Справа № 703/773/23 р.
3/703/528/23
27 лютого 2023 року Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Крива Ю.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , майстер з ремонту, солдат, військовий квиток серія НОМЕР_2 виданий 21.04.2000 року Тячівським ВК Закарпатської області, РНОКПП - відомості відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП,
20.02.2023р. близько 15:00 солдат ОСОБА_1 виконуючи обов'язки військової служби в добовому наряді вжив спиртні напої та був виявлений на території військової частини НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння.
20.02.2023р. о 15:10 був доставлений до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3, де о 15:50 був перевірений приладом Алконт-М №00273 на стан алкогольного сп'яніння в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3. За результатами перевірки встановлено, що солдат ОСОБА_1 знаходився в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується Тестом № 637 приладу Алконт-М №00273 з результатом 2.08 %.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, 27 січня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці», яким Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст.266-1 «Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції».
Відповідно до ч.2 ст.266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Отже, вищевказаний огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, проводиться виключно посадовою особою, яку на це уповноважив начальник органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, а саме з роздруківки приладу Алконт-М №00273 від 20 лютого 2023 року, огляд солдата ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу проведено ОСОБА_2 , тобто офіцером режимної служби ІНФОРМАЦІЯ_1.
Однак, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення не додано жодного розпорядчого документу (наказу, витягу з наказу) начальника ІНФОРМАЦІЯ_1, яким останній уповноважив офіцера режимної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 капітана ОСОБА_2 на проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
З урахуванням викладеного, суддя позбавлений об'єктивної можливості встановити наявність повноважень у офіцера режимної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 капітана ОСОБА_2 на проведення солдата ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу.
Крім того, ч.5 ст.266-1 КУпАП, під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення відеозапису технічного засобу, яким зафіксовано огляд солдата ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, не додано, при цьому у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що факт вчиненого правопорушення підтверджують свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Однак, свідки вчинення адміністративного правопорушення та свідки проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, не є тотожними поняттями.
При цьому, враховуючи, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять письмових пояснень свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
За вказаних обставин, суддя позбавлений об'єктивної можливості встановити присутність свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час проведення огляду солдата ОСОБА_5 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, а відтак і дотримання чи не дотримання порядку огляду солдата ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, визначеного ч.5 ст.266-1 КУпАП.
За змістом ст.278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
При цьому необхідно зауважити, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку про необхідність направлення справи про притягнення солдата ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для дооформлення та усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст.266-1, 278, 283 КУпАП, суддя, -
Повернути справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Крива