Постанова від 17.08.2010 по справі 2а-9175/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17 серпня 2010 року № 2а-9175/10/2670

10:24

За позовомОСОБА_1,

ОСОБА_2,

ОСОБА_3

доДержавного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації Тавлуй Л.П.

про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

Суддя: Кротюк О.В.

Секретар судового засідання: Гончаров В.В.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Оружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації Тавлуй Л.П. та просить суд, з урахуванням уточнень позовних вимог:

визнати дії відповідача щодо залишення документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Лігал Груп»без розгляду -протиправними,

зобов'язати Державного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Лігал Груп»,

відшкодувати судовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення норм Цивільного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»залишено документи без розгляду, оскільки позивачем подано всі необхідні відомості для реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Лігал Груп», зокрема, зазначено його місцезнаходження.

Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю, оскільки позивачами документи подано для вчинення реєстраційних дій за неналежним місцем проведення державної реєстрації, що є підставою для залишення документів без розгляду. Викладена позиція відповідача ґрунтується на тому, що вказане позивачами житлове приміщення з огляду на його призначення не може бути в порядку частини другої статті 813 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

встановив:

позивачі звернулись до Державного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації для проведення державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Лігал Груп».

Рішенням Державного реєстратора № 24-900 від 08.06.2010 повідомлено, що документи, подані заявниками для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація новоутвореної шляхом заснування юридичної особи», залишаються без розгляду на підставі того, що подані документи за неналежним місцем проведення реєстрації, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»ст. 1 абз.5.

Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі з урахуванням наступного.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№ 254 к/96-ВР від 28.06.1996) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003 N 755-IV (Далі -Закон) регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців.

Абзацом п'ятим статті 1 Закону визначено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Статтею 24 Закону перелічено документи, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи.

При цьому, статтею п'ятою Закону передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність залишення поданих документів без розгляду, адже позивачами обґрунтовано та в порядку статті 5 Закону подано документи для проведення державної реєстрації новоствореної шляхом заснування юридичної особи. Вказаного висновку суд дійшов з огляду на те, що місцезнаходженням юридичної особи визначено у статуті та протоклі загальних зборів засновників, окрім того, по визначенню Закона є місцезнаходження її особи, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені. Отже, з огляду на те, що згідно договору оренди квартири від 15.10.2009 місцезнаходженням позивача -ОСОБА_3, який згідно установчих документів є учасником створюваного товариства є м. Київ, проспект Героїв Сталінграду. Викладене свідчить про безпідставність повідомлення відповідача про залишення документів без розгляду, адже учасники товариства обґрунтовано звернулись саме до Державного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації за своїм місцезнаходженням, яке визначено установчими документами.

В свою чергу, суд не приймає до уваги твердження відповідача про неможливість використання житла для місцезнаходження юридичної особи, що обґрунтовується частиною другою статті 813 Цивільного кодексу України.

Так, відповідно до статті 813 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 N 435-IV сторонами у договорі найму житла можуть бути фізичні та юридичні особи.

Якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб.

Таким чином, висловлена позиція відповідача не заслуговує на увагу, адже частина друга статті 813 Цивільного кодексу України регулює права виключно юридичної особи як наймача житла. З огляду на те, що позивачі не є юридичною особою зазначена норма закону на них не поширюється.

За таких обставин, враховуючи те, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою статті 24 Закону, у відповідача були відсутні підстави для залишення документів без розгляду. За таких умов, позов підлягає задоволенню повністю.

В зв'язку з тим, що позовні вимоги задоволено, судовий збір підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати дії Державного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації Тавлуй Л.П. щодо залишення документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Лігал Груп» без розгляду -протиправними,

Зобов'язати Державного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації Тавлуй Л.П. (04205, м. Київ, вул. Тимошенка, 16) здійснити державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Лігал Груп».

Відшкодувати витрати зі сплати судового збору у розмірі 7,00 грн. за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Кротюк

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -20.08.2010.