ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
№ 17/357
25.10.07
За позовом Підприємства громадської організації інвалідів “Промінь»
До Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача
Товариство з обмеженою відповідальністю “Спортивний магазин “Інтер Атлетика»»
Про відміну торгів
Суддя Кролевець О.А.
Представники :
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від 3-ої особи: Мінко А.В.
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про відміну торгів на закупівлю тренажерів (з монтажем) для розвитку основних груп м'язів людини з метою облаштування майданчиків загальної фізичної підготовки, що проводить відповідач (оголошення №21070207 у Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №21(92) від 21.05.2007).
Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведенні процедури відкритих торгів, відповідачем було допущено грубе порушення вимог, встановлених ст.22 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», а саме проігноровані вимоги закону щодо порядку внесення змін в тендерну документацію, а тому зміни, внесені відповідачем до тендерної документації, є неправомірними. Крім того, тендерна документація відповідача містить вимоги, які взагалі засновані виключно на суб'єктивних припущеннях відповідача, тобто тендерним комітетом відповідача на свій розсуд встановлені кваліфікаційні вимоги, які є дискримінаційними, не відповідають вимогам закону і не можуть вважатися правомірними.
Відповідач вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з тих підстав, що права та інтереси позивача не були порушені, а твердження позивача про порушення тендерним комітетом вимог закону не підтверджуються матеріалами справи.
Третя особа вважає твердження позивача такими, що не відповідають дійсності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, Господарський суд міста Києва, -
В Інформаційному бюлетені Тендерної палати України від 21.05.2007 №21(92) було опубліковане оголошення №21070207 про проведення відкритих торгів із закупівлі тренажерів (з монтажем) для розвитку основних груп м'язів людини з метою облаштування майданчиків загальної фізичної підготовки, замовником яких є Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту.
Бажаючи прийняти участь у торгах із закупівлі тренажерів (з монтажем), позивачем було отримано тендерну документацію, затверджену Головою тендерного комітету Замовника торгів 08.05.2007, яка містить інструкції учасникам торгів та умови прийняття участі в торгах.
Відповідно до Тендерної документації учасники торгів повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним у тендерній документації та додатках до неї.
При цьому розділ 4 Тендерної документації передбачає наступний порядок внесення змін до тендерної документації: не пізніше ніж за три робочих дні до закінчення строку подання тендерних пропозицій замовник має право з власної ініціативи чи за результатами запитів учасників внести зміни до тендерної документації, при цьому продовживши строк подання та розкриття тендерних пропозицій та повідомити про зазначені зміни всіх учасників, яким замовник надав тендерну документацію.
Як вбачається з Тендерної документації кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 05.06.2007 до 10:00.
Листом від 30.05.2007 за вих. №10.3/4907 учасників торгів, в тому числі позивача по справі, було повідомлено про внесення змін до Тендерної документації, а саме до п.12.1, згідно з новою редакцією якого тендерна пропозиція обов'язково супроводжується документом, що підтверджує внесення тендерного забезпечення, яка має бути подана у формі оригіналу банківської гарантії, на суму 239750 грн. До банківської гарантії додаються копії банківських документів -ліцензія НБУ, Звіт про прибутки та збитки, балансовий звіт. Учасники процедур закупівлі - бюджетні установи та організації можуть подавати тендерне забезпечення у будь-якій прийнятній для них та Замовника формі, що не суперечить чинному законодавству. Також були внесені зміни до розділу 30 “Додаткові умови», доповнивши його пунктом 3.2. У додатку 3 “Тендерна форма “Пропозиція» було виключено пункти 2 та 3.
Листом від 05.06.2007 за вих. №10.3/5177 позивача було повідомлено, що кінцевий термін подання тендерних пропозицій не може бути продовженою, в зв'язку з численними зверненнями фізкультурно-спортивної громадськості та нагальною соціальною потребою регіонів у закупівлі тренажерів (з монтажем).
Згідно з Протоколом оцінки тендерних пропозицій та визначення переможця від 06.06.2007 №5 на тендер було подано три тендерні пропозиції від учасників: СПД фізичної особи ОСОБА_1, ТОВ “Спортивний магазин “Інтер Атлетика» та ВАТ ПКТІ “Газоапарат», переможцем серед яких однозначно було визначено пропозицію ТОВ “Спортивний магазин “Інтер Атлетика» (третя особа по справі).
Позивач по справі вважає, що відповідачем були порушені його права та інтереси, оскільки до Тендерної документації були внесені зміни без продовження кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Крім того, вимога до учасників щодо подання до банківської гарантії ліцензії НБУ, за твердженням позивача, є дискримінаційною та незаконною.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Правові та економічні засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів визначені в Законі України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (далі -Закон).
Відповідно до положень цього Закону торги (тендер) -це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (тендера) згідно з процедурами (крім процедури закупівлі в одного учасника), встановленими цим Законом. Переможцем процедури закупівлі є учасник, тендерна пропозиція якого в результаті оцінки визнана найкращою та акцептована. Порядок розкриття, оцінка та порівняння тендерних пропозицій визначені в статті 26 Закону.
Згідно зі ст.26 Закону під час розкриття тендерних пропозицій перевіряється наявність всіх необхідних документів, передбачених тендерною або кваліфікаційною документацією. Під час розкриття тендерних пропозицій складається протокол згідно з установленою формою, копія якого надається всім учасникам на їх запит протягом одного робочого дня після дня отримання від учасника відповідного запиту. До оцінки замовник допускає тендерні пропозиції, які не були відхилені згідно з цим Законом. Замовник визначає переможця торгів із числа учасників, тендерні пропозиції яких не було відхилено, на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у тендерній документації.
Згідно зі ст.15 Закону замовник може вимагати від учасників надання ними підтвердженої документально інформації про відповідність кваліфікаційним вимогам.
Відповідно до ч.2 ст.24 Закону тендерна пропозиція обов'язково супроводжується документом, що підтверджує надання учасником тендерного забезпечення.
Як вбачається з розділу 12 Тендерної документації на закупівлю тренажерів (з монтажем), яку отримав позивач, тендерна пропозиція обов'язково супроводжується документом, що підтверджує внесення тендерного забезпечення, яке має бути подане у формі оригіналу банківської гарантії або поруки Консультанта торгів або уповноваженої ним юридичної особи, на суму 239750 грн. У разі, якщо учасник забажає, щоб тендерне забезпечення у формі поруки за нього вносилося іншим підприємством, установою чи організацією, то таке рішення учасник повинен погодити із замовником до подання тендерної пропозиції. При цьому, разом із порукою такому підприємству, установі чи організації необхідно подати: копію статуту; копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності; завірену копію фінансового балансу за попередній рік; довідку з банку про відсутність непогашеного кредиту, подану станом на останній день кварталу, який передує публікації оголошення про торги або більш пізню дату; довідку з ДПІ про відсутність заборгованостей перед бюджетом, подану станом на останній день кварталу, який передує публікації оголошення про торги або більш пізню дату. Учасники процедур закупівлі -бюджетні установи та організації можуть подавати тендерне забезпечення у будь-якій прийнятній для них та замовника формі, що не суперечить чинному законодавству.
Відповідно до ст.22 Закону не пізніше ніж за три робочих дні до закінчення строку подання тендерних пропозицій замовник має право з власної ініціативи чи за результатами запитів учасників внести зміни до тендерної документації, при цьому продовживши строк подання та розкриття тендерних пропозицій, та повідомити про зазначені зміни письмово всіх учасників, яким замовник надав тендерну документацію.
Можливість та порядок внесення змін до Тендерної документації також передбачені розділом 3 Тендерної документації
Як вже зазначалось вище, відповідач за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій письмово повідомив позивача про внесення змін до Тендерної документації в частині надання тендерного забезпечення. Про причини неможливості продовження строку подання тендерної пропозиції відповідач також повідомив позивача.
Суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» однозначно не встановлений обов'язок замовника торгів продовжувати кінцевий строк подання тендерних пропозицій в разі внесення змін до тендерної документації.
Посилання позивача на незаконність вимог відповідача надати ліцензії НБУ в підтвердження внесення тендерного забезпечення є такою, що не заслуговує уваги, оскільки доказів того, що вимога надати такий документ є дискримінаційною або суперечить чинному законодавству позивачем не надано.
Також судом встановлено наступне.
Розділом 9 Тендерної документації та Додатком 2 до неї визначений перелік документів, які повинен подати учасник торгів та які підтвердять відповідність учасника торгів встановленим кваліфікаційним вимогам. Зокрема, учасники торгів, в тому числі позивач, повинні були подати: копію статуту або іншого установчого документа; оригінал довідки з податкової інспекції про відсутність заборгованості по обов'язковим платежам до бюджету, яка є чинною на момент розкриття тендерних пропозицій; оригінал або нотаріально завірену копію довідки Міністерства економіки України про відсутність підприємства учасника в єдиній базі даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство не більше двомісячної давнини відносно дати розкриття тендерних пропозицій; інші документи, зокрема, копію довідки ЄДРПОУ, інформацію про включення учасника до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель, що підтверджується витягом із каталогу, наданим Тендерною палатою України безпосередньо для участі у цій процедурі закупівлі.
Згідно зі ст.15 Закону замовник може вимагати від учасників надання ними підтвердженої документально інформації про відповідність кваліфікаційним вимогам.
За таких обставин, суд не погоджується з твердженнями позивача про протиправність вимоги відповідача про надання позивачем як учасником торгів додаткових документів, які підтверджують відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам, оскільки Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» передбачено право замовника торгів вимагати від учасників надання додаткових документів в підтвердження їх відповідності кваліфікаційним вимогам. До того ж позивачем не доведено, що тендерна документація містить вимоги, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Відповідно до ст.36 Закону з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і свобод у сфері закупівель будь-який учасник або інша особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність замовника замовнику або Комісії, або до суду згідно з цим Законом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивачем не доведено суду того, що під час проведення процедури закупівлі тренажерів (з монтажем) для розвитку основних груп м'язів людини з метою облаштування майданчиків загальної фізичної підготовки, що проводить Міністерство України у справах сім'ї, молоді і спорту (оголошення №21070207 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №21 (92) від 21.05.2007) були допущені порушення вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Дослідивши положення чинного законодавства та наявні у справі докази, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем порушення прав та охоронюваних законом інтересів Підприємства громадської організації інвалідів “Промінь», а тому вимоги позивача про відміну торгів на закупівлю тренажерів (з монтажем) для розвитку основних груп м'язів людини з метою облаштування майданчиків загальної фізичної підготовки (оголошення №21070207 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №21 (92) від 21.05.2007) є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на позивача.
Посилання позивача про те, що Підприємство громадської організації інвалідів “Промінь» звільнене від сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на підставі ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито», суд вважає безпідставними виходячи з наступного.
Відповідно до ст.141 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається на квартал, півріччя, три квартали, рік міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
Згідно з положеннями ст.14 Закону України “Про систему оподаткування» державне мито відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Оскільки позивачем не надано суду доказів того, що Підприємство громадської організації інвалідів “Промінь» має дозвіл на право користування пільгами з оподаткування, в тому числі в частині сплати державного мита, суд не вбачає підстав вважати, що позивач звільнений від сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, а тому з позивача підлягають стягненню державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
1. В позові відмовити повністю.
2. Стягнути з Підприємства громадської організації інвалідів “Промінь» (01032, м. Київ, вул. Старовокзальна,18, оф.3, код 34528509, р/р 26004300031034 в АКБ “Форум», МФО 322948), а у разі відсутності коштів -з будь-якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85 (вісімдесят п'ять) грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118 (сто вісімнадцять) грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Кролевець О.А.