28 лютого 2023 року Справа № 280/5157/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Артоуз О.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ), представник позивача: адвокат Черниш Ірина Ігорівна ( АДРЕСА_2 ) до Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради (71500, Запорізька область, м. Енергодар, проспект Будівельників, 33, ЄДРПОУ 42594137) про визнання протиправним та скасування рішення,
30 серпня 2022 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення у формі довідки до акта Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради серії 12 ААВ №631557 від 04.05.2022 в частині встановлення причини інвалідності ОСОБА_1 та зобов'язати Комунальне Некомерційне Підприємство Спеціалізовану Медико-Санітарну частину Енергодарської міської ради переглянути рішення про встановлення інвалідності ОСОБА_1 , яке зазначене у графі 9 довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради серії 12 ААВ №631557 від 04.05.2022 - «загальне захворювання».
Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом III групи, внаслідок нещасного випадку, який стався з ним 10.11.2021 на ПАТ «Запоріжсталь» (отримав травму руки). У зв'язку з нещасним випадком, комісією утвореною наказом ТОВ «МІКС-ІНВЕСТ» від 11.11.2021 № 17 ПО, проведено розслідування нещасного випадку, що стався на маршових сходах агломераційному цеху ПАТ «Запоріжсталь» за адресою: вул. Південне шосе, буд 72, м. Запоріжжя, 69008. За результатами розслідування комісією складено акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) 10.11.2021 о 15 год. 20 хв. на (в) Товаристві з обмеженою відповідальністю «МІКС-ІНВЕСТ», 38732314, затверджений 19.11.2021. Висновком комісії (п. 7 Акту розслідування нещасного випадку) нещасний випадок з електрогазозварником ТОВ «МІКС-ІНВЕСТ» ОСОБА_1 одноголосно визнано пов'язаним з виробництвом у відповідності до підпункту 1 та 2 пункту 25 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №339. Згідно виписки з амбулаторної картки позивач з 10.11.2021 проходив стаціонарне лікування. Позивачем надано на розгляд відповідача пакет документів, зокрема акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, оскільки інвалідність позивача настала внаслідок нещасного випадку на виробництві. Проте, згідно довідки до акта огляду медико-соціальною комісією Серія 12ААВ № 631557 від 04.05.2022 позивачу встановлено III групу інвалідності із зазначенням причини інвалідності - «загальне захворювання». Позивач вважає оскаржуване рішення у формі довідки до акта огляду медико-соціальною комісією Серія 12ААВ № 631557 від 04.05.2022 в частині встановлення причини інвалідності протиправним та таким, що суперечить п. 17 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1317 від 03.12.2009, п.п. 9, 11, 26 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1317 від 03.12.2009, п.п.1.4, 1.10, 2.4 Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України № 561 від 05.09.2011, оскільки висновок зроблений у ньому без повного дослідження медичних даних позивача і документів, з порушенням відповідного порядку огляду інвалідів.
Ухвалою судді від 05.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 05.10.2022 о 12 год. 00 хв.
05 жовтня 2022 року, у зв'язку із відсутністю інформація щодо належного повідомлення сторін про дату і час розгляду справи, розгляд справи відкладено на 31.10.2022.
Протокольною ухвалою від 31.10.2022 розгляд справи відкладено на 16.01.2023 о 10:00 год.
16 січня 2023 року протокольною ухвалою суду розгляд справи відкладено на 30.01.2023 об 11:30 год.
У зв'язку із відсутністю станом на 30.01.2023 інформації щодо належного повідомлення сторін про дату і час розгляду справи розгляд справи відкладено на 16.02.2023.
16 лютого 2023 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений шляхом направлення процесуальних документів на електронну адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців а громадських формувань та повідомлення через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. З урахуванням наведеного суд виконав обов'язок щодо повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи.
Представник відповідача своїм правом на подання відзиву не скористався.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 прийнятий на роботу в ТОВ «МІКС-ІНВЕСТ» з 27.10.2021 по 30.11.2021 електрогазозварювальником на час виконання робіт на об'єкті ПАТ «Запоріжсталь». 10 листопада 2021 року внаслідок нещасного випадку на підприємстві ПАТ «Запоріжсталь» позивач отримав травму.
Згідно висновку Акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) 10.11.2021 о 15 год. 20 хв. на (в) Товаристві з обмеженою відповідальністю «МІКС-ІНВЕСТ» (далі - ТОВ «МІКС-ІНВЕСТ), 38732314, від 17.11.2021, затвердженого 19.11.2021, у зв'язку із тим, що нещасний випадок з позивачем стався під час перебування на території підприємства під час виконання трудових обов'язків з моменту прибуття на підприємство до відбуття з нього комісією з розслідування одноголосно визнано пов'язаним з виробництвом у відповідності до п.п. 1 та 2 п. 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві від 17.04.2019 № 337.
Відповідно до Довідки до Акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААВ № 631557 за результатами первинного огляду 04.05.2022 Енергодарською МСЕК встановлено позивачу до 01.06.2023 третю групу інвалідності та зазначено причину інвалідності «загальне захворювання».
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суд здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Статтею 49 Конституції України визначено, що кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII визначено основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантовано їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації визначає Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (далі - Положення про МСЕК).
Згідно з п. 3 Положення про МСЕК медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Медико-соціальна експертиза потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання проводиться після подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1112, висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідного інституту професійної патології чи його відділення) про професійний характер захворювання, направлення лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я або роботодавця чи профспілкового органу підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання, або робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків, суду чи прокуратури.
Підпунктом 1 п. 11 Положення про МСЕК, міські, міжрайонні, районні комісії визначають, серед іншого, ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків.
Порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями визначає Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (далі - Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності).
Пунктом 3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться з метою встановлення інвалідності хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.
Згідно пункту 9 Положення про порядок, умови та критерії інвалідність, що настала внаслідок нещасного випадку на виробництві, встановлюється на підставі результатів огляду потерпілого членами комісії та акта про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою, визначеною постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1112, або на підставі рішення суду про встановлення факту отримання травми на виробництві.
Пунктами 11-13 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності визначено, що ступінь втрати професійної працездатності працівників (у відсотках), ушкодження здоров'я яких пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків, та потреба у медичній і соціальній допомозі визначаються на підставі направлення лікувально-профілактичного закладу, роботодавця або уповноваженого ним органу чи профспілкового органу підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання, або робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, суду чи прокуратури.
Як встановлено з матеріалів справи відповідачем 04.05.2022 року проведено первинний огляд позивача для встановлення йому ступеня розладу здоров'я та встановлення інвалідності.
Пунктом 1.10 Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої наказом міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 № 561, (далі - Інструкція) передбачено, що при огляді у МСЕК проводяться: вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії.
Водночас, в матеріалах справи міститься Акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) 10.11.2021 о 15 год. 20 хв. на (в) ТОВ «МІКС-ІНВЕСТ, 38732314, від 17.11.2021, затверджений 19.11.2021, в якому комісією з розслідування нещасний випадок, який трапився з позивачем, одноголосно визнано пов'язаним з виробництвом.
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджено, що причиною погіршення стану здоров'я позивача став нещасний випадок на виробництві, як вбачається з Довідки до Акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААВ №631557, суд доходить висновку, що відповідачем під час проведення огляду позивача не враховано Акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) 10.11.2021, як того вимагає п. 9 Положення про порядок, умови та критерії інвалідність, що настала внаслідок нещасного випадку на виробництві та п. 1.10 Інструкції.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не виконано обов'язку щодо доказування правомірності своїх дій під час огляду позивача медико-соціальною експертною комісією, а судом таких доказів не отримано.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що така порушує право позивача на належний розгляд документів під час встановлення причин інвалідності і не відповідає визначеним частиною 2 статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах.
Виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень при вирішенні справи та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправним та скасування рішення у формі довідки до акта Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради серії 12 ААВ №631557 від 04.05.2022 в частині встановлення причини інвалідності ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача переглянути рішення про встановлення інвалідності ОСОБА_1 , яке зазначене у графі 9 довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради серії 12 ААВ №631557 від 04.05.2022 - «загальне захворювання».
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із тим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (§ 59 рішення ЄСПЛ у справі «De Geouffre de la Pradelle v. France» від 16.12.1992, заява № 12964/87).
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням положень статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 992,40 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ), представник позивача: Адвокат Черниш Ірина Ігорівна ( АДРЕСА_2 ) до Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради (71500, Запорізька область, м. Енергодар, проспект Будівельників, 33, ЄДРПОУ 42594137) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення у формі довідки до акта Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради серії 12 ААВ № 631557 від 04.05.2022 в частині встановлення причини інвалідності ОСОБА_1 .
Зобов'язати Комунальне Некомерційне Підприємство Спеціалізовану Медико-Санітарну частину Енергодарської міської ради переглянути рішення про встановлення інвалідності ОСОБА_1 , яке зазначене у графі 9 довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради серії 12 ААВ №631557 від 04.05.2022 - «загальне захворювання».
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Комунального Некомерційного Підприємства Спеціалізована Медико-Санітарна частина Енергодарської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.02.2023.
Суддя О.О. Артоуз