, як головний інженер, наприклад, Акт технічної перевірки засобів обліку е/е № 026569 від 24.05.2017, Акт про пломбування елементів розрахункового засобу е/е № 227 від 24.05.2017, Акт № 14318 від 01.12.2016.
Отже, головний інженер ОСОБА_3 , головний енергетик ОСОБА_4 знаходилися на об'єкті споживача, мали доступ до закритих приміщень споживача (як на момент складення Акту про порушення, так і в подальшому), допустили представників позивача на об'єкт для проведення перевірки, чого не може зробити не уповноважена особа, тому у позивача були відсутні сумніви, що дані особи є не уповноваженим представником відповідача, а ПРРЕЕ не вимагають зазначення в Акті про порушення додаткових даних стосовно даних осіб.
Посилання відповідача щодо визначення уповноважених осіб згідно Положення від 23.09.2014 про взаємовідносини персоналу ЗГЕС з персонал ПП «Рюрик» є безпідставникими, оскільки Положення від 23.09.2014 про взаємовідносини персоналу ЗГЕС з персонал ПП «Рюрик» стосується іншого об'єкту за договором про постачання е/е № 5631 - «Культурно-оздоровчого комплексу район порту ім. Леніна» (ТП-555 4КЛ-04кВ РБ- 9,13 встановлених на кабельних кінцівках), який має свій прилад обліку, однолінійну схему, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності.
Тому, зазначене Положення не може бути враховано судом при вирішення суті спору по даній справі № 908/3595/21, предметом якої є стягнення боргу за необліковану електроенергію по Акту про порушення ПРРЕЕ № 10002307 від 19.05.2020. по об'єкту АДРЕСА_1 .
Отже, вимога п. 8.2.5 ПРРЕЕ щодо обов'язкової участі споживача або його представника при перевірці об'єкту дотримана Оператором системи при складанні Акта про порушення ПРРЕЕ № 10002307 від 19.05.2020., підтвердженням чого, є зазначення у акті уповноважених осіб представника споживача - головного інженера Сероуса В.В., головного енергетика Малих В.А.
Як вже зазначалося, в п. 11 Акту про порушення, представника відповідача було запрошено 25.06.2020 на засідання комісії з розгляду складеного Акту про порушення No10002307 від 19.05.2020.
25.06.2020 на засідання комісії з розгляду Актів про порушення для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії ПП «Рюрик» не з'явився, свого представника не направив, тобто своїм правом бути присутнім на засіданні комісії по розгляду Акту про порушення не скористався, тому протокольним рішенням комісії затверджено розрахунок не облікованої електричної енергії 23252 кВт/г на загальну суму 56 649 грн. 07 коп., що оформлено відповідним протоколом No 169 від 25.06.2020.
Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ вказується, що «Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.».
Згідно з п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за-7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Однак, 25.06.2020. на засідання комісії з розгляду Актів про порушення для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії ПП «Рюрик» не з'явився, свого представника не направив, тобто своїм правом бути присутнім на засіданні комісії по розгляду Акту про порушення не скористався, тому протокольним рішенням комісії затверджено розрахунок необліко23252 кВт/г на загальну суму 56 649 грн. 07 коп., що оформлено відповідним протоколом № 169 від 25.06.2020р.
З 2004 року Приватне підприємство «Рюрик» не повідомляло Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» про зміну своєї юридичної адреси, в тому числі листів/додаткових угод/правовстановлюючих документів/витягів з державного реєстру - не направляв.
Відповідно до п. 2.4 договору про постачання електричної енергії за № 5631 сторони зобов'язуються письмово повідомляти про зміну реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно-правової форми, банківських реквізитах, статусу платника прибутку, тощо) не пізніше ніж через 5 днів після настання таких змін».
Таким чином, все листування проводилось стосовно Акту про порушення ПРРЕЕ № 10002307 від 19.05.2020, а також Акт про порушення ПРРЕЕ №10002307, протокол № 169, розрахунок та рахунок по акту №1002307 були направлені на юридичну адресу відповідача - АДРЕСА_2 , яка була зазначена у розділі 10 «Місцезнаходження та банківські реквізити сторін» договору про постачання електричної енергії за № 5631.
На адресу відповідача, рекомендованими листами згідно реєстру відправленої кореспонденції Позивачем поштою були направлені: 22.05.2020 - відправлено другий примірник акту про порушення ПРРЕЕ № 10002307 від 19.05.2020 року, додаток № 1 до акту, акт технічної перевірки від 19.05.2020; 07.07.2020 відправлено другий екземпляр Протоколу № 169 від 25.06.2020р. по акту про порушення №10002307 від 19.05.2020, розрахунок по акту, рахунок на оплату.
В підтвердження доказів направлення документів, до позовної заяви були додані Реєстри відправленої кореспонденції із відбитком штемпелю Укрпошти, а також фіскальні чеки.
Тобто, як того вимагають ПРРЕЕ, Відповідача було повідомлено про проведення засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати, а також у зв'язку із відмовою представником Споживача отримати другий екземпляр Акту та направлення його поштою.
Однак, Відповідачем даний лист не отримано про, що свідчить повернення даного листа на адресу Позивача, на зворотному боці конверту у довідці у графі «причини повернення /досилання» робітниками пошти зазначено «за закінченням терміну зберігання», що свідчить про те, що даний лист зберігався на пошті (надаємо копію конверту та рекомендованого повідомлення до цього листа).
В подальшому, 25.06.2020 Приватне підприємство «Рюрик» на засідання комісії з розгляду Актів про порушення для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії не з'явилося, тому Протокол № 169 від 25.06.2020 по акту про порушення № 10002307 від 19.05.2020, розрахунок по акту, рахунок на оплату також були направлені відповідачу поштою рекомендованим листом, який відповідач (за довіреністю) отримав 27.07.2020.
В даному випадку, направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати, що повідомлення здійсненні належним чином, оскільки отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, в даному випадку позивача.
Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Як зазначено в позовній заяві, на адресу відповідача, 07.07.2020 поштою були направлені другий екземпляр Протоколу № 169 від 25.06.2020, розрахунок та рахунок на сплату на суму 56 649 грн. 07 коп.
Доказами направлення, до позовної заяви було додано реєстр відправленої кореспонденції від 07.07.2020 із відбитком штемпелю Укрпошти, датованою 07.07.2020, фіскальний чек від 07.07.2020, а також поштове повідомлення про вручення даного листа.
Як зазначено в поштовому повідомленні про вручення, лист було вручено 27.07.2020 особі відповідача за довіреністю.
Тобто, твердження відповідача, щодо відсутності у нього інформації про наявність складеного Акту про порушення № 10002307 є безпідставним, оскільки 27.07.2020. відповідачем було отримано поштове відправлення, яке містило: Протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 169 від 25.06.2020 в якому чітко зазначено, що розглядається акт про порушення № 10002307 від 19.05.2020, зазначено найменування споживача - ПП «Рюрик», посилання на відповідні пункти ПРРЕЕ, на підставі яких було виконано розрахунок, період нарахування та сума; Розрахунок по акту про порушення № 10002307 від 19.05.2020; Рахунок на суму 56 649 грн. 07 коп.
Відповідач мав право оскаржити через суд протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, але до теперішнього часу не скористався своїм правом щодо оскарження такого рішення.
Отже, відповідач був обізнаний про наявність не тільки про існування спірного Акту про порушення № 10002307, а також про нарахування боргу за не обліковану електричну в розмірі 56 649 грн. 07 коп.
Щодо відповідальності Споживача за збереження пломби № R10161221 суд зазначає наступне.
Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ, які діяли на момент опломбування електроустановки у 2013р.) унормовано наступне:
Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Відповідальною за технічний стан засобів обліку є організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.
3.31. Розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації.
Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї із сторін.
3.32. При пломбуванні оформляється акт про пломбування. У акті про пломбування мають бути зазначені: місце встановлення кожної пломби, сторона, яка її встановила, сторона, відповідальна за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб на них.
Акт про пломбування обліку підписується керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні обліку.
3.3. Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб_(відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Отже, електроустановка має були забезпечена розрахунковими засобами обліку та опломбована, з обов'язковою передачею лічильника з усіма встановленими пломбами власнику (користувачу), тобто організації, на балансі якої перебуває електроустановка. При цьому, з підписанням акта про пломбування власник (користувач) електроустановки приймає на відповідальне зберігання встановлені лічильники та всі пломби, конкретний перелік яких визначено таким актом із зазначенням місць їх встановлення.
В свою чергу, балансова приналежність електрообладнання сторін визначається наступними документами: Умовами договору про постачання е/е № 5631, «Однолінійною схемою електропостачання», яка є невід'ємним додатком до договору з постачання електричної енергії, та з 01.01.2019 до договору з розподілу електричної енергії, Додатком № 1 до акту про порушення, з яких чітко вбачається, що межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності щодо спірного об'єкту електропостачання встановлена на зажимах кабельних наконечників КЛ-0,4 кВ , тобто на балансі позивача знаходиться ТП-446, кабель лінії 0,4 кВ від ТП-446 до ввідного розподільчого пристрою відповідача, а кабельна лінія 0,4 кВ (КЛ-0,4 кВ) вузол обліку та електрообладнання магазину по вул. Соборний 156, де було виявлено відсутність пломби, знаходяться на балансі споживача.
Визначена сторонами межа балансової відповідальності виключає відповідальність, ПАТ «Запоріжжяобленерго» за збереження та цілісність лічильників та встановлених пломб на об'єкті електропостачання за адресою: вул. Соборний,156, окрім відповідальності ПП «Рюрик», як споживача електричної енергії, та перш за все, власника (користувача) даного об'єкту.
Отже, в даному випадку, підписання акта про пломбування від 27.12.2013 обома сторонами без зауважень, підтверджує прийняття споживачем на відповідальне зберігання лічильника зі всіма встановленими пломбами, тобто електрообладнання, яке згідно «Однолінійної схеми електропостачання» перебуває в межах балансової належності саме споживача.
З підписанням акта про пломбування, Споживач відповідно до пп. 2 п. 6.2. Договору з розподілу від 01.01.2019 Договору з розподілу від 01.01.2019 несе відповідальність за технічний стан належних йому електроустановок, розрахункових засобів обліку, пломб на них та індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, які знаходяться на його території, забезпечує їх охорону та збереження.
Пломба встановлена у 2013 році на підставі Акту про пломбування від 27.12.2013 на шафі з ввідним рубильником (Рб), відповідальність за який несе споживач згідно ПКЕЕ та ПРРЕЕ.
Згідно з п. 3.31 ПКЕЕ (чинні на момент встановлення спірної пломби) розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. За згодою сторін пломби з тавром енергопостачальника можуть бути встановлені і у інших місцях, які унеможливлюють безоблікове споживання електроенергії.
Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки.
Згідно з ч. 14 пп. 1.2.1. п. 1.2. ККОЕЕ, вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) -сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.
За приписами п. 7.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, зазначається, що ЗВТ має бути опломбований на затискній кришці пломбою постачальника послуг комерційного обліку е/енергії (надалі - ППКО). Пломби з тавром ППКО мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, важелі і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, усі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
В шафі під напругою знаходяться дооблікові кола (від межі балансової належності до точки вимірювання) які підключено в наступній послідовності: ввідний рубильник; плавкі запобіжники; шини до яких приєднано проводи живлення лічильника, тобто первинні кола живлення, всі вони являються струмоведучими частинами схеми обліку.
Рубильник - електричний комутаційний апарат з ручним приводом, який застосовується з метою вмикання, вимикання або перемикання навантаження.
Запобіжник або плавкий (топкий) запобіжник - комутаційний апарат, призначений для вимикання кола, яке він захищає, шляхом руйнування спеціально передбачених для цього струмоведучих частин під дією струму, що перевищує певне значення протягом визначеного часу.
Шини - провідники, призначені для приєднання декількох кіл живлення.
Всі ці струмоведучі частини схеми входять до складу вузла обліку і являються первинними колами живлення, тобто дообліковими.
Отже, пристрій на якому була встановлена пломба № R10161221 обмежував доступ до струмоведучих частин схеми електроживлення, в тому числі первинних кіл живлення та ввідного розподільчого рубильника.
При наявності вільного доступу до ввідного розподільчого рубильника, а також первинних кіл живлення є можливість здійснити безоблікове підключення всього об'єкту:
шляхом відключення електроживлення за допомогою ввідного
розподільчого рубильника, а в подальшому здійснити приєднання до шин, до
рубильника, до запобіжників та до всіх струмоведучих частин електроживлення
споживача, які знаходяться до вводу в лічильник. В подальшому
електролічильником така спожита електроенергія враховуватись не буде.
Пунктом 2.3.6. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених Наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 N 4, передбачено, що під час роботи в електроустановках напругою до 1000 В без зняття напруги на струмовідних частинах чи поблизу від них можливо за допомогою спеціальних захисних засобів.
Позивач зазначив, що в даному випадку, так як напруга складає 380 В (зазначено на однолінійній схемі), можливо здійснити підключення під напругою наприклад за допомогою діелектричнимих рукавичок.
Тобто, пломба № R10161221, відсутність якої було зафіксовано Актом № 10002307 від 19.05.2020, правомірно знаходилась на доступі до дооблікових, струмоведучих частин схеми електроживлення споживача (на дверях шафи з ввідним рубильником).
З метою захисту від несанкціонованого втручання в роботу лічильника та розкрадання електроенергії пломби оператора системи можуть додатково встановлюватися поряд з пломбами Держспоживстандарту (декілька пломб або одна пломба енергопостачальника з охопленням декількох пломбувальних гвинтів).
Тому, позивач посилаючись на п.п. 2 п.8.4.2. ПРРЕЕ, зазначає, що наведений пункт не передбачає необхідності фіксування втручання в роботу приладів обліку чи безоблікового споживання електроенергії, як передумови для застосування ПРРЕЕ, оскільки пломби на лічильнику закривають доступ до самого лічильника, а пломби оператора системи обмежують втручання до струмоведучих частин, доступ до яких дає можливість безоблікового споживання електричної енергії без втручання у засіб обліку.
Зірвані пломби оператора системи, встановлені на шафі з ввідним рубильником, запобігав самовільному підключенню до засобу обліку та/або його струмоведучих частин.
Отже, зрив пломби відкривав доступ до обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з"єднаних між собою струмоведучими частинами за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання ланцюгів і надавав можливість безоблікового споживання електричної енергії, навіть без порушення пломб на засобі обліку та втручання в його роботу.
Зазначений факт порушення у вигляді відсутності пломби було відображено в Акті про порушення № 10002307 від 19.05.2020., тобто споживач здійснив дії (бажав настання наслідків у вигляді споживання необлікованої електричної енергії) направлені на зірвання пломби №К101б1221 без згоди оператора системи, що надавало споживачу прямий доступ до комутаційного апарату та його клемним з'єднанням, до схеми обліку з метою споживання електричної енергії, яка не фіксується засобом вимірювального комплексу.
Внаслідок з названих вище фактів оператор системи зазнає втрат електричної енергії - обсяг і вартість якої, за допомогою глави 8.4. ПРРЕЕ, законодавець дозволяє оператору системи донараховувати споживачам.
Таким чином, за сукупністю всіх доказів (Акту про порушення, Протоколу, розрахунку, Договору про постачання електричної енергії, Договору споживача про надання послуг з розподілу, Однолінійної схеми, Акту про розмежуванні балансової належності, Акту про пломбування), які містяться у матеріалах справи, виявлене оператором системи порушення на об'єкті Відповідача відповідає кваліфікації приписам п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
За приписами ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Підставою виникнення у сторін певних прав та обов'язків є укладений між позивачем та відповідачем є договір № 5631 від 18.06.2004 та публічний договір від 01.01.2019.
Статтею 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений строк.
Згідно з п. 1.1.2 ПРРЕЕ засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне - обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку електричної енергії.
Згідно з п. 5.5.1 розділу V Кодексу комерційного обліку власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені засоби комерційного обліку, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на засоби комерційного обліку, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує фактпломбування і передачу на збереження засобів комерційного обліку, установлених пломб та індикаторів).
Отже, порушення встановлене в акті про порушення ПРРЕЕ від 19.05.2020 № 10002307, відповідає п.п. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ.
Згідно підпункту 20 п. 1.2.1 Кодексу комерційного обліку, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу;
Пунктом 5.5.1 Кодексу комерційного обліку встановлено, що власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені засоби комерційного обліку, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на засоби комерційного обліку, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засоби комерційного обліку, установлених пломб та індикаторів).
Пунктом 5.5.6 Кодексу комерційного обліку передбачено, що відповідальність за експлуатацію та технічний стан засоби комерційного обліку та іншого обладнання вузлів обліку електричної енергії покладається на їх власників, якщо інше не встановлено законом.
Аналогічні вимоги до обов'язків споживача передбачені пунктом 2.3.4, підпунктами 5, 6, 8, 22 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ, а також пунктом 6.2 договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Отже, саме на відповідача покладений обов'язок щодо забезпечення належного технічного стану, безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів, утримання власних мереж: у стані, що відповідає вимогам нормативних документів та відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на засобах комерційного обліку, а також: інше обладнання вузлів обліку несе їх власник.
Як вже зазначалося, згідно пункту 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Під час проведення перевірки електроустановок Споживача - Приватного підприємства «Рюрик» було виявлене та зафіксоване в акті про порушення від 19.05.2020 за № 10002307 (далі акт порушення) порушення Споживачем ПРРЕЕ, відсутня пломба N R10161221 з відбитками тавр оператора системи, установленої на шафі з вводним рубильником (РБ) указаним в акті про опломбування від 27.12.2013р., який підтверджує факт пломбування і передачі на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб. Порушення виявлено під час візуального зняття показів засобів обліку.
Отже, законодавцем саме на позивача покладений обов 'язок щодо оформлення акта про порушення та здійснення розрахунку обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті в разі виявлення під час контрольного огляду порушень цих ПРРЕЕ та оскільки відповідачем не забезпечено збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування, тому Позивачем цілком правомірно було зафіксоване вказане порушення ПРРЕЕ та складений акт про порушення від 19.05.2020 за № 10002307.
Згідно з п. 2-4, 14 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідачем належних та допустимих у розумінні ст.ст. 76, 77 ГПК України доказів оплати вартості необлікованої електроенергії в розмірі 56 649 грн. 07 коп. (23252 кВт·год) не надано.
Заперечення відповідача спростовуються судом на підставі викладених вище норм законодавства та умов договорів, що покладені у підставу позову.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 56 649 грн. 07 коп. вартості необлікованої електроенергії.
Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу.
Так, Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції і зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», рішення від 10.02.2010). Крім того, аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода па обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Аналіз практики Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (див. рішення від 21 січня 1999 року в справі «Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22 лютого 2007 року в справі «Красуля проти Росії», від 5 травня 2011 року в справі «Ільяді проти Росії», від 28 жовтня 2010 року в справі «Трофимчук проти України», від 9 грудня 1994 року в справі «Хіро Балані проти Іспанії», від 1 липня 2003 року в справі «Суомінен проти Фінляндії», свідчить, що право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється як на цивільний, так і на кримінальний процес.
Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати па кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» (SERYAVINOTHERS v.) вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді па кожен аргумент. Міра, до якої суд мас викопати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс 'Горіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія Л, N ЗОЗ-Л, н. 29). Хоча національний суд мас певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), N 37801/97, и. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. ЗО, від 27 вересня 2001 року).
Аналогічна правова позиція викладена у постановах від 13.03.2018, від 24.04.2019 Верховного Суду по справах № 910/13407/17 та № 915/370/16.
Згідно статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, ст. ст. 74, 76 ПІК України до основних засад судочинства віднесено змагальність сторін, яка полягає в тому, що кожна сторона повинна донести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. За загальним правилом обов'язок (тягар) доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Належними є докази, па підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Пре;гметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до приписів ст. ст. 7, 13, 14 Господарського процесуального кодексу України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності усіх учасників судового процесу та змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 ст. 78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Рішення суду про задоволення позову може бути прийнято виключно у тому випадку, коли подані позивачем докази дозволять суду зробити чіткий, конкретний та безумовний висновок про обґрунтованість та законність вимог позивача.
Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані.
За вказаних обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заснованими на законі та такими, що підлягають задоволенню.
В порядку ст. 129 ГПК України, в зв'язку з тим, що спір виник з вини відповідача, судовий збір у сумі 2 270 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на викладене, враховуючи задоволення позовних вимог, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 6 200 грн. 00 коп., які заявлені відповідачем у відзив, залишаються за останнім.
Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж до Приватного підприємства “Рюрик” задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства “Рюрик” (б. Парковий, буд. 14, м. Запоріжжя, 69006, ідентифікаційний код юридичної особи 30771251) на користь Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (вул. Сталеварів, буд. 14, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) 56 649 (п'ятдесят шість тисяч шістсот сорок девять) грн. 07 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію, 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. судового збору.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 06.03.2023.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.