Ухвала від 02.03.2023 по справі 757/7432/23-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/7432/23-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про арешт майна,

установив:

У провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про арешт майна.

Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Слідчий в судове засідання не з'явився, направив заяву про розгляд справи у його відсутність, вимоги клопотання підтримав та просив задовольнити

Власник майна в судове засідання не з'явився.

У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки представника сторони обвинувачення обов'язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.

Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000488 від 05.04.2023 за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України та за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що службові особи органів державної влади та місцевого самоврядування, діючи в інтересах ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ», без належного погодження з Кабінетом Міністрів України затвердили проєкт землеустрою щодо відведення в оренду земельну ділянку, яка фактично розташована в акваторії морського порту Чорноморськ, межі якої визначені постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 № 1278 та землі під якою згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.10.2009 № 1355-р передані у постійне користування ДП «Чорноморський морський торговельний порт».

Статтею 12 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

До земель водного фонду, у відповідності до положень частини першої ст. 58 ЗК України, ст. 4 ВК України належать землі зайняті:

- морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами;

- прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами;

- гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;

- береговими смугами водних шляхів;

- штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

ВК України у ст. 3 визначає склад водного фонду України, який включає в себе: 1) поверхневі води: природні водойми (озера), водотоки (річки, струмки), штучні водойми (водосховища, ставки) і канали, інші водні об'єкти; 2) підземні води та джерела; 3) внутрішні морські води та територіальне море.

До водних об'єктів загальнодержавного значення, згідно ст. 5 ВК України належать: внутрішні морські води, територіальне море, а також акваторії морських портів.

Поняття акваторії морського порту (портова акваторія) закріплено ст. 1 ВК України та п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про морські порти України» як визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.

Згідно положень ст. 14 ВК України розпорядження внутрішніми морськими водами, територіальним морем, а також акваторією морських портів у галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить до КМУ.

У ч. ч. 1-3 ст. 8 Закону України «Про морські порти України» зазначається, що межами морського порту є межі його території та акваторії. Межі акваторій морських портів визначаються і змінюються КМУ без порушення меж акваторій суміжних морських рибних портів та річкових портів. Відведення акваторії морського порту (надання в користування) адміністрації морських портів України здійснюється на підставі рішення КМУ відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» не можуть бути об'єктами оренди: об'єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна»; акваторії портів, гідрографічні споруди, захисні гідроспоруди (греблі, дамби, вали, моли, насипи) та системи сигналізації, портові системи інженерної інфраструктури і споруди зв'язку, енерговодопостачання та водовідведення, залізничні колії (до першого розгалуження за межами території порту), навчальний та гідрографічний флоти.

Частиною 2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» зазначається, що приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення ? а) об'єкти та майно, які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність, та об'єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України: надра, корисні копалини загальнодержавного значення, території та об'єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, водні ресурси, лісові ресурси, інші природні ресурси, які є об'єктами права власності Українського народу; г) об'єкти, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому: акваторії морських портів, гідротехнічні споруди, об'єкти портової інфраструктури загального користування, засоби навігаційного обладнання та інші об'єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення морських шляхів, системи управління рухом суден, інформаційні системи, навчальний та гідрографічний флот, майнові комплекси судноплавних інспекцій;

Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б».

Згідно п. 4 Прикінцевих та перехідних положень указаного Закону у державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук. При цьому, відповідно до п. 6 у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у п. п. 3, 4 не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, та її затвердження здійснюються відповідною сільською, селищною, міською радою».

Постановою КМУ «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ» від 31.10.2007 № 1278 (у редакції чинній станом на 18.01.2018) визначено межі акваторії морського порту Чорноморськ. Розпорядженням КМУ «Про надання державному підприємству «Іллічівський морський торговельний порт» у постійне користування земельної ділянки» від 07.10.2009 № 1355-р державному підприємству «Іллічівський морський торговельний порт» (перейменовано у Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ») надано у постійне користування земельну ділянку, розташовану в межах наданої йому акваторії.

Законом України «Про центральні органи виконавчої влади» у ч. 1 ст. 1 визначено, що систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади. У ст. ст. 16-17 цього Закону України зазначається, що центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції. У разі якщо більшість функцій центрального органу виконавчої влади складають функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління, центральний орган виконавчої влади утворюється як агентство.

Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) відповідно до п. 1 Положення «Про Державне агентство водних ресурсів України», затвердженого Постановою КМУ від 20.08.2014 № 393 (у редакції чинній станом на 16.01.2018; далі ? положення «Про Державне агентство водних ресурсів України») є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Згідно п. 3 положення «Про державне агентство водних ресурсів України» основними завданнями Держводагентства є:

? реалізація державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, розвитку водного господарства і меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем;

? внесення пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Підпунктом 42 п. 4 Положення «Про Державне агентство водних ресурсів України», визначається, що Держводагентство відповідно до покладених на нього завдань погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, що визначені ЗК України та Законом України «Про землеустрій», щодо відповідності зазначеної документації водному законодавству.

Так, ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» закріплено поняття державний службовець ? це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу»: державний службовець зобов'язаний: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 13 Положення «Про Державне агентство водних ресурсів України» Голова Держводагентства має двох заступників, у тому числі одного першого, які призначаються на посаду та звільняються з посади КМУ за поданнями Прем'єр-міністра України, внесеними на підставі пропозицій Міністра екології та природних ресурсів, посади яких відповідно до положень ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу», віднесені до категорії «А» (вищого корпусу державної служби) - посади керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами КМУ, та їх заступників.

Розпорядженням КМУ від 30.11.2016 № 889 ОСОБА_4 призначено Першим заступником Голови Державного агентства водних ресурсів України та згідно наказу Голови Державного агентства водних ресурсів України від 01.12.2016 № 229-ос ОСОБА_4 приступив до виконання посадових обов'язків.

Наказом Держводагентства від 26.04.2016 № 54 затверджено положення «Про відділ координації діяльності територіальних органів управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України» (далі ? Положення про відділ координації діяльності територіальних органів Держводагентства), де відповідний відділ визначається як структурний підрозділ управління водних ресурсів та підпорядковується його начальнику.

У пп. 1.2. п. 1 указаного положення зазначається, що відділ координації діяльності територіальних органів управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України (далі ? відділ координації діяльності територіальних органів Держводагентства) у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами КМУ, іншими актами законодавства, а також наказами Міністерства екології та природних ресурсів України та Держводагенства, а також цим Положенням.

Наказом в.о. голови Держводагентства від 12.03.2017 № 223-ос ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відділу координації діяльності територіальних органів Держводагентства, на якій осатаній перебував до 27.08.2020.

Відповідно до пп. 3.9 п. 3 Положення про відділ координації діяльності територіальних органів Держводагентства, до функціональних обов'язків указаного відділу входить погодження документації із землеустрою, що стосується морів, морських заток та лиманів, а також їх прибережних захисних смуг у випадку та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законами України «Про землеустрій» щодо відповідності зазначеній документації водному законодавству.

Положення про відділ координації діяльності територіальних органів Держводагентства у пп. 5.3 п. 5, визначає, що начальник відділу:

? здійснює керівництво відділом, представляє відділ у відносинах з іншими структурними підрозділами Держводагентства, розподіляє обов'язки і завдання між спеціалістами відділу;

? забезпечує дотримання працівниками відділу законодавства України з питань державної служби, правил внутрішнього службового розпорядку, їх посадових інструкцій та норм цього Положення;

? планує, регулює та контролює взаємодію зі структурними підрозділами інших центральних органів виконавчої влади при вирішенні питань, що стосуються діяльності відділу;

? здійснює оцінку результатів службової діяльності державних службовців відділ;

? несе відповідальність за своєчасний розгляд і підготовку відповідей, достовірність і обґрунтованість матеріалів, що готуються відділом для керівництва Держводагенства та органів законодавчої і виконавчої влади, тощо.

Враховуючи положення частини 1 примітки до статті 364 КК України, згідно з якими службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням, займаючи вище зазначену посаду із відповідними функціональними обов'язками, ОСОБА_8 у період з 12.03.2017 по 27.08.2020 був службовою особою.

Рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 12.03.2016 № 70/8-VII ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9000 га для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів № 10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрації морських портів України» з подальшою передачею в довгострокову оренду, строком на 49 років.

У подальшому між ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» та ПП «ГЕОЗЕМ 8» укладено договір на виконання робі № 13 від 27.06.2016 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно Рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 12.03.2016 № 70/8-VII, яка по категорії земель відносилась до земель водного фонду в межах водного простору Сухого лиману.

На виконання положень частини третьої статті 186-1 Земельного кодексу України (чинної станом на 06.01.2018) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9000 га для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів № 10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрації морських портів України» з подальшою передачею в довгострокову оренду, строком на 49 років, за клопотанням ПП «ГЕОЗЕМ 8» від 26.12.2017 № 252, скеровано на погодження до Державного агентства водних ресурсів України як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

09.01.2018 зазначене клопотання ПП «ГЕОЗЕМ 8» про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 26.12.2017 № 252, згідно накладеної резолюції Першим заступником Голови Державного агентства водних ресурсів України ОСОБА_4 передано на розгляд до начальника відділ координації діяльності територіальних органів Держводагентства ОСОБА_5 .

Так у період часу з 09.01.2018 по 16.01.2018 (більш конкретної дати в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні Державного агентства водних ресурсів України, що за адресою м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 8, будучи начальником відділу координації діяльності територіальних органів Держводагентства, у функціональні обов'язки якого входить погодження документації із землеустрою, що стосується морів, морських заток та лиманів, а також їх прибережних захисних смуг у випадку та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законами України «Про землеустрій» щодо відповідності зазначеній документації водному законодавству, несучи відповідальність за своєчасний розгляд і підготовку відповідей, достовірність і обґрунтованість матеріалів, що готуються відділом для керівництва Держводагентства, розглядаючи клопотання ПП «ГЕОЗЕМ 8» від 26.12.2017 № 252 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» з подальшою передачею в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів № 10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрації морських портів України», усвідомлюючи, що земельна ділянка, про погодження проекту відведення якої заявлено в клопотання ПП «ГЕОЗЕМ8», знаходиться в акваторії морського порту Чорноморськ (Іллічівськ), межі якої визначено Постановою КМУ від 31.10.2007 № 1278 та згідно Розпорядження КМУ від 07.10.2009 № 1355-р передана у постійне користування ДП «Іллічівський морський торговельний порт», а відтак не може бути передана у користування ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ», діючи умисно, за попередньою змовою із Першим заступником Голови Державного агентства водних ресурсів України ОСОБА_4 , з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ», зловживаючи службовим становищем, діючи в супереч інтересам служба та в супереч положень статей 1, 14 Водного кодексу України, частин першої-третьої статті 8 Закону України «Про морські порти України», частини другої статті 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Постанови КМУ «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ» від 31.10.2007 № 1278, Розпорядженням КМУ «Про надання державному підприємству «Іллічівський морський торговельний порт» у постійне користування земельної ділянки» від 07.10.2009 № 1355-р, положення «Про Державне агентство водних ресурсів України», затвердженого Постановою КМУ від 20.08.2014 № 393, положення «Про відділ координації діяльності територіальних органів управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України», затвердженого Наказом Держводагентства від 26.04.2016 № 54, склав, особисто завізував та скерував на підпис Першому заступнику Голови Державного агентства водних ресурсів України ОСОБА_4 висновок про погодження вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка фактично розташована в межах акваторії морського порту Чорноморськ.

Відповідний висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 16.01.2018 за № 214/9/11-18, виданий Державним агентством водних ресурсів України та за підписом першого заступника Голови ОСОБА_4 , із відомостями про погодження, у подальшому включений до складу відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «СП РИСІЛ ТЕРМІНАЛ».

Після чого, указану земельну ділянку 06.03.2018 зареєстровано відділом у м. Чорноморськ Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м. Чорноморськ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за кадастровим номером 5110800000:03:001:0485, площею 0,7909 га.

Рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 12.04.2018 № 335/29 затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» земельної ділянки площею 0,7907 га за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів № 10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України».

03.05.2018 між Чорноморською міською радою Одеської області та ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,7909 га із кадастровим номером 5110800000:03:001:0485 для будівництва та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ в акваторії Сухого лиману, на стику причалів № 10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України».

Підготовка ОСОБА_5 висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 16.01.2018 із реєстраційним № 214/9/11-18 та подальше його підписання Першим заступником Голови Державного агентства водних ресурсів України ОСОБА_4 , забезпечила формальне виконання вимог положень ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України, без якого, зокрема у випадку відмови у погодженні відповідного проекту землеустрою, неможливим було б його подальше затвердження рішенням Чорноморської міської ради Одеської області та незаконне вилучення із користування ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».

Внаслідок зазначених злочинних дій колишнього начальника відділу координації діяльності територіальних органів Держводагентства ОСОБА_5 із державної власності незаконно вибуло 0,7909 га земель, чим завдано збитків державі на суму 24 694 457,34 грн, що спричинило тяжкі наслідки для охоронюваних законом державним інтересам, які в 250 і більше разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян.

Окрім цього, ОСОБА_5 , будучи начальником відділу координації діяльності територіальних органів Держводагентства, у функціональні обов'язки якого входить погодження документації із землеустрою, що стосується морів, морських заток та лиманів, а також їх прибережних захисних смуг у випадку та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законами України «Про землеустрій» щодо відповідності зазначеній документації водному законодавству, несучи відповідальність за своєчасний розгляд і підготовку відповідей, достовірність і обґрунтованість матеріалів, що готуються відділом для керівництва Держводагенства, у період часу з 09.01.2018 по 16.01.2018 (більш конкретної дати в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у приміщенні Державного агентства водних ресурсів України, що за адресою м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 8, розглянувши клопотання ПП «ГЕОЗЕМ 8» від 26.12.2017 № 252 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» з подальшою передачею в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, в акваторії Сухого лиману на стику причалів № 10-11 Іллічівської філії ДП «Адміністрації морських портів України», усвідомлюючи, що земельна ділянка, про погодження проекту відведення якої заявлено в клопотання ПП «ГЕОЗЕМ8», знаходиться в акваторії морського порту Чорноморськ (Іллічівськ), межі якої визначено Постановою КМУ від 31.10.2007 № 1278 та згідно Розпорядження КМУ від 07.10.2009 № 1355-р передана у постійне користування ДП «Іллічівський морський торговельний порт», а відтак не може бути передана у користування ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ», діючи умисно, за попередньою змовою із Першим заступником Голови Державного агентства водних ресурсів України ОСОБА_4 , з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ», зловживаючи службовим становищем, діючи в супереч інтересам служби та в супереч положень статей 1, 14 Водного кодексу України, частин першої-третьої статті 8 Закону України «Про морські порти України», частини другої статті 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Постанови КМУ «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ» від 31.10.2007 № 1278, Розпорядженням КМУ «Про надання державному підприємству «Іллічівський морський торговельний порт» у постійне користування земельної ділянки» від 07.10.2009 № 1355-р, положення «Про Державне агентство водних ресурсів України», затвердженого Постановою КМУ від 20.08.2014 № 393, положення «Про відділ координації діяльності територіальних органів управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України», затвердженого Наказом Держводагентства від 26.04.2016 № 54, склав, особисто завізував та скерував на підпис Першому заступнику Голови Державного агентства водних ресурсів України ОСОБА_4 завідомо неправдивий офіційний документ ? висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що зареєстрований під № 214/9/11-18 від 16.01.2018, який містить неправдиві відомості у п. 12 вказаного висновку, а саме відомості про відповідність зазначеного вище проекту землеустрою вимогам водного законодавства, чим склав, а Перший заступник Голови Держводагентства ОСОБА_4 підписав та скерував на реєстрацію (видав) ? завідомо неправдивий офіційний документ, оскільки указаний проект землеустрою не відповідає вимогам водного законодавства, так як земельна ділянка, проект відведення якої погоджувався, фактично розташована в межах акваторії морського порту Чорноморськ, що визначені Постановою КМУ від 31.10.2007 № 1278, землі під якою згідно Розпорядження КМУ від 07.10.2009 № 1355-р передані у користування ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».

Таким чином ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 28,

ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, та у службовому підробленні, тобто в складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.

02.02.2023 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_9 від 31.01.2023 у справа № 759/3874/23-к проведено обшук квартири АДРЕСА_1 , яка на праві приватної власності зареєстрована за ОСОБА_5 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

В ході проведення обшуку виявлено та вилучено речі, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, тобто такі вважаються тимчасово вилученим майном, зокрема: мобільний телефон марки «SAMSUNG GALAXY A52», ІМЕІ1: НОМЕР_2 .

Указаний мобільний телефон вилучено з володіння ОСОБА_5 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Таким чином, згідно з положеннями ч. 2 ст. 168, ч. 7 ст. 236 КПК України перелічене у протоколі обшуку майно, що вилучене під час проведення обшуку, можна вважати тимчасово вилученим майном.

У ході проведення обшуку ОСОБА_5 повідомив, що відповідний телефон придбано минулого у 2022 році.

Варто зауважити, що обставини, які досліджуються в ході досудового розслідування тривали у часовому інтервалі 2016-2018 роки (період від надання дозволу на розробку до затвердження проекту землеустрою та реєстрації права оренди на відповідну земельну ділянку). Окрім цього, в ході досудового розслідування, проводилися ряд обшуків та активних слідчих розшукових дій у 2021-2022 роках, протидія яким могла здійснюватися. Так, зокрема у підозрюваного ОСОБА_7 (міський голова Чорноморської міської ради Одеської області у період 2015-2019 років) в ході проведення обшуку 02.02.2023 виявлено проект листа Чорноморської міської ради на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 01.07.2022 у справі № 757/18180/22-к, що вказує про можливі дії щодо розголошення відомостей досудового розслідування без письмового дозволу слідчого, прокурора, а також того факту, що підозрюваними у кримінальному провадженні, враховуючи їх соціальний вплив органи державної влади та місцевого самоврядування, вчиняються діяння щодо протидії досудовому розслідуванню.

На основі вказаного, в органу досудового розслідування виникла необхідність у вилученні та дослідженні інформації, що міститься на мобільному телефоні ОСОБА_5 (в тому числі на месенджерах для листування) за період 2016 по 2023 роки, зокрема для перевірки факту взаємозв'язків із іншими учасниками кримінального провадження на момент вчинення злочину та під час досудового розслідування.

У ході проведення обшуку, не вбачалося за можливе здійснити копіювання відповідної інформації у повній мірі, так як відповідний мобільний телефон придбаний у 2022 році, однак інформація, що має значення для кримінального провадження може міститися у месенджерах та іншому програмному забезпеченні, що встановлене та використовувалося на відповідному мобільному телефоні.

Указане свідчить про потребу в проведенні комп'ютерно-технічної експертизи, де об'єктом дослідження є мобільний телефон ОСОБА_5 , а від так виникла необхідність у вилученні та арешті указаного мобільного телефону.

02.02.2023 постановою слідчого вище зазначені речі визнані речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Крім того, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.

Слідчий суддя вивчивши матеріали провадження за клопотанням вважає, що є достатні підстави вважати, що майно, на арешті якого наполягає орган досудового розслідування, відповідає вимогам визначених ч. 2 ст. 170 КПК України, оскільки речі та предмети являються доказом злочину, а саме зберегли на собі його сліди та містять інші відомості (інформацію) які можуть бути використанні з метою встановлення істини та проведення всебічного, повного розслідування кримінального провадження, а також можуть слугувати доказами у встановленні певних обставин під час здійснення досудового розслідування, а відтак потреби органу дізнання виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи власника майна, як арешт майна.

При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.

Крім того, слід зазначити, що вилучене під час огляду майно співвідноситься із обставинами кримінального провадження, а тому є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для арешту вилучених під час слідчих дій речей.

За таких обставин, клопотання підлягає задоволенню, приходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 107, 117, 131, 132, 171-173, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт на майно, шляхом заборони права користування, володіння та розпорядження, а саме: мобільний телефон марки «SAMSUNG GALAXY A52», ІМЕІ1: НОМЕР_2 , який вилучено під час обшуку 02.02.2023 у кв. АДРЕСА_1 , яка на праві приватної власності зареєстрована за ОСОБА_5 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.

Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1