Справа № 182/526/23
Провадження № 2-о/0182/47/2023
Іменем України
08.02.2023 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Багрова А.Г. розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу ,-
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою в порядку окремого провадження та просить суд встановити факт її проживання з ОСОБА_2 однією сім'єю без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 в період з 16.06.2013 року по 16.08.2022 року. Обґрунтовуючи заяву, зазначила, що ОСОБА_2 проживав з нею однією сім'єю без шлюбу з 16.06.2013 року у м. Нікополі. 19.04.2022 року він був призваний на військову службу в якості солдата-водія військової частини НОМЕР_1 . 16.08.2022 року ОСОБА_2 в м. Мар'їнка Донецької області під час виконання бойового завдання зник безвісти. Встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу для неї має юридичне значення, оскільки вона має складнощі з отримання достовірної інформації щодо його розшуку, не може підтвердити своє право на отримання грошового забезпечення, яке зберігається за військовослужбовцями, для членів сімей зниклих безвісти та реалізувати своє право на соціальний захист.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Згідно із частиною третьою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Отже заяви у справах окремого провадження повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим статтями 175, 177 ЦПК України, так і спеціальним нормам процесуального законодавства, що врегульовують порядок вирішення судом порушеного питання, зокрема у справах за заявами про розгляд судом справ про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, встановленого статтями 315-319 ЦПК України.
Згідно вимог ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинно бути зазначено причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт неможливості одержання або відновлення документів.
Крім цього, з урахуванням положень частини четвертої статті 294 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення необхідно зазначати заінтересованих осіб.
Як зазначено у заяві заявника, встановлення факту її проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , зниклим безвісти під час виконання бойового завдання , їй необхідно для отримання пільг і компенсаційних виплат.
Щодо зазначеної заявником мети встановлення юридичного факту, слід зазначити, що відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
З урахуванням положень статей 16, 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога не призначається і не виплачується у разі безвісної відсутності військовослужбовця.
При цьому, заявником додано до заяви копію сповіщення та зазначено в обґрунтування заяви, що ОСОБА_2 зник безвісти.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що за військовослужбовцями, які пропали безвісти в період проходження військової служби, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім'ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
Статтею 1 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" до близьких родичів та членів сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин віднесено наступних осіб: чоловіка, дружину, батька, матір, вітчима, мачуху, сина, дочку, пасинка, падчерку, рідного брата, рідну сестру, діда, бабу, прадіда, прабабу, внука, внучку, правнука, правнучку, усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника, особу, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Крім цього, відповідно до статей 4, 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Також, відповідно до статті 10 "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, є посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України (далі - відповідальний орган виконавчої влади), на яку покладено повноваження щодо координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших питань, пов'язаних з цим.
Незважаючи на зазначене вище, заявником при зверненні до суду із заявою про встановлення факту її проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу із військовослужбовцем, який є безвісно відсутнім, не зазначено заінтересованих осіб - уповноваженого центрального органу виконавчої влади, а також відсутня інформація щодо наявності у військовослужбовця родичів, які також можуть мати право на отримання соціальних виплат та пільг у порядку, передбаченому законодавством України та є заінтересованими особами.
Згідно ч. ч. 1-4 ст. 6 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Реалізація права, передбаченого частиною першою цієї статті, відбувається шляхом подання заяви про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України. Органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку та/або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов'язані надавати інформацію про хід та результати їх розшуку в порядку, встановленому цим Законом, близьким родичам та членам сім'ї таких осіб. Члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Таким чином, заявнику слід подати належні докази, що підтверджують порушення її права, у зв'язку з залишенням без відповіді її звернень до органів влади та військового управління стосовно подальшої долі ОСОБА_2 , оскільки, відповідно до вищенаведених норм Закону, вона має право на їх отримання як член сім'ї особи зниклої безвісті.
Крім того, як вбачається з копій письмових доказів доданих до позовної заяви ОСОБА_1 26.10.2010 року розірвала шлюб з ОСОБА_3 . Рішенням Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 26.10.2010 року по справі № 2-302/2010 після розірвання шлюбу прізвище чоловіка залишено « ОСОБА_1 », прізвище дружини змінено на дошлюбне - « ОСОБА_1 ».
Отже, додана до заяви копія паспорта на ім'я ОСОБА_1 , що виданий 29.12.2001 року вважається недійсним , оскільки він не був обміняний на новий у зв'язку зі зміною прізвища після розірвання шлюбу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, у тому числі й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
У зв'язку з наведеним залишення заяви без руху з підстав, передбачених законом, не є порушенням права на справедливий судовий захист.
Керуючись ст. ст. 175, 185, 293, 294, 315, 318, 319 ЦПК України, суддя -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин залишити без руху, надавши строк п'ять днів з дня отримання позивачем копії ухвали для усунення наступних недоліків: викласти заяву, обґрунтувавши заінтересованість вказаної в заяві особи після встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу , або ж, в залежності від мети встановлення цього факту, вказати іншу заінтересовану особу, зазначити інформацію щодо наявності у військовослужбовця родичів, які також можуть мати право на отримання соціальних виплат та пільг у порядку, передбаченому законодавством України та є заінтересованими особами, подати належні докази, що підтверджують порушення її права, у зв'язку з залишенням без відповіді її звернень до органів влади та військового управління стосовно подальшої долі ОСОБА_2 , надати докази обміну паспорту у зв'язку із зміною прізвища з ОСОБА_1 та ОСОБА_1 , оскільки до позовної заяви подано недійсний паспорт.
Роз'яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та йому повернута. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: А. Г. Багрова