Рішення від 27.02.2023 по справі 400/4819/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2023 р. № 400/4819/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001,

про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Миколаївській області в зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 07.04.2003 по 15.11.2004; 15.11.2004 по 30.01.2006; 30.01.2006 по 01.10.2007; 01.10.2007 по 10.03.2008; з 10.03.2008 по 02.06.2008; з 02.06.2008 по 27.07.2011- у загальній кількості 04 роки 01 місяць 25 днів в пільговому обчисленні.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 2002 року проходить службу в органах внутрішній справ України. 14.10.2022 позивач звернувся до начальника ГУНП в Миколаївській області з проханням зарахувати до його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 04 роки 01 місяць 25 днів. 20.10.2022 позивач отримав лист відповідача № 2519/05/14-2022 про те, що пільгова вислуга не зараховується до вислуги років для визначення права на пенсію.

Позивач вказує, що норми постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393) необхідно застосовувати не лише для обчислення вислуги років після звільнення особи зі служби в поліції, але й під час проходження такої служби з метою встановлення права на пенсію за вислугу років. При цьому таке обчислення вислуги років проводиться лише з метою подальшого призначення пенсії.

Позивач, посилаючись на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 14.04.2021 № 480/4241/18, зазначає, що на час звернення до відповідача з рапортом про пільгове обчислення вислуги років, у разі зарахування спірного періоду в пільговому обчисленні, у позивача вислуга років станом на 11.10.2022 становила 24 роки, 00 місяців, 21 день, в тому числі: 19 років, 10 місяців, 26 днів - вислуга років в календарному обчисленні; 04 роки 01 місяць 25 днів час проходження служби в підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Миколаївській області, крім вислуги років строкової військової служби з 17.05.2001 по 23.05.2002.

Ухвалою від 07.11.2022 суд відкрив провадження в адміністративній справі, постановив розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження, витребував у відповідача належно засвідчену копію рапорту позивача від 14.10.2022, результати розгляду якого повідомлені позивачу листом від 20.10.2022 № 2519/05/14-2022.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи, що позивач не набув календарної вислуги у мінімально визначеному законодавством розмірі, а тому права на призначення пенсії за вислугу років не здобув. Відповідач також вказує, що позивач на сьогодні проходить службу на посаді інспектора відділу диспетчерської служби та моніторингу системи електронного контролю управління організаційно - аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП в Миколаївській області.

Відповідач зазначає у відзиві, що відповідно до частини першої статті 48 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

Відповідач зазначає також, що стаття 78 Закону України «Про Національну поліцію» та постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачають зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції.

До відзиву відповідач додав копію рапорту позивача від 14.10.2022, витребувану ухвалою суду від 07.11.2022.

Правом подати відповідь на відзив позивач не скористався.

У зв'язку з відсутністю заяв сторін про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач проходить службу в органах Національної поліції на посаді інспектора відділу диспетчерської служби та моніторингу системи електронного контролю управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП в Миколаївській області, що підтверджується довідкою відповідача від 14.10.2022 № 2478/14-2022 (а. с.10-13) та визнається сторонами.

14.10.2022 позивач звернувся до начальника ГУНП в Миколаївській області з рапортом (а. с.36), в якому просив зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 04 роки 01 місяць 25 днів. В обґрунтування рапорту позивач зазначив: «Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховується, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України. Таким чином, пільгова вислуга років (без урахування календарної) - 04 роки 01 місяць 25 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».

Зміст рапорту свідчить про те, що позивачу зарахування пільгової вислуги до календарної було необхідно як для визначення права на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, так і для визначення права на пенсію.

Листом від 20.10.2022 № 2519/05/14-2022 (а. с. 14-15) відповідач у відповідь на рапорт позивача від 14.10.2022 повідомив, що позивач не має права на призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ у зв'язку з відсутністю необхідної вислуги років; зарахування пільгової вислуги в календарну для отримання працівником права на призначення пенсії відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ чинним законодавством не передбачено; пільгова вислуга зараховується працівнику, який має необхідну календарну вислугу років для призначення пенсії і впливає лише на розмір пенсії згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.

У позовній заяві позивач посилається на те, що відмова відповідача в проведенні пільгового обчислення вислуги років порушує його право на пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ.

Разом з тим, позивач також заявив позовну вимогу про визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та стажу служби в поліції.

Також, як установив суд, обґрунтування рапорту позивача від 14.10.2022 полягає, серед іншого, в тому, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Розглядаючи позовну вимогу про визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до стажу служби в поліції, суд виходить з такого.

Обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII,) частина друга цієї статті містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.

Відповідно до преамбули Постанови № 393, вона прийнята відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» (попередня назва Закону № 2262-ХІІ) і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.

Аналізуючи зміст статті 17 («Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії») Закону № 2262-ХІІ, можна дійти висновку про виключне застосування положень цієї норми лише для розрахунку вислуги років поліцейським під час призначення пенсій за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Преамбула Закону № 2262-ХІІ чітко встановлює, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон № 2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, Постанова № 393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Як установив суд, позивач натепер проходить службу в ГУНП в Миколаївській області.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Пункт 1 Постанови № 393 установлює, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б”-“д”, “ж” і “з” статті 1-2 такого Закону (до яких належать також поліцейські), до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Пункт 1 Постанови № 393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону № 580-VIII, оскільки Постанова № 393 прийнята на виконання Закону № 2262-ХІІ та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки належить застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону № 580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону № 580-VIII Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.

Подібний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 520/903/19, від 31.03.2020 у справі № 520/2067/19, від 22.07.2020 у справі № 520/5960/19, від 13.08.2020 у справі № 820/6656/16, від 15.12.2021 у справі № 520/11545/19.

За приписами частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Проаналізувавши вищенаведені положення законодавства, позицію Верховного Суду та обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною відмови відповідача зарахувати позивачу пільгову вислугу років до стажу служби в поліції.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні суд виходить з такого.

Позивач посилається на постанову Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18, в якій викладений такий правовий висновок:

« 1. В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393» (Постанова № 393).

За приписами частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Правовий висновок, на який посилається позивач, сформований щодо застосування пункту 3 Постанови № 3293 в редакції, чинній на дату ухвалення такої постанови, тобто до 19.02.2022.

Зокрема, до 19.02.2022 абзац перший пункту 3 Постанови № 393 мав таку редакцію: «До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: », тобто закріплені в цьому пункті норми і правила підлягали до застосування для цілей призначення пенсії в цілому (тобто і для визначення права на пенсію, і для визначення розміру пенсії).

З 19.02.2022 абзац перший пункту 3 Постанови № 393, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, має іншу редакцію, а саме: «До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: ».

Тобто в новій редакції абзацу першого пункту 3 Постанови № 393 чітко вказано, що зазначені в цьому пункті періоди служби зараховуються на пільгових умовах лише для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії в цілому, як було передбачено до внесення відповідних змін.

Отже, пункт 3 Постанови № 393 із змінами станом на 19.02.2022 передбачає можливість пільгового зарахування вислуги лише для визначення розміру пенсії за вислугу років, але не для визначення права на пенсію.

Оскільки постанова Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 ухвалена щодо застосування попередньої редакції пункту 3 Постанови № 393, суд не має підстав застосовувати відповідну правову позицію до цього спору.

Суд вважає, що, ураховуючи нову редакцію пункту 3 Постанови № 393, відсутні підстави для зарахування пільгової вислуги до календарної для цілей визначення права на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, суд зазначає про таке.

Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах Національної поліції визначені Законом № 2262-ХІІ.

Пунктом «б» статті 12 („Особи, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону”) Закону № 2262-XII визначено, що особами, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, є поліцейські.

Згідно із статтею 10 Закону № 2262-ХІІ, призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 48 Закону № 2262-ХІІ, заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Згідно з пунктами 1, 7, 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону № 2262-ХІІ; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Форма подання (додаток № 2 до Порядку № 3-1) свідчить про те, що воно містить розрахунок вислуги років.

Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ, пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Обгрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач посилається на відсутність у позивача вислуги років в обсязі, достатньому для призначення пенсії за вислугу років. У листі від 20.10.2022 № 2519/05-14/2022 відповідач заперечив наявність у позивача права на призначення йому пенсії за вислугу років, тим самим перебравши на себе функції органу Пенсійного фонду України. Зокрема, як передбачено зазначеними вище нормами, подані для призначення пенсії документи розглядає саме орган Пенсійного фонду України, який і приймає відповідне рішення.

Ураховуючи вщенаведені норми чинного законодавства, суд вказує, що у разі звернення позивача із заявою про призначення пенсії за вислугу років уповноважений структурний підрозділ мав би обов'язок оформити необхідний пакет документів, в тому числі подання про призначення пенсії, в якому зазначається розрахунок вислуги років. І в такому разі уповноважений структурний підрозділ мав би обов'язок зарахувати пільгову вислугу позивача до його календарної вислуги.

Разом з тим, у справі відсутні будь-які відомості про те, що позивач звернувся за призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ згідно з Порядком № 3-1.

Незарахування пільгової вислуги до календарної не впливає на пенсійне забезпечення позивача доти, доки він не звернеться за пенсією.

Оскільки позивач не подавав заяву про призначення йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ, відсутні підстави вважати, що його право на пенсійне забезпечення порушене внаслідок незарахування пільгової вислуги до календарної.

Отже, між сторонами не виникло спірних правовідносин з питань пенсійного забезпечення позивача.

Позовна вимога про зобов'язання зарахувати пільгову вислугу до календарної є передчасною, оскільки вона заявлена до звернення позивача за призначенням пенсії за вислугу років.

Крім того, окремо належить з'ясувати, чи є відповідач тим уповноваженим структурним підрозділом, який готує подання про призначення пенсії.

У пункті 1 Порядку № 3-1 закріплено, що функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, покладаються на уповноважені структурні підрозділи, що визначаються рішенням (в цьому випадку) Міністерством внутрішніх справ України.

Таким рішенням є наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій)». Згідно з пунктом 1 цього наказу, в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначений Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань).

Наказом від 16.04.2021 № 291 Міністерство внутрішніх справ України внесло зміни до наказу від 25.02.2019 № 129 шляхом викладення його в новій редакції. Згідно зі змінами, уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення визначені територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ по областях, місту Києву (сектори із соціально-гуманітарних питань).

При цьому, текст наказу від 25.02.2019 № 129 в частині визначення Департаменту персоналу уповноваженим структурним підрозділом залишився незмінним.

Отже, відповідач не є уповноваженим структурним підрозділом у контексті Порядку № 3-1.

Ураховуючи вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати пільгову вислугу до календарної.

На підставі вищенаведеного задоволенні позову належить відмовити.

Окремо суд вважає за необхідне зазначити таке.

Процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з ) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом № 2262-ХІІ визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Наказ Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760 (далі - Інструкція № 760).

Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Інструкції № 760, підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (додаток 3).

У пункті 1 розділу ІІ Інструкції № 760 вказано, що уповноважені структурні підрозділи:

1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком № 3-1.

Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;

2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;

3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;

4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).

Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;

5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;

6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

Згідно з пунктами 3 та 4 розділу ІІІ Інструкції № 760, підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:

1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).

До розрахунку вислуги років додаються такі документи:

витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв'язку зі смертю із зазначенням вислуги років;

копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);

копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);

копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);

2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;

3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.

Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

Отже, у підрозділів персоналу та фінансового забезпечення органів МВС після отримання від уповноваженого структурного підрозділу інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії, виникає обов'язок перед цим уповноваженим структурним підрозділом (а не перед особою, яка звернулась із заявою про призначення пенсії) з подання у вказані строки відповідних документів.

При цьому, відповідальність перед особою, яка звернулась із заявою про призначення пенсії) за ненаправлення (несвоєчасне направлення) до органу, що призначає пенсії, подання та всіх необхідних документів (в тому числі тих, що їх мали надати відповідні підрозділи), несе уповноважений структурний підрозділ.

Судові витрати у справі становить судовий збір, сплачений позивачем за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в сумі 992,40 грн, який на підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою в позові, не належить стягувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код: 40108735) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Птичкіна