справа № 380/3042/23
про залишення позовної заяви без руху
22 лютого 2023 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської районної військової адміністрації Львівської області, Львівського комунального підприємства "Хуторівка" Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської районної військової адміністрації Львівської області (далі - відповідач-1), Львівського комунального підприємства "Хуторівка" Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради (далі - відповідач-2), у якому просить:
- змінити визначений розпорядженням від 12.03.2020 № 63 Голови (колишньої) Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 " строк закінчення проходження позивачем альтернативної (невійськової) служби станом на 01.07.2022.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ч. 6 ст. 161 КАС України.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За правилами п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Так, розпорядженням Перемишлянської районної державної адміністрації від 12.03.2020 № 63 позивач направлений на альтернативну (невійськову) службу.
Отже, даний спір стосується проходження позивачем публічної служби.
Частиною 5 статті 122 КАС України передбачений місячний строк звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Як вбачається із матеріалів справи, 01.06.2022 позивач звернувся із заявою до відповідача-1 щодо внесення змін у пункт розпорядження, шляхом виправлення з "…до 01 липня 2023 року" на "...до 01 липня 2022 року", що відповідатиме вимогам статті 6 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу".
Львівська районна військова адміністрація Львівської області у листі від 17.06.2022 №130-916/0/2-22 зазначила, що 15.01.2021 Перемишлянська районна державна адміністрація Львівської області як юридична особа публічного права втратила публічно-владні повноваження у зв'язку із припиненням відповідно до Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321. 3 огляду на зазначене, рекомендує ОСОБА_1 звернутися до суду із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Ухвалою Перемишлянського районного суду Львівської області від 29.06.2022 у справі № 449/559/22 відмовлено у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: Львівської районної військової адміністрації Львівської області, Львівського комунального підприємства "Хуторівка" Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвалою Личаківського районного суду міста Львова від 22.09.2022 у справі №449/798/22 закрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської районної військової адміністрації Львівської області, Львівського комунального підприємства "Хуторівка" Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про зміну строку закінчення альтернативної служби. Також суд роз'яснив учасникам справи, що зазначена справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
07.10.2022 ухвала Личаківського районного суду міста Львова від 22.09.2022 у справі №449/798/22 набрала законної сили.
Отже, 07.10.2022 є днем, з якого розпочинається перебіг строку звернення до суду із цим позовом, передбачений ч. 5 ст. 122 КАС України.
Разом з цим, до суду позивач звернувся 17.02.2023, тобто із пропуском строку звернення до суду, не вказавши при цьому підстав для поновлення пропущеного строку, та не надавши доказів поважності причин пропуску, що суперечить вимогам ч. 6 ст. 161 КАС України.
Згідно із ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Так, за правилами п. 2, п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, із наведених вище положень КАС України слідує, що у спорі, в якому позивачем є фізична або юридична особа, відповідачем може бути тільки суб'єкт владних повноважень чи його посадова особа.
Натомість позивач зазначив відповідачем Львівське комунальне підприємство "Хуторівка", яке не виконує функцій суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах, не заявивши, при цьому, жодних вимог до вказаного підприємства.
У даному випадку, Львівське КП "Хуторівка" є роботодавцем позивача, відтак, у цьому спорі може бути третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача.
Також, варто відмітити, що згідно із положеннями ст. 5 КАС України, кожна особа, права якої порушені, може звернутися до адміністративного суду шляхом, зокрема, шляхом визнання дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Тобто, звертаючись до суду за захистом порушеного права, особа має заявити вимоги, які відповідають способу захисту, передбаченому ст. 5 КАС України.
Стаття 5 КАС України не передбачає способу захисту порушеного права шляхом зміни визначеного розпорядженням строку альтернативної служби.
Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин позовна заява, відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України, підлягає залишенню без руху із встановленням позивачеві строку для усунення її недоліків, а саме:
- подання заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску;
- зазначити у позовній заяві належного відповідача та способу захисту порушеного права відповідно до вимог ст. ст. 4 та 5 КАС України.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 380/3042/23 та зазначенням прізвища судді, яка прийняла ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя Кисильова О.Й.