Рішення від 09.02.2023 по справі 906/465/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" лютого 2023 р. м. Житомир Справа № 906/465/22

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Шніт А.В.

секретар судового засідання Шмойлова Л.А.

за участю представників сторін:

позивач: Закшевський О. С.;

від відповідача: Бесараб О.Д. - представник відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Фізичної особи-підприємця Закшевського Олексія Станіславовича

до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області

про визнання протиправними (незаконними) дій посадових осіб суб'єкта владних повноважень, бездіяльності органу місцевого самоврядування та зобов'язання суб'єкта господарювання вчинити певні дії, стягнення зайво нарахованих орендних платежів

Фізична особа - підприємець Закшевський Олексій Станіславович звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною (незаконною) та зобов'язання вчинити певні дії, а також стягнення 19 512,24грн зайво нарахованих орендних платежів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на бездіяльність відповідача в частині невиконання обов'язків щодо об'єктивного та вчасного розгляду його заяв від 24.11.2020 і від 22.04.2021; на невиконання відповідачем свого рішення №1237 від 09.04.2020 "Про звільнення орендарів від орендної плати за користування майном комунальної власності на період дії протиепідемічних обмежувальних заходів" в частині, що стосується часткового звільнення від орендної плати Фізичної особи - підприємця Закшевського О.С. за укладеним договором оренди №105 від 29.04.2014; на відмову відповідачем позивачу в зменшенні орендної плати за період 25.04.2020 по 28.02.2022 та у звільненні від орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.05.2022; а також на безпідставне нарахування відповідачем позивачу орендних платежів на суму 19 512,24грн.

В якості правових підстав позову позивач посилається на Конституцію України та норми Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про звернення громадян", ст.762 Цивільного кодексу України, відповідні положення постанов Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (з відповідними змінами).

Ухвалою від 11.07.2022 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.

29.08.2022 ФОП Закшевський О.С. подав заяву про уточнення підстав та позовних вимог позовної заяви, до якої долучено, серед іншого, позовну заяву в новій редакції від 27.08.2022 (а.с. 113-120, т. 1).

Згідно з прохальною частиною позовної заяви в новій редакції від 27.08.2022, позивач заявив вимоги про:

1) визнання незаконними дій посадових осіб Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, а саме: першого заступника селищного голови ОСОБА_2 та секретаря селищної ради Ловинюка Олександра Геннадійовича в частинах протиправної відмови фізичній особі - підприємцю Закшевському О.С. у зменшенні розміру орендної плати за період з 25.04.2020 по 28.02.2022 та звільненні від орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.05.2022;

2) визнання протиправною бездіяльність відповідача в особі Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області в частинах:

- невиконання обов'язків щодо об'єктивного, всебічного і вчасного розгляду заяв громадянина в особі фізичної особи - підприємця Закшевського Олексія Станіславовича від 23.11.2020, направленої на адресу орендодавця рекомендованим поштовим відправленням №1000232126349 від 24.11.2020 і 22.04.2021, зареєстрованої орендодавцем за вхідним №З- 350/02-08 від 22.04.2021;

- невиконання рішення №1237 Новогуйвинської селищної ради від 09.04.2020 "Про звільнення орендарів від орендної плати за користування майном комунальної власності на період дії протиепідемічних обмежувальних заходів", що стосується часткового звільнення від орендної плати фізичної особи - підприємця Закшевського О. С. за укладеним договором оренди № 105 від 29.04.2014;

3) зобов'язання Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області здійснити перерахунок розміру орендної плати орендарю Закшевському О.С. за користування майном комунальної власності згідно з договором оренди №105 від 29.04.2014 за період з 25.04.2020 по 28.02.2022 шляхом зменшення орендної плати на 43,33% орендованої площі, та з 01.03.2022 по 31.05.2022 шляхом звільнення від орендної плати на 100% орендованої площі.

4) стягнення з Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області на користь фізичної особи - підприємця Закшевського О.С. зайво нараховану та отриману орендодавцем орендну плату в сумі 15 857,37 (п'ятнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят сім) гривень 37 копійок.

5) стягнення з відповідача на користь позивача судові витрати в сумі 16 924,00 (шістнадцять тисяч дев'ятсот двадцять чотири) гривні в межах витрат, підтверджених в ході розгляду справи.

Ухвалою суду від 08.09.2022 постановлено прийняти до розгляду уточнену позовну заяву Фізичної особи - підприємця Закшевського Олексія Станіславовича від 27.08.2022.

21.09.2022 ФОП Закшевський О.С. подав заяву про уточнення підстав позову та позовних вимог позовної заяви від 20.09.2022 (а.с. 165, т.1), згідно з якою доповнює правові підстави позову із зазначенням ч.6 ст.762 Цивільного кодексу України. Крім того, уточнює перелік його заяв, щодо об'єктивного, всебічного та вчасного розгляду яких просить суд визнати бездіяльність відповідача, а саме:

- від 21.04.2020 про звільнення від орендної плати за укладеним договором (вх.№3-329/210 від 21.04.2020);

- від 23.11.2020 про часткове звільнення від орендної плати за укладеним договором, направленої відповідачу рекомендованим поштовим відправленням №1000232126349 від 24.11.2020;

- від 22.04.2021 про звільнення від орендної плати за укладеним договором (вх.№3-350/02-08 від 22.04.2021);

- від 11.04.2022 про зменшення розміру та звільнення від орендної плати, направленої відповідачу рекомендованим поштовим відправленням №1000232905518 від 11.04.2022.

Ухвалою 23.11.2022 суд прийняв до розгляду заяву про уточнення підстав позову та позовних вимог Фізичної особи - підприємця Закшевського Олексія Станіславовича від 20.09.2022, продовжив строк підготовчого провадження, відклав підготовче засідання.

Ухвалою від 14.12.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/465/22 до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 18.01.2023 постановлено, зокрема, відкласти розгляд справи по суті на 09.02.2023 о 10:40.

01.02.2023 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів на підтвердження поважності причин неявки в судове засідання від 18.01.2023.

Позивач у судовому засіданні 09.02.2023 позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві та заяві про уточнення підстав позову та позовних вимог позовної заяви від 20.09.2022.

Представник відповідача в судовому засіданні 09.02.2023 проти позову заперечив, зокрема, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

29.04.2014 між Новогуйвинською селищною радою (орендодавець, відповідач) та Фізичною особою-підприємцем Закшевським Олексієм Станіславовичем (орендар, позивач) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 (далі - Договір №105) (а.с. 9-10, т.1).

Згідно п.1.1 Договору №105 орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно вбудоване нежиле приміщення надалі - майно, площею 69,7кв.м, розміщене за адресою: АДРЕСА_1 , на першому поверсі житлового будинку АДРЕСА_1 , що знаходиться на балансі Новогуйвинської селищної ради, вартість якого визначена відповідно до експертного висновку про оцінку майна згідно з актом інвентаризації (додаток №1) 84 599,00грн. Майно передається в оренду з метою розміщення крамниці-складу.

За змістом п.2.2 Договору №105 передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається територіальна громада селища, а орендар користується ним протягом строку оренди.

Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі майна (п.2.1 Договору №105).

Так, у матеріалах справи міститься Акт прийому-передачі нежитлових приміщень в оренду від 29.04.2014 (а.с. 11, т.1, на звороті), за яким майно, площею 69,7кв.м, розміщене за адресою: АДРЕСА_1 , передано в користування ФОП Закшевському Олексію Станіславовичу . Даним актом, зокрема, обумовлено, що внутрішній стан приміщень та обладнання в непридатному для експлуатації за призначенням стані згідно узгодженого висновку орендодавця та орендаря від 29.04.2014, підлягає поточному і капітальному ремонту.

Відповідно до п.3.3, 3.4 Договору №105 орендна плата перераховується за нерухоме майно орендодавцеві не пізніше 12 числа наступного місяця. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Наднормативна сума орендної плати, що надійшла орендодавцю, підлягає в установленому порядку поверненню орендарю або заліку в рахунок наступних платежів (п.3.6 Договору №105).

Крім того, 01.07.2019 між Фізичною особою - підприємцем Закшевським Олексієм Станіславовичем (суборендодавець) та Фізичною особою - підприємцем Ковальчуком Василем Івановичем (суборендар) укладено договір суборенди індивідуально визначеного нерухомого майна спільної комунальної власності територіальної громади Новогуйвинської селищної ради №105/1 (далі - Договір суборенди №105/1) (а.с. 14-16, т.1).

Згідно п.1.1 Договору суборенди №105/1 суборендодавець передає, а суборендар приймає в строкове платне користування частину окремо визначеного вбудованого нежилого (додаток 2) приміщення №26 (далі - майно), площею 39,5кв.м, розташованого в АДРЕСА_1 , на 1 поверсі, (додаток 1) чотирьохповерхового багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 , яке складається з основного приміщення залу №3, площею 30,4кв.м, та допоміжних приміщень тамбуру №1, площею 1,4кв.м, туалету №4, площею 1,3кв.м, кухні №5, площею 6,4кв.м, згідно інвентаризаційної справи №45, зареєстрованої за реєстраційним номером 38890043 (додаток 3).

Відповідно до п.3.1, 3.3 Договору суборенди №105/1 суборендна плата визначається на підставі "Методики розрахунку орендної плати", затвердженої Новогуйвинською селищною радою, і становить без ПДВ за базовий місяць суборенди - травень 2019 року 787,88грн. Суборендна плата за перший місяць суборенди - липень 2019 року визначається шляхом коригування суборендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за наступний місяць - червень та перший місяць суборенди. Суборендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування суборендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

За змістом п.9.1 Договору суборенди №105/1, він укладений строком на 9 місяців і 28 днів та діє з 01.07.2019 до 28.04.2020 включно.

29.04.2020 між Фізичною особою-підприємцем Закшевським Олексієм Станіславовичем (суборендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Ковальчуком Василем Івановичем (суборендар) укладено аналогічний договір суборенди індивідуально визначеного нерухомого майна спільної комунальної власності територіальної громади Новогуйвинської селищної ради №105/2 (далі - Договір суборенди №105/2) (а.с. 17-19, т.1), за яким суборендодавець передає, а суборендар приймає в строкове платне користування частину окремо визначеного вбудованого нежилого (додаток 2) приміщення №26 (далі - майно), площею 39,5кв.м, розташованого в АДРЕСА_1 , на 1 поверсі, (додаток 1) чотирьохповерхового багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 , яке складається з основного приміщення залу №3, площею 30,4кв.м, та допоміжних приміщень тамбуру №1, площею 1,4кв.м, туалету №4, площею 1,3кв.м, кухні №5, площею 6,4кв.м, згідно інвентаризаційної справи №45, зареєстрованої за реєстраційним номером 38890043 (додаток 3).

Згідно п.3.1, 3.3 Договору суборенди №105/2 суборендна плата визначається на підставі "Методики розрахунку орендної плати", затвердженої Новогуйвинською селищною радою, і становить без ПДВ за базовий місяць суборенди - травень 2019 року - 787,88грн. Суборендна плата за перший місяць продовженого договору суборенди - травень 2020р. визначається відповідно до розміру суборендної плати за останній місяць договору суборенди №105/1 від 01.07.2019 - квітень 2020 року і становить 798,86грн. Суборендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування суборендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

За змістом п.9.1 Договору суборенди №105/2, він укладений строком на 2 роки і 360 днів та діє з 29.04.2020 до 23.04.2023 включно.

Рішенням 54-ої сесії 7-го скликання Новогуйвинської селищної ради №1237 від 09.04.2020 "Про звільнення орендарів від орендної плати за користування майном комунальної власності на період дії протиепідемічних обмежувальних заходів" (далі - Рішення №1237) звільнено від орендної плати на період з 19.03.2020 по 24.04.2020 включно (з можливістю продовження даного строку в разі продовження обмежувальних заходів на законодавчому рівні), орендарів комунального майна Новогуйвинської селищної ради, які використовують його за видами господарської діяльності згідно наведеного переліку (а.с. 20, т.1).

Крім того, вирішено орендарям комунального майна, які припинили свою господарську діяльність на період введення обмежувальних заходів, передбачену в пункті 1 даного рішення, звернутися до виконавчого органу Новогуйвинської селищної ради із відповідними заявами про звільнення від орендної плати за укладеними договорами.

Так, позивач звернувся до відповідача із заявою від 21.04.2020 про звільнення від орендної плати за укладеним договором (вх.№3-329/210 від 21.04.2020), згідно якої просив останнього звільнити його від орендної плати на період 19.03.2020 по 24.04.2020 включно (з можливістю продовження даного строку в разі продовження обмежувальних заходів на законодавчому рівні) (а.с. 21, т.1).

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії рахунку №137 на сплату орендних платежів за березень-квітень 2020 року (а.с. 34, т.1), зазначену заяву позивача було задоволено шляхом зменшення йому розміру орендної плати за користування нежитловим приміщенням, що є предметом договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яке перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014, у період 19.03.-24.04.2020, що, у свою чергу, не заперечується і самим позивачем.

Разом з тим, посилаючись на зазначення у Рішенні №1237 щодо можливості продовження строку звільнення від орендної плати в разі продовження обмежувальних заходів на законодавчому рівні, позивач звернувся до відповідача із заявою від 23.11.2020 про часткове звільнення від орендної плати за укладеним договором (а.с. 22, т.1), яка направлена останньому 24.11.2020, про що свідчить поштова квитанція №1000232126349 від 24.11.2020 (а.с. 22, т.1, на звороті).

У даній заяві позивач просить відповідача повторно розглянути можливість звільнити його як орендаря нежитлового приміщення, розташованого в смт Гуйва Житомирського району, по вул.Бердичівській, 2, на 50% орендної плати, з 25.04.2020 до повного завершення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (з відповідними змінами), а також здійснити перерахунок раніше внесеної орендної плати у рахунок майбутніх платежів.

Водночас, докази задоволення вказаної вище заяви позивача Новогуйвинською селищною радою Житомирського району Житомирської області, або письмова відповідь на неї з відмовою в задоволенні, у матеріалах справи відсутні.

З огляду на зазначене, позивач вчергове звернувся до відповідача із заявою від 22.04.2021 про звільнення від орендної плати за укладеним договором, яка отримана останнім 22.04.2021, про що свідчить зазначення вх.№3-350/02-08 від 22.04.2021 на самій заяві (а.с. 23, т.1). Згідно даної заяви ФОП Закшевський О.С. просить розглянути його заяви від 21.04.2020 та від 23.11.2020 та прийняти відповідне рішення, про що повідомити письмово.

У матеріалах справи міститься лист-відповідь Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області №02-08/3-350 від 11.08.2021 на звернення позивача від 22.04.2021, в якому, з посиланням на п.14 Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного кодексу України, зазначається, що норма стосовно зменшення плати за користування нерухомим майном, у зв'язку з встановленням карантинних обмежень, не поширюється на суб'єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді (а.с. 30, т.1).

З врахуванням вказаного вище листа-відповіді відповідача, 11.04.2022 позивачем направлено останньому заяву від 11.04.2022 про зменшення розміру та звільнення від орендної плати (а.с. 24-26, т.1), яка отримана Новогуйвинською селищною радою Житомирського району Житомирської області 14.04.2022, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 27, т.1, на звороті). У цій заяві викладено прохання про розгляд питання щодо зменшення розміру орендної плати в період дії карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (з відповідними змінами), а також здійснення перерахунку нарахованої орендної плати, починаючи з 25.04.2020 по поточний час, та зарахування зайво отриманих коштів у рахунок майбутніх платежів.

Листом №05-24/3-84 від 13.05.2022 відповідач надав відповідь на вказану вище заяву позивача (а.с. 28-29, т.1), в якій, зокрема, зазначається, що з огляду на відсутність переконливих доказів неможливості використання позивачем спірного орендованого майна протягом встановленого карантину, підстави для зменшення орендної плати відсутні. Також, у відповіді міститься посилання на акт перевірки виконання умов договору оренди №105 від 29.04.2014 нерухомого майна комунальної власності від 17.02.2022, яким встановлено, зокрема, факт передачі частини майна в суборенду та неефективне використання за призначенням орендованого приміщення саме з підстав його незадовільного стану. Крім того, вказано, що зменшення розміру орендної плати є правом, але не обов'язком орендодавця.

Варто зазначити, що згідно ч.1, 2, 3 ст.15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

За змістом ст.18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

У свою чергу, відповідно до ст.19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, у тому числі, об'єктивно, всебічно і в ч а с н о перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

З матеріалів справи, зокрема, копії рахунку №137 на сплату орендних платежів за березень-квітень 2020 року (а.с. 34, т.1), вбачається, що результатом розгляду заяви позивача від 21.04.2020 про звільнення від орендної плати за укладеним договором (вх.№3-329/210 від 21.04.2020) було задоволення її відповідачем шляхом зменшення ФОП Закшевському О.С. розміру орендної плати за користування нежитловим приміщенням, що є предметом договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яке перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014, у період 19.03.-24.04.2020, що, у свою чергу, не заперечується ні позивачем, ні відповідачем.

Крім того, Новогуйвинською селищною радою Житомирського району Житомирської області листом №02-08/3-350 від 11.08.2021 надано відповідь на заяву позивача від 22.04.2021, яка, у свою чергу, містила прохання розглянути його заяви від 21.04.2020 та від 23.11.2020 та прийняти відповідне рішення, про що повідомити письмово.

Також, лист відповідача №05-24/3-84 від 13.05.2022 свідчить про надання відповіді на заяву позивача від 11.04.2022 про зменшення розміру та звільнення від орендної плати.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заяви позивача від 21.04.2020, 23.11.2020, 22.04.2021, 11.04.2022 відповідачем фактично були розглянуті шляхом часткового їх задоволення (заяви від 21.04.2020) та надання письмової відмови в задоволенні (заяв 23.11.2020, 22.04.2021, 11.04.2022).

Разом з тим, відповідно до ст.20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

З огляду на викладене вище, судом встановлено, що відповідачем порушено виконання обов'язку саме щодо с в о є ч а с н о г о розгляду та письмового повідомлення позивача про результати перевірки його заяв від 21.04.2020, від 23.11.2020, від 22.04.2021 (враховуючи, що у заяві від 22.04.2021 позивач повторно просив розглянути його заяви від 21.04.2020 і від 23.11.2020) та суть прийнятого рішення за цими заявами, так як відповідь на них надано було посадовою особою Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області лише 11.08.2021 листом №02-08/3-350.

Отже, позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області щодо саме в ч а с н о г о розгляду заяв Фізичної особи - підприємця Закшевського Олексія Станіславовича від 21.04.2020, від 23.11.2020, від 22.04.2021 підлягає до задоволення.

При цьому, відповідь №05-24/3-84 від 13.05.2022 на заяву позивача від 11.04.2022, з врахуванням отримання її відповідачем 14.04.2022, надана останнім у межах місячного терміну, передбаченого ст.20 Закону України "Про звернення громадян", тому суд у частині визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно розгляду заяви ФОП Закшевського О.С. від 11.04.2022 відмовляє в задоволенні позову.

Крім того, варто зазначити, що спірні правовідносини виникли на підставі договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014.

Відповідно до ст.759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Згідно ч.1 ст.762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

За змістом ст.286 Господарського кодексу України (далі - ГК України) орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Частинами 1-4 ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна. У разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Відповідно до ч.2 ст.286 ГК України орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди.

Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (ч.4, 6 ст.762 ЦК України).

Так, згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (з відповідними змінами) установлено з 12.03.2020 до 22.05.2020 на всій території України карантин, строк дії якого відповідними постановами Кабінету Міністрів України продовжено, зокрема: №343 від 04.05.2020 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", №392 від 20.05.2020 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", №500 від 17.06.2020 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України".

При цьому, за змістом п.14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України (у редакції, чинній станом на час звернення позивача до відповідача із заявою від 21.04.2020) встановлено, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб".

Як судом зазначалося вище, рішенням 54-ої сесії 7-го скликання №1237 Новогуйвинської селищної ради від 09.04.2020 "Про звільнення оре ндарів від орендної плати за користування майном комунальної власності на період дії протиепідемічних обмежувальних заходів" звільнено від орендної плати на період з 19.03.2020 по 24.04.2020 включно (з м о ж л и в і с т ю п р о д о в ж е н н я д а н о г о с т р о к у в разі продовження обмежувальних заходів на законодавчому рівні), орендарів комунального майна Новогуйвинської селищної ради, які використовують його за видами господарської діяльності згідно наведеного переліку (а.с. 20, т.1).

Відповідачем заяву позивача від 21.04.2020 про звільнення від орендної плати за укладеним договором було задоволено шляхом зменшення йому розміру орендної плати за користування нежитловим приміщенням, що є предметом договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яке перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014, лише у період 19.03.-24.04.2020, про що, зокрема, свідчить копії рахунку №137 на сплату орендних платежів за березень-квітень 2020 року (а.с. 34, т.1) та не заперечується сторонами у справі.

Проте, з 25.04.2020 нарахування сум орендних платежів здійснювалося відповідачем без врахування норм чинного законодавства у сфері регулювання карантинних обмежень, що, у свою чергу, порушує права та інтереси позивача.

При цьому, варто зауважити, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19" внесено зміни, у тому числі, в п.14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України. Зокрема, за змістом даного пункту (у новій редакції) встановлено, що з моменту встановлення карантину, введеного Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (із наступними змінами і доповненнями), і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.

Водночас, абз.4 вказаного пункту визначено, що ця норма не поширюється на суб'єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді".

Необхідно звернути увагу на те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19" набрав чинності 16.07.2020.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на зменшення розміру орендної плати за користування нерухомим майном за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014, у період 25.04.2020-15.07.2020.

З огляду на зазначене, позовну вимогу щодо зобов'язання Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області здійснити Фізичній особі - підприємцю Закшевському Олексію Станіславовичу перерахунок розміру орендної плати за користування майном комунальної власності згідно договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014 за період з 25.04.2020 по 15.07.2020 включно, з врахуванням договорів суборенди індивідуально визначеного нерухомого майна спільної комунальної власності територіальної громади Новогуйвинської селищної ради №105/1 від 01.07.2019 та №105/2 від 29.04.2020, суд вважає такою, що підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд, з врахуванням змісту абз.4 п.14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України, відмовляє у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок орендної плати за період з 16.07.2020 до 31.05.2022 за безпідставністю.

З огляду на викладене вище та з врахуванням висновків суду щодо безпідставності зменшення позивачу розміру орендних платежів у період 16.07.2020-28.02.2022 та 01.03.2022-31.05.2022, вимога стосовно визнання незаконними дій посадових осіб Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, а саме: першого заступника селищного голови ОСОБА_2 та секретаря селищної ради Ловинюка Олександра Геннадійови ча в частинах протиправної відмови фізичній особі - підприємцю Закшевському О.С. у зменшенні розміру орендної плати за період з 25.04.2020 по 28.02.2022 та звільненні від орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.05.2022 є необґрунтованою та не підлягає до задоволення.

Крім того, варто зауважити, що посилання позивача у заяві від 11.04.2022 на припинення діяльності ТОВ "Нова пошта" в орендованому приміщенні згідно договору суборенди індивідуально визначеного нерухомого майна спільної комунальної власності територіальної громади Новогуйвинської селищної ради №105/2 від 29.04.2020, суд розцінює як необґрунтованим, так як позивачем не надано належних доказів на підтвердження припинення правовідносин зі суборендарем стосовно частини окремо визначеного вбудованого нежилого приміщення №26, площею 39,5кв.м, розташованого в АДРЕСА_2 .

Також, необхідно звернути увагу на те, що у заяві від 11.04.2022 позивачем викладено прохання, зокрема, щодо розгляду питання про зменшення розміру орендної плати в період дії карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (з відповідними змінами), а також здійснення перерахунку нарахованої орендної плати, починаючи з 25.04.2020 по поточний час (тобто, день звернення). Водночас, у прохальній частині позовної заяви позивач зазначає одним із періодів для здійснення перерахунку орендної плати - 01.03.2022- 3 1 .0 5 . 2 0 2 2 (тобто, кінець періоду, який не був предметом розгляду в заяві від 11.04.2022), що теж є необґрунтованим та безпідставним.

Крім того, позивачем заявлено вимогу стягнення з відповідача зайво нарахованої та отриманої ним орендної плати в сумі 15 857,37грн.

Однак, як судом зазначалося вище, позовну вимогу щодо з о б о в ' я з а н н я Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області з д і й с н и т и Фізичній особі - підприємцю Закшевському Олексію Станіславовичу п е р е р а х у н о к р о з м і р у о р е н д н о ї п л а т и за користування майном комунальної власності згідно договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014 за період з 25.04.2020 по 15.07.2020 включно, з врахуванням договорів суборенди індивідуально визначеного нерухомого майна спільної комунальної власності територіальної громади Новогуйвинської селищної ради №105/1 від 01.07.2019 та №105/2 від 29.04.2020, суд вважає такою, що підлягає задоволенню.

З огляду на зазначене, суд вважає передчасною позовну вимогу про стягнення з відповідача 15 857,37грн зайво нарахованої та отриманої орендної плати. Тому, позов у цій частині також не підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 81 ГПК України сторонами доказів.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи докази, які містяться у матеріалах справи, а також норми чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку про задоволення позову частково, а саме щодо визнання протиправною бездіяльності Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області щодо вчасного розгляду заяв Фізичної особи - підприємця Закшевського Олексія Станіславовича від 21.04.2020, від 23.11.2020, від 22.04.2021 та зобов'язання Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області здійснити Фізичній особі - підприємцю Закшевському Олексію Станіславовичу перерахунок розміру орендної плати за користування майном комунальної власності згідно договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014 за період з 25.04.2020 по 15.07.2020 включно, з врахуванням договорів суборенди індивідуально визначеного нерухомого майна спільної комунальної власності територіальної громади Новогуйвинської селищної ради №105/1 від 01.07.2019 та №105/2 від 29.04.2020. У задоволенні решти позовних вимог суд відмовляє.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на наявну в матеріалах справи заяву позивача про розмір судових витрат, які підлягають відшкодуванню, від 13.10.2022 (а.с. 182, т.1), зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку, що судовий збір слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Крім того, суд покладає на відповідача вартість витрат, пов'язаних з розглядом справи (купівля канцелярського приладдя для оформлення позовних матеріалів та ведення справи, поштові витрати) на загальну суму 956,39грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями (а.с. 55, т.5, на звороті; 104, т.1; 124, т.1; 139, т.1; 166, т.1; 177, т.1; 184, т.1; 183, т.1; 201, т.1, на звороті).

Щодо заяви позивача про встановлення способу виконання судового рішення у випадку задоволення позовних вимог (а.с.3, т.2), суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Дійсно, відповідно до ч.1 ст.239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Проте, враховуючи вищевикладене, а також межі та обсяг задоволених позовних вимог, зокрема, відмову в задоволенні вимоги щодо стягнення зайво нарахованої та отриманої орендодавцем орендної плати в сумі 15 857,37грн, суд не вбачає підстав для задоволення вказаної вище заяви позивача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області щодо вчасного розгляду заяв Фізичної особи - підприємця Закшевського Олексія Станіславовича від 21.04.2020, від 23.11.2020, від 22.04.2021.

3. Новогуйвинській селищній раді Житомирського району Житомирської області здійснити Фізичній особі - підприємцю Закшевському Олексію Станіславовичу перерахунок розміру орендної плати за користування майном комунальної власності згідно договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що перебуває у спільній власності територіальної громади селищ Новогуйвинської селищної ради №105 від 29.04.2014 за період з 25.04.2020 по 15.07.2020 включно, з врахуванням договорів суборенди індивідуально визначеного нерухомого майна спільної комунальної власності територіальної громади Новогуйвинської селищної ради №105/1 від 01.07.2019 та №105/2 від 29.04.2020.

4. Стягнути з Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (12441, Житомирська обл., Житомирський р-н, смт Новогуйвинське, вул. Дружби Народів, буд. 5; ідентифікаційний код 04348303) на користь Фізичної особи-підприємця Закшевського Олексія Станіславовича ( АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ):

- 4 962,00грн судового збору;

- 956,39грн поштових витрат.

5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 27.02.23

Суддя Шніт А.В.

Віддрукувати:

1 - у справу

2 - позивачу (наручно)

3 - відповідачу на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1