< Копия >
Іменем України
06.08.10Справа №2а-1674/10/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі< колегії суддів >:
головуючого судді - Куімова М.В.;
при секретарі - Євтушенко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 < Список > < Позивач в особі > до Ленінської районної санітарно-епідеміологічної станції м. Севастополя та Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в м. Севастополі < Список >< Відповідач в особі >про визнання дій неправомірними, суд,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Ленінської районної санітарно-епідеміологічної станції м. Севастополя та Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в м. Севастополі про визнання дій неправомірними. Позивачка просить суд визнати дії Ленінської районної СЕС м. Севастополя з опечатування приміщень кафе «кафе «Примор'є» за адресою: м. Севастополь, площа 300-річчя РФ, 7/ набережна Клокачьова, 21, кафе «Елвіс» за адресою: м. Севастополь, площа 300-річчя РФ, 21/ набережна Клокачьова, 3 та диско-бара «Малина» за адресою: м. Севастополь, наб. Клокачьова, 5 та зобов'язати зняти вказані запобіжні заходи. Також, позивачка просить визнати протиправними дії Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в м. Севастополі, у частині відключення від енергопостачання приміщень кафе «Примор'є» та кафе «Елвіс» та зобов'язати зняти вказані запобіжні заходи. Вимоги мотивовані тим, що 22 квітня 2010 року, за результатами перевірки санітарно-епідеміологічного стану кафе «Примор'е», кафе «Єлвіс» та диско-бара «Малина», Ленінської районної СЕС м. Севастополя вказані об'єкти були опечатані та були винесені постанови №149, 150, 151 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства у вигляді заборони приготування та реалізації блюд та виробів на вказаних об'єктах. 05 травня 2010 року на вказаних об'єктах було проведено перевірку дотримання вимог протипожежного законодавства України, за наслідками якої були складені акти №№ 446, 647, 648, 649 та 650. 26 травня 2010 року кафе «Примор'е», кафе «Єлвіс» та диско-бара «Малина» було опечатано працівниками Ленінської районної СЕС м. Севастополя та Ленінського РВ ГУ МНС України в м. Севастополі. Згідно постанов про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, позивачеві тимчасово заборонили лише приготування та реалізацію блюд та виробів, але при цьому, не заборонили діяльність підприємств та їх експлуатацію. Таким чином, за думкою позивачки, представники Ленінської районної СЕС м. Севастополя мали право опечатувати об'єкти лише у разі заборони експлуатації цих закладів та зупинення їх діяльності. Згідно п.4.1 Інструкції «Про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», затвердженої наказом №130 Міністерства України з питань надзвичайних ситуації від 21 жовтня 2004 року, передбачено, що протягом 5 робочих днів з дня складання акта планової (позапланової) перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог у сфері пожежної безпеки або вручення довідки за результатами перевірки інших підконтрольних об'єктів, посадова особа органу держпожнагляду виносить постанову про застосування запобіжних заходів. Відповідно до п. 6.2 вказаної Інструкції, постанова підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо), дати приведення її в дію. Дата приведення постанови в дію визначається посадовою особою органу держпожнагляду, яка її виносила, і не може бути меншою ніж 15 днів з дня винесення постанови. Представниками ГУ МНС України в м. Севастополі, за результатами позапланової перевірки, не виносилися постанови про застосування запобіжних заходів, але представниками МНС такі запобіжні заходи були застосовані.
У судове засідання представник позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 не з'явилася, надіславши заяву з проханням розглянути справу за її відсутністю. Проте, у судовому засіданні від 21 липня 2010 року представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, додавши, що підстав для опечатування відповідачами усіх приміщень кафе «Примор'є», кафе «Елвіс» та диско бару «Малина» не було. При цьому, по закінченню перевірки безпосередньо інспекторами МНС вказані об'єкти були відключені від енергопостачання без винесення постанови про застосування запобіжних заходів.
У судовому засіданні прокурор Попова А.І. проти заявлених позовних вимог заперечувала, наполягаючи на том, що дії відповідачів є законними та обґрунтованими.
У судовому засіданні представник Ленінської районної СЕС м. Севастополя ОСОБА_3 проти заявлених позовних вимог заперечувала у повному обсязі з мотивів, викладених у запереченні проти позову.
У судовому засіданні представник ГУ МНС України в м. Севастополя Рижова О.В. проти заявленого позову заперечувала у повному обсязі з мотивів, викладених у запереченні проти позову.
У судове засідання представники третіх осіб у справі - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 не з'явилися, проте про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Про причини неявки до суду не повідомили.
Суд вважає за необхідне розглянути справу за відсутністю представників позивачки та третіх осіб.
Суд заслухавши прокурора, представників відповідачів, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1.1 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затверджену Наказом МНС України від 21 жовтня 2004 року №130, зазначено, що застосування посадовими особами органів державного пожежного нагляду (далі - держпожнагляду) запобіжних заходів визначено Законами України «Про пожежну безпеку», «Про правові засади цивільного захисту», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Згідно п.3.2 вказаної Інструкції, головний державний інспектор України з пожежного нагляду, його перший заступник та заступники, головні державні інспектори з пожежного нагляду АРК, областей, міст Києва та Севастополя та їх заступники мають право зупиняти: роботу підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць; експлуатацію будівель, споруд, окремих приміщень; роботу агрегатів, експлуатацію опалювальних приладів та дільниць електричної мережі. Згідно п.4.1 Інструкції «Про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», затвердженої наказом №130 Міністерства України з питань надзвичайних ситуації від 21 жовтня 2004 року, передбачено, що протягом 5 робочих днів з дня складання акта планової (позапланової) перевірки додержання суб'єктом господарювання вимог у сфері пожежної безпеки або вручення довідки за результатами перевірки інших підконтрольних об'єктів, посадова особа органу державного пожежного нагляду виносить постанову про застосування запобіжних заходів. Згідно п.6.2 вказаної Інструкції, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Відповідно до п.6.4 Інструкції, відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі здійснюється за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід.
У судовому засіданні встановлено, що 22 квітня 2010 року, за результатами перевірки санітарно-епідеміологічного стану кафе «Примор'е», кафе «Єлвіс» та диско-бара «Малина», Ленінської районної СЕС м. Севастополя вказані об'єкти були опечатані та були винесені постанови №149, 150, 151 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства у вигляді заборони приготування та реалізації блюд та виробів на вказаних об'єктах. 05 травня 2010 року працівниками ГУ МНС України в м. Севастополі було проведено перевірку дотримання вимог протипожежного законодавства України в кафе «Примор'е», за наслідками якої був складений акт № 648. Цього ж дня, працівниками МНС також було проведено перевірку інших об'єктів ПП ОСОБА_6, орендованих позивачкою - приміщень розважального комплексу «Каліпсо» за адресою: м. Севастополь, наб. Клокачьова, 7/21 щодо виконання вимог постанови МНС №146 (19/01-260) від 01 червня 2009 року, що підтверджується копією акта перевірки №446 від 05 травня 2010 року. Також, 05 травня 2010 року працівниками МНС було проведено перевірку гриль-бару за адресою: м. Севастополь, пл.300-річяя РФ /наб. Клокачьова, 3/21, приміщень більярдної та ТОВ «Крим-Казино» за адресою: м. Севастополь, пл.300-річчя РФ / наб. Клокачьова, 7/21, що підтверджується копіями актів №№ 647,649 та 650 від 05 травня 2010 року. По закінченню перевірки, силами інспекторів МНС було припинено енергопостачання до вказаних об'єктів (відключено світло), а також до кафе «Елвіс», що підтверджується поясненнями представника позивача у судовому засіданні від 21 липня 2010 року. При цьому, фактично перевірки кафе «Елвіс» інспекторами МНС не проводилося, що підтверджується відсутністю відповідного акту перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки відносно вказаного об'єкту торгівлі. Суд також дійшов висновку, що інспекторами МНС передчасно та за відсутністю представника енергопостачальної організації були застосовані адміністративно-запобіжні заходи у вигляді припинення енергопостачання без винесення постанови про адміністративно - запобіжних заходів. Крім цього, вказані заходи були безпідставно застосовані до кафе «Елвіс», оскільки його перевірки фактично не проводилося.
З пояснень представника ГУ МНС України в м. Севастополі Рижової О.В., даних у судовому засіданні, вбачається, що раніше, у травні 2009 року працівниками МНС вказані об'єкти торгівлі вже перевірялися та 01 червня 2009 року були винесені постанови про застосування запобіжних заходів №№148 (19/01-262), 149 (19/01-263), 145 (19/01-259), проте матеріали перевірки вказаних об'єктів у травні 2009 року суду не були надані.
Також встановлено, що 26 травня 2010 року кафе «Примор'е», кафе «Єлвіс» та диско-бара «Малина» було опечатано працівниками Ленінської районної СЕС м. Севастополя. Згідно постанов про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, позивачеві тимчасово заборонили приготування та реалізацію блюд та виробів, але при цьому, не заборонили діяльність підприємств та їх експлуатацію.
Позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Ленінської районної СЕС м. Севастополя та зобов'язання районної СЕС зняти запобіжні заходи у вигляді опечатування вказаних об'єктів позивачки не підлягають задоволенню, оскільки протягом перевірки санітарно-епідеміологічного стану кафе «Примор'є», кафе «Елвіс» та диско бару «Малина» дійсно були виявлені порушення вимог санітарно-епідеміологічного законодавства України та в подальшому обґрунтовано застосовані адміністративно-запобіжні заходи у вигляді тимчасової заборони виготовлення та реалізації блюд та виробів в кафе «Примор'є», «Елвіс» та диско бара «Малина».
Позовні вимоги, у частині зобов'язання ГУ МНС України в м. Севастополі зняти запобіжні заходи у вигляді опечатування та відключення від енергопостачання, підлягають залишенню без розгляду, оскільки вони не є конкретизованими; позивачка не просить про їх скасування судом відповідно до вимог Інструкції «Про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», затвердженої наказом №130 Міністерства України з питань надзвичайних ситуації від 21 жовтня 2004 року та не конкретизує дані про номера та дати постанов про застосування запобіжних заходів.
За думкою суду, права позивачки не можуть бути захищені у такий спосіб як зобов'язання відповідачів зняти запобіжні заходи. У цьому випадку, захист прав та законних інтересів позивачки є можливим у разі скасування судом відповідних постанов про застосування запобіжних заходів.
Відповідно до ст.94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати державного мита в сумі 03 гривні 40 копійок.
Повний текст постанови складено та підписано 11 серпня 2010 року.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 76, 94, 99, 158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в м. Севастополі, у частині відключення від енергопостачання приміщень кафе «Примор'є» за адресою: м. Севастополь, площа 300-річчя РФ, 7/ набережна Клокачьова, 21 та кафе «Елвіс» за адресою: м. Севастополь, площа 300-річчя РФ, 21/ набережна Клокачьова, 3.
У решті позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати державного мита в сумі 03 гривні 40 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд м. Севастополя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя підпис М.В. Куімов
Судді: < підпис > < Суддя >
< З оригіналом згідно >
Суддя < підпис > М.В. Куімов
Судді: < підпис > < Суддя >