Ухвала від 10.02.2023 по справі 240/19655/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

10 лютого 2023 року м. Житомир справа № 240/19655/22

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Майстренко Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення індексації за втрачене домоволодіння,

встановив:

До суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому вона просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області щодо непроведення індексації компенсації за втрачене домоволодіння за 2008-2018 рр. в сумі 68846,31 грн.;

- стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області індексацію грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 за період 2008-2018 рр. включно у розмірі 68846,31 грн.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано їй строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин його пропуску.

Позивач на виконання вимог ухвали суду надала заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій просила визнати причини пропуску строку для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів поважними та поновити даний строк. В обґрунтування заяви зазначила, що вона не має юридичної освіти та не знає особливостей законодавства, а також вказала, що про порушення своїх прав вона дізналася з листа-відмови Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області від 10.08.2022.

Розглянувши зазначену заяву позивача, суд встановив таке.

Частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними, після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Встановлений ст. 122 КАС України строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених норм вбачається, що процесуальне законодавство пов'язує початок перебігу строку на звернення до адміністративного суду з моментом, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України), відповідно до частини третьої якої, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Як встановлено зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує бездіяльність Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області щодо непроведення індексації компенсації за втрачене домоволодіння за 2008-2018 рр. в сумі 68846,31 грн.

Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 10.04.2008 у справі №2а-93/08 зобов'язано виконавчий комітет В'язівської сільської ради прийняти на баланс належний ОСОБА_2 житловий будинок АДРЕСА_1 .

Позивач у позові зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її мама померла, і відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 06.09.2013 її було визнано спадкоємицею зазначеної компенсації, проте звернення з даним позовом до суду відбулося 27.08.2022, тобто з порушенням строку, визначеного статтею 122 КАС України.

Суд зазначає, що доказами того, що особа знала про порушення своїх прав є не тільки її дії, спрямовані на захист порушених прав, а також докази, які свідчать про те, що були створені умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Поважність причин пропуску шестимісячного строку звернення до суду ОСОБА_1 обґрунтовує відсутністю у неї юридичної освіти та незнанням особливостей законодавства.

З даного приводу суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій, в тому числі звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Таким чином, поважність причин пропуску строку звернення до суду не може бути пов'язана з тим, що позивач не має юридичної освіти та не знає законодавства, оскільки така обставина не пов'язана з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для подання позову до суду.

Враховуючи викладене, судом не встановлено наявності поважних причин, за яких позивач не міг звернутися до адміністративного суду в межах визначеного законодавством строку.

Той факт, що позивач звернулась до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою про проведення індексації та отримала за результатами свого звернення відмову, оформлену листом від 10.08.2022, не змінює часу, з якого вона повинна була дізнатись про порушення своїх прав. Зазначена дата свідчить лише про час, коли позивач почала вчиняти активні дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду, а є лише штучно створеною передумовою звернення до суду.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною поведінкою.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є однією з умов для реалізації права на звернення з позовом у публічно-правових відносинах.

Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, позовна заява повертається позивачеві.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Беручи до уваги наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без розгляду.

На підставі вищезазначеного та керуючись статтями 122, 123, 256 КАС України,

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення індексації за втрачене домоволодіння залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 КАС України та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Майстренко