28 лютого 2023 року м. Житомир справа № 240/42420/21
категорія 113070200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Виробничо-комерційної фірми "Урарту" до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування потанов,
встановив:
Виробничо-комерційна фірма "Урарту" звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно - господарського штрафу №309397 від 30.11.2021;
- визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно - господарського штрафу №309465 від 07.12.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 21.10.2021 старшим державним інспектором ВДК було здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої було складено акт складено № 297559 від 21.10.2021, яким виявлено порушення здійснення внутрішніх вантажних перевезень згідно ТТН від 21.11.2021 б/н без наявності документів на момент перевірки, передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», в т.ч. порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа до т/з, щоденні реєстраційні листи (роздруківки), порушено наказ МТЗУ № 340 від 06.04.2010. На підставі вказаного акту перевірки начальником Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було винесено постанову № 309397 від 30.11.2021 про застосування адміністративно - господарського штрафу відповідно ВКФ «Урарту» про стягнення 17000,00 грн.
29.10.2021 старшим державним інспектором ВДК було здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт № 297655 від 29.10.2021, яким виявлено порушення здійснення внутрішніх вантажних перевезень згідно ТТН від 21.10.2021 б/н без наявності документів на момент перевірки, передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», в т.ч. порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт»: відсутній на момент перевірки протокол перевірки та адаптації тахографа, відсутня картка водія, відсутня роздруківка щоденний реєстраційний листок обліку режимів праці та відпочинку водія, порушено наказ МТЗУ №340 від 06.04.2010, наказ МТЗУ №385 від 24.06.2010. На підставі вказаного акту перевірки начальником Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було винесено постанову № 309465 від 07.12.2021 про застосування адміністративно - господарського штрафу відповідно ВКФ «Урарту» про стягнення 17000,00 грн. Вважає, що перевірки здійснені 21.10.2021 та 29.10.2021, на підставі яких позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності, були проведені з порушенням норм встановлених законодавством, зокрема посадовими особами відповідача не перевірялись документи альтернативні тахографу, які фіксують інформацію про рух транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв під час виконання внутрішніх перевезень, а саме: ведення індивідуальної контрольної книжки водія або наявність у водія копії графіка змінності, фіксації інформації про рух транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв під час виконання внутрішніх перевезень, що передбачено п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 07 червня 2010 року № 340. Наполягає на відсутності порушень ВКФ «Урарту» положень статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем до суду наданий відзив, в якому він проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що 21.10.2021 року посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки на 87 км а/д М-06 Київ-Чоп під час проведення рейдової перевірки на підставі направлення на перевірку №013860 від 18.10.2021, було проведено перевірку транспортного засобу RENAULT реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки МЕLLER, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 . Під час перевірки даного транспортного засобу встановлено, що водієм ОСОБА_1 у відповідності до товарно-транспортної накладної від 21.10.2021 здійснювалося внутрішнє перевезення за відсутності документів, визначених ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.п. 6.1, 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340, а саме: протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та роздруківки (щоденних реєстраційних листів обліку режиму праці та відпочинку водія (транспортний засіб обладнаний цифровим тахографом). Відсутність таких документів унеможливлює здійснення контролю за режимом роботи і часом відпочинку водія. За результатами перевірки транспортного засобу складено Акт від 21.10.2021 №297559 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. 29.10.2021 посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління У кртрансбезпеки на 236 км а/д М-06 Київ-Чоп під час проведення рейдової перевірки на підставі направлення на перевірку №013863 від 25.10.2021, було проведено перевірку транспортного засобу RENAULT реєстраційний номер НОМЕР_3 , з причепом марки РANАV, реєстраційний номер НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_2 . Під час перевірки даного транспортного засобу встановлено, що транспортний засіб обладнано цифровим тахографом
Разом з відзивом на позов, було заявлено клопотання про слухання справи за участю представника відповідача.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні за участю сторін, у зв'язку з тим, що дана справа є справою незначної складності та не вимагає проведення судового засідання з викликом сторін.
Вирішуючи даний адміністративний спір, розглянувши документи і матеріали, що містяться в справі, суд виходить з наступних фактичних обставин справи.
18.10.2021 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки посадовим особам ВДК було видане направлення на рейдову перевірку транспортних засобів № 013860 в період з 18.10.2021 по 24.10.2021.
25.10.2021 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки посадовим особам ВДК було видане направлення на рейдову перевірку транспортних засобів № 013863 в період з 25.10.2021 по 31.10.2021.
Згідно Акту від 21.10.2021 № 297559 посадовими особами ВДК було проведено перевірку транспортного засобу RENAULT реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки МЕLLER, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 . Під час перевірки даного транспортного засобу встановлено, що водієм у відповідності до товарно-транспортної накладної від 21.10.2021 здійснювалося внутрішнє перевезення за відсутності документів, визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та роздруківки (щоденних реєстраційних листів (роздруківки), порушено наказ МТЗУ від 07.06.2010 № 340.
Згідно Акту від 29.10.2021 № 297655 посадовими особами ВДК було проведено перевірку транспортного засобу RENAULT реєстраційний номер НОМЕР_3 , з причепом марки RANAV, реєстраційний номер НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_2 . Під час перевірки даного транспортного засобу встановлено, що водієм у відповідності до товарно-транспортної накладної від 21.10.2021 здійснювалося внутрішнє перевезення за відсутності документів, визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», т/з обладнаний цифровим тахографом, відсутній на момент перевірки протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, відсутня роздруківка (щоденних реєстраційних листів обліку режимів праці та відпочинку водія, чим порушено наказ МТЗУ від 07.06.2010 № 340 та наказ МТЗУ № 385 від 24.06.2010.
Листом від 02.11.2021 № 91944/21.2/24-21 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки на адресу ВКФ «Урарту» була направлена копія акту від 21.10.2021 № 297559, та повідомлення про розгляд справи призначене на 30.11.2021 Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказаний лист було отримано ВКФ «Урарту» 05.11.2021.
Листом від 09.11.2021 № 94245/21.2/24-21 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки на адресу ВКФ «Урарту» була направлена копія акту від 29.10.2021 № 297655, та повідомлення про розгляд справи призначене на 07.12.2021. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказаний лист було отримано ВКФ «Урарту» 15.11.2021.
На розгляд справи призначеної на 30.11.2021 представник ВКФ «Урарту» не прибув, про причини неприбуття не повідомив.
30.11.2021 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову № 309397 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн, якою визнано допущення ВКФ «Урарту» порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», за яке передбачена відповідальність згідно із абзацом 3 частини 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Листом від 01.12.2021 № 101651/21.2/24-21 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки на адресу ВКФ «Урарту» була направлена копія постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 30.11.2021 № 309397.
На розгляд справи призначеної на 07.12.2021 р. представник ВКФ «Урарту» не прибув, про причини неприбуття не повідомив.
07.12.2021 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову № 309465 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн, якою визнано допущення ВКФ «Урарту» порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», за яке передбачена відповідальність згідно зі абзацом 3 частини 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Листом від 08.12.2021 № 103758/21.2/24-21 Подільським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки на адресу ВКФ «Урарту» була направлена копія постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 07.12.2021 № 309465.
Позивач вважаючи оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправними та необґрунтованими звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Дані правовідносини регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт», Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 (далі - Положення № 340), Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 № 385 (далі- Інструкція № 385) , Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою КМУ від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567), діючими в редакції на момент прийняття спірного рішення.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'явити особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'явити особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 визначено, що Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Приписами ст. 18 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Так, організацію безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв колісних транспортних засобів регулює Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 (далі - Положення № 340).
Пунктом 7.1. Положення № 340 встановлено, що органи, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху проводять перевірку встановленого режиму праці та відпочинку водіїв відповідно до законодавства України.
Згідно пункту 6.1. Положення № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2. Положення № 340).
При цьому, пункт 6.3. Положення № 340 визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.
Законом України від 7 вересня 2005 року N 2819-IV Україна приєдналась Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - ЄУТР).
Відповідно до ст. 10 ЄУТР Договірні Сторони приписують встановлення й використання на транспортних засобах, зареєстрованих на їхній території, контрольних пристроїв відповідно до таких вимог:
a) Контрольний пристрій повинен відповідати, у тому, що стосується його конструкції, встановлення, використання та випробування, вимогам цієї Угоди та додатка до неї, який становить невід'ємну частину цієї Угоди. Контрольний пристрій, який відповідає, у тому, що стосується конструкції, встановлення, використання та випробування, постанові Ради (ЄEC) N 3821/85 від 20 грудня 1985 року, вважається таким, що відповідає вимогам цієї статті.
b) Якщо нормальне й відповідне використання контрольного пристрою, встановленого на транспортному засобі, неможливе, то кожний член екіпажу від руки, використовуючи відповідні графічні позначки, вносить в бланк для записів дані, які відповідають його професійній діяльності й періодам відпочинку.
c) Якщо члени екіпажу, знаходячись поза транспортним засобом, не можуть використати цей пристрій, вони від руки вносять у бланк для записів, використовуючи відповідні графічні позначки, різні періоди часу, які відповідають їхній професійній діяльності поза транспортним засобом.
d) Необхідно, щоб члени екіпажу постійно мали при собі й могли надати для інспекції бланки для записів за поточний тиждень та за останній день попереднього тижня, протягом якого вони керували транспортним засобом.
e) Члени екіпажу повинні забезпечувати належне вмикання й експлуатування контрольного пристрою, а у випадках його виходу зі строю повинні якомога швидше забезпечити його ремонт.
Роботодавець видає водіям достатню кількість бланків для записів, враховуючи при цьому, що ці бланки мають персональний характер, тривалість періоду, протягом якого їх можна використовувати, і можливий обов'язок заміни бланків у разі, якщо вони були пошкоджені або вилучені особою, уповноваженою здійснювати контроль. Роботодавець видає водіям бланки тільки затвердженого зразка, які підходять для використання на обладнанні, встановленому на транспортному засобі.
Підприємства повинні належним чином зберігати бланки для записів, заповнені як передбачено відповідно до підпунктів "b", "c" та "d" пункту 1 цієї статті, протягом принаймні дванадцяти місяців від останнього запису й надавати їх на вимогу контролюючих органів.
Норма статті 11 визначає, що підприємство організовує автомобільні перевезення таким чином, щоб члени екіпажу могли дотримуватися положень цієї Угоди.
Воно здійснює постійний контроль періодів керування, годин іншої роботи й періодів відпочинку, використовуючи всі документи, що знаходяться в його розпорядженні, наприклад особові контрольні книжки. У разі виявлення будь-якого порушення цієї Угоди воно вживає негайних заходів для його усунення й недопущення його повторення, наприклад шляхом зміни графіків роботи й маршрутів.
Виплати водіям, які працюють за наймом, навіть якщо вони здійснюються у вигляді премій чи надбавок до заробітної плати, пов'язані з пройденою відстанню й/або об'ємом перевезених вантажів, забороняються, якщо ці виплати ставлять під загрозу безпеку дорожнього руху.
В свою чергу, відповідно до Розділу І Інструкції № 385 її розроблено відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року N 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України "Про автомобільний транспорт", "Про дорожній рух".
Ця Інструкція визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.
Ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Пункт 2.1. Інструкції № 385 визначає, що виробники транспортних засобів здійснюють установлення тахографів згідно з вимогами ЄУТР.
Нормами пунктів 2.2.-2.8. ПСТ Інструкції № 385 (пункт сервісу тахографів) передбачено, що установлюють тахографи на транспортні засоби, що перебувають в експлуатації, та виконують роботи з технічного обслуговування тахографів згідно із замовленнями перевізників відповідно до вимог ЄУТР, а також виробників тахографів та транспортних засобів.
ПСТ не може передоручати виконання робіт з установлення та технічного обслуговування тахографів іншим фізичним або юридичним особам.
Транспортні засоби, призначені для перевезення небезпечних вантажів, обладнують тахографами з урахуванням положень пунктів 2.1 - 2.3 цього розділу та відповідно до законодавства щодо встановлення вимог до конструкцій таких транспортних засобів.
Повірку тахографів здійснюють повірочні лабораторії, які уповноважені на проведення повірки тахографів відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність.
ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.
За результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.
Бланк протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу роздруковується відповідальною особою ПСТ на папері формату А4 (210х297 мм) щільністю 100 г/кв.м або більше. Не допускається робити закреслення чи виправлення відомостей, які заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписано та поставлено печатку відповідальної особи ПСТ. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляються прочерки.
ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних.
Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.
За умови позитивних результатів перевірки та адаптації тахографа ПСТ відповідно до вимог ЄУТР маркує транспортний засіб та опломбовує тахограф і його складові чітким відбитком тавра згідно з вимогами додатка 2.
Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом (згідно п. 3.3. Інструкції № 385):
- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;
- у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);
- у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Отже, з наведеного вбачається, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами, а водії повинні мати протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
Підставою для задоволення позову, на яку вказує позивач, посилаючись при цьому на п. 6.3. Положення № 340, є те, що внутрішні перевезення вантажу водіями в обох випадках здійснювались із дотриманням вимог контролю та регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв та порядку його обліку, зокрема із веденням індивідуальної контрольної книжки водія, та наявності копій графіку змінності водіїв, які не перевірялись посадовими особами відповідача.
Така підстава, на думку суду є необгрунтованою, так як зі змісту норми п. 6.3. Положення № 340 вбачається, що ведення водієм індивідуальної контрольної книжки або наявність у водія копії графіку змінності водіїв передбачається лише за умови, коли ТЗ не обладнаний тахографом.
До умов, коли ТЗ не обладнаний тахографом можна також віднести випадки несправності або пошкодження тахографа (Інструкції № 385).
Судом встановлено, що автомобілі, на яких були здійснені перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, були обладнані тахографами, які не були несправні або пошкоджені, а тому, підлягали перевірці посадовими особами відповідача та були перевірені саме ті документи, які повинні бути у водія згідно п. 3.3. Інструкції № 385: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом).
Відсутність на момент перевірки у водіїв зазначених документів унеможливлює здійснення контролю за режимом роботи і часом відпочинку водія.
До того ж, в актах перевірки; в поясненнях та зауваженнях до них, водіями не зазначено, що ними для здійснення контролю робочого часу та часу відпочинку водіїв надавались на перевірку документи індивідуальної контрольної книжки водія, та наявності копій графіку змінності водіїв.
Враховуючи, те, що в процесі розгляду справи, судом не прийняті посилання позивача на можливість ведення водієм індивідуальної контрольної книжки або наявність у водія копії графіку змінності водіїв при встановленому та технічно справному тахографі, а відповідачем доведено та підтверджено порушення ВКФ «Урарту» вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Окремо, слід зазначити, що посилання відповідача на подвійне притягнення до адміністративної відповідальності за одне й теж саме правопорушення, судом також не приймається. Позивач помилково відносить поняття подвійного притягнення до адміністративної відповідальності плутаючи його з повторністю вчинення адміністративного правопорушення.
В даному випадку, мова йде про різні події (місце, час, коло учасників), які мають ознаки повторності вчинення одним і тим самим перевізником адміністративного правопорушення з одних і тих самих підстав.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 6, 19, 73-76, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову Виробничо-комерційній фірмі “Урарту” (вул. Старченка, 1, м. Баранівка, Баранівський район, Житомирська область, 12700, ЄДРПОУ 13577250) до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (майдан ім. С.П. Корольова, 12, м. Житомир, 10014, ЄДРПОУ 39816845) про визнання постанов про застосування адміністративно - господарського штрафу № 309397 від 30.11.2021 та № 309465 від 07.12.2021 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева