Постанова від 28.02.2023 по справі 120/8612/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/8612/22

Головуючий у 1-й інстанції: Шаповалова Тетяна Михайлівна

Суддя-доповідач: Мацький Є.М.

28 лютого 2023 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. В жовтні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просив:

1.1. Визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення обмеження виплати з 01.03.2022 щомісячної доплати, у відповідності до вимог Постанови КМУ № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

1.2. Зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000 грн у відповідності до вимог Постанови КМУ № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Позивач вважає, що відповідач безпідставно позбавив його доплати в сумі 2000 грн., а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з даним позовом.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

3. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

4. Апелянт ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років призначену згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Як вказує позивач, ГУ ПФУ у Вінницькій області в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 (далі - Постанова № 713) здійснило зняття щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. з 01.03.2022, та виплачує доплату в розмірі 483,59грн.

6. При цьому зазначив, що перерахунок його пенсії здійснено на виконання рішення суду, яким відновлено його право на отримання пенсії в належному розмірі. У цьому випадку зміщення дати відновлення права на отримання пенсії в належному розмірі не пов'язане з недобросовісними діями позивач чи з іншими обставинами, які б були пов'язані з виною пенсіонера. Тому скаржник вважає, що має право на доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

7. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом № 2262-ХІІ.

8. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №120/11267/21-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області з 01.04.2019 перерахувати та виплачувати позивачу пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №204/14/02-87-08, що видана Головним управлінням ДФС у Вінницькій області 18 червня 2021 року.

9. На виконання вказаного рішення суду, позивачеві здійснений перерахунок пенсії, при цьому судом встановлено, що із 01.07.2021 до моменту перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 28.12.2021, позивач отримував передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" доплату до пенсії в розмірі 2000 грн.

10. 21.04.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виконання рішення суду та з отриманої відповіді від 27.04.2022 позивачу стало відомо, що з 01.03.2022 відповідач включив до пенсії щомісячну доплату в розмірі 483,59 грн, а не 2000 грн.

11. Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо позбавлення щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН

12. Правова позиція апелянта викладена в пунктах 4-6 цієї постанови.

13. Відповідач вказує, що пунктом 1 Постанови №713 визначено, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону №2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262. Абзацом 2 пункту 1 Постанови №713 встановлено у разі коли пенсія особам, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

14. Відповідач звертає увагу, що щомісячна доплата встановлюється до основного розміру пенсії, визначеному у відсотках від відповідних сум грошового забезпечення. Зауважує, що при подальших перерахунках пенсії вказана доплата зменшується на загальну суму підвищення по пенсійній справі до повного її анулювання. Починаючи з липня 2021 року позивачу було встановлено доплату в сумі 2000 грн. Під час виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі за №120/11267/21-а нарахування та виплата пенсії з 01.07.2021 здійснена з урахуванням проведеної доплати в розмірі 2000 грн. у зв'язку з підвищенням основного розміру пенсії більш ніж на 2000 грн.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

15. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

16. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон 2262-ХІІ).

17. Згідно ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

18. Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

19. В силу ч.3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

20. За змістом ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

21. Пунктом 1 Постанови №713 установлено, що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

22. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

23. У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

24. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача її розмір збільшився на 1516,41 грн., то відповідачем вірно визначено розмір доплати в сумі, якої не вистачає до 2000 грн ( 2000-1516,41) а саме 483,59 грн.

25. Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

26. Колегія суддів зазначає, що перерахунок про який йде мова у вказаній вище нормі Постанови №713 вважається виключно перерахунком пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для позивача нових щомісячних додаткових види грошового забезпечення.

27. Встановлено, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №120/11267/21-а, позивачеві проведено перерахунок пенсії. Після проведеного перерахунку основний розмір пенсії позивача став 8925,62 грн. Тобто різниця між пенсією станом на березень 2018 (7409,21) та після перерахунку відповідно до рішення суду (8925,62 грн) становить 1516,41 грн. При цьому, як видно із наявного у справі розрахунку, доплату у сумі 2000 грн., яка була призначена з 01.07.2021, позивачеві виплачується в розмірі 483,59 грн ( 2000-1516,41 грн = 483,59грн).

28. З матеріалів справи встановлено, що збільшення розміру пенсії на підставі рішення суду сталося внаслідок відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі, а не внаслідок перерахунку, а тому не може розцінюватись як збільшення розміру пенсії у відповідності до абзацу 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Окрім того, перерахунок пенсії позивача за вказаним судовим рішенням стосувався іншого періоду виплати пенсії, ніж той, що визначений у Постанові Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021.

29. Натомість, перерахунок пенсії позивача у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для позивача нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не проводився, тому після проведення вказаного перерахунку доплата до пенсії позивача згідно Постанови №713 має складати 2000 грн.

30. До того ж, статті 63 Закону 2262-ХІІ не передбачає такого окремого випадку перерахунку пенсії як перерахунок на виконання судового рішення.

31. Наведене свідчить про протиправність спірної відмови та необхідність для захисту та відновлення права позивача зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн згідно Постанови №713 з урахуванням раніше виплачених сум.

32. Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

33. Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору не в повному обсязі встановив фактичні обставини справи та не надав їм належної правової оцінки, а доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції та дають правові підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.

VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

34. Згідно зі ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

35. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

36. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

37. У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

38. Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

39. За таких обставин, колегія суддів вважає, що необхідно скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову.

VІІ. СУДОВІ ВИТРАТИ

40. Відповідно до ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

41. Частиною першою, сьомою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

42. Оскільки, за результатом судового розгляду даної справи суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення позову, позивачу підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судовий збір в сумі 2481 грн.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року скасувати.

Прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області щодо встановлення обмеження ОСОБА_1 виплати з 01.03.2022 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області встановити та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2022 року щомісячну доплату в сумі 2000 гривень до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області судовий збір в розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.