Постанова від 27.02.2023 по справі 733/201/23

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 3/733/201/23

Єдиний унікальний №733/201/23

Постанова

Іменем України

27 лютого 2023 року м. Ічня

Ічнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Карапиш Т.В., при секретарі Кулініч Т.О., розглянувши матеріали справи, що надійшли від Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 , працюючої продавцем в магазині «Монарх», ІПН: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 156 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 02 лютого 2023 року серії ВАВ № 339006, 02 лютого 2023 року о 12 годині 20 хвилин ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 в магазині «Монарх» здійснювала реалізацію алкогольних виробів без марок акцизного податку, чим порушила норми ч. 1 ст. 156 КупАП.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про необхідність їх повернення до Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області з таких підстав.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення;нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

За диспозицією ч. 1 ст. 156 КУпАП адміністративна відповідальність настає за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Суб'єкт адміністративного проступку - працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях.

Таким чином, саме орган, який склав протокол про адміністративне правопорушення, зобов'язаний надати суду докази того, що ОСОБА_1 є суб'єктом даного адміністративного правопорушення, а саме у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що вона є продавцем магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого в АДРЕСА_2 , проте доказів цього до протоколу не надано, що позбавляє суд можливості при розгляді справи визначитись, чи є ОСОБА_1 суб'єктом даного правопорушення.

Крім того, санкція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає накладення штрафу з обов'язковою конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

З протоколу про адмінправопорушення від 02 лютого 2023 року серії ВАВ № 339006 вбачається, що працівниками поліції було вилучено для тимчасового зберігання 12 пляшок пластикових ємністю 1 л повністю заповнених рідиною та 1 пляшку пластикову ємністю 0,5 л., проте до матеріалів справи не додано доказів у вигляді акту про їх вилучення та подальше оформлення як речових доказів.

Таким чином, для прийняття рішення судом орган, що склав протокол про адмінітративне правопорушення, повинен надати суду налажним чином оформлені докази про вилучені предмети із зазначенням де вони знаходяться на зберіганні, а також належним чином оформити отриману виручку після реалізації товару. Всупереч положень ст. 256 КУпАП, а також статті 251 КУпАП, надані суду матеріали не містять доказів, які б давали суду можливість прийняти рішення по суті правопорушення.

Відповідно до абзацу другого пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення» норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У ст. 7 КУпАП зазначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, повернути до Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області, для доопрацювання.

Крім того, доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно надіслати до суду з урахуванням вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 156 цього Кодексу, може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

На основі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 256, 278 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП повернути до Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Т. В. Карапиш