Справа № 420/16308/22
14 лютого 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
за участю секретаря - Галат В.І.,
за участю сторін: представника позивача - Данілової І.О.,
представника відповідача - Тарановського Р.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ” (вул. Велика Арнаутська, 19, офіс 611, м. Одеса, 65048, код ЄДРПОУ 39501964) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), про визнання протиправними та скасування рішення, податкових повідомлень-рішень та зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ” до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 99/15-32-04 від 12.10.2022 щодо можливості своєчасного виконання товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ”, як платником податків, свого податкового обов'язку;
зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області прийняти рішення стосовно товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ” щодо неможливості своєчасного виконання товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ” (код ЄДРПОУ 39501964), як платником податків, свого податкового обов'язку;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 7226/15-32-07-06 від 18.10.2022;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 7325/15-32-07-06 від 18.10.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі наказу від 06.09.2022 року № 2881-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» (код за ЄДРПОУ 39501964)» посадові особи Головного управління ДПС в Одеській області (далі по тексту - Відповідач) з 08.09.2022, тривалістю 10 діб, провели фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗ ПОЙНТ», код ЄДРПОУ 39501964 (далі по тексту - Позивач або ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ») за адресою господарського об'єкту: Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Станційне селище, буд. 1а, за період діяльності з 01.01.2022 по дату закінчення фактичної перевірки з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
За результатами перевірки складено акт, який складено без урахування особливостей та змін податкового законодавства, що відбулися у період дії воєнного стану в Україні, введеного в Україні Указом Президента з 24.02.2022, та без врахування того, що згідно вимог підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України однією з обставин, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є: вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс- мажору).
При цьому в акті перевірки встановлено наступні порушення:
1. Відсутні документи, які належать або пов'язані з предметом перевірки, а саме: змінні звіти, журнал обліку нафтопродуктів, прибуткові накладні, ТТН, накладні на внутрішнє переміщення тощо. Станом на останній день перевірки 16.09.2022 року документи, які б підтверджували облік та походження товарів, в тому числі журнал обліку товарів, не надані, таким чином, згідно відомості та облікових даних (електронних рівнемірів) встановлені надлишки нафтопродуктів та скрапленого газ на загальну суму 1 594 624,12 грн (зберігання та продаж необлікових ПММ);
2. Не забезпечення щоденного формування даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Перевіркою встановлено 106 таких випадків згідно додатку №3;
3. В терміни проведення перевірки не надані документи не надано у повному обсязі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, документи підтверджуючі походження товару, журнал обліку нафтопродуктів, тощо;
4. Проведення розрахунків готівкою понад установлені граничні суми, а саме чек № 34527 від 21.06.2022 о 13 год. 15 хв. на суму 52191 грн., та чек № 34536 від 21.06.2022 о 13 год. 40 хв. на суму 52191 грн.
На підставі Акту і матеріалів перевірки Відповідачем за Порушення №1, №2 та №3 було прийнято 18.10.2022 два податкові повідомлення-рішення:
№ 7325/15-32-07-06 від 18.10.2022 (за Порушення №1 на суму 1 594 624,12 грн);
№ 7226/15-32-07-06 від 18.10.2022 (за Порушення №2 та №3 на загальну суму 107020,00 грн., з розрахунку 106000 грн. + 1020 грн.)
В якості підстав для визнання протиправними вищезазначених податкових повідомлень-рішень позивач зазначає наступні обставини.
Будучи не згодним з Актом перевірки, ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» 29.09.2022 надало Відповідачу свої Заперечення за вихідним № 29/09-1 від 29.09.2022 на Акт перевірки з додатками.
Відповідач зареєстрував за № 7141/КПР/15-32-07-06-06 від 03.10.2022 своє повідомлення Позивачу про місце і час проведення розгляду Заперечень Позивача, але надіслав це повідомлення Позивачу лише 05.10.2022, тобто не протягом 2 робочих днів з дня отримання Заперечення Позивача, а протягом 4 робочих днів з дня його отримання. При цьому, Відповідач надіслав Позивачу своє повідомлення не за 4 (чотири) робочі дні до дня їх розгляду, а за 3 (три) робочі дні до дня їх розгляду.
Крім того, розгляд Заперечень Позивача на Акт перевірки відбувся без врахування заяви Позивача №27/09-22 від 27.09.2022 (з додатками) про відсутність у ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки
При цьому, на вказану заяву Відповідачем було прийнято Рішення № 99/15-32-04 від 12.10.2022 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Щодо протиправності податкових повідомлень-рішень позивач зазначає, що ні Наказом контролюючого органу № 2881-п від 06.09.2022, ні Направленнями на перевірку не було передбачено метою цієї перевірки - перевірка документів, що пов'язані з обліком обігу пального в ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ».
При цьому, з початку дії воєнного стану, тобто з 24.02.2022, і до 27.05.2022 на законодавчому рівні було зупинено перебіг усіх строків, визначених податковим законодавством, а значить і строків, передбачених п.п. 230.1.3. п. 230.1 ст.230 ПК України.
Вказане свідчить, що не є протиправним і несвоєчасним подання Позивачем довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустки) та залишків пального (дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального) на акцизному складі ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ», що вказані в Додатку №3 до Акту перевірки, за період з 01.03.2022 до 27.05.2022 всього в кількості за 76 діб.
Щодо несвоєчасного подання Позивачем довідок про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального на акцизному складі ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ», що вказані в Додатку №3 до Акту перевірки, за період з 27.05.2022 по 05.09.2022 всього в кількості 30 діб, позивач зазначає, що незважаючи на те, що особа вчинила податкове правопорушення та незважаючи на наявність всіх необхідних елементів для притягнення її до відповідальності, законодавець передбачив можливість звільнення цієї особи від відповідальності або пом'якшення її відповідальності
ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» вважає, що Порушення №2 щодо несвоєчасного подання Позивачем довідок про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального на акцизному складі ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ», що вказані в Додатку №3 до Акту перевірки, за період з 27.05.2022 по 05.09.2022 всього в кількості 30 діб, не були метою перевірки
При цьому позивач зазначає, що дані порушення були вчинені Позивачем внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору, а саме в зв'язку з військовою агресію російської федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану), в зв'язку з чим, відповідно вимогам підпункту 112.8.9. пункту 112.8. статті 112 ПК України ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» повинно бути звільнено від фінансової відповідальності за вчинення цих податкових правопорушень.
Крім того, в якості протиправності податкового повідомлення-рішення № 7226/15-32-07-06 від 18.10.2022 позивач зазначає, що податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором та/або іншим зобов'язанням, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом (ПК України), а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та п. 58.2. стт. 58 ПК України, де вказано: «Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.»).
Також позивач зазначає, що детального розрахунку фінансової санкції Відповідача до Позивача у розмірі 1 594 624,12 грн. до ППР № 7325/15-32-07-06 від 18.10.2022 не додано
Щодо протиправності рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 99/15-32-04 від 12.10.2022 щодо можливості своєчасного виконання Позивачем, як платником податків, свого податкового обов'язку Позивач зазначає наступне.
Своєю Заявою №27/09-22 від 27.09.2022 ТОВ, яке Відповідач отримав, як вказано вище, 28.09.2022, Позивач повідомив Відповідача про відсутність можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
В обґрунтування заяви позивач посилався на Лист Торгово-промислової палати України (ТПП України) від 28.02.2022 №2024/02.0- 7.1, документально зафіксовані бомбардування та обстріли в Одеській області, а також на те, що головний бухгалтер ОСОБА_1 була змушена виїхати 25.04.2022 з неповнолітньою дитиною за кордон до Болгарії на період воєнного стану. При цьому, подання звітності, реєстрацію податкових, акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального покладено на головного бухгалтера ОСОБА_1 , а у зв'язку з відсутністю за кордоном офісу та постійного доступу до мережи інтернет, не має можливості реєструвати документи своєчасно.
На підставі вказаного, Позивач вважає, що Відповідач неправомірно прийняв рішення № 99/15-32-04 від 12.10.2022 щодо можливості своєчасного виконання Позивачем, як платником податків, свого податкового обов'язку, яке повинно бути скасованим, а Відповідача повинно бути зобов'язано прийняти рішення стосовно Позивача про неможливість Позивачем своєчасного виконання, як платником податків, податкового обов'язку, визначеного Порядком №225.
Ухвалою суду від 16.11.2022 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку загального провадження.
05.12.2022 року до суду від відповідача надійшов відзив, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши наступне.
Щодо посилання Позивача на те, що наказ, на підставі якого було проведено перевірку, не містить мету - обіг пального, відповідач зазначає, що у наказі від 06.09.2022 року № 2881-п прямо визначено: «...з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу підакцизних товарів...».
Відповідач зазначає, що норма пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які в силу приписів статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» покладені на відповідача.
Відповідно до умов та порядку допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, передбачених законодавством, посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області пред'явлені направлення на перевірку та вручено копію Наказу посадовій особі ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ».
Після ознайомлення з наказом та направленнями, посадова особа Позивача отримала копію наказу, розписалась у направленнях та було розпочато фактичну перевірку.
На початку перевірки 08.09.2022 року уповноваженій особі ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» ОСОБА_2 був наданий перелік документів (під особистий підпис), які стосуються предмету перевірки та можуть підтверджувати походження та облік підакцизної продукції.
Відповідні документи, у тому числі журнал обліку надходження нафтопродуктів, до контролюючого органу надані не були.
За результатами перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки від 16.09.2022 року №7494/15/53/РРО/ НОМЕР_1 .
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС в Одеській області винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 18.10.2022 року № 7226/15-32- 07-06 на суму штрафних санкцій 107 020,00 грн., № 7325/15-32-07-06 на суму штрафних санкцій 1 594 624,12 грн.
Щодо посилання Позивача на відсутність складу податкового правопорушення та настання форс-мажорних обставин відповідач зазначає, що посилання лише на настання форс-мажорних обставин не є достатнім для звільнення від відповідальності. Стороні потрібно довести, як саме проявився форс- мажор під час виконання податкового обов'язку. Тобто не можна лише посилатись на лист ТПП від 28.02.2022 року №2024/02.0-7.1, оскільки суд має досліджувати докази у своїй сукупності.
Стосовно позовних вимог щодо рішення ГУ ДПС в Одеській області щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 12.10.2022 року № 99/15-32 відповідач зазначає наступне.
У заяві Позивача від 27.09.2022 року № 27/09-22 не були наведені підстави щодо неможливості виконання платником свого податкового обов'язку, які визначені зазначеним Порядком № 225. Крім того, підприємством протягом січня - вересня 2022 року проводилась фінансово-господарська діяльність. Також, відповідно до наказу від 25.04.2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або як перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.04.2022 року № 453/37789, місто Одеса не значилось в переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або як перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Враховуючи вищенаведене, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та та такими, що не підлягають задоволенню.
08.12.2022 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач додатково зазначив, що доводів та доказів для спростування позовних вимог Позивача Відповідачем у його відзиві на позовну заяву не зазначено та не надано. Відсутність вини платника податків (Позивача), як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування до нього Відповідачем штрафних (фінансових) санкцій.
Не відповідає дійсності викладена у відзиві наступна інформація: «Щодо посилання Позивача на те, що наказ не містить мету - обіг пального, то слід зазначити, у наказі від 06.09.2022 року № 2881-п прямо визначено: «…з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу підакцизних товарів…». Позивач зазначає, що такої мети у вказаному наказі не міститься.
Наказом Відповідача № 2881-п від 06.09.2022 не було передбачено метою (предметом) цієї перевірки - перевірка документів, що пов'язані з обліком обігу пального.
Фактична перевірка Позивача за результатами якої були складені оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 18.10.2022, дійсно стосувалася лише питання дотримання Позивачем норм законодавства по обігу готівки, ведення розрахункових касових операцій, і не входило питання перевірки Позивача з приводу обігу пального (підакцизних товарів).
ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» вважає, що до мети (предмета) перевірки згідно Наказу Відповідача № 2881-п від 06.09.2022 не входили питання, вказані Відповідачем в Порушеннях №№ 1-3 Акту фактичної перевірки від 16.09.2022 року.
Також позивач вважає, що відповідач безпідставно вказав, що у заяві Позивача від 27.09.2022 року № 27/09-22 не були наведені підстави щодо неможливості виконання платником свого податкового обов'язку, які зазначені зазначеним Порядком № 225., оскільки такі підстави наводились.
Ухвалою суду від 03.01.2023 року, занесеною до протоколу судового засідання, було задоволено клопотання представника позивача про виклик свідка ОСОБА_3 .
Також, ухвалою суду від 03.01.2023 року, занесеною до протоколу судового засідання, з урахуванням клопотань представника позивача та представника відповідача, було закрито підготовче провадження по справі, та призначено справу до розгляду по суті.
В судовому засіданні 01.02.2023 року були заслухані вступні слова представника позивача та представника відповідача.
В судовому засіданні 14.02.2023 року досліджено докази по справі, допитано свідка ОСОБА_3 . При цьому представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав викладених в тексті позовної заяви та відповіді на відзив, а представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗ ПОЙНТ» з 21.11.2014 року перебуває на обліку в органах ДПС як платник податків. Видами діяльності ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» (за КВЕД) є: 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний); 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 47.76 Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах.
На підставі наказу від 06.09.2022 року № 2881-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» (код за ЄДРПОУ 39501964)» посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області в період з 08.09.2022 року по 16.09.2022 року проведено фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗ ПОЙНТ», код ЄДРПОУ 39501964 за адресою господарського об'єкту: Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Станційне селище, буд. 1а, за період діяльності з 01.01.2022 по дату закінчення фактичної перевірки з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
За результатами проведеної перевірки складено акт фактичної перевірки від 16.09.2022 року, яким встановлено наступні порушення:
порушення порядку обліку товарних запасів за місцем реалізації, а саме відсутність документів, що пов'язані з предметом перевірки, а саме: документи, які підтверджують походження товару (прибуткові накладні, товаро-транспортні накладні, накладні на внутрішнє переміщення, журнал обліку нафтопродуктів тощо) на загальну суму товару 1 594 624,12 грн. (п. 12 ст. 3 Закон № 265);
проведення готівкових розрахунків понад понад установлені граничні суми (п. 7 Положення№ 148);
до перевірки не були надані документи, які стосуються предмету перевірки (прибуткові накладні, товаро-транспортні накладні, накладні на внутрішнє переміщення, журнал обліку нафтопродуктів тощо) (п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України);
незабезпечення щоденного формування даних про фактичні залишки пального на кінець та початок звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Перевіркою встановлено 106 таких випадків (пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України).
ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» звернулось до відповідача з заявою від 27.09.2022 року №27/09-22 в якій повідомило про відсутність у ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки.
Крім цього, 29.09.2022 року ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» було подано до ГУ ДПС в Одеській області заперечення на акт перевірки від 16.09.2022 року.
12.10.2022 року відповідачем було розглянуто заперечення позивача та зазначено, що висновки, викладені в акті перевірки, є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства.
Також 12.10.2022 року ГУ ДПС в Одеській області відносно ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» було прийнято рішення №99/15-32-04 про можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
На підставі Акту і матеріалів перевірки Відповідачем за Порушення №1, №2 та №3 було прийнято 18.10.2022 два податкові повідомлення-рішення:
№ 7325/15-32-07-06 від 18.10.2022, яким до ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 1 594 624,12 грн. за порушення порядку обліку товарних запасів за місцем реалізації, а саме відсутність документів, що пов'язані з предметом перевірки, а саме: документи, які підтверджують походження товару (прибуткові накладні, товаро-транспортні накладні, накладні на внутрішнє переміщення, журнал обліку нафтопродуктів тощо) на загальну суму товару 1 594 624,12 грн.;
№ 7226/15-32-07-06 від 18.10.2022 яким до ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 107020,00 грн., за незабезпечення щоденного формування даних про фактичні залишки пального на кінець та початок звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (106000 грн.) та за не надання до перевірки документів, які стосуються предмету перевірки (1020 грн.).
Вважаючи зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI).
Згідно з п.п 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (п.п.75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI).
Порядок проведення фактичної перевірки встановлений ст. 80 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (п.п. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI);
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI).
Наказом від 06.09.2022 року № 2881-п ГУ ДПС в Одеській області вирішено провести з 08.09.2022, тривалістю 10 діб, фактичну перевірку ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» (код за ЄДРПОУ 39501964)» за адресою господарського об'єкту: Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Станційне селище, буд. 1а, за період діяльності з 01.01.2022 по дату закінчення фактичної перевірки з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Дослідивши зміст наказу про проведення перевірки та направлення на перевірку, судом встановлено, що правовою підставою для проведення перевірки є підпункти 80.2.2, 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, тобто наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною обставиною з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань (прийняття наказу, вручення наказу, направлень, пред'явлення службових посвідчень) та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
В даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
Отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства для призначення фактичної перевірки необхідно в частині проведення контролю за виробництвом, обліком, зберіганням та транспортуванням спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №803/988/17 від 05.11.2018.
Отже, в даному випадку, підставою для проведення контролюючим органом фактичної перевірки позивача, відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, є здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, яка не передбачає наявності у контролюючого органу інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Натомість, доказів наявності підстав, для проведення контролюючим органом фактичної перевірки позивача, відповідно до підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, суду не надано.
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин, суд вважає правомірним проведення перевірки на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, та недоведеності підстав її проведення щодо правовідносин, які є предметом дослідження цієї справи відповідно до підпункту 80.2.2 пункту 80.2 цієї статті.
Так, відповідно до висновків акту перевірки, позивачем допущено порушення п.12 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, у зв'язку з порушенням встановленого порядку обліку товарних запасів (палива) на загальну суму 1594621,12 грн.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР). Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Відповідальність за невиконання зазначеного вище обов'язку передбачена статтею 20 Закону №265/95-ВР, згідно з якою до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин, вказана норма передбачає відповідальність саме за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Нормативним документом, який визначає порядок обліку, приймання, зберігання та відпуску паливно-мастильних матеріалів на АЗС є Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року №281/171/578/155.
У відповідності до пп.10.3.1.3 п.10 Інструкції, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, якалдійснює-розрахунки-із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Відповідно до пп.10.4.1 п.10.4 Інструкції на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.
За змістом пп.16.1 п.16 Інструкції (стосується обліку нафтопродуктів на АЗС) матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Згідно з пп.16.2 п.16 Інструкції бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N917-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою №17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
Водночас, згідно висновків, які викладені у Постановах Верховного Суду від 13.08.2021 у справі №809/1161/17, від 12.03.2020 у справі №823/1917/16, від 21.05.2020 у справі №809/597/16, від 31.05.2019 у справі №809/1253/16 єдиним можливим способом перевірки наявності необлікованих нафтопродуктів є співставлення дати обліку звітів АЗС за формою №16-НП і №17-НП та даних РРО із фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів. Якщо різниця показників є меншою ніж кількість фактично наявного в резервуарах пального, то має місце реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, жодних замірів під час проведення перевірки контролюючим органом не проводилось, факту виявлення різниці між отриманими та відпущеними нафтопродуктами встановлено не було.
Ні до акту перевірки, ні до відзиву на адміністративний позов відповідачем не долучено жодних розрахунків вартості необлікованого товару на суму 1594621,12 грн.
Відповідач зазначає, що на початку перевірки 08.09.2022 року уповноваженій особі ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» був наданий перелік документів (під особистий підпис), які стосуються предмету перевірки та можуть підтверджувати походження та облік підакцизної продукції. Відповідні документи, у тому числі журнал обліку надходження нафтопродуктів, до контролюючого органу надані не були.
Разом з цим судом встановлено, що позивачем, на виконання запиту щодо надання документів, надавались відповідачу наступні документи: ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним; накази щодо прийняття на роботу співробітників; виписки по рахункам ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ»; договір оренди майна; копії Z-звітів РРО; довідка про опломбування РРО; копії змінних звітів операторів АЗС; копії супровідних касових ордерів.
Суд погоджується з доводами відповідача щодо того що не всі документи, що підтверджують облік та походження товарних запасів були надані позивачем.
Разом з цим до суду позивачем були надані наступні документи: копії товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів, у тому числі скрапленого газу; копію звіту надходжень нафтопродуктів та скрапленого газу по ТТН; копії чеків, які підтверджують оприбуткування нафтопродуктів та скрапленого газу в реєстраторі розрахункових операцій; копії видаткових накладних щодо отриманих нафтопродуктів.
Зі змісту документів наданих позивачу під час перевірки, а також наданих до суду, судом встановлено, що ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» не порушується порядок ведення обліку товарних запасів, і зазначені документи підтверджують походження товарних запасів на суму 1594624,12 грн.
При цьому, щодо ненадання журналу обліку нафтопродуктів, суд звертає увагу, що положеннями Інструкції визначено обов'язок суб'єкта вести звіт (журнал) обліку надходження нафтопродуктів на АЗС, проте сама по собі відсутність його на момент перевірки контролюючим органом за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не є підставою для застосування до платника фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення: № 7325/15-32-07-06 від 18.10.2022, яким до ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 1 594 624,12 грн. за порушення порядку обліку товарних є протиправним та належить до скасування.
Стосовно податкового повідомлення рішення від № 7226/15-32-07-06 від 18.10.2022 яким до ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 107020,00 грн., суд зазначає наступне.
Сума штрафних санкцій, визначених у даному податковому повідомленні-рішенні нарахована за не надання до перевірки документів, які стосуються предмету перевірки (1020 грн.) та за незабезпечення щоденного формування даних про фактичні залишки пального на кінець та початок звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (106000 грн.).
Стосовно ненадання до перевірки документів, які стосуються предмету перевірки суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 85.2 ст. 82 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України, незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» під час проведення перевірки не всі документи, що підтверджують облік та походження товарних запасів надавались відповідачу.
Зазначені обставини ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» не заперечуються
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що нарахування штрафних санкцій за не надання до перевірки документів, які стосуються предмету перевірки у розмірі 1020 грн. є правомірним.
Стосовно незабезпечення щоденного формування даних про фактичні залишки пального на кінець та початок звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального суд зазначає наступне.
Підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Аналізуючи наведені положення норм ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI та Порядку, суд дійшов висновку, що законодавець чітко встановив для розпорядників акцизного складу, до категорії яких належить позивач, обов'язок подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового щоденно та встановив відповідальність за його не виконання.
Оскільки позивач (розпорядник акцизного складу) не забезпечив своєчасне подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, до нього було застосовано штрафні санкції в розмірі 106000 грн., по 1000 грн. за кожний з 106 не поданих електронних документів.
Разом з цим, суд зазначає, що з 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до українського законодавства в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Воєнний стан на території України неодноразово продовжувався і станом на теперішній час він триває.
У зв'язку з цим до Податкового кодексу України вносились зміни щодо особливостей оподаткування та подання звітностей у період воєнного стану.
Так, 07.03.2022 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» № 2118-ІХ. від 03.03.2022 згідно якого, у зв'язку з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, Верховна Рада України постановила Підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) доповнити пунктом 69 (з підпунктами 69.1. - 69.11.).
Абзацем 1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (в редакції Закону № 2118) було встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктом 69.9. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (в редакції Закону № 2118) було встановлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом № 2120 (набрав чинності 17.03.2022) статтю 102 ПК України доповнено пунктом 102.9 такого змісту: "102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи". Пізніше Законом України від 24.03.2022 цей пункт після слів "надзвичайного стану" доповнено словами "що вводиться в Україні". А Законом України № 2260-ІХ від 12.05.2022 (набрав чинності 27.05.2022) пункт 102.9 статті 102 ПК України доповнено словами "крім випадків, передбачених цим Кодексом".
При цьому, Законом України № 2260-ІХ від 12.05.2022 підпункт 69.9. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України викладено в наступній редакції: «Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;
строків проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов'язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені;
строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов'язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок.».
Таким чином, в Україні з початку дії воєнного стану, тобто з 24.02.2022, і до 27.05.2022 на законодавчому рівні було зупинено перебіг усіх строків, визначених податковим законодавством, як наслідок і строків, передбачених п.п. 230.1.3. п. 230.1 ст.230 ПК України.
Вказане свідчить, що не є протиправним і несвоєчасним подання Позивачем довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустки) та залишків пального (дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального) на акцизному складі ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ», що вказані в Додатку №3 до Акту перевірки, за період з 01.03.2022 до 27.05.2022 всього в кількості 77 шт.
У зв'язку з цим відсутні законні підстави для накладення за зазначений період будь-яких штрафних санкцій на ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ».
Таким чином, нараховані штрафні санкції за незабезпечення щоденного формування даних про фактичні залишки пального на кінець та початок звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розмірі 77000 грн. є протиправними.
Стосовно решти 29 випадків несвоєчасного подання звітності після 27.05.2022 року суд зазначає, що до ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» штрафні санкції застосовано обґрунтовано.
При цьому суд відхиляє посилання відповідача щодо форс-мажорних обставин, оскільки на переконання суду, платник, у разі неможливості своєчасного виконання податкових зобов'язань, не може посилатися лише на існування форс-мажорних обставин на території України, такі мають бути підтверджені документально.
Суд звертає увагу, що керівництво ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» після виїзду 25.04.2022 року з України головного бухгалтера ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» мало достатньо часу для того щоб забезпечити своєчасне подання звітності, поки законодавчому рівні до 27.05.2022 року було зупинено перебіг усіх строків, визначених податковим законодавством, в т.ч. строків, передбачених п.п. 230.1.3. п. 230.1 ст.230 ПК України, зокрема надати повноваження подання звітності іншим особам.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 7226/15-32-07-06 від 18.10.2022 є протиправним та належить до скасування в частині нарахування штрафних санкцій на суму 77000 грн.
Стосовно рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 99/15-32-04 від 12.10.2022 щодо можливості своєчасного виконання товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ”, як платником податків, свого податкового обов'язку суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось судом, указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та є чинним станом на теперішній час.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIIIвизначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За змістом частини першої та другої статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX (далі - Закон №2260-IX), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни, зокрема, до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості справляння податків і зборів.
Так, згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції Закону №2260-IX), у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.
У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.
Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Згідно із абзацом 8 пункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Отже, вказана норма Податкового кодексу України є відсильною (відсилочною) та застосовується за умови дотримання порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та за умови документального підтвердження вказаних обставин згідно з порядком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
06.09.2022 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, яким затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі - Порядок №225).
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу І цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.
Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Розділом ІІ Порядку № 225 врегульовано Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) визначено частиною 1 розділу ІІ Порядку №225.
Так, до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.
Згідно з частиною 2 розділу ІІ Порядку №225 підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
За змістом частини 3 розділу ІІ Порядку №225, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав/не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено також Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента (далі Перелік), якими є:
1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.
2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599).
3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.
4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.
5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).
6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).
7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.
9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.
10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.
11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.
12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).
13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).
14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).
15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.
16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України).
17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).
Як встановлено судом, ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» звернулось до відповідача з заявою від 27.09.2022 року №27/09-22 в якій повідомило про відсутність у ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки.
В обґрунтування заяви ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» зазначило, що згідно з Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, на підприємстві згідно Наказу №1 від 24.02.2022 був запроваджений дистанційний робочий час для відділу бухгалтерського обліку та головного бухгалтера. Листом Торгово-промислової палати України (ТПП України) від 28.02.2022 №2024/02.0- 7.1 визнано форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили) військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи це, ТПП України вказаним листом (підтвердило, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). В Одеській області було документально зафіксовано бомбардування та обстріли З березня 2022, українські війська протиповітряної оборони заявили, що збили 3 російські військові літаки над Білгородом-Дністровським, 3 квітня 2022 російські війська завдали ракетного удару по Одесі, 23 квітня був ракетний удар по військовому об'єкту та двом житловим будинкам. 7 травня 2022 місто знову зазнало бомбардування: чотири ракети потрапили до меблевої фабрики, ще дві - до міського аеропорту. Одеса визначена не безпечним містом. Згідно Указу Президента України №63/2022 в нашій країні запроваджуються такі заходи: тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання. У зв'язку з цим, головний бухгалтер ОСОБА_1 (офіційне місце реєстрації у Донецькій області) була змушена виїхати 25.04.2022 з неповнолітньою дитиною за кордон до Болгарії на період воєнного стану. Подання звітності, реєстрацію податкових, акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального покладено на головного бухгалтера ОСОБА_1 . У зв'язку з відсутністю за кордоном офісу та постійного доступу до мережи інтернета, не має можливості реєструвати документи своєчасно. Відповідно до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансіі України від 29.07.2022 №225, підставою неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків є, зокрема, можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо.
До заяви було додано: копію наказу ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» №1 від 24.02.2022 «Про Запровадження дистанційної роботи»; копію сторінки закордонного паспорта головного бухгалтера ОСОБА_1 з відміткою про виїзд за кордон; копію «Реєстраційної карти біженця з наданням термінового захисту» ОСОБА_1 2 сторінки; копію листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1.
Дослідивши надані докази на підтвердження обставин, вказаних у заяві від 27.09.2022, та в контексті наведених норм суд зауважує, що Порядком №225 чітко визначено коло суб'єктів (платників податків), на яких поширюється його дія, які не можуть виконувати податкові обов'язки за чітко виокремленими підставами неможливості виконання податкових обов'язків, спричинених саме військовою агресією Російської Федерації. При цьому, Перелік документів, що підтверджують обставини неможливості платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, законодавчо визначений та закріплений в окремому документі, затвердженому у наказі Міністерства України від 29.07.2022 № 225.
У межах спірних правовідносин судом враховано, що ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» зареєстрований за адресою: вул. Велика Арнаутська, 19, офіс 611, м. Одеса, 65048.
Відповідно до наказу від 25.04.2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або як перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.04.2022 року № 453/37789, місто Одеса не значилось в переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або як перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Заява позивача, обґрунтована можливістю витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо.
При цьому, як зазначає позивач, саме існування форс-мажорних обставин (військовий стан) є достатньою підставою для підтвердження неможливості виконання своїх податкових обов'язків ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ».
Разом з цим суд відхиляє такі доводи з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
За змістом частини першої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Отже, наявність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, має бути підтверджена в порядку, визначеному Законом.
Однак, доказів звернення ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» за отриманням відповідного Сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин, наявність яких унеможливила виконання ним податкових обов'язків через наявність зазначених обставин, позивачем не надано.
На переконання суду, платник, у разі неможливості своєчасного виконання податкових зобов'язань, не може посилатися лише на існування форс-мажорних обставин на території України, такі мають бути підтверджені документально в силу вимог Порядку №225.
Щодо вказаної у заяві від 27.09.2022 обставини можливості витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо, суд зазначає наступне.
Аргументуючи такі обставини позивачем у заяві від 27.09.2022 та у позові зазначено про те, що в Одеській області було документально зафіксовано бомбардування та обстріли З березня 2022, українські війська протиповітряної оборони заявили, що збили 3 російські військові літаки над Білгородом-Дністровським, 3 квітня 2022 російські війська завдали ракетного удару по Одесі, 23 квітня був ракетний удар по військовому об'єкту та двом житловим будинкам. 7 травня 2022 місто знову зазнало бомбардування: чотири ракети потрапили до меблевої фабрики, ще дві - до міського аеропорту. Одеса визначена не безпечним містом.
Разом з цим місце зберігання пального розташовано не в м. Одеса, а в межах Ізмаїльської територіальної громади, яка, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022, чинного на час виникнення спірних відносин (27.09.2022), не входить до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Стосовно посилань на той факт, що головний бухгалтер ОСОБА_1 виїхала 25.04.2022 з України, суд зазначає, що відповідачем не обґрунтовано та не доведено належними доказами такої підстави неможливості виконання податкових обов'язків як відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову, фінансову звітність тощо.
При цьому суд зазначає, що Документів, передбачених Переліком для підтвердження обставин, наведених у розділі ІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» товариством не надано, матеріали справи таких доказів не містять.
За вказаних обставин, надані позивачем докази на підтвердження обставин, зазначених у заяві від 27.09.2022, не спростовують висновків та позиції ГУ ДПС в Одеській області щодо можливості виконання податкового обов'язку ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ».
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 99/15-32-04 від 12.10.2022 щодо можливості своєчасного виконання товариством з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ”, як платником податків, свого податкового обов'язку.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Бендерський проти України” від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 27291 грн. судового збору.
У зв'язку з частковим задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з Відповідача на користь Позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 24810 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ” (вул. Велика Арнаутська, 19, офіс 611, м. Одеса, 65048, код ЄДРПОУ 39501964) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), про визнання протиправними та скасування рішення, податкових повідомлень-рішень та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 7325/15-32-07-06 від 18.10.2022.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 7226/15-32-07-06 від 18.10.2022 в частині нарахування штрафних санкцій на суму 77000 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАЗ ПОЙНТ” (вул. Велика Арнаутська, 19, офіс 611, м. Одеса, 65048, код ЄДРПОУ 39501964) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 24810 (двадцять чотири тисячі вісімсот десять) грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 28.02.2023 року.
Суддя А.А. Радчук