Справа № 201/1094/23
Провадження № 1-кс/201/439/2023
іменем України
02.02.2023 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , захисників адвокатів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі в режимі відеоконференції клопотання слідчого слідчого відділу 2 управління ( з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях капітана юстиції ОСОБА_7 , погодженого процесуальним керівником-прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного 05.09.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000004375 відносно
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Єнакієве Донецької області, раніше не судимого, документованого паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданий 18.01.1996 р. Єнакіївським МВ УМВС України в Донецькій області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1,ч.3 ст. 28 ,ч. 6 ст. 111-1 КК України,
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м. Єнакієве Донецької області, раніше не судимого, документованого паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 28.01.1997 р. Єнакіївським МВ УМВС України в Донецькій області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 5 ст. 111-1,ч.3 ст. 28 ,ч. 6 ст. 111-1 КК України,
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженки с. Дробишеве Краснолиманського району Донецької області, раніше не судимої, документованої паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 виданий 24.12.2001 р. Краснолиманським МВ УМВС України в Донецькій області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1,ч.3 ст. 28 ,ч. 6 ст. 111-1 КК України,
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання слідчого слідчого відділу 2 управління ( з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях капітана юстиції ОСОБА_7 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1,ч.3 ст. 28 ,ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Клопотання погоджене процесуальним керівником-прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисники адвокати ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які здійснюють надання безоплатної вторинної правової допомоги за дорученням підозрюваним ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у даному кримінальному провадженні просили суд ухвалити рішення за даним клопотання на розсуд суду ( а.с.108,127).
Захисник адвокат ОСОБА_6 , яка здійснює надання безоплатної вторинної правової допомоги за дорученням підозрюваній ОСОБА_10 у даному кримінальному провадженні проти задоволення клопотання не заперечувала ( а.с.146).
Вислухавши думку прокурора, захисників, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Слідчим відділом 2 управління (з дислокації у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22022050000004375 від 05.09.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1.
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст. ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй .
До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24 серпня 1991 року змінено назву на Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24 грудня 1991 року змінено назву на російська федерація) та ще 49 країн-засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші країни світу.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН всі Члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 9 грудня 1981 року № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16 грудня 1970 року №2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21 грудня 1965 року №2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у статтях 1-5 Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX) серед іншого визначено:
- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної та політичної незалежності іншої держави;
- застосування збройної сили державою першою в порушення Статуту ООН є перш за все свідченням акту агресії.
Будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:
- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;
- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;
- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;
- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські і повітряні флоти іншої держави;
- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за згодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;
- дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;
- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, що мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно наведеним вище актам.
Жодні міркування будь-якого характеру, з політичних, економічних, військових чи інших причин не можуть бути виправданням агресії.
Статтями 1 та 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18 жовтня 1907 року), яка вступила в дію 26 січня 1910 року, яку 7 березня 1955 року визнано Союзом Радянських Соціалістичних Республік, правонаступником якого є російська федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього і недвозначного попередження, яке буде мати форму мотивованого оголошення війни або форму ультиматуму з умовним оголошенням війни. Стан війни повинен бути без уповільнення оповіщений нейтральним державам і буде мати для них дійсну силу лише після одержання оповіщення.
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.
16 липня 1990 року вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація.
Згідно з п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань за Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та російська федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року ШЗ/98-ВР та Федеральним Законом російської федерації від 2 березня 1999 року № 42 ФЗ). Відповідно до ст.ст. 2-3 зазначеного Договору російська федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які с додатками до Договору між Україною та російською федерацією про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований російською федерацією 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей відноситься до території України.
Статтями 1-2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Згідно із статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
Таким чином, із зазначених міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії рф на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала в 2014 році анексія Криму, окупація частини території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств на сході держави, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.
Наведені вище факти розв'язання та ведення російською федерацією агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів зс рф на територію півострова Крим, захоплення державних установ, організацій та військових частин із 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв'язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та іншим не встановленим в ході досудового розслідування особам.
Постановою ради федерації федеральних зборів рф «Про використання збройних сил російської федерації на території України» від 01 березня 2014 року № 48-сф за результатами звернення президента рф, виходячи з інтересів безпеки життя громадян рф, особового складу військового контингенту зс рф, що дислокується на території України (АР Крим), надано згоду президенту рф на використання зс рф на території України.
Також, 22 лютого 2022 року президент російської федерації, реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року о 05 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.
У подальшому, збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам зброї та підрозділам ЗСУ, також військовими формуваннями рф здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.
У зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено 24.02.2022 воєнний стан на всій території України. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким внесено часткову зміну до статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України №341/2022 від 17 травня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 23.08.2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 21.11.2022
Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.
Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями російської федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.
Зокрема, починаючи з кінця травня 2022 російською федерацією тимчасово окуповано територію Лиманської міської територіальної громади Донецької області.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Починаючи з 12 червня 2022 року на території м. Лиман Донецької області окупаційною адміністрацію створено так звану «администрацию города Красный Лиман донецкой народной республики». Метою створення вказаної «администрации» було установлення та укріплення впливу окупаційної влади на захопленій території.
Так, у громадянина України ОСОБА_8 , з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу російської федерації, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання рф поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
Усвідомлюючи все вищевикладене, а також, злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, 18.07.2022 року громадянин України ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - в м. Лиман Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, надав згоду і указом голови так званої «днр» ОСОБА_11 від 18.07.2022 № 387, добровільно був призначений на т.зв. посаду «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», тобто зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Указом глави так званої «днр» № 13 від 19.01.2015 затверджено типове положення про місцеві адміністрації, яким закріплюються повноваження посадових осіб адміністрації. Зокрема, згідно цього документа на голову адміністрації м. Красний Лиман ОСОБА_8 покладались наступні обов'язки:
- організовувати і керувати діяльністю адміністрації, контролювати діяльність органів місцевої адміністрації;
- за погодженням з керівником адміністрації так званого «глави днр» призначати і звільняти з посади заступників голови місцевої адміністрації;
- призначати та звільняти з посади керівників структурних підрозділів та їхніх заступників (керівників департаментів, управлінь, відділів, комітетів, секторів, служб) міської адміністрації, керівників органів місцевої адміністрації, співробітників адміністрації;
- застосовувати до вищевказаних осіб заходи заохочення, притягувати до дисциплінарної відповідальності;
- застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр»;
- формувати і затверджувати місцевий бюджет, звіти про його виконання;
- розпоряджатись фінансовими ресурсами відповідно до затвердженого бюджету;
- скасовувати акти підпорядкованих структурних підрозділів адміністрації;
- розробляти проекти планів, програм і подання їх так званим органам влади донецької народної республіки;
- забезпечувати спільно з так званим органам влади донецької народної республіки, виконання завдань в галузі оборони.
Крім того, реалізовуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що реалізація розробленого ним та кураторами з так званої «днр» злочинного плану можлива лише за умови створення внутрішньо стійкого об'єднання осіб, об'єднання та спрямування їх зусиль на систематичне вчинення злочинів, детальному розподілу між ними обов'язків при їх вчиненні, забезпеченні взаємозв'язку між діями усіх учасників злочину, а також при координації їх поведінки, ОСОБА_8 вирішив створити та очолити групу, у склад якої, в якості виконавців, повинні були увійти особи які підтримують його погляди спрямовані на шкоду державі, на утвердження тимчасової окупації її території.
З метою встановлення контролю та всієї повноти влади на окупованій території м. Лиман Донецької області, ОСОБА_8 розробив злочинний план, відповідно до якого в якості виконавців до злочинної групи повинні були увійти особи, які поділяють погляди щодо співпраці з російською федерацією з метою впровадження впливу «администрации» серед місцевих жителів м. Лиман Донецької області, які за своїми ідеологічними переконаннями могли б співпрацювати з окупаційною владою.
Вказана організована група повинна була діяти умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності та державній безпеці України, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації території м. Лиман Донецької області, формування м. Лиман Донецької області, як окремої територіальної одиниці в складі так званої «днр», співпрацювати з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впроваджувати на тимчасово окупованій території Донецької області рішення та дії рф, створювати передумови для проведення псевдореферендуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу рф.
При цьому, члени організованої групи повинні були мати управлінські здібності, досвід ведення діловодства, бухгалтерської справи, мати авторитет у місцевих жителів та навички комунікації з ними.
Стійкість організованої групи, згідно злочинного задуму ОСОБА_12 , повинна була забезпечуватися його авторитетом як лідера, тісними взаємозв'язками членів групи, прямим та безпосереднім підпорядкуванням згідно розподілених функцій, відповідальністю за невиконання його злочинних наказів.
Таким чином, реалізуючи свій злочинний умисел, в середині липня 2022 року, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, ОСОБА_8 підшукав з числа своїх знайомих жителя м. Єнакієве Донецької області ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мав досвід співпраці з окупаційною адміністрацією та довів йому свій злочинний план, відвівши йому роль так званого «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики». Ознайомившись зі злочинним планом, ОСОБА_9 схвалив його і дав згоду на участь в організованій групі в якості виконавця, у зв'язку із чим був призначений на вищевказану посаду.
З метою підвищення свого авторитету та рівня довіри серед місцевих жителів ОСОБА_8 підшукав осіб з числа жителів м. Лиман, а саме ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка мала відповідний авторитет серед місцевого населення так як раніше займала посаду в місцевій адміністрації. Довівши їй свій злочинний план, ОСОБА_8 запропонував так звану посаду «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики. На що остання, ознайомившись із злочинним планом, надала згоду виконувати свою ролі у вказаній злочинній групі.
Члени даної організованої групи мали єдиний план та діяли згідно нього для надання іноземній державі рф допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:
- створення окупаційної адміністрації м. Лиман Донецької області, а також з метою створення образу законності її діяльності проведення псевдо зборів місцевих мешканців з метою проведення політичних та інформаційних заходів на підтримку окупаційної адміністрації;
- підшукання та залучення до роботи в органах влади днр в м. Лиман Донецької області лояльно налаштованих до окупаційної влади та рф громадян;
- застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр»;
- визнання та утвердження законності тимчасової окупації частини території Донецької області;
- представлення рф, як доброзичливої країни та партнера, яка звільнила м. Лиман Донецької області від нацистів. Здійснення дій з дискредитації Української влади;
- проведення масових заходів з святкування російських державних свят;
- проведення спільних нарад політичних та інформаційних з метою подальшої інтеграції окупованого м. Лимана Донецької області до стандартів рф;
- створення передумов для подальшого приєднання Донецької області до рф.
Таким чином, у середині липня 2022 року у м. Лиман Донецької області (точна дата слідством не встановлена) ОСОБА_8 - організував стійке об'єднання для вчинення злочинів, учасники якого об'єднані єдиним планом з розподілом функцій, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Кожному учаснику організованої злочинної групи відводилася спеціальна роль у злочинній діяльності групи з метою колабораційної діяльності. Всі члени організованої злочинної групи були обізнані щодо протиправних цілей, виявили бажання і сприяли досягненню визначеної мети в ході вчинення злочинів, в межах відведеної кожному з учасників групи спеціальної ролі.
Для досягнення цілей злочинного плану організованої групи ОСОБА_8 розподілив ролі її учасників. Відповідно до розподілених ролей ОСОБА_8 , володіючи організаторськими здібностями, особистими лідерськими якостями, будучи організатором злочинного угруповання, чітко розподілив ролі учасників організованої групи, згідно яких він був зобов'язаний:
- здійснювати загальне керівництво і координацію діяльності учасників організованої групи, надає вказівки та пропозиції членам організованої групи;
- з урахуванням сфери діяльності членів організованої групи, їх вмінь та навичок призначати та змінювати останніх на посадах в окупаційній адміністрації м. Лиман Донецької області;
- підбирати та залучати до діяльності організованої групи інших її членів;
- здійснювати в межах своєї компетенції загальне керівництво структурними підрозділами окупаційної адміністрації м. Лиман Донецької області;
- організовувати і контролювати в межах своєї компетенції застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», видання в межах своєї компетенції правових актів (у формі розпорядження) і нормативно-правові акти;
- представляти інтереси відповідної території в органах державної влади, судах, у взаємодії із державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями і громадськими організаціями, а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об'єднаннями як в днр так і за її межами.
- організовувати роботу з питань розвитку підприємництва, комунальної власності територіальної громади, використання земельних та водних ресурсів, організації, транспорту і транспортного обслуговування населення міста, зв'язку, охорони громадського порядку;
- проводити роботу з визнання законною місцевими мешканцями тимчасової окупації частини території Донецької області;
- організовувати та проводити на тимчасово окупованій території м. Лиман Донецької області масові заходи з святкування російських державних свят;
- проводити спільні наради та консультацій з представниками рф, та проводить масові заходи за участю представників рф, з метою подальшої інтеграції окупованого м. Лимана Донецької області до стандартів рф та створення передумов для подальшого приєднання м. Лиман Донецької області до рф.
Зі свого боку ОСОБА_9 , діючи як виконавець у складі організованої групи, згідно з єдиним планом вчинення злочинів та розподілом ролей, умисно, з метою здійснення політичної та інформаційної діяльності з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, повинен був:
-виконувати вказівки керівника організованої групи - ОСОБА_8 ;
- брати активну участь у діяльності так званої «администрации», а саме взаємодіяти з населенням проводячи різні інформаційні та політичні заходи;
- брати участь в агітаційно-пропагандистських заходах, зібраннях, нарадах та інших публічних заходах, в тому числі за участю представників рф, з метою утвердження законності окупації рф частини території Донецької області, дискредитації органів влади України, та пропагування політики рф, задля формування у місцевих мешканців поглядів направлених на приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу рф;
- висвітлювати діяльність адміністрації;
- забезпечувати ефективну взаємодію адміністрації з громадськістю;
- здійснювати підготовку та узгодження проведення політичних і громадських агітаційно-пропагандистських заходів на території м. Лиман Донецької області;
- у разі відсутності керівника організованої групи здійснювати його обов'язки;
- проводити публічні зустрічі з мешканцями районів м. Лиман Донецької області.
ОСОБА_10 , діючи як виконавець у складі організованої групи, згідно з єдиним планом вчинення злочинів та розподілом ролей, умисно, з метою здійснення політичної та інформаційної діяльності з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, повинна була:
-виконувати вказівки керівника організованої групи - ОСОБА_8 ;
- брати участь у зібраннях, нарадах та інших публічних заходах, на яких публічно підтримувати окупаційну владу та російську федерацію;
- організовувати єдину систему діловодства в адміністрації;
- контролювати виконанням законів, указів, доручень голови адміністрації;
- організовувати розгляд звернень громадян, вживати заходів до своєчасного вирішення поставлених у них питань, організовувати перевірки стану цієї роботи в органах місцевого самоврядування;
- організовувати проведення нарад, що проводяться в адміністрації;
- координувати роботу структурних підрозділів адміністрації та її органів, організовувати взаємодію з установами, організаціями, підприємствами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, розташованими на підвідомчій території з питань документообігу та контролю виконання документів.
Так, на виконання загального злочинного наміру організованої групи 22.08.2022, у невстановлений період часу ОСОБА_9 , ОСОБА_10 з відома та у складі організованої групи з ОСОБА_8 , з метою досягнення її злочинної мети, провели виїзні зустрічі з мешканцями мікрорайонів міста, метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, відсутності відповідальності держави-агресора за збройну агресію проти України, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Крім того, на виконання загального злочинного наміру організованої групи 22.08.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, спільно з представниками рф провели в місті Лиман Донецької області масовий політичний захід, святкування державного свята рф «день государственного флага российской федерации», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, відсутності відповідальності держави-агресора за збройну агресію проти України, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався роздачею ОСОБА_8 . ОСОБА_9 символіки рф (російські прапори та російські смужки).
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Крім цього, на виконання загального злочинного наміру групи 24.08.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , у складі організованої групи з ОСОБА_10 , з метою досягнення її злочинної мети, провели в місті Лиман Донецької області масовий інформаційний захід: «встречу с жителями города», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався закликами до співпраці з окупаційною владою.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Також, ІНФОРМАЦІЯ_6 , у невстановлений період часу, ОСОБА_8 ОСОБА_9 , у складі організованої групи з ОСОБА_10 , з метою досягнення її злочинної мети, спільно з представниками рф, провели в місті Лиман Донецької області масовий захід, святкування свята «день освобождения Донбасса от немецко-фашистких захватчиков», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався використання забороненої символіки.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Крім цього, на виконання загального злочинного наміру групи 25.08.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_8 , ОСОБА_10 діючи в складі організованої групи з ОСОБА_9 , з метою досягнення її злочинної мети, провели в місті Лиман Донецької області масовий інформаційний захід: «встречу с жителями микрорайонов города», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався закликами до співпраці з окупаційною владою та символікою рф.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Також, на виконання загального злочинного наміру групи 31.08.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , у складі організованої групи з ОСОБА_10 , з метою досягнення її злочинної мети, провели в Лиманському районі Донецької області (більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено) масовий інформаційний захід: «встречу с жителями Краснолиманского района», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався закликами до співпраці з окупаційною владою та символікою рф.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Крім цього, на виконання загального злочинного наміру групи 08.09.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_8 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 діючи в складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, спільно з представниками рф провели в місті Лиман Донецької області масовий захід, святкування «дня освобождения Донбасса», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався використанням символіки рф.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Також, на виконання загального злочинного наміру групи 25.10.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_8 , в складі організованої групи спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , з метою досягнення її злочинної мети, провів в місті Єнакієво Донецької області масовий інформаційний захід: «аппаратное совещание с начальниками управлений, отделов и секторов администрации города», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався закликами до співпраці з окупаційною владою та символікою рф.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Крім цього, на виконання загального злочинного наміру групи 04.11.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_13 , ОСОБА_9 , діючи в складі організованої групи з ОСОБА_10 , з метою досягнення її злочинної мети, спільно з представниками рф провели в місті Єнакієво Донецької області масовий захід, святкування державного свята рф «день народного единства», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався використання символіки рф.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграмм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за посиланням-
ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 продовжили займати вказані посади та евакуювались в тимчасово окуповане місто Єнакієво, де продовжили свою злочинну діяльність.
На підставі викладеного громадяни України ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 обґрунтовано підозрюються у колабораційній діяльності, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та в організації та проведенні заходів політичного характеру та здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України в складі організованої групи., тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 підтверджується сукупністю зібраних в ході досудового розслідування доказів, а саме:
- протоколом огляду публікації з назвою «Указ главы донецкой народной республики №285 от 12.06.2022 об администации города Красный лиман» ;
- протоколом огляду публікації з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 №387 от 18.07.2022 о главе администации города Красный лиман» ;
- протоколами оглядів соціально орієнтованої мережі «Telegram» сторінки під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 »;
- протоколами оглядів соціально орієнтованої мережі «Telegram» каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 14.12.2022 і протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.12.2022 свідку ОСОБА_14 , який підтвердив факт зайняття ОСОБА_8 т.зв. посади «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», ОСОБА_9 зайняття т.зв. посади «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики», ОСОБА_10 зайняття т.зв. посади «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики» та їх протиправної діяльності»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 14.12.2022 і протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.12.2022 свідку ОСОБА_15 , яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_8 т.зв. посади «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», ОСОБА_9 зайняття т.зв. посади «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики», ОСОБА_10 зайняття т.зв. посади «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики» та їх протиправної діяльності»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 09.12.2022 і протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.12.2022 свідку ОСОБА_17 , яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_8 т.зв. посади «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», ОСОБА_9 зайняття т.зв. посади «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики», ОСОБА_10 зайняття т.зв. посади «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики» та їх протиправної діяльності»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_18 від 09.12.2022 і протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.12.2022 свідку ОСОБА_18 , яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_8 т.зв. посади «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», ОСОБА_9 зайняття т.зв. посади «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики», ОСОБА_10 зайняття т.зв. посади «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики» та їх протиправної діяльності»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 09.12.2022 і протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.12.2022 свідку ОСОБА_19 , яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_8 т.зв. посади «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», ОСОБА_9 зайняття т.зв. посади «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики», ОСОБА_10 зайняття т.зв. посади «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики» та їх протиправної діяльності»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_20 від 09.12.2022 і протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.12.2022 свідку ОСОБА_20 , яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_8 т.зв. посади «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», ОСОБА_9 зайняття т.зв. посади «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики», ОСОБА_10 зайняття т.зв. посади «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики» та їх протиправної діяльності»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 14.12.2022 і протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.12.2022 свідку ОСОБА_21 , який підтвердив факт зайняття ОСОБА_8 т.зв. посади «главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республки», ОСОБА_9 зайняття т.зв. посади «заместителя главы администрации города Красный Лиман донецкой народной республики», ОСОБА_10 зайняття т.зв. посади «управляющей делами администрации города Красный Лиман донецкой народной республики» та їх протиправної діяльності»;
- документами, які видав свідок ОСОБА_22 а саме: відповідь на звернення т.зв. «Главы администрации города Красный Лиман Александра Петрыкина», звернення до т. зв. «Начальника Горловского МРО МГБ ДНР» т.зв. «Главы администрации города Красный ОСОБА_23 », «список сотрудников администрации города Красный Лиман на получение гуманитарной помощи», «Штатное расписание администрации города Красный Лиман».
Враховуючи наведені вище обставини,20.01.2023 р. слідчим, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, за погодженням з прокурором ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України повідомлення про підозру вручено ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які є захисниками за призначенням.
Таким чином, 20.01.2023 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 набули статусу підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та в організації та проведенні заходів політичного характеру та здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України в складі організованої групи.
Повістки про виклик підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 до слідчого 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях до будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, площа Шевченко, буд. 7 на 24.01.2023, 25.01.2023 та 26.01.2023 було розміщено у засобах масової інформації, а саме у газеті «Урядовий кур'єр», та на офіційному сайті «Офісу генерального прокурора», однак ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у визначений час не з'явились та не повідомили причини не явки.
Відповідно до відповіді оперативного підрозділу на даний час підозрювані ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 згідно отриманої інформації переховується від органів слідства та суду та перебуває на території м. Єнакієво Донецької області.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваною та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених зокрема статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
В той же час відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Крім того, аналогічні норми закріплені у ч. 1 ст. 5 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».
Згідно ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювані ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ухиляються від явки на виклик слідчого (не прибули на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошені у розшук та перебувають у м. Єнакієво Донецької області, тобто на території, яка відповідно до постанов Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015, № 252-VIII від 17.03.2015 (з додатком), Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» є тимчасово окупованою територією.
Постановою слідчого від 27.01.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 оголошено в розшук.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та постійними обстрілами території Донецької області діяльність Краматорського міського суду Донецької області, до юрисдикції якого відноситься розгляд клопотань слідчих слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, припинено, у зв'язку з чим слідчі судді вказаного суду позбавлені можливості виконувати свої повноваження. Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд розпорядженням від 06.03.2022 № 1/0/9-22 змінив територіальну підсудність справ Приморського районного суду на Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
Досудове розслідування по кримінальному провадженню проводиться слідчим відділом 2 управління (з дислокацією в м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях, що розташовано в м. Дніпрі, площа Шевченко, буд. 7, у межах територіальної юрисдикції Жовтневого районного суду м. Дніпро.
Відповідно до ч.1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», вимога про оголошення у міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження. Згідно з ч. 2 ст. 1 КПК України, Кримінальне процесуальне законодавство України складається, зокрема з інших законів України.
Клопотання у кримінальному провадженні № 22022050000004375 від 05.09.2022 про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 підлягає розгляду Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 22022050000004375 від 05.09.2022 стосовно підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1,ч.3 ст. 28 ,ч. 6 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись вимогами ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000004375 від 05.09.2022 р. - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000004375, відомості про яке 05.09.2022 р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1,ч.3 ст. 28 ,ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 02.02.2023 р. о 15.00 год.
Слідчий суддя
Жовтневого районного суду
м. Дніпропетровська ОСОБА_1