Постанова від 18.08.2010 по справі 2а-9018/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 серпня 2010 року 15:47 № 2а-9018/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Чернишевій О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

(далі - позивач)

до відповідачаТовариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія

"Престиж-Довіра" (далі - відповідач)

про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1 275,00грн.,

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до відповідача, в якій просить стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Престиж-Довіра" штрафні санкції у розмірі 1 275грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02 квітня 2010 року № 5541/2 про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг у встановлені строки.

Про накладення штрафу відповідача належним чином повідомлено, однак до цього часу вимоги постанови щодо сплати штрафу не виконані.

У судові засідання відповідач не прибув, за адресою зазначеною у Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 01010, місто Київ, вул. Івана Мазепи, 26 не знаходиться. Направлена за адресою, яка зазначена у позові, поштова кореспонденція повернулася до суду з поміткою "за зазначеною адресою не знаходиться". Тому суд прийшов до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до статті 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 18 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Ознайомившись з матеріалами справи, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України (далі-Держфінпослуг) проведено перевірку відповідача. За результатами перевірки у останнього виявлено порушення вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, на підставі чого позивачем складено акт від 25 березня 2010 року № 41/2-2177 про порушення законодавства про фінансові послуги (далі -Акт).

Вказаним Актом зафіксовано допущені відповідачем порушення статті 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг, та вимог пункту 2.5 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 03 лютого 2004 року № 39 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2004 року за № 517/9116 у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15 вересня 2005 № 4619 (далі - Порядок) щодо подання річної звітності у вигляді документів, передбачених цим Порядком, у строк до 20 лютого включно року, наступного за звітним.

На підставі Акту прийнято рішення про накладення штрафних санкцій у вигляді постанови від 02 квітня 2010 року № 5541/2 про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Даною постановою на відповідача застосовано заходи впливу у вигляді штрафу у розмірі 1 275 грн., який відповідач мав сплатити до Державного бюджету України протягом 10 днів з моменту отримання постанови, про що повідомити позивача шляхом подання підтверджуючих документів.

Однак на момент звернення позивачем до суду штрафні санкції накладені на Товариство з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Престиж-Довіра" не сплачені.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України відповідачем в судовому чи адміністративному порядку не оскаржувались.

Проаналізувавши встановлені обставини в сукупності із законодавством, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі -Закон) встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.

Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента від 4 квітня 2003 року (далі - Положення) визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній.

Комісія має право в межах своїх повноважень здійснювати інспектування фінансових установ та застосовувати до фінансових установ, які не додержуються законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, заходи впливу, зокрема, накладати штрафи (пункт 5 Положення).

Закон України "Про страхування" регулює відносини у сфері страхування і спрямований на створення ринку страхових послуг, посилення страхового захисту майнових інтересів підприємств, установ, організацій та фізичних осіб.

Статтею 33 зазначеного Закону встановлено, що страховики зобов'язані щоквартально подавати Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані за формою, встановленою Уповноваженим органом, затверджені власником (уповноваженим ним органом) страховика, а також давати на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.

Статтею 14 Закону передбачено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Відповідно до Порядку форми звітних даних складаються у вигляді документів, передбачених цим Порядком, у електронній та паперовій формах. Документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Порядком, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Держфінпослуг.

За строками складання звітність поділяється на проміжну та річну.

Річна звітність складається страховиком за станом на 31 грудня року, за який подаються дані. Щороку страховик складає документи в обсязі, визначеному для річної фінансової звітності частиною 2 статті 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, та звітні дані відповідно до додатків до цього Порядку.

Страховики складають документи, передбачені цим Порядком, та подають в електронній і паперовій формах до центрального апарату Держфінпослуг. Документи подаються річної звітності - до 20-го лютого включно року, наступного за звітним.

Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснює Держфінпослуг відповідно до законодавства України.

Положеннями статті 40 Закону встановлено, що уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу, як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Приписами статті 41 Закону визначено, що уповноважений орган застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення. Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 1 275 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про стягнення з відповідача штрафу підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Престиж-Довіра" (01010, місто Київ, вул. Івана Мазепи, 26, код за ЄДРПОУ 35632058) до Державного бюджету України штраф у розмірі 1 275 (одна тисяча двісті сімдесят п'ять) грн.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова