21.02.2023 Справа № 756/10240/22
Справа № 756/10240/22
Провадження № 2-а/756/21/23
21 лютого 2023 року Оболонський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Жука М.В.,
при секретарі Колядінцевій П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, третя особа Перший заступник начальника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Пустовіт Олексій Олександрович, про визнання протиправною, скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, третя особа Перший заступник начальника ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Пустовіт О.О., про визнання протиправною, скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі.
В обґрунтування позову зазначає, що його дружина ОСОБА_2 з 30.05.2020 року зареєстрована та постійно проживає на території України за адресою: АДРЕСА_1 та 25.03.2021 року отримала посвідку на тимчасове проживання в Україні строком дії до 25.03.2022 року. 24.10.2022 року відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ № 012075, згідно якого він запросив в Україну та не вжив заходів щодо своєчасної реєстрації громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_3 . На підставі вказаного протоколу першим заступником начальника ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Пустовітом О.О. винесено постанову серії ПН МКМ № 012040 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 205 КУпАП, якою накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680 грн. 00 коп.
Оскільки ОСОБА_2 з 30.05.2020 року зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 та чинним законодавством передбачено, що посвідки на тимчасове проживання, крім тих, які оформлені громадянами російської федерації, строк дії яких закінчився або які підлягають обміну відповідно до законодавства після 24.02.2022 року підтверджують законні підстави для тимчасового чи постійного проживання в Україні та право на в'їзд в Україну на період воєнного стану та протягом 30 календарних днів з дня його припинення чи скасування, ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною та скасувати постанову серії ПН МКМ №012040 винесену першим заступником начальника ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Пустовітом О.О. про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 205 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680 грн. 00 коп., а також закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Представник позивача у судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник відповідача та третя особа у судове засідання не з'явились, про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином шляхом направлення повістки за адресою місцезнаходження, тому відповідно до ст.ст. 124, 126 КАС України вважається такими, що повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 22.02.2020 року уклав шлюб з громадянкою Республіки Білорусь ОСОБА_4 , яка змінила прізвище на ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 17).
З 30.05.2020 року ОСОБА_2 зареєстрована та постійно проживає на території України, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання № 49794423 від 01.06.2020 (а.с. 18).
25.03.2021 року ОСОБА_2 отримала посвідку на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_2 , строком дії до 25.03.2022 року. Підставою для видачі посвідки є 04/14 - возз'єднання сім'ї з громадянином України (на підставі шлюбу) (а.с. 19-20).
24.10.2022 року головним спеціалістом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Шерепо С.С. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ № 012075 відносно ОСОБА_1 , який запросив в Україну та не вжив заходів щодо своєчасної реєстрації громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_3 за що передбачена відповідальність відповідно до ст. 205 КУпАП. Місце скоєння правопорушення: АДРЕСА_1 (а.с. 25-26).
На підставі вищезгаданого протоколу про адміністративне правопорушення 24.10.2022 року першим заступником ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Пустовітом О.О. винесено постанову серії ПН МКМ № 012040 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за санкцією ст. 205 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 680 грн. 00 коп. (а.с. 27-28).
Того ж дня, головним спеціалістом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Шерепо С.С. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ № 012074 відносно ОСОБА_3 , яка порушила правила перебування іноземців на території України, а саме: проживання без документів на право проживання в Україні, на підставі якого винесено постанову серії ПН МКМ № 012039 про накладення на неї адміністративного стягнення у розмірі 5 100 грн. 00 коп. (а.с. 21-24).
Рішенням Оболонського районного суду міста Києва від 07.02.2023 року постанову серії ПН МКМ № 012039 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_6 скасовано та закрито провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
За змістом ст. ст. 9, 33 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення, з-поміж іншого, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За правилами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідками, технічними засобами, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Положення ст. 280 КУпАП зобов'язують орган (посадову особу) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, зокрема, - чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 205 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказаною нормою закону настає за невжиття громадянами, які запросили в Україну іноземців і осіб без громадянства в приватних справах і надали їм жилу площу, заходів до забезпечення у встановленому порядку їх своєчасної реєстрації.
У зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 на всій території України введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався та станом на 24.10.2022 року не завершився.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 № 1202 «Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану», визначено, що посвідки на тимчасове чи постійне проживання, крім тих, які оформлені громадянам російської федерації, строк дії яких закінчився або які підлягають обміну відповідно до законодавства після 24 лютого 2022 р., підтверджують законні підстави для тимчасового чи постійного проживання в Україні та право на в'їзд в Україну на період воєнного стану та протягом 30 календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Іноземці або особи без громадянства, крім громадян російської федерації, зобов'язані в установленому законодавством порядку подати документи для обміну таких посвідок на тимчасове чи постійне проживання протягом 30 календарних днів з дня припинення або скасування воєнного стану.
Враховуючи, що ОСОБА_2 зареєстрована з 30.05.2020 року за адресою: АДРЕСА_1 , має посвідку на тимчасове проживання, строк дії якої з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 № 1202 не закінчився, при цьому відповідач не виконав в повній мірі свій обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що постанова про накладення адміністративного стягнення є невмотивованою та необґрунтованою, а тому підлягає скасуванню з одночасним закриттям провадження у справі відповідно до п. 1 ст. 247, ст. 293 КУпАП, п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9, 77, 194, 245-246, 250, 251, 268, 272, 286 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, третя особа Перший заступник начальника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Пустовіт Олексій Олександрович, про визнання протиправною, скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МКМ № 012040, винесену 24.10.2022 року першим заступником начальника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Пустовітом Олексієм Олександровичем щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 205 Кодексу України про адміністративні правопорушення - скасувати.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Стягнути з бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області (адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Березняківська, 4А, код ЄДРПОУ 42552598) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 496 грн. 20 коп. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя