Рішення від 09.02.2023 по справі 357/1341/23

Справа № 357/1341/23

Провадження № 2-о/357/69/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2023 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі - головуючий судд Цуранов А. Ю., при секретарі Олексієнко Ю.В.,

розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2023 року ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Цибу Дмитрія Михайловича, звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з заявою, в якій просить встановити факт народження ОСОБА_2 , громадянство України, місце народження - селище міського типу Новопсков Луганської області, мати дитини ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_3 , записати на підставі вимог ст. 135 Сімейного кодексу України, зі слів матері.

В обґрунтування заяви вказує, що 20.10.2022 року, не перебуваючи в шлюбі, заявниця ОСОБА_1 в смт. Новопсков Луганської області народила дитину - ОСОБА_2 , та отримала медичну документацію, однак отримати свідоцтво про народження дитини відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» вона не може, оскільки факт народження дитини відбувся на окупованій території.

Заявник, її представник та представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

08.02.2023 року на електронну адресу суду надійшла заява заінтересованої особи, в якому висловлено прохання про розгляд справи згідно з чинним законодавством без представника заінтересованої особи.

09.02.2023 року представник заявника звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за відсутності заявниці та її представника, вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Білолуцьк Новопсковського району Луганської області ОСОБА_1 народила дитину - дівчинку вагою 4 000 грам, про що видане медичне свідоцтво про народження № 145/126, де вказано, що мати дитини в зареєстрованому шлюбі не перебуває.

Вказаний вище документ виданий на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень і який не має юридичної сили для органів державної влади та інших органів на підконтрольній території держави Україна.

В матеріалах справи міститься копія паспорта громадянки України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , копія її картки про присвоєння податковою інспекцією ідентифікаційного (реєстраційного) номера платника податків.

Вищевказані копії письмових документів засвідчені представником заявника - адвокатом Цибою Дмитрієм Михайловичем.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України встановлює стаття 317 ЦПК України.

Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду (ч. 2 ст. 317 ЦПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації фізичної особи та її походження є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Враховуючи наведені правові норми та обставини справи, єдиною підставою для державної реєстрації народження у даному випадку є рішення суду про встановлення факту народження дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Відповідно до п. 1 постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року № 254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до ЗУ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України.

Встановлення факту народження фізичної особи породжує юридичні наслідки для заявника, тоді як чинним законодавством України не передбачено іншого порядку встановлення факту народження дитини, ніж звернення до суду з відповідним позовом.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, так званого «намібійського винятку», не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Суд звертає увагу, що згідно вказаних документів місцем народження ОСОБА_2 є смт. Білолуцьк, однак заявник просить встановити факт народження, зазначивши місце народження дитини в смт. Новопсков Луганської області України.

За змістом абз. 3 пункту 4 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/2, під час державної реєстрації народження дитини за місцем її народження в актовому записі вказується фактичне місце народження.

Відтак, слід встановити місцем народження ОСОБА_2 - смт. Білолуцьк Новопсковського району Луганської області.

Враховуючи вищевикладене та оцінюючи наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає доведеним факт народження ОСОБА_2 , отже подана його матір'ю заява про встановлення юридичного факту підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. 4, 10, 12, 13, 264, 265, 315, 317, 319, 354, 430 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження - селище міського типу Білолуцьк Новопсковського району Луганської області, мати дитини - ОСОБА_1 , громадянка України, відомості про батька дитини внести відповідно до ст. 135 СК України та вказати батьком - ОСОБА_3 , громадянин України.

Допустити негайне виконання рішення суду.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Заінтересована особа Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса: вул. Ярослава Мудрого, 22, м. Біла Церква, Київська область, код ЄДРПОУ: 33341882.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (підписання).

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя А. Ю. Цуранов