справа № 336/319/23
провадження № 3/336/570/23
09 лютого 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Боєв Євген Сергійович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 408161 від 31.12.2022 року, 16.11.2022 року о 03 год. 13 хв. в м. Дніпро, вул. Передова, 2, водій ОСОБА_1 , керуючи ТЗ DAF CF 85 ДНЗ НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, днз НОМЕР_2 , не був уважним за кермом, не відреагував на зміну дорожньої обстановки та допустив порив кабелю світлофора, чим порушив вимоги п. 2.3Б ПДР України. В результаті пригоди пошкоджено кабель світлофору, завдано матеріальних збитків, травмованих немає,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 409780 від 31.12.2022 року, 16.11.2022 року о 03 год. 13 хв. в м. Дніпро, вул. Передова, 2, водій ОСОБА_1 , керуючи ТЗ DAF CF 85 ДНЗ НОМЕР_1 з напівпричепом Schmitz, днз НОМЕР_2 , будучи учасником ДТП, місця пригоди залишив, чим порушив вимоги п. 2.10.а ПДР України.
09.02.2023 року постановою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя на підставі ст.36КУпАП справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4 та ст. 124КУпАП об'єднано, визначивши єдиний номер справи про адміністративне правопорушення № 339/319/22 пр.3/336/570/2023.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , заперечив свою причетність до ДТП, як заперечив і сам факт події, просив справу про адміністративне правопорушення закрити.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши ОСОБА_1 встановив таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно п. 2.3Б ПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Положеннями ст. 122-4 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Згідно п. 2.10а ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Таке правопорушення може бути вчинено лише умисно.
За правилами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ст. 122-4 КУпАП містять: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 409780 від 31.12.2022 року; рапорт інспектора взводу 3 роти 1 батальйону 1 УПП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції від 16.11.2022 року; схему місця ДТП від 16.11.2022 року; рапорт чергового від 16.11.2022 року про те що надійшло повідомлення про ДТП на службу 102; фотоматеріали; письмові пояснення ОСОБА_1 від 31.12.2022 року.
Як вбачається із письмових пояснень, ОСОБА_1 від 31.12.2022 року, що він рухався в темний час суток з включеними фарами їхав по вул. Передовій; однак ударів, або звуків наїзду на якусь перешкоду не чув.
Водночас посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, доказів, які б спростовували пояснення щодо відсутності умислу, направленого на невиконання водієм вимог 2.10(а) ПДР України, не зібрала.
Таким чином, суддя приходить до висновку про недоведеність матеріалами справи вини, за ст. 122-4 КУпАП.
Стаття 124 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за порушення особою правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та у сфері власності.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Умовою настання адміністративної, а не іншого виду юридичної відповідальності є: наявний причинний зв'язок між порушенням правил дорожнього руху та настанням наслідків у вигляді майнової шкоди.
Відповідно до п. 26 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому, пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушення Правил дорожнього руху.
Проте посадовою особою не визначено, кому саме заподіяно майнову шкоду від вказаного правопорушення - у протоколі відсутні відомості про потерпілого.
Крім того, в судовому засіданні було досліджено відеозапис, що міститься у матеріалах справи (Обрыв кабеля, K-150.3o Vitchyznjana-Peredova(2022-12-07 09_36_.mp4), однак фактичні обставини правопорушення, що наведені у протоколі про адміністративне правопорушення, вказаним відеозаписом не підтверджені.
Записом зафіксовано ділянку місцевості біля дорожніх знаків 2.3, 7.8 у проміжок часу з 03:08:43 по 03:09:35; о 03:09 проїжджає вантажний автомобіль. Іншої інформації відеозапис не містить.
До матеріалів справ долучено кілька скриншотів з камер відеоспостереження K-150.3o Vitchyznjana-Peredova та K-150.4Н Vitchyznjana-Peredova, однак відеозапис з останньої камери суду не надано. Скриншоти за камери K-150.3o Vitchyznjana-Peredova містять інформацію щодо часу запису - на одному це 03:04:28, на іншому- 03:13:13, тобто поза межами наданого суду відеозапису. Вказані скриншоти не є достатніми доказами вини особи, адже охоплюють достатньо великий проміжок часу, який не зафіксований долученим до матеріалів справи відеозаписом.
Інші докази підтверджують подію (провисання кабелю над проїзною частиною), однак містять даних, що б вказували на причетність ОСОБА_1 до вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 247,251,283 285 КУпАП, суд
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4, 124 КУпАП за недоведеності події та складу правопорушень.
Постанову може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 днів.
Суддя Є.С. Боєв
Постанова набрала законної сили « »________________20__рік.
Дата видачі « »________________20___рік.