Ухвала від 23.02.2023 по справі 681/39/23

Справа №681/39/23

УХВАЛА

"23" лютого 2023 р. м.Полонне

Полонський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючої судді - Горгулько Н.А.,

з участю секретаря судових засідань - Олійник Л.А.,

особи, яка подала скаргу - ОСОБА_1 , його представника - адвоката Підопригори Р.Б.,

державного виконавця - Вовженяка Р.А.,

стягувача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Полонне справу за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця Полонського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця Полонського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).

В обґрунтування скарги посилався на те, що з 19 березня 2015 року на виконанні Полонського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) перебуває виконавчий лист Полонського районного суду Хмельницької області № 681/96/15 від 16.03.2015 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів у розмірі 1/3 частини від всіх видів заробітку, але не менше 30 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на кожну дитину щомісячно.

У жовтні 2022 року позивач отримав розрахунок заборгованості зі сплати аліментів станом на 26.10.2022 відповідно до якої сукупний розмір заборгованості становить 188211,43 грн.

Відповідно до цієї довідки-розрахунку державний виконавець нараховував боржнику на свій розсуд, без підтвердження офіційного доходу боржника та не у відповідності до середньої заробітної плати для даної місцевості, де відкрито виконавче провадження.

У своїй відповіді від 04.01.2023 державний виконавець Полонського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) вказав, що у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів (квитанцій) про сплату аліментів, боржнику ОСОБА_1 нараховано заборгованість по сплаті аліментів та вказує, що заборгованість по аліментах станом на 01.01.2022 по 31.12.2022 нараховувалася з показників середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, отриманою на офіційному веб-сайті ГУС у Хмельницькій області за четвертий квартал 2021 р.

ОСОБА_1 вважає, що застосований державним виконавцем розмір середньої заробітної плати працівника для цієї місцевості, визначений державним виконавцем у розмірі 17028 грн. є неправомірним та необгрунтованим з огляду на те, що політична ситуація станом на теперішній час в Україні значно відрізняється, що має безпосередній вплив на економічний стан країни, а також на ринок та оплату праці. В свою чергу вважає правомірним та обгрунтованим показником розміру заробітної плати для даної місцевості для підрахунку розміру аліментів, які підлягають стягненню статистичні дані за 2022 рік офіційно опубліковані на сайті Державної служби статистики України у таблиці Excel, який становить 12352 грн.

У судовому засіданні скаржник та його представник скаргу підтримали з підстав, викладених у ній.

Державний виконавець Полонського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Вовженяк Р.А. у судовому засіданні проти скарги заперечив.

Відповідно до статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Статтею 449 ЦПК України визначено, що скаргу може бути подано до суду: а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи; б) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.

У частинах другій, третій статті 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.

Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

Виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті.

Відповідно до п.п. 3, 4 Розділу 16 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02 квітня 2012 року, у разі, якщо боржник не працює і сплачує аліменти самостійно стягувачу, квитанції (або їх копії) про перерахування аліментів надаються виконавцю не пізніше наступного робочого дня після сплати та долучаються до матеріалів виконавчого провадження.

Виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця (додаток 15) та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону, повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника.

Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.

Сума заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому статтею 195 Сімейного кодексу України.

Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.

Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Полонського районного суду Хмельницької області у справі № 681/96/15 з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягуються аліменти на утримання дітей в розмірі 1/3 частини від усіх видів його заробітку, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Державним виконавцем в Автоматизованій системі виконавчого провадження проведено розрахунок розміру утвореної заборгованості по даному рішенню суду, у період з січня 2015 по жовтень 2022, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості - з даних Головного управління статистики в Хмельницькій області.

Як вбачається з матеріалів справи, спір виник з приводу розміру заборгованості за аліментами платника аліментів ОСОБА_1 , який у період виникнення заборгованості не працював та реальних доходів (реального заробітку) не отримував.

Відповідно до ч. 2 ст. 195 СК України заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Поняття «середня заробітна плата для даної місцевості» є макроекономічним показником, який як і інші макроекономічні показники, збирається та складається Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, при проведенні грошово-кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Макроекономічні показники розраховуються за допомогою системи національних рахунків як комплексу взаємопов'язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. Середня заробітна плата для даної місцевості як макроекономічний показник обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень.

Сам розмір середньої заробітної плати як макроекономічний показник, який використовується, у тому числі, і в разі застосування ч.2 ст. 195 СК України, обраховується органами статистики України на підставі Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Ця Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.

За змістом пункту 4 розділу ХVI Інструкції з організації примусового виконання рішень розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих з інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості. Тобто довідка про інформацію про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості є самостійним документом, який береться до уваги при розрахунку заборгованості.

Посилання заявника на те, що розрахунок заборгованості повинен розраховуватися по Хмельницькій області у відповідності до статистичних даних за 2022 рік офіційно опублікованих на сайті Державної служби статистики України у таблиці Excel є необґрунтованими, оскільки Головне управління статистики в Хмельницькій області як орган статистики надає інформацію щодо середньомісячної заробітної плати згідно з Методологічним положенням державного статистичного спостереження «Обстеження підприємств із питань статистики праці», затвердженого наказом Держстату від 18 серпня 2014 року №241 (зі змінами), яке передбачає інформацію щодо розміру середньомісячної заробітної плати по містах обласного значення та районах області щоквартально на дискретній основі. У період воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його завершення призупинено оприлюднення статистичної інформації щодо розмірі середньої заробітної плати.

Як вбачається з розрахунку заборгованості, визначення розміру аліментів проводиться відповідно до вимог ст.. 195 СК України з розрахунку середньомісячної заробітної плати у розмірі 17028 грн., яка визначена станом на січень 2022 року.

Суд зазначає, що після завершення воєнного стану, у разі зміни розміру середньомісячної заробітної плати боржник має право на здійснення перерахунку розміру аліментів з урахуванням встановленого розміру середньої заробітної плати.

Керуючись ст.ст. 450, 451 ЦПК України, ст. 195 СК України, Законом України «Про виконавче провадження», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії державного виконавця Полонського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 15 днів з дня виготовлення повного тексту ухвали.

Суддя Н.А.Горгулько