печерський районний суд міста києва
Справа № 757/7414/23-к
02 березня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , власника майна ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про арешт майна,
установив:
У провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про арешт майна.
Згідно з нормою ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів здійснювалась.
Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав та просив задовольнити
Власник майна та його адвокат з приводу задоволення клопотання заперечили.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки представника сторони обвинувачення обов'язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022000000000536 від 25.07.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 203-2, ч. 1 ст. 365-3, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369, ч. 4 ст. 369 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.
Досудове розслідування здійснюється за фактом незаконної організації та функціонування закладів з метою надання доступу до азартних ігор чи лотерей, які проводяться в мережі Інтернет, без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності, вчиненого організованою групою осіб за участі працівників правоохоронних органів, а також за фактом бездіяльності за попередньою змовою групою осіб у складі працівників правоохоронних органів щодо припинення незаконної діяльності з організації або проведення азартних ігор, лотерей, та приховування виявленої такої діяльності за умови надання та отримання неправомірної вигоди.
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючи з корисливих мотивів, не пізніше ніж у травні 2022 року у м. Прилуки Чернігівської області вирішив організувати функціонування закладу, який у порушення зазначених вимог Закону без утворення суб'єкта господарювання - юридичної особи, за відсутності відповідних передбачених законодавством ліцензій, без використання сертифікованого відповідно до цього Закону та підключеного до Державної системи онлайн-моніторингу грального обладнання та онлайн-систем організаторів азартних ігор, надаватиме доступ до азартних ігор, які проводяться в мережі Інтернет, з метою отримання прибутку від цієї незаконної діяльності.
Не маючи можливості одноосібно здійснювати цю злочинну діяльність, ОСОБА_7 не пізніше ніж у травні 2022 року у невстановленому слідством місці залучив до неї мешканців м. Прилуки Чернігівської області ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також інших невстановлених слідством осіб.
Вказані особи узгодили між собою злочинний план, відповідно до якого у своїй злочинній діяльності вони мали намір організувати та забезпечити функціонування підпільного закладу, що надаватиме доступ до азартних ігор, які проводяться в мережі Інтернет, отримувати та розподіляти дохід від цієї злочинної діяльності, та забезпечувати її прикриття шляхом надання неправомірної вигоди співробітникам правоохоронних органів за невжиття заходів щодо її припинення та притягнення учасників групи до кримінальної відповідальності.
За таких обставин була створена організована злочинна група для вчинення незаконних організації та функціонування закладу у м. Прилуки Чернігівської області з метою надання доступу до азартних ігор чи лотерей, які проводяться в мережі Інтернет, без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності, а також інших кримінальних правопорушень.
До складу організованої групи в різний час також увійшли ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (не пізніше 24.08.2022), ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (не пізніше 15.10.2022), ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (не пізніше 18.12.2022), а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зорганізувалися в організовану групу для вчинення кримінальних правопорушень, склавши при цьому єдиний план кримінально протиправних дій, відомий всім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника групи, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності ОСОБА_7 та ОСОБА_8 як керівникам організованої групи, свідомо виконуючи їхні вказівки.
У відповідності із розробленим планом злочинної діяльності, функції та задачі кожного учасника організованої злочинної групи були розподілені наступним чином.
ОСОБА_7 та ОСОБА_8 були організаторами, які розробили план дій учасників організованої групи, визначивши відповідно до плану функції та тактику поведінки кожного із учасників організованої групи в ході вчинення кримінальних правопорушень.
Так, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи як організатори та керівники організованої групи, виконували наступні дії:
- розподіляли ролі та функції, спрямовані на досягнення спільної злочинної мети;
- здійснювали керівництво і координацію злочинної діяльності, забезпечуючи функціонування злочинної групи;
- організували пошук та визначення місця розташування грального закладу;
- контролювали та забезпечували укладання договорів оренди з власником об'єкту нерухомості, де планувалось розташування грального закладу;
- забезпечували належний технічний стан приміщень гральних закладів, їх облаштування меблями, необхідною комп'ютерною технікою та її підключенням до мережі Інтернет, системою відеоспостереження;
- визначали порядок функціонування гральних закладів;
- здійснювали керівництво та контроль за роботою персоналу грального закладу, погоджували графік роботи та надання вихідних днів;
- здійснювали пошук та погоджували кандидатури на посади адміністраторів грального закладу;
- визначали порядок прийому на роботу адміністраторів гральних закладів, їх стажування, навчання та проведення інструктажів;
- отримували звіти адміністраторів-касирів про суми грошових коштів, які надходили щодобово від проведення азартних ігор;
- сповіщали адміністраторів-касирів про можливі перевірки співробітниками правоохоронних органів;
- керували діями учасників організованої групи та вимагали від останніх безумовного виконання їх наказів та плану злочинної діяльності;
- визначали розмір винагороди учасників організованої групи;
- здійснювали розподіл грошових коштів, отриманих від зайняття гральним бізнесом
- організували прикриття незаконної діяльності шляхом надання неправомірної вигоди працівникам правоохоронних органів Чернігівської області для забезпечення невжиття заходів з припинення незаконної діяльності нелегального грального закладу та не проведення її документування.
При цьому, на виконання єдиного злочинного плану, відомого та схваленого всіма учасниками, ОСОБА_14 відповідав за технічне обслуговування грального закладу та виконував наступні дії:
- здійснював облаштування комп'ютеризованих робочих місць, їх підключення до мережі Інтернет;
- забезпечував роботу комп'ютерного обладнання, програмного забезпечення та здійснював їх технічне обслуговування, ремонт тощо;
- проводив інструктажі адміністраторів закладу щодо роботи з програмним забезпеченням для доступу до азартних ігор в мережі Інтернет, порядку здійснення азартних ігор та розрахунку, здійснював контроль за цією діяльністю адміністраторів;
- здійснював оплату послуг провайдера мережі Інтернет.
ОСОБА_10 , будучи активним учасником організованої групи, виконувала функцію старшого адміністратора-касира незаконного грального закладу, у тому числі здійснювала пошук працівників на посади адміністраторів-касирів, проводила їх навчання, контролювала їх діяльність, у тому числі зі здійснення обліку грошових коштів, обіг яких мав місце у діяльності підпільного грального закладу, надавала вказівки щодо поведінки на випадок проведення перевірок правоохоронних органів.
Крім того ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, працюючи у підпільному гральному закладі, безпосередньо надавали відвідувачам грального послуги доступу до азартних ігор у мережі Інтернет через персональні комп'ютери з відповідним програмним забезпеченням, встановлених в нелегальному гральному закладі, виконуючи у позмінному режимі функції адміністраторів-касирів, які полягали в наступному:
- здійсненні пропуску відвідувачів до грального закладу;
- отриманні від відвідувачів грального закладу грошових коштів як ставок в азартних іграх;
- віртуалізації вказаних коштів в умовні одиниці та їх зарахування на рахунок обраного відвідувачем комп'ютеризованого грального місця, з використанням програмного забезпечення, інстальованого на комп'ютеризованому робочому місці;
- наданні клієнту доступу до обраного ним комп'ютеризованого грального місця, з відповідним програмним забезпеченням, у вигляді доступу до симуляторів гральних автоматів в мережі Інтернет та можливості проведення азартних ігор з використанням вказаного комп'ютерного обладнання;
- контролі за ходом азартної гри та грошовими коштами, які залишались на рахунку клієнта за її результатами;
- проведенні розрахунку з клієнтом за результатами азартної гри, в т.ч. видачі решти грошових коштів чи виграшу;
- здійсненні продажу клієнтам напоїв;
- звітуванні організаторам злочинної групи про отримання незаконного доходу від зайняття гральним бізнесом.
ОСОБА_11 як учасник організованої злочинної групи мав брати участь у розподілі грошових коштів, що отримувались як прибуток від здійснення вказаної злочинної діяльності, та забезпечувати її прикриття шляхом надання неправомірної вигоди співробітникам правоохоронних органів за невжиття заходів щодо її припинення та притягнення учасників групи до кримінальної відповідальності.
Так, у невстановлені досудовим розслідування час та місці, не пізніше травня 2022 року, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підшукали приміщення для розміщення підпільного грального закладу за адресою: АДРЕСА_1 , та звернулися до його власника, з яким уклали відповідний договір оренди.
Після цього, маючи вільний доступ до вказаного приміщення, члени злочинного угрупування, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 з метою забезпечення умов для функціонування закладу та проведення у ньому доступу азартних ігор, розмістили та облаштували у приміщені заздалегідь заготовлені меблі та комп'ютерну техніку, а саме: комп'ютерні системні блоки, на яких було інстальовано необхідне програмне забезпечення, монітори; маніпулятори типу «миша», за допомогою яких надавалась можливість доступу до азартних ігор, обов'язковою умовою участі в яких, було внесення гравцем ставки у вигляді грошових коштів, що давало право на отримання виграшу (призу), імовірність отримання і розмір якого повністю або частково залежали від випадковості, а також знань і майстерності гравця, тим самим створили десять комп'ютеризованих робочих місць гравців (у подальшому збільшивши її до дванадцяти) та робоче місце адміністратора.
Також учасники організованої групи забезпечили підключення вказаної комп'ютерної техніки до глобальної мережі Інтернет.
Крім того, з метою здійснення пропускного режиму до закладу, забезпечення безпеки діяльності персоналу та протидії правоохоронним органам у викритті злочинної діяльності, приміщення було обладнано системою відеоспостереження, що надавала можливість в режимі реального часу спостерігати за обстановкою.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу направленого на незаконне зайняття гральним бізнесом, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , відповідно до розробленого плану злочинних дій, діючи узгоджено разом із учасниками групи ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , залучили в якості виконавців злочинної групи невстановлених досудовим розслідуванням осіб, а в подальшому ОСОБА_12 (не пізніше 15.10.2022), ОСОБА_13 (не пізніше 18.12.2022), які мали виконувати функції адміністраторів-касирів грального закладу за грошову винагороду за зміну.
Вищевказаним невстановленим досудовим розслідуванням особам ОСОБА_10 роз'яснено режим роботи закладу, алгоритм дій, які необхідно вчинити для надання можливості проведення клієнтом азартної гри, порядок прийому грошових коштів, їх віртуалізації в умовні одиниці та проведення розрахунків з клієнтами за результатами азартної гри, тим самим здійснили та закінчили дії направлені на проведення азартних ігор у вказаному приміщенні.
Після проведення усіх підготовчих дій та налагодження роботи даного закладу, надали можливість доступу до азартних ігор на вищевказаних комп'ютеризованих гральних місцях всім бажаючим особам.
При цьому, робота незаконного закладу була спрямована на отримання незаконного прибутку. Так, обов'язковою умовою участі в азартній грі було надання клієнтом (гравцем) грошових коштів адміністратору, який з використанням програмного забезпечення, інстальованого на комп'ютеризованому робочому місці адміністратора, проводив віртуалізацію вказаних коштів в умовні одиниці та зараховував їх на рахунок відповідно обраного відвідувачем ним комп'ютеризованого грального місця.
Після цього клієнту надавався доступу до обраного ним комп'ютеризованого грального місця, з влаштованим програмним забезпеченням та доступом до мережі Інтернет, що надавало можливість гравцю обрати азартну гру та робити ставки з можливістю виграшу, імовірність отримання і розмір якого повністю або частково залежали від випадковості, а також знань і майстерності гравця, наступної монетизації виграшу та видачі адміністратором на руки, а також повернення решти коштів чи їх програшу.
Крім того, з метою конспірації незаконних дій, гравці допускались у приміщення для проведення азартної гри тільки по телефонному дзвінку або з дозволу адміністратора-касира.
При цьому, адміністратори-касири, відповідно до вказівок ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 приймали рішення про допуск чи не допуск того або іншого гравця до грального закладу.
За таких умов зазначений підпільний гральний заклад функціонував у період з не пізніше травня 2022 року, і це функціонування забезпечувалось організованою злочинною групою у складі ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та інших не встановлених слідством осіб.
Крім того встановлено, що ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що забезпечення стабільного безперебійного функціонування підпільного грального закладу можливо лише за умови прикриття з боку правоохоронних органів Чернігівської області, визначили за необхідне організувати таке прикриття незаконної діяльності шляхом систематичного надання неправомірної вигоди працівникам правоохоронних органів за невжиття заходів з її припинення.
З цією метою ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у невстановлених досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 24.08.2022, залучили до складу організованої злочинної групи ОСОБА_11 , визначивши відповідно до доведеного до учасників організованої групи плану його функції - брати участь у розподілі грошових коштів, що отримувались як прибуток від здійснення вказаної злочинної діяльності, та забезпечувати її прикриття шляхом надання неправомірної вигоди співробітникам правоохоронних органів за невжиття заходів щодо її припинення та притягнення учасників групи до кримінальної відповідальності.
В свою чергу ОСОБА_11 вступив в змову з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 щодо участі у вчиненні вище вказаних кримінальних правопорушень у складі організованої групи та усвідомлюючи покладені на нього ролі та функції під час вчинення протиправних дій, добровільно надав на це свою згоду, у подальшому підкоряючись під час злочинної діяльності ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які керували злочинним об'єднанням, свідомо виконуючи їхні вказівки.
Учасниками групи було визначено, що одним з правоохоронних органів Чернігівської області, відповідальному співробітнику якого необхідно систематично надавати неправомірну вигоду, є Чернігівське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, яке здійснює комплекс правових, організаційних та практичних заходів, спрямованих на виявлення, запобігання, попередження та припинення фактів порушення поліцейськими, державними службовцями та іншими працівниками Національної поліції України вимог законодавства України при виконанні службових обов'язків на території Чернігівської області.
Для виконання визначеної організаторами організованої групи функції ОСОБА_11 , діючи від імені та в інтересах організованої групи, 24.08.2022 зустрівся у м. Прилуки з ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , заступником начальника відділу оперативних розробок Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Під час зустрічі ОСОБА_11 , діючи умисно, з відома та згоди учасників організованої злочинної групи ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , виконуючи визначені ними функції у досягнутій злочинній домовленості, та усвідомлюючи, що ОСОБА_15 є службовою особою правоохоронного органу та за своїм службовим становищем уповноважений виявляти, документувати, припиняти кримінальні правопорушення на території Чернігівської області, заявив ОСОБА_15 , що діє в інтересах організаторів вищезазначеного незаконного грального закладу, після чого висловив поліцейському пропозицію про надання неправомірної вигоди у розмірі двадцяти тисяч гривень за попередні два місяці функціонування незаконного грального закладу, а в подальшому - систематичної передачі десяти тисяч гривень щомісячно за невжиття заходів з боку працівників Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до учасників цієї організованої групи щодо документування та припинення їх діяльності, пов'язаної з організацією та функціонуванням нелегального грального закладу за адресою: АДРЕСА_2 .
Продовжуючи реалізацію спільного з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 злочинного плану, діючи у складі організованої злочинної групи як її учасник, у період з 20.09.2022 до 21.02.2023 ОСОБА_11 під час особистих зустрічей із ОСОБА_15 систематично надавав тому грошові кошти в сумах 10000 грн., 5000 грн., 7500 грн. та 15000 грн., а 22.12.2022 перерахував грошові кошти в сумі 15000 грн. на банківський рахунок ОСОБА_15 в АТ «Універсал банк» - як неправомірну вигоду за невжиття заходів з боку працівників Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до учасників цієї організованої групи щодо документування та припинення їх діяльності, пов'язаної з організацією та функціонуванням нелегального грального закладу за адресою: АДРЕСА_2 .
21.02.2023 ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_11 було затримано відповідно до ст. 208 КПК України після надання ОСОБА_11 у складі організованої злочинної групи неправомірної вигоди ОСОБА_15 , та цього ж дня повідомлено про підозру у вчиненні наступних кримінальних правопорушень:
? організація та функціонування закладів з метою надання доступу до азартних ігор, які проводяться в мережі Інтернет, вчинені організованою групою, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 203-2 КК України.
? пропозиція, обіцянка та надання неправомірної вигоди службовій особі за не вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, та в інтересах третьої особи дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинені організованою групою осіб чи її учасником, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 369 КК України.
Також 21.02.2023 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 203-2 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень підтверджується наступними доказами:
- рапортом начальника Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 25.07.2022 про виявлення ознак кримінального правопорушення;
- рапортом заступника начальника ВОР Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_15 від 25.08.2022 про вчинення кримінального правопорушення;
- матеріалами виконаних доручень слідчого оперативним підрозділом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 27.07.2022;
- протоколами допитів свідка ОСОБА_17 від 28.11.2022, 18.02.2023;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_18 від 19.11.2022;
- протоколом про результати контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 15.12.2022;
- протоколом про результати контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 20.12.2022;
- протоколами про проведення НСРД від 09.01.2023 (аудіо-відеоконтролю особи ОСОБА_10 );
- протоколами оглядів від 14.12.2022, 19.12.2022, 22.01.2023, 26.01.2023, 27.01.2023, 28.01.2023,
- протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 14.12.2022;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_20 від 14.12.2022;
- протоколом за результатами проведення НСРД від 18.10.2022 (спостереження за особою ОСОБА_8 );
- протоколом за результатами проведення НСРД від 17.11.2022 (спостереження за особою ОСОБА_11 );
- протоколом за результатами проведення НСРД від 22.12.2022 (спостереження за місцем);
- протоколом за результатами проведення НСРД від 22.12.2022 (спостереження за особою ОСОБА_7 );
- протоколами про проведення НСРД від 04.01.2023 (зняття інформації з електронних комунікаційних мереж щодо ОСОБА_8 );
- протоколами про проведення НСРД від 13.01.2023 (зняття інформації з електронних комунікаційних мереж щодо ОСОБА_7 );
- протоколами допитів свідка ОСОБА_15 від 26.08.2022, 07.10.2022, 29.10.2022;
- протоколом про результати контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 22.09.2022;
- протоколом про проведення НСРД від 18.10.2022 (аудіо-відеоконтролю особи ОСОБА_11 );
- протоколом про результати контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 07.12.2022;
- протоколом про проведення НСРД від 02.11.2022 (аудіо-відеоконтролю особи ОСОБА_11 );
- протоколом про результати контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 28.10.2022;
- протоколом про проведення НСРД від 15.11.2022 (аудіо-відеоконтролю особи ОСОБА_11 );
- протоколом про результати контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 05.01.2023;
- протоколами оглядів від 21.09.2022, 07.10.2022, 28.10.2022, 24.10.2022, 04.01.2023, 21.02.2023;
- протоколами оглядів мобільного телефону ОСОБА_15 від 15.10.2022, 24.12.2022;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 24.12.2022;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_22 від 24.12.2022;
- протоколами затримання ОСОБА_11 від 21.02.2023;
- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 203-2 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_7 , відповідно до ч. 6 ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином, за яке передбачене покарання у вигляді штрафу від сорока тисяч до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на три роки.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 369 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_7 , відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України є тяжким злочином, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.
В ході проведення особистого обшуку під час здійснення затримання ОСОБА_7 від 21.02.2023 біля будинку за адресою: АДРЕСА_3 , було вилучено майно, яке ОСОБА_7 зазначив як особисте, а саме:
- Банкноти, схожі на купюри номіналами: 1000 грн - 3 штуки, 500 грн - 126 шт, 200 грн - 16 шт, 100 грн - 6 шт, 50 грн - 50 штук, 20 грн - 21 штука, 5 грн - 4 штуки;
- Одна купюра номіналом 100 доларів США та одна купюра номіналом 50 доларів США.
Постановою про визнання речових доказів від 22.02.2023 вище зазначені вилучені речі та документи (матеріальні об'єкти) визнані як речові докази у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Крім того, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.
Слідчий суддя вивчивши матеріали провадження за клопотанням вважає, що є достатні підстави вважати, що майно, на арешті якого наполягає орган досудового розслідування, відповідає вимогам визначених ч. 2 ст. 170 КПК України, оскільки речі та предмети являються доказом злочину, а саме зберегли на собі його сліди та містять інші відомості (інформацію) які можуть бути використанні з метою встановлення істини та проведення всебічного, повного розслідування кримінального провадження, а також можуть слугувати доказами у встановленні певних обставин під час здійснення досудового розслідування, а відтак потреби органу дізнання виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи власника майна, як арешт майна.
При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.
Крім того, слід зазначити, що вилучене під час огляду майно співвідноситься із обставинами кримінального провадження, а тому є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для арешту вилучених під час слідчих дій речей.
За таких обставин, клопотання підлягає задоволенню, приходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 107, 117, 131, 132, 171-173, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Накласти арешт на вилучене в ході особистого обшуку ОСОБА_7 біля будинку за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: банкноти, схожі на купюри номіналами: 1 000 грн - 3 шт., 500 грн - 126 шт., 200 грн - 16 шт., 100 грн - 6 шт., 50 грн - 50 шт., 20 грн - 21 шт., 5 грн - 4 шт.; одну купюру номіналом 100 доларів США, одну купюру номіналом 50 доларів США.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1