Рішення від 10.02.2023 по справі 127/2389/23

Р І Ш Е Н Н Я№ 127/2389/23

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2023 р.Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Венгрин О.О.,

секретар - Паук Н.В.,

за участі позивача ОСОБА_1 , його представника - адвоката Мацедонської Т.О.,

представників відповідача НКРЕКП - Орленка О.І., Осадчука С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності №81 від 17.01.2023 р.,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності №81 від 17.01.2023 р., який мотивовано тим, що 20.12.2022 р. НКРЕКП прийнято постанову «Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Вінницяобленерго». Перевірка проводилась представниками сектору НКРЕКП у Вінницькій області на підставі посвідчення №447 від 21.12.2022 р. в період з 27.12.2022 р. до 09.01.2023 р. Під час перевірки НКРЕКП встановлено невідповідність даних, відображених АТ «Вінницяобленерго» на офіційному вебсайті в мережі Інтернет, даним, які зазначені в оперативному журналі старшого диспетчера CO «Вінницькі центральні електричні мережі» АТ «Вінницяобленерго». у частині зазначення часу початку перерви електропостачання споживачам. Зокрема, 29.11.2022 р. диспетчером о 05-30 год. в оперативному журналі зроблено запис про отримання від чергового диспетчера центральної диспетчерської служби Південно-західної енергетичної системи (ЧДЦДС) ПрАТ «НЕК «Укренерго» розпорядження про здійснення відключення усієї І черги графіка погодинних відключень (ГПВ) по м. Вінниці. Проте на офіційному вебсайті АТ «Вінницяобленерго» зазначено, що початок відключення по І черзі заплановано на 06-00 год., а публікація про відключення здійснена о 06-07 год., що, на думку відповідача, є порушенням вимог п.п. 22 п. 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата оприлюднювати та оновлювати на своєму офіційному вебсайті, зокрема: інформацію, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог чинного законодавства України, та п.п. 6 п. 1 постанови НКРЕКП від 26.03.2022 р. №349 щодо забезпечення розміщення на власному офіційному вебсайті в мережі Інтернет інформації про час початку та закінчення перерви електропостачання споживачам із зазначенням назв населених пунктів, вулиць, будинків, корпусів тощо та назв перерв (планова, аварійна, застосування графіків обмежень споживачів) та в частині актуалізації кожні 30 хвилин зазначеної інформації.

30.12.2022 р. представниками НКРЕКП складено протокол про адміністративне правопорушення №4 відносно генерального директора АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_1 , як посадової особи, за ст. 188-36 ч. 3 КУпАП, а 17.01.2023 р. НКРЕКП прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення №81, якою визнано генерального директора АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-36 ч. 3 КУпАП, накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1700,00 грн.

Зазначену постанову позивач вважає протиправною, оскільки:

- відповідач при складанні протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 188-36 ч. 3 КУпАП від 30.12.2022 р. №4 допустив грубі порушення, не дослідив усі обставини справи, зокрема, час між фактичним відключенням усієї І черги графіка погодинних відключень по м. Вінниці 29.11.2022 р. та повідомленням про таке відключення на офіційному вебсайті АТ «Вінницяобленерго» не перевищував 30 хвилин, що відповідає вимогам постанови НКРЕКП від 26.03.2022 р. №349, тому в діях генерального директора АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-36 ч. 3 КУпАП;

- в порушення вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адмінправопорушення не зазначено місце і час вчинення адміністративного правопорушення;

- позивачу ОСОБА_1 не вручено копії протоколу від 30.12.2022 р.;

- порушення, зазначені в акті позапланової виїзної перевірки НКРЕКП від 09.01.2023 р. №16, є необгрунтованими, оскільки в оперативному журналі черговим диспетчером робиться запис про отримання розпорядження щодо вжиття заходів, а не записується звіт про виконання такого розпорядження. Після отримання розпорядження диспетчер надає команди черговим електромонтерам відповідних ПС 110/35/10 кВ, які здійснюють комутацію вимикачів 10 кВ в ЗРУ-10 кВ, які після проведення вимкнень доповідають диспетчеру CO «Вінницькі міські електричні мережі» AT «Вінницяобленерго» про виконання команди. Перша черга графіка погодинних відключень в м. Вінниці включає в себе: 8 ПС 110/10 кВ та 47 ліній 10 кВ і при проведенні заміни черги можливе відхилення прогнозованого часу графіка на 15-20 хв.для виконання операцій (включення та/або відключення) вимикачів 10 кВ;

- під час складання протоколу позивача ОСОБА_1 не було ознайомлено із правами, передбаченими ст. 268 КУпАП, а також не вручено копії протоколу.

Позивач просить скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності №81 від 17.01.2023 р. за ст. 188-36 ч. 3 КУпАП, провадження у справі закрити. (а.с. 1-5)

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , його представник - адвокат Мацедонська Т.О. позов підтримали за викладених у позовній заяві обставин, просять його задоволити. Пояснили, що копію протоколу позивач отримав, і в протоколі є інформація про день і місце вчинення правопорушення, в позові підстави не вручення протоколу і відсутність інформації в протоколі про день і місце вчинення порушення зазначено помилково. Але, вважають, що в діях позивача відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 188-36 ч. 3 КУпАП, оскільки в оперативному журналі диспетчером 29.11.2022 р. зроблено запис о 05-30 год. про отримання вказівки відключити першу чергу ГПВ, а не запис про відключення ГПВ о 05-30 год. В цьому журналі в назві колонки чітко зазначено, що в колонці пишеться "дата і час запису". Диспетчер, отримавши вказівку, повторює розпорядження (згідно Положення по веденню оперативних переговорів та оперативного журналу оперативним персоналом AT «Вінницяобленерго») і записує це розпорядження в журнал, зазначивши час цього запису в першій колонці журналу. Потім він дає вказівки відповідній службі (електрикам) на відключення, які виконують відключення. Вже о 06-00 год. відбулось відключення, про що о 06-07 год. розміщена інформація (публікація). Публікація містить всю необхідну інформацію про час початку та закінчення перерви електропостачання споживачам із зазначенням назви населеного пункту, вулиць, будинків, корпусів тощо та назви перерви - за графіком погодинних відключень. Вважають, що в діях позивача відсутній склад адмінправопорушення, тому просять скасувати постанову про притягнення позивача до адмінвідповідальності, а провадження закрити.

Представники відповідача НКРЕКП - Осадчук С.В., Орленко О.І. позов не визнали, просять відмовити в його задоволенні, вважають, що протокол про адмінправопорушення і постанова, що оскаржується, складені відповідно до чинного законодавства. Пояснили, що в оперативному журналі диспетчером 29.11.2022 р. зроблено запис саме про відключення першої черги ГПВ о 05-30 год., а публікація інформації здійснена о 06-07 год., тобто через 37 хв. після відключення. Чому в постанові про притягнення до адміністративної відповідальності від 17.01.2023 №81 зазначено, що комісія розглядала спочатку протокол про адмінправопорушення №4 від 20.12.2022 р. відносно ОСОБА_1 , а потім №4 від 29.12.2022 р. відносно ОСОБА_1 , а, в дійсності, відносно ОСОБА_1 складено протокол №4 від 30.12.2022 р., вважають, що це технічні помилки. Надали відзив на позов. (а.с. 45-49)

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що в зв"язку зі скаргою громадянки до НКРЕКП щодо недотримання AT «Вінницяобленерго» графіків відключень електропостачання споживачам 20.12.2022 р. НКРЕКП було прийнято постанову №1756 «Про проведення позапланової виїзної перевірки AT «Вінницяобленерго», яка здійснювалась з 27.11.2022 р. до 09.01.2023 р. за період діяльності суб'єкта господарювання - АТ «Вінницяобленерго» з 15.11.2022 р. до 26.12.2022 р. (а.с. 14, 12)

На а.с. 11-22 - копія акту НКРЕКП від 09.01.2023 р. №16.

В акті зазначено (крім іншого), що 29.11.2022 р. о 05-30 год. зроблено запис в оперативному журналі про відключення всієї І черги, проте на офіційному вебсайті зазначено, що початок відключення 29.11.2022 р. - 06:00 год., дата та час публікації 29.11.2022 р. - 06-07 год. Таким чином, під час перевірки виявлено невідповідність даних, відображених AT «Вінницяобленерго» на офіційному вебсайті в мережі Інтернет даним, які зазначені в оперативному журналі AT «Вінницяобленерго», в частині зазначення часу початку перерви електропостачання споживачам в АДРЕСА_1 . (а.с. 18)

З копії оперативного журналу №12 10кВ, який розпочато 25.11.2022 р., закінчено 23.12.2022 р. (а.с. 26-27), оригінал якого оглянуто в судовому засіданні, вбачається, що 29.11.2022 р. в графі (колонці) «дата і час запису» зазначено 05-30, в колонці "зміст запису протягом зміни, підписи про прийняття і здачу зміни" записано (дослівно) «Від ОСОБА_2 відключити всю 1-шу чергу ГПВ". (а.с. 27)

Тобто, з оперативного журналу чітко вбачається, що в першій графі (колонці) зазначається час запису. Диспетчер записав час запису 05-30, і записав, що від ОСОБА_2 надійшло розпорядження відключити всю 1-шу чергу ГПВ, а не те, що о 05-30 відключено всю 1-шу чергу ГПВ, як зазначено в акті перевірки НКРЕКП від 09.01.2023 р. №16.

На а.с. 28-35 - копія Положення по веденню оперативних переговорів та оперативного журналу оперативним персоналом АТ «Вінницяобленерго», затвердженого 28.03.2022 р. В Положенні є приклади здійснення записів в оперативному журналі і ведення оперативних переговорів, які досліджені судом. Зокрема в п. 1.1.6 визначено, що отримавши розпорядження, черговий зобов"язаний повторити його з подальшим записом в оперативному журналі. (а.с. 29) Зазначене підтверджує пояснення позивача про те, що розпорядження не виконується миттєво, в час його надходження, для виконання розпорядження потрібен певний час: спочатку воно фіксується в журналі черговим диспетчером, який передає інформацію службам для виконання.

На а.с. 82 зворот - скріншот екрану вебсайту AT «Вінницяобленерго» за 29.11.2022 р., згідно якого розміщено інформацію о 06-07-21 год. про заходи обмеження за графіком погодинних відключень (ГПВ) в м. Вінниці, зазначено назви вулиць, будинків, корпусів тощо, зазначено початок відключення: 06-00 год, плановий час закінчення: 10-00 год., фактичний час закінчення : 08-03 год.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 30.12.2022 р. ОСОБА_1 , генеральний директор АТ «Вінницяобленерго», 29.11.2022 р. по вул. Магістратська, 2 м. Вінниці не забезпечив розміщення на офіційному вебсайті ліцензіата http://voe.com.ua повної інформації про час початку та закінчення перерви електропостачання споживачів із зазначенням назв населених пунктів, вулиць, будинків, корпусів тощо та назв перерв, чим не довів до відома споживача дійсні та актуальні графіки електропостачання, що свідчить про порушення ним п.п. 22 п. 2.2. розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 р. №1470, та п. 6 постанови НКРЕКП від 26.03.2022 р. №349 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури». Вказане свідчить про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 188-36 ч. 3 КУпАП.

Копію протоколу від 30.12.2022 р. позивач ОСОБА_1 отримав 30.12.2022 р. о 17-30 год., про що є його розписка на протоколі відповідача, копія якого залучена до справи. (а.с. 50-51) В протоколі про адмінправопорушення від 30.12.2022 р. в суті порушення є інформація про дату і місце вчинення правопорушення.

Підпунктом 22 п. 2.2. розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 р. №1470, визначено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог оприлюднювати та оновлювати на своєму офіційному веб-сайті:

нормативно-правові акти, що регулюють діяльність на ринку електричної енергії, згідно з якими ліцензіат здійснює ліцензовану діяльність;

інформацію про умови надання послуг з розподілу електричної енергії та послуг з приєднання до системи розподілу, показники якості послуг з розподілу електричної енергії та іншу інформацію відповідно до законодавства;

інформацію про тарифи на послуги з розподілу електричної енергії в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

програму відповідності в установленому НКРЕКП порядку;

щорічний звіт про виконання програми відповідності;

усю необхідну інформацію про умови приєднання до системи розподілу;

діючі ставки плати за приєднання;

перелік показників якості послуг з розподілу електричної енергії, порядок та розмір компенсації за їх недотримання, визначені НКРЕКП;

звіт щодо показників якості послуг з розподілу електричної енергії;

іншу інформацію, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог чинного законодавства України.

П.п. 6 п. 1 постанови НКРЕКП «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури» №349 від 26.03.2022 р. встановлено, що під час дії воєнного стану в Україні та до останнього дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану: операторам систем розподілу забезпечити розміщення на власному офіційному вебсайті в мережі Інтернет інформації про час початку та закінчення перерви електропостачання споживачам із зазначенням назв населених пунктів, вулиць, будинків, корпусів тощо та назв перерв (планова, аварійна, застосування графіків обмеження споживачів).

Згідно постанови НКРЕКП «Про накладення адміністративного стягнення» від 17.01.2023 р. №81 Національна комісія розглянула протокол про адміністративне правопорушення від 20.12.2022 р. №4 щодо порушення ОСОБА_1 , генеральним директором АТ «Вінницяобленерго» вимог п.п. 22 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 р. №1470, копію статуту AT «Вінницяобленерго», скріншоти екрану вебсайту AT «Вінницяобленерго», скріншот з офіційної сторінки facebook AT «Вінницяобленерго», копію з витягу оперативного журналу №12 10кВ за 29.11.2022 р., враховуючи акт, складений за результатами проведеної позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії від 09.01.2023 р. №16, встановила, що під час проведення позапланової виїзної перевірки AT «Вінницяобленерго» з 27.12.2022 р. по 09.01.2023 р., за період діяльності з 15.11.2022 р. по 26.12.2022 р., головою комісії з перевірки ОСОБА_3 було складено протокол про адміністративне правопорушення від 29.12.2022 р. №4 щодо незабезпечення генеральним директором AT «Вінницяобленерго» ОСОБА_1 розміщення на офіційному вебсайті АТ «Вінницяобленерго» (http:// http://www.voe.com.ua/) інформації щодо зазначення назв вулиць, будинків, корпусів тощо, по яких будуть перерви електропостачання, та в частині актуалізації - кожні 30 хвилин зазначеної інформації, а саме: у графіках стабілізаційних вимкнень, які розміщені на вебсайті AT «Вінницяобленерго», відсутня повна актуальна інформація назв вулиць, будинків, корпусів тощо, а також відсутня інформація щодо часу останнього оновлення графіка стабілізаційних відключень. Постановою визнано винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 188-36 ч. 3 КУпАП, накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1700,00 грн. (а.с. 8-10)

Ст. 188-36 ч. 3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання суб'єктами природних монополій або суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сферах енергетики та комунальних послуг рішень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, порушення ліцензійних умов, а саме - накладення штрафу на посадових осіб таких суб'єктів до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 72 ч. 1, 2 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Ст. 73 ч. 1 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно вимог ст. 251 ч. 1 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 77 ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що в акті НКРЕКП від 09.01.2023 р. №16 помилково зазначено, що 29.11.2022 р. о 05-30 год. зроблено запис в оперативному журналі про відключення всієї І черги, оскільки судом встановлено, що в першій графі (колонці) оперативного журналу зазначено час запису, диспетчер 29.11.2022 р. записав час запису 05-30 і записав, що від ОСОБА_2 надійшло розпорядження відключити всю 1-шу чергу ГПВ, а не те, що о 05-30 відключено всю 1-шу чергу ГПВ, як зазначено в акті перевірки НКРЕКП від 09.01.2023 р. №16. Також судом встановлено, що для виконання розпорядження потрібен певний час, розпорядження не виконується миттєво, о 06-00 год. згідно графіка здійснено відключення І черги ГПВ, розміщено усю необхідну інформацію о 06-07 год. на вебсайті AT «Вінницяобленерго». Тобто, суд не вбачає складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-36 ч. 3 КУпАП, в діях генерального директора АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_1 (по факту, що розглядається). В зв"язку з чим є підстави для скасування постанови НКРЕКП «Про накладення адміністративного стягнення» від 17.01.2023 р. №81 відносно ОСОБА_1 і закриття провадження у справі відповідно до ст. 247 ч. 1 п. 1 КУпАП, в якій йдеться про те, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення. Отже, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 245, 247, 251, 188-36 ч. 3 КУпАП,

ст.ст. 2, 72, 77, 73, 79, 243-246, 286 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Скасувати постанову №81 від 17.01.2023 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-36 ч. 3 КУпАП, провадження у справі закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Згідно вимог ст. 246 ч. 5 п. 4 КАС України:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ;

відповідач Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ЄДРПОУ 39369133, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських 19.

Повне рішення виготовлено 10.02.2023 р.

Суддя О.О.Венгрин