Постанова від 02.03.2023 по справі 754/2789/23

Номер провадження 3/754/1457/23

Справа №754/2789/23

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 березня 2023 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Панченко О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

проживаючого за адресою:

АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення від 05.01.2023, складеного ТВО командира зенітного ракетно-артилерійського взводу військової частини НОМЕР_1 молодшим сержантом ОСОБА_2 , 04 січня 2023 року приблизно о 20 год.20 хв. військовослужбовець старший солдат ОСОБА_1 в умовах особливого періоду перебував на території військової частини НОМЕР_1 у з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з ротово порожнини, не стійкість пози, порушення мови, поведінка що не відповідає обстановці, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП

Дослідивши матеріали справи про військове адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 278 КУпАП, суд дійшов до висновку, що матеріали справи про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід повернути для належного оформлення, виходячи з наступного.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.3 ст.172-20 КУпАП, дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та об'єктивно з'ясовувати обставини справи. Для правильного вирішення справи необхідно, щоб були дотримані вимоги щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 256 КУпАП.

Згідно з вимогами ст. ст. 278, 280 КУпАП, суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушення заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

З протоколу про військове адміністративне правопорушення від 05.01.2023 року вбачається, що в ньому не правильно вказані необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: в тексті протоколу про військове адміністративне правопорушення не вірно зазначено особу яка притягається до адміністративної відповідальності - а саме: солдата ОСОБА_3 , замість правильного ОСОБА_1 , а також в протоколі вказується, що відповідно до акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння (тест №524 від 04.01.2023, проба позитивна 0,72 %) - однак із матеріалів протоколу та доданого доказу (сторінка 11) акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння вбачається - тест під №525 від 04.01.2023, проба позитивна 1,75 %.

Разом з тим, дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП, є розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Проте, у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення згадана вище обов'язкова ознака складу правопорушення, передбаченого частиною 3 ст. 172-20 КУпАП, (вчинене особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду), не зазначена.

Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено доказів, відповідно до яких було б встановлено, що ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 або ч. 2 ст. 172-20 КУпАП.

Враховуючи вищевикладене, пояснення, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прихожу до висновку, що матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, необхідно направити до військової частини НОМЕР_1 , для доопрацювання та належного оформлення відповідно вимогам чинного КУпАП з метою правильної кваліфікації дій ОСОБА_1 , оскільки вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу не дають змоги повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду адміністративної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, а також для можливості в подальшому виконати постанову суду про накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст.172-20, ч.3 КУпАП та на підставі ст.ст. 9, 251, 256, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 разом з матеріалами справи повернути до військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Панченко