Рішення від 22.02.2023 по справі 140/4554/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2023 року ЛуцькСправа № 140/4554/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернулася в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій щодо не здійснення перерахунку виплаченої індексації з 01.03.2018 по день звільнення відповідно до абзаців 4, 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078; зобов'язання здійснити перерахунок раніше виплаченої індексації за період з 01.03.2018 по 29.09.2021 та виплатити недоплачену індексацію за період з 01.03.2018 по 29.09.2021 з урахуванням абзаців 4, 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078; зобов'язання здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Зазначає, що під час проходження військової служби за період з січня 2016 по день звільнення їй не була нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства України, чим було порушено її права. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.01.2021 у справі №140/12887/21 бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 12.01.2018 визнано судом протиправною, а військову частину НОМЕР_1 зобов'язано виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року (з урахуванням виплачених сум).

На виконання вказаного рішення суду відповідачем 19.05.2022 здійснено виплату індексації грошового забезпечення в сумі 82370, 83 грн, що підтверджується платіжним дорученням №270 від 17.05.2022.

Однак, у подальшому позивач дізналася, що при здійсненні нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по день звільнення відповідачем не було враховано вимоги абзаців 4, 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).

Вважаючи, що військова частина недонарахувала їй належні суми індексації, позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку раніше виплаченої індексації у період з 01.03.2018 по день звільнення відповідно до вимог п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Проте, не отримала добровільної доплати від військової частини.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.07.2022 з ініціативи суду зупинено провадження у даній справі до моменту припинення на території України воєнного стану.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.01.2023 клопотання позивача про поновлення провадження у справі задоволено, провадження у даній справі поновлено.

У відзиві на позовну заяву від 11.01.2023 №35 відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі і позивача, збільшилося в абсолютному розмірі. При цьому, оскільки індексація позивача за березень 2018 року становить 0,00 грн і відбувається підвищення грошового забезпечення за березень 2018 року в абсолютному виразі за рахунок постійних складових, визначених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, то у відповідності до вимог пункту 5 Порядку №1078 березень 2018 року є місяцем підвищення грошових доходів (грошового забезпечення), і відповідно обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з квітня 2018. Сума індексації за квітень 2018 року - жовтень 2018 року при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації з квітня 2018 року становить 0,00 грн щомісячно.

Починаючи з листопада 2018 року по день звільнення позивач отримувала індексацію грошового забезпечення: листопад 2018 року в сумі 71,08 грн; грудень 2018 року в сумі 71,08 грн; січень 2019 року в сумі 71,08 грн; лютий 2019 року в сумі 134,47 грн; березень 2019 року в сумі 134,47 грн; квітень 2019року в сумі 134,47 грн; травень 2019 року в сумі 134,47 грн; червень 2019 року в сумі 206,72 грн; липень 2019 року в сумі 206,72 грн; серпень 2019 року в сумі 206,72 грн; вересень 2019 року в сумі 206,72 грн; жовтень 2019 року в сумі 206,72 грн; листопад 2019 року в сумі 206,72 грн; грудень 2019 року в сумі 216,51 грн; січень 2020 року в сумі 216,51 грн; лютий 2020 року в сумі 216, 51 грн; березень 2020 року в сумі 216, 51 грн; квітнень 2020 року в сумі 216,51 грн; травень 2020 року в сумі 216,51 грн; червень 2020 року в сумі 216,51 грн; липень 2020 року в сумі 226,29 грн; серпень 2020 року в сумі 226,29 грн; вересень 2020 року в сумі 226,29 грн; жовтень 2020 року в сумі 226,29 грн; листопад 2020 року в сумі 226,29 грн; грудень 2020 року в сумі 233,81 грн; січень 2021 року в сумі 331,42 грн; лютий 2021 року в сумі 331,42 грн; березень 2021 року в сумі 331,42 грн; квітень 2021 року в сумі 415,41 грн; травень 2021 року в сумі 415,41 грн; червень 2021 року в сумі 415,41 грн; липень 2021 року в сумі 540,03 грн; серпень 2021 року в сумі 540,03 грн; 29 вересня 2021 року в сумі 522,03 грн (пропорційно, по дату звільнення).

Вважає необґрунтованими вимоги позивача про здійснення перерахунку виплаченої індексації відповідно до абзаців 4, 5 пункту 5 Порядку №1078 за період 01.03.2018 по день звільнення, так як позивач отримувала індексацію грошового забезпечення відповідно до норм і правил нарахування індексації і відповідно індексу встановленого на відповідний місяць. З урахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представником відповідача, ОСОБА_1 проходила військову службу у в/ч НОМЕР_1 .

Відповідно до витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 29.09.2021 №202 ОСОБА_1 ОСОБА_2 з 29.09.2021 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с.6).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.01.2021 у справі №140/12887/21, позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року із застосуванням базового місяця - грудня 2015 року. Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року (з урахуванням виплачених сум).

На виконання вказаного рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.01.2021 у справі №140/12887/21 відповідачем перераховано позивачу кошти за індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 в сумі 82370, 83 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 17.05.2022 №270, розрахунково-платіжною відомістю №313 та довідкою-розрахунком суми індексації за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (а.с.9, 21).

На звернення позивача щодо здійснення перерахунку індексації грошового забезпечення з березня 2018 по день звільнення відповідно до вимог п. 5 Порядку №1078, відповідач листом від 30.05.2022 №322 повідомив, що рішення суду у справі №140/12887/21 виконано повністю; враховуючи те, що інших зобов'язань, в тому числі щодо перерахунку індексації грошового забезпечення з березня 2018 по день звільнення відповідно до вимог пункту 5 Порядку №1078 в рішенні суду не визначено, відповідно підстав щодо перерахунку немає (а.с.8).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-III “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” (далі - Закон №2017-III) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Статтею 19 Закону №2017-III передбачено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначає Закон України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон №2011-XII).

Відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України від 03.07.2001 №1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закон №1282-ХІІ)

Згідно із абзацом другим статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону №1282-XII).

Відповідно до статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено “Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення” (далі - Порядок №1078).

Відповідно до пункту 1 Порядку №1078, цей акт визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з пунктом 5 Порядку 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Отже, з аналізу положень Закону №1282-XII та Порядку 1078 слідує, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. При цьому, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункти 43-44 постанови Верховного Суду від 27.04.2021 у справі №380/1513/20).

Позивач вважає, що при здійсненні нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по день звільнення відповідачем не було враховано вимоги абзаців 4, 5 пункту 5 Порядку №1078.

При цьому зазначає, що фіксована сума індексації з березня 2018 року становить 4258,75 грн.

Однак, суд зазначає, що Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядок №1078 у період існування спірних правовідносин (01.03.2018 по 10.01.2020) не містили в собі такого поняття як “фіксована сума індексації”.

Зазначений термін використовувався у додатку 4 “Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів” до Порядку №1078, однак лише у редакції, яка діяла до 15 грудня 2015 року.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Отже, Постановою № 704 визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.

Таким чином, враховуючи те, що підвищення посадового окладу позивача з березня 2018 відбулося у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців, тому саме березень 2018 в контексті застосування у спірних правовідносинах норми абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078 є місяцем підвищення доходів позивача, в якому значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків (базовим місяцем).

Згідно з абзацом другим пункту 5 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Статтею 4 Закону України №1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 із змінами, внесеними згідно із Законом №911-VIII від 24.12.2015, який набрав чинності 01.01.2016).

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України індекс споживчих цін (індекс інфляції) у березні 2018 становив 101,1%, в квітні 2018 року становив 100,8%, в травні 2018 року - 100,0%, в червні 2018 року - 100,0%, в липні 2018 року - 99,3%, в серпні 2018 року - 100,0%, в вересні 2018 року - 101,9%, в жовтні 2018 року - 101,7%.

Отже, лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103% (100,8% * 100,0% * 100,0% * 99,3% * 100,0% * 101,9% * 101,7% * 100) перевищено. При цьому, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексація правомірно виплачувалась позивачу з листопада 2018 року (п.1-1 Порядку №1078).

Отже, за офіційними даними Державної служби статистики України у березні 2018 року щодо лютого того ж року індекс споживчих цін становив 101,1 відсотки, а поріг індексації розрахований наростаючим підсумком з 01 березня 2018 року до листопада 2018 року включно не перевищив 103 відсотки.

Таким чином, право на індексацію заробітної плати у позивача виникло у жовтні 2018 року та оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексація позивачу правомірно проводилась з листопада 2018 року.

Доказів того, що розмір підвищення грошового доходу позивача є нижчим за суму індексації, матеріали справи не містять.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що відсутні підстави для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу, виходячи із фіксованої величини 4 258, 75 грн до періоду з 01.03.2018 до 31.10.2018.

З досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що грошове забезпечення позивача в період з 01.03.2018 до 31.10.2018 індексації не підлягало.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 09.06.2022 у справі №600/524/21-а.

Як убачається із карток особових рахунків та відзиву на позовну заяву від 11.01.2023 №35, позивач отримувала індексацію грошового забезпечення відповідно до норм і правил нарахування індексації, при цьому березень 2018 є місяцем підвищення грошових доходів позивача (грошового забезпечення), і відповідно обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснювалось з квітня 2018. Сума індексації за квітень 2018 - жовтень 2018 при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації з квітня 2018 становить 0,00 грн щомісячно. Починаючи з листопада 2018 року по день звільнення позивач отримувала індексацію грошового забезпечення: листопад 2018 року в сумі 71,08 грн; грудень 2018 року в сумі 71,08 грн; січень 2019 року в сумі 71,08 грн; лютий 2019 року в сумі 134,47 грн; березень 2019 року в сумі 134,47 грн; квітень 2019року в сумі 134,47 грн; травень 2019 року в сумі 134,47 грн; червень 2019 року в сумі 206,72 грн; липень 2019 року в сумі 206,72 грн; серпень 2019 року в сумі 206,72 грн; вересень 2019 року в сумі 206,72 грн; жовтень 2019 року в сумі 206,72 грн; листопад 2019 року в сумі 206,72 грн; грудень 2019 року в сумі 216,51 грн; січень 2020 року в сумі 216,51 грн; лютий 2020 року в сумі 216, 51 грн; березень 2020 року в сумі 216, 51 грн; квітнень 2020 року в сумі 216,51 грн; травень 2020 року в сумі 216,51 грн; червень 2020 року в сумі 216,51 грн; липень 2020 року в сумі 226,29 грн; серпень 2020 року в сумі 226,29 грн; вересень 2020 року в сумі 226,29 грн; жовтень 2020 року в сумі 226,29 грн; листопад 2020 року в сумі 226,29 грн; грудень 2020 року в сумі 233,81 грн; січень 2021 року в сумі 331,42 грн; лютий 2021 року в сумі 331,42 грн; березень 2021 року в сумі 331,42 грн; квітень 2021 року в сумі 415,41 грн; травень 2021 року в сумі 415,41 грн; червень 2021 року в сумі 415,41 грн; липень 2021 року в сумі 540,03 грн; серпень 2021 року в сумі 540,03 грн; 29 вересня 2021 року в сумі 522,03 грн (пропорційно по дату звільнення).

Вимога позивача стосовно застосування щомісячної фіксованої індексації ґрунтуються на положеннях Порядку №1078 в редакції, яка не діяла на час виникнення спірних правовідносин. Зокрема, Закон №1282-ХІІ та Порядок №1078 у період існування спірних правовідносин (з 01.03.2018 до 10.01.2020) не містять в собі такого поняття як фіксована сума індексації (за розрахунками позивача становить 4258,75 грн). Зазначений термін використовувався у додатку 4 Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів до Порядку №1078, однак, лише в редакції, що діяла до 15 грудня 2015 року.

Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 12.05.2022 в справі №580/3335/21, від 15.06.2022 в справі №520/4061/21.

Отже, право позивача на отримання індексації грошового забезпечення за спірний період (з 01.03.2018 до 10.01.2020) жодним чином не було порушене відповідачем і підстави для задоволення відповідних позовних вимог відсутні.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період 01.03.2018 по 29.09.2021 у вищевказаних розмірах, а відтак з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Керуючись статтями 243-246, 255, 257, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.М. Димарчук