Ухвала від 21.02.2023 по справі 580/6550/22

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

м. Черкаси

21 лютого 2023 року справа № 580/6550/22

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про захист порушеного рішеннями права,

встановив:

28.12.2022 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538), в якій просить:

1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протиправною щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.07.2019 по 31.12.2022;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплачувати ОСОБА_1 щомісячну пенсію з урахуванням підвищення до пенсії учаснику бойових дій у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

3) стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 недоплачену (заборговану) суму складової пенсії - підвищення до пенсії учаснику бойових дій у розмірі 3097,75 грн. за період з 01.07.2019 до 31.12.2022.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру починаючи з 01.04.2019 з урахуванням раніше проведених виплат. Проте відповідач всупереч вказаному рішенню виплачує з 01.07.2019 пенсію з обмеженням максимального розміру, не врахувавши рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21. Суд звертає увагу, що відповідач на власний розсуд зафіксував підвищення до його пенсії розміром 374,25 грн у загальному розмірі пенсії, яку обмежив, застосувавши максимальний розмір пенсії 22714,99 грн.

Ухвалою суду від 23.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру починаючи з 01.04.2019 з урахуванням раніше проведених виплат.

21.06.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії на виконання рішення суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21.

Відповідач листом від 01.07.2022 повідомив позивача про те, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі № 580/11575/21, яке набрало законної сили 14.06.2022, йому 27.06.2022 проведено перерахунок пенсії, з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром.

Загальний розмір пенсії після перерахунку з 01.04.2019 становить 22714,99 грн.' Пенсію у зазначеному розмірі отримуватимете із липня 2022 року.

Загальна сума доплати пенсії за період із 01.04.2019 до 30.06.2022 становить 210604,61 грн.

21.06.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії на виконання рішення суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21.

20.10.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії як учаснику бойових дій.

Відповідач листом від 11.11.2022 повідомив позивача про те, що відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України» за 2018 - 2022 роки, із 01.12.2018 прожитковий мінімум для непрацездатних осіб встановлено в розмірі 1497,00 грн, із 01.07.2019 - 1564,00 грн, із 01.12.2019 - 1638,00 грн, із 01.07.2020 - 1712,00 грн, із 01.12.2020 - 1769,00 грн, із 01.07.2021 - 1854,00 грн, із 01.12.2021 - 1934,00 грн, із 01.07.2022 -2027,00 грн, із 01.12.2022 - 2093,00 грн.

У зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму відбувалося підвищення, зокрема, учасникам бойових дій, надбавка яких залежить від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Оскільки у складі пенсійної виплати є надбавка, як учаснику бойових дій, проводився перерахунок пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Розмір надбавки як учаснику бойових дій із 01.04.2019 становить 374,25 грн, з 01.07.2019 - 391,00 грн, із 01.12.2019 - 409,50 грн, із 01.07.2020 - 428,00 грн, з 01.12.2020 - 442,25 грн, із 01.07.2021 - 463,50 грн, із 01Л 2.2021/- 483,50 грн, з 01.07.2022 - 506,75 грн, із 01.12.2022 - 523,25 грн, яка включається в загальний розмір пенсії. Крім того, до розміру пенсії щомісячно включається цільова грошова допомога учаснику бойових дій в розмірі 40,00 грн

Вважаючи, що відповідач протиправно та всупереч рішенню Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21 виплачує позивачу перераховану пенсію із застосуванням максимального розміру в тому числі і надбавку як учаснику бойових дій, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження .

Згідно з положеннями частини 1 статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

В частині 1 статті 11 цього Закону йдеться про те, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України Про виконавче провадження .

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі №686/23317/13-а.

Згідно статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України визначаються спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення та інше.

Відповідно до вимог статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.

Суд звертає увагу, що вищезазначені правові норми Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Відповідно до статті 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Порядок оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, прийнятого на виконання судового рішення, є більш оптимальним для особи, яка вважає що її права порушені, з огляду, зокрема, на положення частини 5 статті 383 КАС України, відповідно до якої, розгляд заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень здійснюється судом протягом 10 днів, з дня її отримання.

Так, винесення судового рішення, яке передбачає оцінку судового рішення прийнятого в іншій справі, буде суперечити статті 1291 Конституції України.

Судом встановлено, що підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом є його незгода з діями відповідача, вчиненими на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичного конфлікту та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі №355/1648/15-а.

За вказаних обставин, суддя зазначає, що позивач у цій справі обрав спосіб захисту шляхом подання позову про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, на виконання рішення суду. Проте, спірні правовідносини між сторонами вже вирішені судом та перейшли до стадії виконання судового рішення.

Отже, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язує виникнення підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не подавати новий адміністративний позов.

Підсумовуючи вище наведене, суддя зазначає, що вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.

Таким чином, для захисту порушених прав при виконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21, позивач має право звернутись до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що Черкаським окружним адміністративним судом 26.01.2023 постановлено окрему ухвалу, якою визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на виконання рішення суду, якими обмежено максимальним розміром пенсію ОСОБА_1 , що суперечить висновкам рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/11575/21 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №580/11575/21.

Згідно ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 59, 238, 239, 256, 295 КАС України, суд

ухвалив:

Провадження в адміністративній справі №580/6550/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ТИМОШЕНКО