Справа № 761/28256/22
Провадження № 3/761/534/2023
24 лютого 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мартинов Євген Олександрович, за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 130 КУпАП, -
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 20 листопада 2022 року серії ААД № 372692, 20 листопада 2022 року о 22 годині 50 хвилин по вул. Павлівській, 26/41 в м. Києві ОСОБА_1 керував автомобілем марки «BMW 5 23i», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (стійкий запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння шкірних покривів обличчя, тремтіння пальців рук). При цьому, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Такі дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за частиною 1 статті 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненому не визнав та пояснив, що 20 листопада 2022 року він керував автомобілем марки «BMW 5 23i», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вул. Павлівській 26/41 в м. Києві. Біля підземного паркінгу працівники поліції наздогнали його автомобіль та запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння в установленому законом порядку, при цьому, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився. В подальшому він прибув до КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія», де пройшов огляд на стан сп'яніння. Вказаний висновок від 21 листопада 2022 року № 000802, про те, що він не перебував у стані сп'яніння, ОСОБА_1 надав в судовому засіданні.
Крім того, у судовому засіданні був допитаний свідок ОСОБА_2 , який надав пояснення, що він працює інспектором патрульної поліції та 20 листопада 2022 року на лінію «102» надійшло повідомлення про те, що по вул. Чорновола, буд. 29-а у м. Києві водій у стані алкогольного сп'яніння розпочинає рух на автомобілі марки «BMW 5 23i», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 . Після отримання вказаного повідомлення він у складі патрулю прибув на зазначену адресу, та побачив автомобіль, який розпочав рух. Наздогнати автомобіль їм вдалось лише на паркінгу за адресою: вул. Павлівська, 26/41. При спілкуванні з водієм, у останнього було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме стійкий запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння шкірних покривів обличчя, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовився, у зв'язку із чим було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_2 та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
У той же час, відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, даний огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі за змістом - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 4 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Пунктом 7 розділу І Інструкції, визначено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, як убачається з відеозапису, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення, поліцейськими патрульної поліції було повідомлено ОСОБА_1 про обов'язок пройти огляд на встановлення наявності чи відсутності у нього стану алкогольного сп'яніння в спеціалізованому закладі охорони здоров'я. Однак, ОСОБА_1 відмовився від проходження запропонованого огляду, а тому за фактом відмови останнього від проходження огляду на встановлення стану алкогольного сп'яніння складено протокол про адміністративне правопорушення, за порушення останнім п. 2.5 Правил дорожнього руху.
За змістом положень ст. 130 КУпАП особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, коли вона керувала транспортним засобом в стані сп'яніння, що визначається лише у встановленому чинним законодавством порядку, а так само за відмову саме особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
При цьому, наданий висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 28 листопада 2022 року, у якому вказано, що у особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, станом на 00 годину 40 хвилин 21 листопада 2022 року не виявлено ознак сп'яніння, не може бути підставою для визнання ОСОБА_1 не винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, адже диспозиція зазначено статті передбачає відповідальність у тому числі і за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка чітко зафіксована на диску з відеозаписом, що долучено до справи.
Більш того, ОСОБА_1 ставиться в провину саме відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, а не керування в стані алкогольного сп'яніння, як про те зазначав ОСОБА_1 у судовому засіданні.
Крім того, працівники поліції ОСОБА_1 пропонували пройти відповідний огляд у медичному закладі з метою визначення наявності чи відсутності у його крові алкоголю та надали останньому відповідне направлення, роз'яснили відповідальність, яка може настати за відмову від проходження такого огляду, однак ОСОБА_1 у категоричній формі висловив свою незгоду на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння в тому числі і у медичному закладі.
Таким чином, дослідивши та проаналізувавши наявні докази у матеріалах справи, суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України та в діях останнього вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, у зв'язку з чим він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами в межах санкції зазначеної статті.
На підставі викладеного та керуючись ст. 33, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 307, 308, 317 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП (протокол серії ААД № 372692 від 20 листопада 2022 року).
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи правопорушника або за місцезнаходженням його майна у порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.
Постанова суду підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя Мартинов Є.О.