Справа № 201/1016/23
Провадження № 1-кс/201/400/2023
іменем України
01.02.2023 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі в режимі відеоконференції клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного 02.11.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000103 відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Широкий Станично-Луганського району Луганської області, раніше не засудженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,-
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні, внесеного 02.11.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000103 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив, так як він не узгодив позицію захисту з підозрюваним.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000103 від 02.11.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду у незаконно створеному окупаційною владою правоохоронному органі «прокуратура Станично-Луганского района лнр», який розташований в смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на території України не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 341/2022 (затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22.05.2022), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022 року). Указом Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022 (затверджено Законом України № 2500-IX від 15.08.2022), воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, - до 21 листопада 2022 року. Указом Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.11.2022 № 757/2022 (затверджено Законом України № 2738-IX від 16.11.2022) воєнний стан продовжено до 19.02.2023 року.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, в період з 24.02.2022 окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «лнр» захоплено (окуповано) смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.
Крім того, у період з 24.02.2022 по 28.02.2022 (більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим) у смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області розпочав свою діяльність незаконно створений правоохоронний орган окупаційної влади - «прокуратура Станично-Луганського району луганської народної республіки».
В період часу, з 24.02.2022 по березень 2022 року включно, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якої є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, маючи умисел на зайняття посади у незаконних правоохоронних органах окупаційної влади в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, та реалізуючи його, перебуваючи у невстановленому населеному пункті, розташованому на окупованій території Луганської області, вступив у злочинну змову з невстановленими представниками окупаційних військ та так званої «лнр», та в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно погодився на зайняття посади в незаконному правоохоронному органі окупаційної влади в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.
ОСОБА_6 , у період з 24.02.2022 по травень 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, у взаємодії з невстановленими представниками окупаційної адміністрації та незаконних збройних формувань так званої «лнр», умисно, добровільно зайняв посаду «виконувача обов'язків прокурора Станично-Луганського району луганської народної республіки» та згодом, у період з травня 2022 року по червень 2022 року, посаду «прокурора Станично-Луганського району луганської народної республіки», тобто посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в «прокуратурі Станично-Луганського району луганської народної республіки», що розташована в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.
ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_4 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_6 на 26.12.2022 - 10:00, 27.12.2022 - 10:00, 28.12.2022 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42022132600000103, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 7 ст. 111-1КК України, допиту в якості підозрюваного.
В жодний із призначеного час громадянин України ОСОБА_6 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
29 грудня 2022 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог
ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_6 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3
З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик підозрюваного, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ІНФОРМАЦІЯ_7 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 опубліковано повістку про виклик підозрюваного - ОСОБА_6 , на 02.01.2023 - о 10:00, 03.01.2023 - о 10:00, 04.01.2023 - о 10:00.
В жодний із призначеного час ОСОБА_6 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, бойовими діями, захопленням та окупацією Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 05.01.2023, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_6 оголошено в розшук.
У зв'язку із переховуванням підозрюваного до Жовтневого районного суду Дніпропетровської області у відповідності до ч. 6 ст. 193 КПК України прокурором подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_6 , яке ухвалою слідчого судді від 20.01.2023 задоволено та обрано підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 09.11.2022, відповідно до якого оглянутий офіційний сайт «прокуратуры Луганськой народной республики» /мовою оригіналу/, а саме наступні публікації: від 06.03.2022, розміщена о 09:45 щодо передачі працівниками прокуратури Станично-Луганського району лнр гуманітарної допомоги мешканцям м. Щастя за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ІНФОРМАЦІЯ_9 о 15:56 щодо передання співробітниками так званої «прокуратури Станично-Луганського району лнр» гуманітарної допомоги мешканцям м. Щастя за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ІНФОРМАЦІЯ_10 о 11:34 щодо участі в.о. прокурора Станично-Луганського району луганської народної республіки в урочистому заході присвяченому дню республіки за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ІНФОРМАЦІЯ_12 о 15:00 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїзного прийому громадян за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 - ІНФОРМАЦІЯ_14 ; ІНФОРМАЦІЯ_15 о 16:00 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїздного прийому громадян в с. Нижня Вільхова за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 ; ІНФОРМАЦІЯ_17 о 09:30 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїзного прийому громадян за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ІНФОРМАЦІЯ_19 о 16:00 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїзного прийому громадян за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 прокурор-станично-луганского-района-провел-выездной-прием-граждан-фото.html, де на фото, відео, доданих до публікацій зображено особу, за всіма зовнішніми ознаками схожу на ОСОБА_6 ;
-показаннями свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_6 , який до 2014 року мешкав у смт. Станиця Луганська, добровільно вступив до складу «прокуратури Станично-Луганського району лнр» та зайняв посаду «прокурора прокуратури Станично-Луганського району лнр»;
-протоколами огляду інтернет-сторінок (публікацій, розміщених на сайті «прокуратури луганської народної республіки» щодо діяльності «прокуратуры Станично-Луганского района лнр»/мовою оригіналу) від 15.12.2022 за участю свідка ОСОБА_7 , відповідно до якого свідок впізнав на фото та відео ОСОБА_6 ;
-протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_7 від 15.12.2022, відповідно до якого свідок впізнав ОСОБА_6 ;
-показаннями свідка ОСОБА_8 , який пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_6 , який до 2014 року мешкав у смт. Станиця Луганська, добровільно вступив до складу «прокуратури Станично-Луганського району лнр» та зайняв посаду «прокурора прокуратури Станично-Луганського району лнр»;
-протоколами огляду інтернет-сторінок (публікацій, розміщених на сайті «прокуратури луганської народної республіки» щодо діяльності «прокуратуры Станично-Луганского района лнр»/мовою оригіналу) від 16.12.2022 за участю свідка ОСОБА_8 , відповідно до якого свідок впізнав на фото та відео ОСОБА_6 ;
-протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_8 від 16.12.2022, відповідно до якого свідок впізнав ОСОБА_6 ;
-показаннями свідка ОСОБА_9 , який пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_6 , який до 2014 року мешкав у смт. Станиця Луганська, добровільно вступив до складу «прокуратури Станично-Луганського району лнр» та зайняв посаду «прокурора прокуратури Станично-Луганського району лнр»;
-протоколами огляду інтернет-сторінок (публікацій, розміщених на сайті «прокуратури луганської народної республіки» щодо діяльності «прокуратуры Станично-Луганского района лнр»/мовою оригіналу) від 12.12.2022 за участю свідка ОСОБА_9 , відповідно до якого свідок впізнав на фото та відео ОСОБА_6 ;
-протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_9 від 12.12.2022, відповідно до якого свідок впізнав ОСОБА_6 ;
-висновком експерта від 11.01.2023 № 24 за результатом проведення портретної експертизи, відповідно до якого на наданих на дослідження відео та фото, які збережені в ході зазначеного вище огляду, зображено ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- повідомленням про підозру ОСОБА_6 від 29.12.2022.
У відповідності до вимог п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України відомості про те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України повністю підтверджуються зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:
- протоколом огляду від 09.11.2022, відповідно до якого оглянутий офіційний сайт «прокуратуры Луганськой народной республики» /мовою оригіналу/, а саме настуні публікації: від ІНФОРМАЦІЯ_21 , розміщена о 09:45 щодо передачі працівниками прокуратури Станично-Луганського району лнр гуманітарної допомоги мешканцям м. Щастя за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ІНФОРМАЦІЯ_9 о 15:56 щодо передання співробітниками так званої «прокуратури Станично-Луганського району лнр» гуманітарної допомоги мешканцям м. Щастя за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ІНФОРМАЦІЯ_10 о 11:34 щодо участі в.о. прокурора Станично-Луганського району луганської народної республіки в урочистому заході присвяченому дню республіки за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ІНФОРМАЦІЯ_12 о 15:00 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїзного прийому громадян за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ІНФОРМАЦІЯ_15 о 16:00 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїздного прийому громадян в с. Нижня Вільхова за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 ; ІНФОРМАЦІЯ_17 о 09:30 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїзного прийому громадян за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ІНФОРМАЦІЯ_19 о 16:00 щодо проведення прокурором Станично-Луганського району луганської народної республіки виїзного прийому громадян за точним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 прокурор-станично-луганского-района-провел-выездной-прием-граждан-фото.html, де на фото, відео, доданих до публікацій зображено особу, за всіма зовнішніми ознаками схожу на ОСОБА_6 - оскільки дії, які оглянуті, відбуваються саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області;
-показаннями свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_6 , який до 2014 року мешкав у смт. Станиця Луганська, добровільно вступив до складу «прокуратури Станично-Луганського району лнр» та зайняв посаду «прокурора прокуратури Станично-Луганського району лнр», що знаходиться саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області;
-протоколами огляду інтернет-сторінок (публікацій, розміщених на сайті «прокуратури луганської народної республіки» щодо діяльності «прокуратуры Станично-Луганского района лнр»/мовою оригіналу) від 15.12.2022 за участю свідка ОСОБА_7 , відповідно до якого свідок впізнав на фото та відео ОСОБА_6 , оскільки дії за участю ОСОБА_6 , які оглянуті, проводяться саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганськоїї області;
-показаннями свідка ОСОБА_8 , який пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_6 , який до 2014 року мешкав у смт. Станиця Луганська, добровільно вступив до складу «прокуратури Станично-Луганського району лнр» та зайняв посаду «прокурора прокуратури Станично-Луганського району лнр», що знаходиться саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області.;
-протоколами огляду інтернет-сторінок (публікацій, розміщених на сайті «прокуратури луганської народної республіки» щодо діяльності «прокуратуры Станично-Луганского района лнр»/мовою оригіналу) від 16.12.2022 за участю свідка ОСОБА_8 , відповідно до якого свідок впізнав на фото та відео ОСОБА_6 , оскільки оглянути дії за участю ОСОБА_6 проведені саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області.;
-показаннями свідка ОСОБА_9 , який пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_6 , який до 2014 року мешкав у смт. Станиця Луганська, добровільно вступив до складу «прокуратури Станично-Луганського району лнр» та зайняв посаду «прокурора прокуратури Станично-Луганського району лнр», що знаходиться саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області.;
-протоколами огляду інтернет-сторінок (публікацій, розміщених на сайті «прокуратури луганської народної республіки» щодо діяльності «прокуратуры Станично-Луганского района лнр»/мовою оригіналу) від 12.12.2022 за участю свідка ОСОБА_9 , відповідно до якого свідок впізнав на фото та відео ОСОБА_6 , оскільки оглянути дії за участю ОСОБА_6 проведені саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області.
Згідно відомостей, наданих УДМС в Кіровоградській області, ОСОБА_6 значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , тобто місцем реєстрації є тимчасово окупована територія Луганської області.
Крім того, згідно з відомостями Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_6 не перетинав лінію зіткнення з тимчасово окупованими територіями на кордон України, що свідчить про те, що останній продовжує перебувати на тимчасово окупованій території України або перетинав кордон з територією держави-агресора.
Наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що ОСОБА_6 знаходиться на території Щастинського району Луганської області, де займає посаду і працює в незаконно створеному окупаційною владою правоохоронному органі «Прокуратура Станично-Луганского района лнр», який розташований в смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у тому числі передбачених статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Про факт переховування підозрюваного від слідства та суду свідчить і те, що він на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликався двічі, кожного разу на три дати), опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явився, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Отже, є підстави стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1.частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
З 24.02.2022 збройні формування російської федерації та незаконні збройні формування т.зв. лнр встановили та здійснюють фактичний контроль території Станично-Луганської територіальної громади Щастинського району Луганської області, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. лнр та російської федерації.
Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно з вказаним Переліком Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією рф з 24.02.2022.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 : обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України;переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини); перебуває на тимчасово окупованій території України.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.
Відповідно до наказу т.в.о. голови Служби безпеки України № 197 від 20.07.2022 місце тимчасової дислокації слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях визначено у м. Дніпро за адресою: площа Шевченка буд. 7. У зв'язку з цим клопотання у справах, що розслідуються слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, для судового розгляду підлягають направленню до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 42022132600000103 від 02.11.2022 стосовно ОСОБА_6 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись вимогами ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000103 від 02.11.2022 р. - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000103, відомості про яке 02.11.2022 р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 01.02.2023 р. о 15.00 год .
Слідчий суддя
Жовтневого районного суду
м. Дніпропетровська ОСОБА_1