Номер провадження: 22-ц/813/2678/23
Справа № 519/1087/21
Головуючий у першій інстанції Лемець С. П.
Доповідач Князюк О. В.
20.02.2023 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії:
головуючого Князюка О. В.,
суддів: Заїкіна А. П., Таварткіладзе О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Одеса цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на рішення Южного міського суду Одеської області від 23.12.2021 року у справі за позовом Комунального підприємства теплових мереж «Южтеплокомуненерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги з централізованого опалення,-
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
Позивач, Комунальне підприємство теплових мереж «Южтеплокомуненерго», звернувся до Южного міського суду Одеської області з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що між позивачем та боржником укладено Договір № 4/1169 від 28.12.2006 року про надання житлово-комунальних послуг з централізованого опалення. Відповідно до пункту 1 Договору, Виконавець зобов'язується надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених Договором. Відповідно до п.п. 4 п. 17 Договору, споживач зобов'язаний дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг. Згідно ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого Постановою Кабінету України від 01.06.2011 року №869, передбачено встановлення двоставкового тарифу на послуги з централізованого опалення.
Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради за №1140 від 01.03.2018р. «Про встановлення двоставкових тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються населенню КП ТМ «ЮТКЕ» встановлено двоставковий тариф населенню на послуги з централізованого опалення. 27.12.2018р. двоставковий тариф населенню на послуги з централізованого опалення було скориговано Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради за №1635 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Южненської міської ради за №1140 від 01.03.2018р «Про встановлення двоставкових тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються населенню КП ТМ «ЮТКЕ» щодо коригування тарифів».
Інформування споживачів про намір зміни тарифу на послугу з обгрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцем відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Мінрегіону від 5 червня 2018 р. № 130. КП ТМ «ЮТКЕ» належним чином проінформувало споживачів про зміну тарифу на теплову енергію в засобах масової інформації, а саме: на офіційному сайті Южненської міської ради.
Таким чином, жителі міста сплачують за послугу з централізованого опалення протягом усього року, але за різними ставками. У міжопалювальний період нараховується лише умовно-постійна частина тарифу, яка відшкодовує витрати на поточні ремонти, техогляд та підтримку у робочому стані устаткування котельні, утримання основних засобів у належному робочому стані, витрати на охорону праці, заробітну плату, податки та інше. А під час опалювального сезону до цього додається плата (умовно-змінна частина тарифу), яка відшкодовує витрати на придбання газу та електроенергії для вироблення тепла.
Факт надання КП ТМ «ЮТКЕ» житлово-комунальних послуг з централізованого опалення підтверджується наявними у матеріалах справи актами про надання житлово- комунальних послуг.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Южного міського суду Одеської області від 23.12.2021 року позов Комунального підприємства теплових мереж «Южтеплокомуненерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги з централізованого опалення було задоволено.
Стягнуто солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь Комунального підприємства теплових мереж «Южтеплокомуненерго» заборгованість за житлово-комунальні послуги з централізованого опалення у розмірі 12778,59 грн. (дванадцять тисяч сімсот сімдесят вісім грн. 59 коп.), інфляційні збитки у розмірі 1243.24 грн. (одна тисяча двісті сорок три грн. 24 коп.), три відсотки річних у розмірі 588.25 грн. (п'ятсот вісімдесят вісім грн. 25 коп.).
Стягнуто в рівних частинах з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь Комунального підприємства теплових мереж «Южтеплокомуненерго» судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн., а також витрати на отримання інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно у розмірі 33 (тридцять три) грн.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи осіб, що подали апеляційну скаргу
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, 25.01.2022 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 подали апеляційну скаргу, відповідно до якої просили рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
При цьому посилаючись на те, що позивачем не було дотримано всіх необхідних вимог діючого законодавства стосовно внесення змін до Договору про надання послуг із централізованого опалення, а тому, договір діє в початковому вигляді, і, як наслідок, з боку відповідачів жодних порушень договору стосовно внесення плати за послуги не було.
Наголошують, що відповідно до п. 28 Договору, укладеного між позивачем та відповідачами строк дії цього договору - три роки, починаючи з 28.12.2006 року. Договір вважається продовженим, якщо за місяць до його закінчення жодною із сторін не було письмово заявлено про необхідність перегляду.
Автоматична пролонгація даного договору передбачає продовження його дії на той самий строк й тільки на тих самих умовах. Якщо виникає необхідність змінити істотні умови договору - такий документ має бути переглянутий, укладений з урахуванням нових потреб.
Обов'язок внесення змін до договорів про надання житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» покладений на Виконавця послуг у ст. 13. Саме він має розробляти договори, а у разі необхідності - вносити зміни до таких.
Виходячи із викладеного:
-позивачем не було виконано покладений на нього обов'язок із розроблення та внесення змін до Договору про надання послуг з теплопостачання;
-позивачем було порушено умови п. 28 Договору, укладеного між сторонами, а саме: не було переглянуто умови укладеного договору;
-діючий договір, укладений між сторонами не містить зміненого тарифу;
-позивачем безпідставно нараховано суми збитків й пені, оскільки цивільно-правова відповідальність за порушення зобов'язання має наступати тільки за наявності вини боржника.
Надходження апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції
Ухвалою Одеського апеляційного суду від 14 лютого 2022 року було відкрито провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на рішення Южного міського суду Одеської області від 23.12.2021 року у справі за позовом Комунального підприємства теплових мереж «Южтеплокомуненерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги з централізованого опалення та визначено порядок розгляду справи у відповідності до ст. 369 ЦПК України.
05 квітня 2022 року на адресу Одеського апеляційного суду від представника Комунального підприємства теплових мереж «Южтеплокомуненерго» надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
При цьому посилаючись на те, що КП ТМ «ЮТКЕ» належним чином проінформувало споживачів про зміну тарифів на послуги з централізованого опалення в засобах масової інформації, а саме на офіційному сайті Южненської міської ради.
Вказує, що питання зміни тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення, а також порядок інформування споживачів регулюється чинним законодавством, яке не зобов'язує Теплопостачальну організацію при зміні тарифів укладати додаткові угоди та вносити зміни у договори.
Споживач має право на внесення за погодженням з Виконавцем у договір змін, що впливають на розмір плати за послуги, а виконавець має аналогічне право, а не обов'язок, як стверджує відповідач.
Ухвалою від 20.02.2023 року справу було призначено до розгляду.
Відповідно ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Встановлені судом першої інстанції та неоспорені обставини, а також обставини, встановлені судом апеляційної інстанції, і визначені відповідно до них правовідносини.
Між позивачем та ОСОБА_5 укладено Договір № 4/1169 від 28.12.2006 року про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відповідно до пункту 1 Договору, Виконавець зобов'язується надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених Договором.
Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради за №1140 від 01.03.2018 року «Про встановлення двоставкових тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються населенню КП ТМ «ЮТКЕ» встановлено двоставковий тариф населенню на послуги з централізованого опалення. 27.12.2018 року двоставковий тариф населенню на послуги з централізованого опалення було скориговано Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради за №1635 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Южненської міської ради за №1140 від 01.03.2018 року «Про встановлення двоставкових тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються населенню КП ТМ «ЮТКЕ» щодо коригування тарифів».
Відповідач послуги з централізованого опалення отримує у повному обсязі, але сплачує не своєчасно та не в повному обсязі, у зв'язку з чим станом на 11.10.2021 року утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 12778.59 грн. Зазначена заборгованість утворилась у період з листопада 2018 року по вересень 2021 року, що підтверджується актами про надання житлово-комунальної послуги з централізованого опалення, розрахунком нарахування та сплати вартості житлово-комунальної послуги з централізованого опалення.
З 01 квітня 2018 року умовно-постійна частина тарифу на послуги з централізованого опалення - становила 42056,66 грн./Гкал/год. за місяць. З 12 січня 2019 року вона складає 55670,12 грн./Гкал/год. за місяць.
Згідно інформації Южненської комунальної інформаційної системи, у квартирі АДРЕСА_1 проживають ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_2 є власником 1/4 частини квартири, ОСОБА_3 є власником 1/4 частини квартири, ОСОБА_4 є власником 1/4 частини квартири, ОСОБА_5 є власником 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 .
Мотивувальна частина
Застосовані норми права та висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом п.1 ст.6, ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожен має право на розгляд його справи упродовж розумного строку судом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ст.ст.1,3 ЦК України, ст.ст.2,4-5,12-13,19 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, що виникають з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також справ, розгляд яких, в порядку цивільного судочинства, прямо передбачено законом.
Згідно зі ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повного і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Критерії оцінки правомірності оскаржуваного судового рішення визначені в статті 263 ЦПК України, відповідно до яких судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно із ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
За правилами, передбаченими п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву споживача кореспондує визначений п. 5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» його обов'язок оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Обов'язок споживача оплатити надані послуги встановлено й ст. 19 Закону України «Про теплопостачання».
Частиною 1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що плата за послуги нараховується щомісячно.
Пунктом 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міістрів України № 630 від 21 липня 2005 року передбачено, що розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено іншого строку.
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. Тлумачення як положень частини першої статті 714 ЦК України, так і інших норм глави 54 ЦК України дозволяє стверджувати, що по своїй суті договір, на підставі якого відбувається постачання теплової енергії споживачу, є видом договору купівлі-продажу.
Такий же висновок можливо зробити й при тлумаченні норм, закріплених в Законі України «Про теплопостачання» (в редакції, чинній на час виникнення боргу). У тексті Закону України «Про теплопостачання» (в редакції, чинній на час виникнення боргу) неодноразово вживається словосполучення «договір купівлі-продажу» (зокрема: стаття 1, частина четверта статті 19, частина перша статті 25, пункти б, 7, 8 частини першої статті 31).
Як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України, цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов'язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов'язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов'язання.
Між позивачем та ОСОБА_5 укладено Договір № 4/1169 від 28.12.2006 року про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відповідно до пункту 1 Договору, Виконавець зобов'язується надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених Договором.
Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради за №1140 від 01.03.2018 року «Про встановлення двоставкових тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються населенню КП ТМ «ЮТКЕ» встановлено двоставковий тариф населенню на послуги з централізованого опалення. 27.12.2018 року двоставковий тариф населенню на послуги з централізованого опалення було скориговано Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради за №1635 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Южненської міської ради за №1140 від 01.03.2018 року «Про встановлення двоставкових тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються населенню КП ТМ «ЮТКЕ» щодо коригування тарифів».
Відповідач послуги з централізованого опалення отримує у повному обсязі, але сплачує не своєчасно та не в повному обсязі, у зв'язку з чим станом на 11.10.2021 року утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 12778.59 грн. Зазначена заборгованість утворилась у період з листопада 2018 року по вересень 2021 року, що підтверджується актами про надання житлово-комунальної послуги з централізованого опалення, розрахунком нарахування та сплати вартості житлово-комунальної послуги з централізованого опалення.
З 01 квітня 2018 року умовно-постійна частина тарифу на послуги з централізованого опалення - становила 42056,66 грн./Гкал/год. за місяць. З 12 січня 2019 року вона складає 55670,12 грн./Гкал/год. за місяць.
Згідно інформації Южненської комунальної інформаційної системи, у квартирі АДРЕСА_1 проживають ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_2 є власником 1/4 частини квартири, ОСОБА_3 є власником 1/4 частини квартири, ОСОБА_4 є власником 1/4 частини квартири, ОСОБА_5 є власником 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 .
Отже, між позивачем та відповідачами виникли правовідносини по наданню, з одного боку, та споживанню, з іншого боку, комунальних послуг по централізованому опаленню та послуг централізованого постачання гарячої води, які врегульовано Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року, Законом України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 року № 2633-IV та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що індивідуальний споживач зобов'язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України «Про теплопостачання», споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Пунктом 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачено, що розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено іншого строку.
Відповідно до статті 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями ст.1 Закону України «Про теплопостачання» постачання теплової енергії (теплопостачання)» визначено, що господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.
Визначення правил та умов надання послуг з теплопостачання, методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення відноситься до державного регулювання та не є повноваженням органів місцевого самоврядування, повноваження яких у сфері теплопостачання закріплено ст.13 Закону України «Про теплопостачання».
Пунктом 32 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. № 830, передбачено, що ціною (вартістю) послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Тобто, встановлення тарифу за послуги з централізованого опалення, як істотна умова договору, не є сферою договірного регулювання.
Органом місцевого самоврядування запроваджений двоставковий тариф, в структурі якого, крім, плати за одиницю споживання теплової енергії (Гкал) для надання послуг з централізованого опалення, передбачено плату за одиницю приєднаного навантаження з централізованого опалення у місяць упродовж року (умовно-змінна та умовно-постійна складові). Вказані тарифи встановлені уповноваженим органом, доведені до відома споживачів у встановленому порядку, є діючими, а відтак не можуть бути змінені за угодою сторін. У зв'язку із введенням в дію двоставкового тарифу змінилась лише його структура (введена постійна та змінна його частини), а не складові тарифу. При цьому, зміна тарифу не є підставою для внесення змін до договору, а тому дії позивача щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги за двоставковим тарифом є правомірними.
Механізм доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності був затверджений Наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №390 від 30.07.2012 року «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад» (ст. 82 ЦПК України загальний доступ в Інтернет).
У відповідності до положень названого Наказу, відповідачем інформація про структуру, періодичність, строки надання та вартість послуг за Договором про надання комунальних послуг була доведена до відома Позивача у спосіб її розміщення на інформаційних стендах багатоквартирного будинку.
Як передбачено ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики; друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
Слід також зазначити, що Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Суд апеляційної інстанції враховує положення практики Європейського Суду з прав людини про те, що право на обґрунтоване рішення не вимагає детальної відповіді судового рішення на всі доводи висловлені сторонами. Крім того, воно дозволяє вищим судам просто підтверджувати мотиви, надані нижчими судами, не повторюючи їх (справ «Гірвісаарі проти Фінляндії», п.32.)
Пункт 1 ст. 6 Конвенції не вимагає більш детальної аргументації від апеляційного суду, якщо він лише застосовує положення для відхилення апеляції відповідно до норм закону, як такої, що не має шансів на успіх, без подальших пояснень (Burg and others v. France (Бюрг та інші проти Франції), (dec.); Gorou v. Greece (no.2) (Гору проти Греції №2) [ВП], § 41.
Отже, апеляційний суд вважає, що судове рішення суду ґрунтується на повно та всебічно досліджених матеріалах справи, постановлено з дотриманням вимог матеріального та процесуального права і підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
На підставі ч.1 ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України новий розподіл понесених сторонами судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 374, 376, 381, 382 ЦПК України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Рішення Южного міського суду Одеської області від 23.12.2021 року у справі за позовом Комунального підприємства теплових мереж «Южтеплокомуненерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги з централізованого опалення - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню у касаційному порядку не підлягає за винятками, передбаченими п.2«а» - 2«г» ч.3 ст. 389 ЦПК України.
Головуючий: О. В. Князюк
Судді: А.П. Заїкін
О.М. Таварткіладзе