28 лютого 2023 року м. Ужгород№ 260/5563/22
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо нездійснення перерахунку та виплату основного розміру пенсії з усіма складовими грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) ОСОБА_1 з 01.12.2019р. на підставі поданої Довідки №75/106/05/16-2022 від 15.11.2022 року, що враховується для перерахунку пенсії (станом на 19 листопада 2019) року видану Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області відповідно до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно постанови кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії з усіма складовими грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі поданої Довідки №75/106/05/16-2022 від 15.11.2022 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (станом на 19 листопада 2019 року), видану Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області відповідно до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно постанови кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із врахуванням раніше виплачених сум;
- стягнути судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 року у справі №260/2921/22 Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області було складено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №75/106/05/16-2022 від 15.11.2022 року, згідно якої грошове забезпечення складається з наступних складових:
посадовий оклад; оклад за спеціальним звання; надбавка за стаж служби в поліції 45%; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 75%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%; премія 43,802%.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, щодо здійснення перерахунку пенсії у відповідності до нової довідки №75/106/05/16-2022 від 15.11.2022 року, з урахуванням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
ГУПФ України в Закарпатській області відмовило в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням зазначеної вище довідки посилаючись на те, що рішень про зміну встановлених Постановою №988 розмірів та видів грошового забезпечення поліцейських, звільнених з органів Національної поліції України на сьогодні Урядом не приймалося.
Позивач вважає, що право особи на отримання пенсії (у тому числі і за минулий час), як складова частина права на соціальний захист є конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву згідно якого, відповідач не погоджується з позовними вимогами з огляду на те, що ОСОБА_1 24.05.2016 року призначена пенсія за вислугу років як особі, яка перебувала на службі в Національній поліції. Пенсія призначалась за приписами постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Позивач 18.11.2022 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії згідно довідки №75/106/05/16/2022 від 15.11.2022р. виданої Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області.
Після призначення пенсії ОСОБА_1 . Кабінет Міністрів України не приймав рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії пенсіонерам, які вийшли на пенсію з органів Національної поліції після 01.01.2016 року, отже, і підстав для перерахунку пенсії не має.
Крім цього, посилання ОСОБА_1 на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» є безпідставним, оскільки дана постанова стосується перерахунку пенсії особам МВС за прирівняною посадою поліцейських, а позивач вже звільнений з посади поліцейського з грошового забезпечення поліцейських по постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, які фактично отримував.
Отже, позивач не підпадає під дію постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, втрата чинності пунктів 1,2 цієї постанови не створює юридичних підстав для перерахунку пенсії.
Відповідач вважає, що підстав для проведення перерахунку на підставі нової довідки немає.
Одночасно, відповідач просить залишити без розгляду позовні вимоги позивача за період, що виходить за межі шестимісячного терміну звернення до суду.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, Наказом Головного управління національної поліції в Закарпатській області від 23 травня 2016 року №78 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції відповідно до п.7 ст.77 (за власним бажанням) Закону України "Про Національну поліцію України".
Позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
15 листопада 2022 року Головне управління Національної поліції в Закарпатській області виготовлено довідку №75/106/05/16/2022 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 року (справа №260/2921/22) за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за посадою - Заступника начальника слідчого управління, для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії.
13 грудня 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії у відповідності до оновленої довідки.
19 грудня 2022 року листом №0700-0307-848602 ГУ ПФУ в Закарпатській області відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку позивача за новою довідко, та зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 24.05.2016 року як пенсіонер Національної поліції України, обраховану з грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яке він фактично отримував перед звільненням.
Відповідач зазначив, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) не поширюється на осіб, які звільнені з Національної поліції України. Перерахунок такій категорії пенсіонерів відповідно до Постанови №103 не проводився, а отже, і втрата чинності пункту 3 цієї постанови не може бути підставою для визначення оновленого грошового забезпечення станом на листопад 2019 року та здійснення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не проведення перерахунку основного розміру пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці, позивач звернувся до суду за захистом свого права із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Вказаний Закон містить такі положення: - право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (пункт “б” частина 1 статті 1-2 Закону №2262-XII, в редакції на день призначення позивачу пенсії); - пенсія за вислугу років призначається, серед іншого, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. (пункт “б” частина 1 статті 12 Закону №2262-XII, в редакції на день призначення позивачу пенсії); - пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43 Закону №2262-XII, в редакції на день призначення позивачу пенсії); - у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону №2262-XII).
Положеннями статті 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393” від 13.02.2008 за №45 (далі - Порядок №45).
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 за №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - Закон №900-VIII), яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.
Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 за №580-VIII (далі - Закон №508-VІІІ) доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова №988), постанова набрала чинності 02.12.2015.
Згідно з пунктом першим цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Правовою дією пункту 3 Постанови №988 Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Пунктом 5 Постанови №988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило “Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання” (далі - Порядок №260).
За приписами пункту 2 Порядку №260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону №580-VII, тобто з 07.11.2015. В той час як пенсія позивачу призначена у травні 2016 року, тобто під час призначення позивачу пенсії за правилами Закону №2262-XII у відношенні до поліцейських вже діяли положення Постанови №988 і Наказу №260.
Пунктом 3 Порядку №260 та умов виплати грошового забезпечення поліцейським визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
В подальшому, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103).
Відповідно до абзацу першого пункту третього Постанови №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Однак, позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у пункті 1 і 3 Постанови №103, так як пенсія ОСОБА_1 призначена у травні 2016 року відповідно до Закону №2262-ХІІ як особі, яка звільнена із служби з Головного управління Національної поліції в Закарпатській області та не відноситься до осіб, вказаних в даних пунктах.
Позивач на день звільнення не відносився до осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), а вже був поліцейським.
Слід відмітити, що відповідно до ч.1 ст.102 Закону України “Про Національну поліцію”, пенсійне забезпечення здійснюється в порядку та на умовах визначених Законом №2262-ХІІ.
Одним і тим же нормативно-правовим актом - Законом №2262-ХІІ, станом на травень 2016 року (місяць оформлення пенсії позивачу), врегульовано порядок призначення і перерахунку пенсії як поліцейським так і колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції). Перерахунок призначених пенсій останніх з 01.01.2016 додатково врегульовано положеннями Постанови №103, зокрема, пунктом 3, на обставину визнання нечинним якого наполягає позивач.
Після призначення пенсії ОСОБА_1 . Кабінет Міністрів України не приймав рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії пенсіонерам, які вийшли на пенсію з органів Національної поліції після 01.01.2016 року, отже, і підстав для перерахунку пенсії не має.
Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» є безпідставним, оскільки дана постанова стосується перерахунку пенсії особам МВС за прирівняною посадою поліцейських, а позивач вже звільнений з посади поліцейського з грошового забезпечення поліцейських по постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, які фактично отримував.
Таким чином, у зв'язку із тим, що положення п.3 Постанови №103, не розповсюджуються на правовідносини позивача із відповідачем, то Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не має підстав для здійснення перерахунку за довідкою, що враховується для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року, так як позивачеві пенсію призначено з травня 2016 року, тобто після 01.01.2016 року.
Крім того, посилання позивача на правові висновки, викладені Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №802/2196/17-а та рішеннях Окружного адміністративного суду м. Києва у справах №826/3858/18 і №826/12704/18, суд відхиляє, оскільки такі не підлягаю до застосуванню у спірних правовідносинах (про визнання протиправними і нечинними пунктів 1-3 Постанови №103 і додатку №5 Порядку №45), так як останні стосуються пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особі - працівників органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2016 (у відношенні до міліціонерів) і 01.01.2018 (у відношенні до військовослужбовців) відповідно.
Правові висновки у коментованих зразкових і адміністративних справах зводяться до відновлення порушеного права колишніх військовослужбовців і працівників органів внутрішніх справ на належний перерахунок (після 01.01.2016 і 01.01.2018) пенсій із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які у позивача відповідно до норм Порядку №3-1 і Закону №2262-ХІІ при призначенні 2016 року враховані.
Видача Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області нової довідки про грошове забезпечення, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду не породжують для відповідача підстав для здійснення перерахунку пенсії
Враховуючи вище наведені аргументи, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для здійснення перерахунку пенсії, призначеної після 01.01.2016 року, на підставі довідки виданої ГУНП в Закарпатській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції”, станом на листопад 2019 року, та визнає таку відмову правомірною.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Сьомого апеляційного адміністративного суду викладеною в постанові від 06.10.2022 у справ № 600/1968/22-а.
Крім того, доводи відповідача про пропущення строку звернення до суду з позовом суд відхиляє, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч.1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 24.12.2020 року (справа № 510/1286-16-а) зробила висновок, що норми статті 87 Закону № 1788-ХІІ, статті 46 Закону № 1058-ІV і статей 51, 55 Закону №2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:
1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;
2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
Тому, в даній праві суд приходить до висновку, що застосовування шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.2 ст.122 КАС України, матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем передбаченого ст.51 Закону №2262-ХІІ права на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення.
Отже спірні правовідносини пов'язані з не проведенням перерахунку з вини пенсійного органу згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та такий проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі наведеного та керуючись ст.5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк