Справа № 308/14176/22
20.02.2023 м. Ужгород
Суддя Закарпатського апеляційного суду Бисага Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП за апеляційною скаргою ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , на постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 02 грудня 2022 року,
Постановою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 22 грудня 2022 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та призначено йому адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 17 000 /сімнадцять тисяч/ грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строк на один рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 496/ чотириста дев'яносто шість /грн. 20 коп.
Відповідно до постанови, - 11.10.2022 року о 00 год. 59 хв. в с. Сторожниця, вул. Минайська, Ужгородського району, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Tooran, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого порядку ОСОБА_1 відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Не погоджуючись з даною постановою, ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення. Вважає, що постанова є незаконною та необгрунтованою, прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши пояснення вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що така не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам. Зокрема, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи є винною дана особа в його вчиненні.
Як вбачається з матеріалів справи, суд не порушив вказаних вимог закону, встановивши обставини, які мають значення для правильного розгляду справи і вирішення питання винності ОСОБА_1 в порушенні правил дорожнього руху.
З огляду на матеріали справи, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Розглядаючи справу, суд першої інстанції повно і всебічно встановив обставини, передбаченні ст. 280 КУпАП, щодо вчинення правопорушення і вини ОСОБА_1 та прийняв постанову у відповідності з вимогами ст. ст. 283, 284 КУпАП на підставі наявних у справі та досліджених в судовому засіданні доказів, які оцінені судом першої інстанції в їх сукупності, у відповідності з вимогами ст. ст. 251, 252 КУпАП, що відображено у мотивувальній частині постанови суду.
Протокол про адміністративне правопорушення та відеозаписи з нагрудних камер поліцейських не містять істотних розбіжностей, а інші матеріали справи в їх сукупності підтверджують фактичні обставини справи, а тому вірно покладено ці дані судом в основу прийнятого рішення.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, яке з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави. За результатами розгляд у вказаній справи, суд не встановив порушень прав заявників, передбачених ч. ч. 1, 2ст. 6 Європейської Конвенції з прав людини.
Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В той же час, згідно ст. 22 КУпАП, - орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Положення зазначеної статті відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для правопорушника, меті адміністративній відповідальності.
Він передбачає як індивідуальний підхід до застосування примусових заходів залежно від особистих якостей правопорушника та характеру і обставин вчинення проступку, так і можливість пом'якшення і навіть відмови держави від застосування заходів відповідальності, якщо її мета може бути досягнута іншим шляхом.
Даних, що ОСОБА_1 притягувався раніше за адміністративні правопорушення матеріали справи не містять.
У зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про ведення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24.02.2022 р. №2102-ІХ, - 26.02.2022 року, після повномасштабного вторгнення рф на територію нашої держави, ОСОБА_1 призваний із запасу по мобілізації на військову службу осіб офіцерського складу в органи СБУ і на теперішній час, як офіцер важливого оперативного напрямку діяльності підрозділу, виконує ряд службових завдань із забезпечення державної безпеки в умовах збройної агресії рф проти України.
Комплекс цілеспрямованих завдань, які доручаються до виконання офіцеру ОСОБА_1 , безпосередньо пов'язані із персональним використанням ним, у тому числі і у якості водія, як особистого так і службового оперативного транспорту.
Від начальника Ужгородського РВ УСБУ в Закарпатській області підполковника Я. Костик надійшла характеристика на ОСОБА_1 , в якій він вказує, що майор ОСОБА_1 , призваний по мобілізації на військову службу осіб офіцерського складу в органи СБ України 26.02.2022 року із запасу (перебував на пенсії).
За період проходження служби на посадах оперативного складу майор ОСОБА_1 зарекомендував себе виключно з позитивного боку. Офіцер уважно слідкує за перебігом подій в Україні та за її межами, переймається процесами, які відбуваються в державі, вміє послідовно викладати своє бачення тієї чи іншої проблеми. У суспільно-політичному та громадському житті країни орієнтується добре, дає належну та детальну оцінку значним подіям.
ОСОБА_1 налаштований патріотично. Він спокійний та тактовний, ввічливий та коректний співрозмовник, у побуті скромний. Порушень військової дисципліни не допускає.
Військовослужбовець проявив себе професійно в контексті здійснення заходів із забезпечення державної безпеки в умовах збройної агресії рф проти України, на постійній основі залучається до активних контррозвідувальних заходів Управління. При цьому не рахується з особистим часом, стійко переносить особливі умови та навантаження оперативно-службової діяльності.
За умов, що порушення Правил дорожнього руху, яке допущене ОСОБА_1 хоча і містить ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП України, однак, виходячи з його фактичних обставин, не завдало збитків державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам, мобілізацію ОСОБА_1 , характеристику - наведене дає законні підстави звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, у відповідності до ст. 22 КУпАП, із закриттям провадження по справі в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 284 цього Кодексу.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Ігнатенка Сергія Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити частково.
Постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 02 грудня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП - скасувати.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Ю. Бисага