Постанова від 24.02.2023 по справі 569/17472/22

Справа № 569/17472/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2023 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рогозін С.В., з участю представника Рівненської митниці Державної митної служби України Ступака А.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Рівненської митниці Державної митної служби України про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ТОВ «ТРАК СІСТЕМ», за ч. 1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2021 року директором ТОВ «ТРАК СІСТЕМ» ОСОБА_1 в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ЕЕ № UA204000/2021/929190 з метою переміщення через митний кордон України та подальшого митного оформлення легкового автомобіля марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 .

Під час оформлення вищезазначеної митної декларації директор ТОВ «ТРАК СІСТЕМ» ОСОБА_1 заявив, що вартість транспортного засобу становить 16 000 євро та подав документ купівлі продажу (invoice) № 211216.15296-CAR_LIM від 16.12.2021 року, виписаний від іменні компанії «СARKAUP OU» (PETERBURI ТЕЕ 81, 13816, TALLINN, HARJU MAAKOND, REPUBLIC OF ESTONIA).

30.12.2021 року перевізником в особі громадянина ОСОБА_2 через Волинську митницю на митну територію України ввезено легковий автомобіль марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 .

Переміщення автомобіля через митний кордон України проведено на підставі митної декларації типу ІМ40ЕЕ № UA204000/2021/929190 від 28.12.2021 року. У якості підстави для переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України митним органам України подано наступні документи: документ купівлі-продажу (Invoice) № 211216.15296-СAR_LIM від 16.12.2021 року, виписаний від іменні компанії «CARKAUP OU»; документ про реєстрацію автомобіля у Федеративній Республіці Німеччина ЕН631887 від 02.06.2014 року та CMR № б/h від 16.12.2021 року.

30.12.2021 року директором ТОВ «ТРАК СІСТЕМ» ОСОБА_1 в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ № UA204080/2021/046222 для проведення митного оформлення та випуску у вільний обіг легкового автомобіля марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 . До митного оформлення подано вищезазначені товаросупровідні документи. Митне оформлення транспортного засобу проведено Рівненською митницю за рівнем митної вартості - 492 416,00 грн. (або еквівалент 16 000,00 Євро на дату митного оформлення автомобіля).

Листом Держмитслужби України № 26/26-04/7.13/856 від 17.06.2022 року «Про відповідь митних органів Республіки Польща» надіслано інформацію та копії документів митних органів Республіки Польща стосовно експорту з території Європейського Союзу легкового автомобіля марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 .

У результаті опрацювання надісланої митними органами Республіки Польща інформації та копій документів встановлено невідповідність даних, що містяться в доданих до відповіді документах, даним заявленим при митному оформленні транспортного засобу на території України. Зокрема, з'ясовано, що автомобіль марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 був реалізований підприємством «Autobid.de Auktion & Markt AG» (Klarenthaler Strasse, 83 65197 Wiesbaden) згідно документа купівлі-продажу № P.RE. 1623422 (2021.12.10) громадянину ОСОБА_3 . Вартість транспортного засобу становить 22 521,01 Євро, або 492 416,00 грн. по курсу НБУ на день подання митної декларації.

Митні органи Республіки Польща надіслали роздруківку митної декларації № 21PL301010E1482540 від 29.12.2021 року у відповідності до якої автомобіль марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 оформлений митними органами Польщі та вивезений з території Європейського Союзу до України. У вищезазначеній польській експортній декларації зазначено, що експортером транспортного засобу з території ЄЄ є підприємство «Autobid.de Auktion & Markt AG».3a результатами співставлення відомостей, встановлено розбіжності щодо відправника, отримувача, комерційних умов поставки, фактурної та статистичної вартості транспортного засобу, реквізитів рахунків тощо.

Перевіркою встановлено, що директор ТОВ «ТРАК СІСТЕМ» ОСОБА_1 особисто (під час подання митних декларацій № UA204080/2021/046222 та № UA204000/2021/929190) та через водія ОСОБА_4 (під час безпосереднього переміщення автомобіля через митний кордон України) подав митним органам України документи, що містять недостовірну інформацію стосовно відправника, отримувача та вартості легкового автомобіля марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 .

Отже, директор ТОВ «ТРАК СІСТЕМ» ОСОБА_1 свідомо приховав від митних органів України документи (польську експортну декларацію№ 21PL301010E1482540 від 29.12.2021 року та документ купівлі-продажу (№ P.RE.l623422 (2021.12.10) у відповідності до яких транспортний засіб вивозився з території ЄС.

Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.

Підпунктом г, п. 1, ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України визначено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: комерційні документи на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України встановлено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Таким чином, директор ТОВ «ТРАК СІСТЕМ» ОСОБА_1 , вчинив дії, спрямовані на переміщення товару «легковий автомобіль марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 », вартістю 492 416,00 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника та одержувача товару, реквізитів комерційного документу, а також вартості товару (документ купівлі-продажу (Invoice) № 211216.15296-CAR_LIM від 16.12.2021 року).

В суд, для надання пояснень ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Полюшко А.М. не з'явилися з невідомих суду причин, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

В судовому засіданні, яке відбулося 27 січня 2023 року, захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Полюшко А.М. вказав, що вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення не визнає та подав письмові пояснення, в яких просив суд закрити провадження в справі, в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Суд вважає можливим розглянути справу у їх відсутності на підставі наявних матеріалів.

Представник Рівненської митниці Державної митної служби України Ступак А.В. вказав, що у зв'язку із порушенням митних правил, відносно ОСОБА_1 складений протокол, в якому викладені всі обставини справи, що підтверджують його вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, просив застосувати до нього стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

Заслухавши пояснення представника Рівненської митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Як вбачається зі ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, підлягає встановленню чи було вчинено адміністративне правопорушення і чи винна дана особа в його вчиненні.

Згідно зі ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до ст.ст. 9, 10 КУпАП правопорушення визнається вчиненим: 1) умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків, 2) з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 483 МК України адміністративна відповідальність настає в разі вчинення переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Основним безпосереднім об'єктом правопорушення за даним законом є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України, а об'єктивною стороною - дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.

Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України, у тому числі і шляхом використання спеціально виготовлених сховищ (тайників).

Вина ОСОБА_1 у вчинені правопорушення підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил № 0111/20400/2022 від 28.09.2022 року, копією митної декларації типу ІМ40ДЕ № UA204000/2021/929190 від 28.12.2021 року, та іншими матеріалами справи.

Відповідно до ч. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Відповідно до ст. 336 МК України, митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.

Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття органом доходів та зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з ч. 1 ст. 266 МК України, декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогумитного органупред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначеннядля митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Згідно ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року, № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Факт вчинення ОСОБА_1 вказаного правопорушення, за обставин викладених у протоколі про порушення митних правил, підтверджується зібраними у справі доказами, які повністю узгоджуються між собою. Підстав вважати їх недопустимими суд не вбачає.

Наведені захисником в його поясненнях доводи є необґрунтованими та вини ОСОБА_1 не спростовують.

Таким чином, матеріалами справи доведено та судом встановлено, що особою, яка притягується до відповідальності, вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом надання в якості підстави для переміщення товарів до органу доходів і зборів документів, що містять неправдиві відомості, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд дійшов до висновку, що до порушника слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України, у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з їх конфіскацією.

Як вбачається з матеріалів справи, вартість товару (транспортного засобу) становить 492 416 грн.

У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягають стягненню з порушника в прибуток держави 536,80 грн. судового збору.

Керуючись ст. 483 Митного кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 492 416 (чотириста дев'яносто дві тисячі чотириста шістнадцять) гривень з конфіскацією легкового автомобіля марки «AUDI», модель «А8», номер кузова - НОМЕР_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 в прибуток держави 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок судового збору (реквізити для сплати судового збору: отримувач - ГУК у Рівн.обл/Рiвнен.міс.тг/22030101; код отримувача - 38012494; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN) - UA458999980313191206000017527; код класифікації доходів бюджету - 22030101).

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Рівненського міського суду С.В. Рогозін