Рішення від 21.02.2023 по справі 380/17104/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2023 року справа №380/17104/22

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Сов'як Д.О.,

представника позивача Вівчарівського В.П.,

представника відповідача Войтків З.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Львівській області

про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, у якому заявлено позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 10.06.2022 №4223/13-01-07-14 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем в сумі 145 614,6 грн та штрафними санкціями в сумі 36 403,65 грн.

Ухвалою від 05.12.2022 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 20.12.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі також - ФОП ОСОБА_1 ) зареєстрований 11.02.2019 у виконавчому комітеті Бориславської міської ради Львівської області та перебував на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області з 12.02.2019 за №130819034348. У листопаді 2021 року припинено підприємницьку діяльність та 24.06.2022 повторно зареєстровано фізичною особою-підприємцем. У період з 11.02.2019 до 30.09.2020 перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності і був платником єдиного податку ІІІ групи. Починаючи з 01.10.2020 переведений на загальну систему оподаткування. 14.06.2021 року зареєстрований платником податку на додану вартість, яку анульовано 24.11.2021.

За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності ФОП ОСОБА_1 складено акт від 18.02.2022 №2442/13-01-07-14-03/3053007095 та 10.06.2022 прийнято податкове повідомлення - рішення №4223/13-01-07-14, яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання за податком на додану вартість у розмірі 145 614,60 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 36 403,65 грн.

Позивач не погоджується з висновками відповідача про те, що ФОП ОСОБА_1 , перетнувши межу обсягу операцій за останні 12 календарних місяців 1 000 000,00 грн., повинен зареєструватись платником податку на додану вартість.

Позивач наголошує, що податковий орган до загального обсягу операцій платника податку на додану вартість включив операції платника єдиного податку, відтак, неправомірно визначив момент обов'язкової реєстрації платником ПДВ, що в подальшому призвело до безпідставного збільшення суми грошового зобов'язання за податком на додану вартість у розмірі 145 614,60 грн. впродовж листопада 2020 року - червня 2021 року та покладення на ФОП ОСОБА_1 обов'язку щодо подання звітності з податку на додану вартість за цей період.

Позивач зазначає, що з часу переходу на загальну систему оподаткування (з 1-го жовтня 2020 року) та до червня 2021 року, обсяг операцій з поставки товарів (послуг) ФОП ОСОБА_1 сукупно не перевищив суму 1 000 000 грн. (без урахування ПДВ), з якого виникає обов'язок зареєструватись платником ПДВ, оподатковувати поставки товарів (послуг), сплачувати (перераховувати) податок до бюджету

Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що платник податків фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у період з 11.02.2019 по 30.09.2020 здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності зі сплатою єдиного податку та поданням податкової декларації платника єдиного податку. За період з 01.10.2020 по 24.11.2021 ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність на загальній системі оподаткування. Платником податку за 9 місяців 2020 року задекларовано отриманий дохід у сумі 1 418 472,00 грн. ФОП ОСОБА_1 з 01.10 2020 року перейшов на загальну систему оподаткування та отримав дохід, що перевищує розмір визначений п.181.1 ст.181 Податкового кодексу України, тому підлягає обов'язковій реєстрації платником ПДВ. Сума доходу, отримана ФОП ОСОБА_1 від реалізації товарів/послуг за останні 12 календарних місяців (01.10.2019-30.09.2020) становить 2 413 870,00 грн., а тому платнику податків слід було до 10.10.2020 року подати у Бориславську ДПІ ГУ ДПС у Львівській області заяву на реєстрацію платником податків на додану вартість за формою 1-ПДВ, однак таку заяву у зазначений термін платник податків не подав. Заяву за формою 1-ПДВ на реєстрацію платником податків на додану вартість подано у Бориславську ДПІ ГУ ДПС у Львівській області лише 09.06.2021 року, чим порушено п.183.2 ст.183 Податкового кодексу України.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

20.12.2022 відкладено розгляд справи до 24 січня 2023 року. 24.01.2023 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 21.02.2023.

Представник позивача позовні вимоги підтримав з вищенаведених підстав, представник відповідача проти позову заперечив.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, заслухавши представників позивача та представника відповідача, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 був зареєстрований 11.02.2019 у виконавчому комітеті Бориславської міської ради Львівської області та перебував на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області з 12.02.2019, реєстраційний номер 130819034348.

У листопаді 2021 року припинено підприємницьку діяльність та 24.06.2022 повторно зареєстрований фізичною особою - підприємцем.

ОСОБА_1 у період з 11.02.2019 по 30.09.2020 здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності та був платником єдиного податку ІІІ групи.

ФОП ОСОБА_1 з 01.10 2020 року перейшов на загальну систему оподаткування та у період з 01.10.2020 по 24.11.2021 здійснював господарську діяльність на загальній системі оподаткування.

14.06.2021 року ФОП ОСОБА_1 зареєстрований платником податку на додану вартість.

Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.7, п.78.1 ст.78, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України, п.2 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», наказу № 336-ПП від 04.02.2022 року та письмового повідомлення №103/13-01-07-14-08 від 04.02.2022 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 11.02.2019 по 24.11.2021 року.

За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності ФОП ОСОБА_1 складено акт від 18.02.2022 №2442/13-01-07-14-03/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення:

пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України (не подано податкові декларації по податку на додану вартість з листопада 2020 року по червень 2021 року);

вимог п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.189.1 ст.189, пп.«б» п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.4 ст.200, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано ПДВ на загальну суму 145 614,60 грн., в тому числі за листопад 2020 року на загальну суму ПДВ 15 352,20 грн., за грудень 2020 року - 22 928,40 грн., за січень 2021 року - 7 705,80 грн., за лютий 2021 року - 15 222,60 грн., за березень 2021 року - 21 226,80 грн., за квітень 2021 року - 21 188,80 грн., за травень 2021 року - 21 090,00 грн., за червень 2021 року - 20 900,00 грн;

підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49, пункт 294.1 статті 294 ПК України, що полягають у несвоєчасному поданні декларації платника єдиного податку за І квартал, І півріччя та річної за 2019 рік, І квартал 2020 року;

п.1 ч.4 ст.1, абз.1 п.2 ч.1 ст.7, п.5 ст.8, п.2 та п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», донараховано єдиний внесок за 2020 рік в сумі 6 295,30 грн.;

п.4 ч.2 ст.6 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік

На підстав висновків акту перевірки ГУ ДПС у Львівській області 10.06.2022 прийнято податкове повідомлення - рішення №4223/13-01-07-14 за формою «Р», згідно якого за порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, 189.1 ст.189, пп.«б'п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.4 ст.200, п.201.1, п.201.10 ст.201 ПК України у період 2020 - 2021 рр. збільшено позивачу суму грошового зобов'язання за податком на додану вартість у розмірі 145 614,60 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 36 403,65 грн.

Позивач не погодився з прийнятим податковим повідомленням-рішенням та звернувся з цим позовом до суду.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПК України.

Порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість регулюється статтями 180-183 розділу V ПК України та регламентувались на час виникнення спірних правовідносин Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року №1130.

Для цілей оподаткування податком на додану вартість платниками податку є особи, перелік яких встановлений підпунктом 14.1.139 пункту 14.1. статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 ПК України, зокрема будь-яка особа, що підлягає реєстрації як платник податку.

Статтями 181 та 182 розділу V ПК України визначено умови для реєстрації особи як платника податку на додану вартість, відповідно до яких реєстрація особи як платника податку на додану вартість може здійснюватися як за добровільним рішенням особи, так і обов'язковому порядку.

Так, відповідно до підпункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.

Ураховуючи викладене, особа, яка безпосередньо здійснює операції з постачання товарів та послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість згідно з розділом V ПК України, загальний обсяг яких перевищує 1 млн. грн, зобов'язана згідно з вимогами ПК України подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженнями заяву та зареєструватись платником податку на додану вартість.

При цьому таке правило, не застосовується до платників єдиного податку першої-третьої груп.

Обрахування граничного обсягу оподатковуваних операцій (1 млн грн.), з досягненням якого пов'язується обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість, а також обов'язок з його сплати та подання звітності, особою, яка є платником єдиного податку, здійснюється з моменту, коли у цієї особи виник обов'язок перейти на загальну систему оподаткування, оскільки до цього ця особа звільнена від сплати податку на додану вартість.

Отже, в особи, що перейшла зі спрощеної системи оподаткування на сплату інших податків і зборів, обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість виникає в разі якщо загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість). При цьому обрахунок загальної суми розпочинається з часу переходу на загальну систему оподаткування, тобто для визначення наявності обов'язку щодо реєстрації платником податку на додану вартість та подання звітності з такого податку, отриманні від здійснення операцій на спрощеній системі оподаткування суми не враховуються.

Така правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 26.02.2019 у справі 814/4461/13-а, від 05.09.2019 у справі №813/8772/14 та 16.10.2019 у справі №1340/4383/18, від 17.08.2022 у справі № 560/8206/20.

Порушення ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства, що призвело до заниження відповідних грошових зобов'язань зі сплати ПДВ на суму 145 614,60 грн. відповідач пов'язував із тим, що сума доходу від реалізації позивачем операцій з постачання товарів/послуг за останні 12 календарних місяців (у період застосування спрощеної системи оподаткування з 01.10.2019 до 30.09.2020) становить 2 413 870,00 грн. і перевищила встановлений пунктом 181.1 статті 181 ПК України розмір 1 000 000 грн., передбачений для обов'язкової реєстрації платником ПДВ, а тому, за висновком контролюючого органу, з моменту переходу з 1-го жовтня 2020 року зі спрощеної на загальну систему оподаткування ФОП ОСОБА_1 слід було до 10.10.2020 подати у Бориславську ДПІ ГУ ДПС у Львівській області заяву на реєстрацію платника ПДВ за формою 1-ПДВ та з жовтня 2020 року здійснювати операції з постачання товарів/надання послуг з оподатковуванням їх ПДВ та, відповідно, формувати показники податкового обліку з урахуванням особливостей, встановлених для платників такого податку.

Суд встановив, що в період з 11.02.2019 до 30.09.2020 ФОП ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність із застосуванням спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, був платником єдиного податку ІІІ групи. Починаючи з 01.10.2020 переведений на загальну систему оподаткування, при цьому платником ПДВ не реєструвався. Свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ видано 14.06.2021 за №200559970 на підставі поданої ФОП ОСОБА_1 заяви від 07.06.2021 року. За дев'ять місяців 2020 року отримано доходу платника єдиного податку у розмірі 1 418 472,00 грн. Порушень обсягу та структури доходу, а також задекларованого єдиного податку перевіркою не встановлено. За період з 01.10.2020 до 31.12.2020 отримано оподатковуваного доходу 267 789,00 грн., розбіжностей у розмірі якого перевіркою не встановлено. За період з 01.01.2021 до 24.11.2021 отримано оподатковуваного доходу 536 670,00 грн., розбіжностей у розмірі якого перевіркою не встановлено.

Таким чином, перебуваючи на загальній системі оподаткування з 01.10.2020 ФОП ОСОБА_1 отримав оподатковуваний дохід від здійснення операцій із постачання товарів/послуг на загальну суму 804 459,00 грн., що менше за встановлений пунктом 181.1 статті 181 ПК України розмір 1 000 000 грн., необхідний для обов'язкової реєстрації платником ПДВ.

Податковий орган помилково до загального обсягу операцій платника податку на додану вартість включив операції платника єдиного податку, відтак, неправомірно визначив момент обов'язкової реєстрації платником ПДВ, що в подальшому призвело до безпідставного збільшення суми грошового зобов'язання за податком на додану вартість у розмірі 145614,60грн впродовж листопада 2020 року - червня 2021 року та покладення на ФОП ОСОБА_1 обов'язку щодо подання звітності з податку на додану вартість за цей період.

Отже, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 10.06.2022 №4223/13-01-07-14 форми «Р», яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем в сумі 145 614,6 грн. та штрафними санкціями в сумі 36 403,65 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 10.06.2022 №4223/13-01-07-14 форми «Р», яким фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем в сумі 145 614,6 грн та штрафними санкціями в сумі 36 403,65 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1820,18 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 22.02.2023.

Суддя Крутько О.В.