Справа № 600/1812/22-а
Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.
Суддя-доповідач: Курко О. П.
07 лютого 2023 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Шидловського В.Б. Боровицького О. А.
за участю:
секретаря судового засідання: Яремчук Л.С.,
представника відповідача: Шалара І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, Ванчиковецького сільського голови Лупой Володимира Сергійовича про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
в травні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, Ванчиковецького сільського голови Лупой Володимира Сергійовича про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року позов задоволено, а саме:
- визнано протиправним та скасовано рішення Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області № 04-17/22 вiд 29.03.2022 про звільнення 31.03.2022 ОСОБА_1 з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області;
- визнано протиправним та скасовано розпорядження Ванчиковецького сільського голови Чернівецького району Чернівецької області № 55-к вiд 29.03.2022 про звiльнення 31.03.2022 ОСОБА_1 з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області;
- поновлено ОСОБА_1 на посаді старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області з 01.04.2022;
- стягнуто з Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 124296,36 грн.;
- стягнуто з Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити її, а рішення суду першої інстанції - скасувати.
Позивач в судове засідання не з'явився. Разом з тим, 06 лютого 2023 року на адресу суду через канцелярію надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи положення частини 3 статті 194 КАС України, де вказано, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що Рішенням І сесії VIII скликання Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області № 07-01/20 від 07.12.2020 ОСОБА_1 затверджено на посаду старости сіл Черленівка, Щербинці, Форосна, Жилівка Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради, про що зроблено запис в трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а.с. 14 - 15, 103).
Керуючись ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», 29.03.2022 виконавчий комітет Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області прийняв рішення № 30 «Про розгляд питання щодо звітування та невиконання старости покладених на нього посадових обов'язків ОСОБА_1 », яким вирішив звернутися до сесії сільської ради та розглянути питання звільнення старости Черленівського старостинського округу № 1 сіл Черленівка, Щербинці, Форосна та Жилівка ОСОБА_1 , у зв'язку із невиконанням покладених на нього посадових обов'язків (а.с. 104).
За наслідками розгляду рішення виконавчого комітету Ванчиковецької сільської ради від 29.03.2022 № 30, керуючись п. 6-1 ч. 1 ст. 26, ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2 ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», XVII позачерговою сесією VIII скликання Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області 29.03.2022 прийнято рішення № 04-17/22, яким вирішено звільнити 31.03.2022 ОСОБА_1 з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради села Черленівка, села Форосна, села Щербинці та села Жилівка (а.с. 111 - 112).
На підставі вказаного рішення, керуючись ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», 29.03.2022 Ванчиковецьким сільським головою ОСОБА_2 видано розпорядження «Про звільнення старости Черленівського старостинського округу № 1 ОСОБА_1 » № 55-к, яким звільнено позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 згідно ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» в період його тимчасової непрацездатності - 31.03.2022 (а.с. 113).
Вважаючи звільнення протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування є Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно зі ст. 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Частина 3 ст. 7 Закону №2493-III передбачає, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є, зокрема додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави (ст. 8 Закону № 2493-III).
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно п. 4 ст. 51 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради входить до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою. Сільська, селищна, міська рада за пропозицією сільського, селищного, міського голови може прийняти рішення про входження старост до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою.
У відповідності ч. 1 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу.
За приписами ч. 2 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР староста працює на постійній основі в апараті відповідної ради та її виконавчого комітету, а в разі обрання членом цього виконавчого комітету - у виконавчому комітеті ради.
На старосту поширюються вимоги щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом для сільського, селищного, міського голови.
Згідно ч. 4 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР старостинський округ утворюється відповідною сільською, селищною, міською радою у складі одного або декількох населених пунктів (крім адміністративного центру територіальної громади), на території якого (яких) проживає не менше 500 жителів. При утворенні старостинських округів враховуються історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток таких старостинських округів та відповідної територіальної громади.
При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальним і підзвітним сільській, селищній, міській раді та підконтрольним сільському, селищному, міському голові. Староста не рідше одного разу на рік, протягом першого кварталу року, наступного за звітним, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений сільською, селищною, міською радою термін, звітує про свою роботу перед такою радою, жителями старостинського округу. Заслуховування звіту старости перед жителями старостинського округу відбувається на відкритій зустрічі, у спосіб, що дає можливість жителям старостинського округу поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції. Інформація про відповідну зустріч, а також письмовий звіт старости оприлюднюються на офіційному веб-сайті сільської, селищної, міської ради та розміщуються у приміщенні ради не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення відповідної зустрічі. Порядок звітування старости визначається Положенням про старосту (ч. 6 ст. 54-1 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до ч. 3 ст. 54-1 Порядок організації роботи старости визначається цим Законом та іншими законами України, а також Положенням про старосту.
Рішенням Ванчиковецької сільської ради від 07.12.2020 затверджено Положення про старосту (далі - Положення).
Згідно з п. 3.1 Положення староста: представляє інтереси жителів відповідного села, бере участь у пленарних засіданнях ради та засіданнях постійних комісій, має право на гарантійний виступ на пленарних засіданнях, інше.
Матеріалами справи підтверджується, що з 07.12.2020 позивач проходив службу в органах місцевого самоврядування на посаді старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради сіл Черленівка, Щербинці, Форосна, Жилівка.
Стосовно винесення відповідачами оскаржуваних рішень та звільнення позивача за ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», суд зазначає наступне.
Особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначає Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі - Закон № 2136-IX, в редакції чинній на дату винесення оскаржуваних рішень).
Частинами 2 та 3 ст. 1 цього Закону встановлено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України. У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
З аналізу наведеної норми Закону № 2136-IX, в редакції чинній на час винесення відповідачами спірних рішень (29.03.2022) видно, що вказаний Закон поширювався на всіх працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності й галузевої належності .
Суд зауважує, що лише з 19.07.2022 до ст. 1 Закон № 2136-IX унесено уточнення Законом № 2352-IX від 01.07.2022 щодо поширення його норм також на державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування та працівників представництв іноземних іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні.
Отже, виключно з 19.07.2022 Закон № 2136-IX поширюється, в тому числі і на позивача, як посадову особу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 5 Закон № 2136-IX у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки. У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Розглядом справи по суті встановлено, що приймаючи спірні рішення про звільнення позивача із займаної посади старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради відповідачі керувалися ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Суд не погоджується із підставою звільнення позивача за ст. 5 Закону № 2136-IX з 31.03.2022, оскільки вказаний Закон № 2136-IX станом на 31.03.2022, тобто на час звільнення позивача не поширюється на нього, як посадову особу місцевого самоврядування. Як зазначалося вище, положення Закону № 2136-IX поширюється на позивача з 19.07.2022 після внесення відповідних змін до закону.
Крім того, суд зазначає, що звільнення на підставі ст. 5 Закону № 2136-IX відбувається за наявності законних підстав для звільнення працівника з ініціативи роботодавця, а не сам факт тимчасової непрацездатності чи відпустки.
Відтак, судом першої інстанції правильно зазначено, що відповідачі під час прийняття оскаржуваних рішень безпідставно керувалися положеннями Закону № 2136-IX.
Стосовно дотримання відповідачами процедури призначення, підготовки і розгляду питанння звільнення позивача із займаної посади на пленарному засіданні Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, суд зазначає наступне.
За приписами п. 6-1 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення старостинських округів, затвердження Положення про старосту, затвердження на посаду та звільнення з посади старости відповідно до закону.
Частинами 1 та 4 ст. 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Згідно п. 8 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (ч. 5 ст. 46 Закону № 280/97-ВР).
Згідно ч. 7 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідно до ч. 10, 17 ст. 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством.
Статтею 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідно до ч. 15 ст. 46 Закону № 280/97-ВР скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, який вона приймає на першій сесії.
Порядок діяльності сільської ради визначено Регламентом Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, який затверджений рішенням І сесії VIII скликання Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 15.12.2020 № 14-01/20 (далі - Регламент) (а.с. 145 - 186).
Згідно ст. 2 Регламенту порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень ради, загальні умови формування та організації роботи постійних та інших комісій ради, виконавчих органів ради, здійснення депутатської діяльності встановлюється цим Регламентом.
Відповідно до ч. 7-8 ст. 26 Регламенту рішення про скликання сесії сільської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Інформація про скликання публікується в газеті «Район-Інфо» та оприлюднюється на офіційному веб-сайті ради.
Судом встановлено, що 29.03.2022 виконавчим комітетом Ванчиковецької сільської ради прийнято рішення № 30, яким вирішено звернутися до сесії сільської ради та розглянути питання звільнення позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1
В цей же день, 29.03.2022 Ванчиковецькою сільською радою проведено XVII позачергову сесію VIII скликання, на якій за наслідками розгляду рішення виконавчого комітету, прийнято рішення № 04-17/22 про звільнення 31.03.2022 позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради села Черленівка, села Форосна, села Щербинці та села Жилівка, чим порушено приписи ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ст. 26 Регламенту щодо обов'язку доведення до відома депутатів і населення рішення про скликання сесії ради із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради, не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії.
Суд звертає увагу, що ні Закон № 280/97-ВР, ні Регламент Ванчиковецької сільської ради не надають тлумачення, які випадки для скликання позачергової сесії є винятковими.
Водночас, в розумінні ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ст. 26 Регламенту Ванчиковецької сільської ради, на позачергову сесію мають виноситися лише питання, що потребують негайного вирішення, а не всі питання, які потребують вирішення відповідною радою.
Колегія суддів вважає, що питання, яке винесено на XVII позачергову сесію VIII скликання Ванчиковецької сільської ради про звільнення позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1, на законодавчому рівні не визнано таким, що потребує негайного вирішення і винесення його на сесію не є винятковим, а тому не було правових підстав у Ванчиковецької сільського голови на скликання позачергової сесії та її проведення у той же день.
Під час розгляду справи по суті відповідачами не доведено та не обґрунтовано, а також не надано до суду докази, які б вказували на наявність виняткових підстав для скликання 29.03.2022 XVII позачергової сесії VIII скликання Ванчиковецької сільської ради.
Суд звертає увагу, що проведення в один день засідань виконавчого комітету та сесії Ванчиковецької сільської ради на яких розглядалися питання щодо звернення до сесії сільської ради та розгляду питання про звільнення позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 свідчить про недотримання Ванчиковецькою сільською радою та її посадовими особами вимог ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ст. 26 Регламенту щодо обов'язку доведення до відома депутатів і населення рішення про скликання сесії ради із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради, не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії.
В матеріалах справи відсутні докази повідомлення належним чином про скликання 29.03.2022 позачергової сесії депутатів Ванчиковецької сільської ради та населення, як того вимагає ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ст. 26 Регламенту.
Відповідач не надав до суду доказів на підтвердження того, що питання про звільнення позивача потребувало невідкладного рішення, такі посилання в оскаржуваному рішенні сільської ради не викладені, а також не наведені у відзиві на позов.
Оскільки XVII позачергова сесія VII скликання Ванчиковецької сільської ради скликана та проведена з порушенням ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та Регламенту, відтак оскаржуване рішення № 04-17/22 вiд 29.03.2022 про звільнення позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно ч. 1, 2 ст. 30 Регламенту Ванчиковецької сільської ради включенню питання до проекту порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання ради передує попередній розгляд цього проекту в постійних комісіях ради, до сфери повноважень яких належать п питання (крім процедурних рішень). Питання, які не були попередньо розглянуті відповідними постійними комiсiями ради, до порядку денного не включаються та не розглядаються на сесії.
Під час прийняття невідкладних рішень на вимогу Ванчиковецького сільського голови за погодженням не менше половини зареєстрованих на засіданні депутатів засідання відповідної комісії з розгляду внесеного до порядку денного питання може бути проведене під час пленарного засідання.
Статтею 31 Регламенту передбачено вимоги до проекту рішення ради. Зокрема, п. 1, 2, 5 ст. 31 Регламенту проект рішення, що планується винести на розгляд ради, подається секретарю ради у друкованій та електронній формі (у текстовому форматі). До проекту рішення додається пояснювальна записка, в якiй вказується: 1) потреба i мета прийняття рішення; 2) прогнозовані суспiльнi, економічні, фінансові та правові наслідки прийняття рішення; 3) прогноз щодо можливого зменшення надходжень або збільшення видатків місцевого бюджету внаслідок прийняття або неприйняття вiдповiдного рішення; 4) результати громадського обговорення чи громадських слухань з цього питання, якщо це передбачено законодавством або рiшенням ради для розгляду вiдповiдного питання; 5) інформація про погодження проекту необхiдними виконавцями чи службами вiдповiдно до їх повноважень; 6) інформація про проведення процедур передбачених для прийняття регуляторних актів; 7) інша інформація, яка на думку розробника проекту є важливою для прийняття рішення. До проекту рішення додаються передбачені текстом додатки.
Відповідно до ч. 1 - 5 ст. 32 Регламенту визначено порядок узгодження проекту рішення. Зокрема, секретар ради розглядає поданий проєкт, реєструє його у книзі реєстрації проектів рішень ради та визначає перелік комісій ради та вiдповiдних структурних підрозділів виконавчого органу, які мають попередньо розглянути чи завiзувати проєкт. Після реєстрації проект рішення разом із переліком комісій ради та завізувати проект, передається до цих виконавців в порядку, встановленому для діловодства ради. В окремих випадках секретар ради може передати зареєстрований проект з переліком необхідних для розгляду та візування виконавців ініціатору його внесення. Секретар ради передає підготовлений проект рішення ради для включення до проекту порядку денного за наявності віз уповноважених представникiв вiдповiдних комісій ради та відповідальних посадових осіб ради (її виконавчих органів). Погодження проєкту рішення із відповідними особами ради здійснюється довше ніж протягом двох робочих днів шляхом не проставлення віз: автора(рів) проекту; керівників виконавчого органу (органiв) ради, до компетенції, яких належить дане питання, чи визначених секретарем ради інших осіб, до компетенції яких належить дане питання; спеціаліста з юридичних питань ради: секретаря ради: голiв вiдповiдних постійних комісій.
Згідно ч. 10-11 ст. 32 Регламенту висновки і рекомендації комісій щодо проекту рішення подаються у письмовій формі. Обговорення кожного проекту рішення у постійних комісіях має бути завершене до початку пленарного засідання, на розгляд винесене вiдповiдне питання. Узагальнення зауважень і пропозицій до проекту рішення. вироблення остаточного його варіанта покладається на ініціаторів проекту можуть бути додатково розглянуті на спільних засіданнях постійних комісій ради. Поправки до проєктiв рiшень зводять у порівняльну таблицю для розгляду на пленарному засіданні.
Судом встановлено, що під час прийняття оскаржуваного рішення № 04-17/22 вiд 29.03.2022 про звільнення позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1, Ванчиковецькою сільською радою та її посадовими особами не дотримано вимог ст. ст. 30, 31 та 32 Регламенту, а саме: в частині подання пояснювальної записки до проекту рішення про звільнення позивача із займаної посади із документами, на які вони посилаються в оскаржуваному рішенні; в частині попереднього розгляду проекту рішення про звільнення позивача із займаної посади постійними комісіями ради та візування структурними підрозділами виконавчого органу.
Стосовно результатів голосування за звільнення позивача із займаної посади, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 12 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Згідно ч. 1 ст. 34 Регламенту пленарне засідання є повноважними за умови участі у ньому більше половини від загального складу ради.
Пунктом 4.7 Положення про старосту передбачено, що повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням сільської сесії ради. Рішення про дострокове припинення повноважень старости рада приймає таємним або відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу ради (а.с. 135 - 144).
Судом встановлено, що загальний склад Ванчиковецької сільської ради VII скликання складається із 26 депутатів (а.с. 213 на звороті).
Таким чином, рішення про дострокове припинення повноважень старости Ванчиковецької сільської ради може бути прийняте більшістю голосів від загального складу ради, що із урахуванням голосу сільського голови становить 14 голосів.
Дослідженням протоколу результатів поіменного голосування пленарного засідання 17 позачергової сесії 7 скликання Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 29.03.2022 за проект рішення про звільнення позивача із займаної посади старости Черленівського старостинського округу № 1 встановлено, що в голосуванні за вказаний проект рішення приймало участь 19 осіб, в т.ч: 18 депутатів (із загального складу 26 депутатів ради) та сільський голова ОСОБА_2 (а.с. 114 - 134).
Згідно результатів голосування, за проект рішення про звільнення позивача із займаної посади проголосувало 10 осіб, проти - 5, утримувались - 4.
Таким чином, фактично рішення про звільнення позивача прийнято більшістю присутніх на пленарному засіданні сесії ради, без дотримання вимог п. 4.7 Положення про старосту, згідно якого рішення про дострокове припинення повноважень старости рада приймається більшістю голосів від загального складу ради.
За приписами п. 3.2 Положення староста зобов'язаний: додержуватися Конституції та законів України, статуту територіальної громади, цього Положення, Регламенту ради, Регламенту виконавчого комітету ради та інших актів ради; забезпечити виконання на території округу законів України, нормативно-правових та розпорядчих актів Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, рішень сільської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень селищного голови та у здійсненні контролю за їх виконанням; інше.
Підпунктом 10 п. 4.6 Положення встановлено, що повноваження старости припиняється достроково за рішенням Ванчиковецької сільської ради.
Згідно п. 4.7 Положення повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням сільської, селищної, міської ради, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Суд звертає увагу, що відповідачі при винесенні спірних рішень не надали доказів порушення позивачем Конституції або законів України, права і свободи громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень. В матеріалах справи також відсутні докази притягнення позивача до адміністративної чи дисциплінарної відповідальності.
Відповідно до ст. 16 Регламенту староста є посадовою особою органу місцевого самоврядування, затверджується Ванчиковецької сільською радою на строк її повноважень за пропозицією Ванчиковецького сільського голови. Староста є членом виконавчого комітету Ванчиковецької сільської ради за посадою. Староста бере участь у пленарних засіданнях ради, участь у засіданнях постійних комісій, має інші права та повноваження, визначені законодавством. Староста має гарантоване право виступу на пленарних засіданнях та засіданнях постійних комісій ради з правом дорадчого голосу. Староста бере участь: в організації виконання рішень сільської ради на території відповідного населеного пункту та у здійсненні контролю за їх виконанням; у підготовці проектів рішень сiльської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного підконтрольних йому населених пунктів; у підготовці проекту сільського бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного населеного пункту.
Згідно ч. 6-8 ст. 16 Регламенту при здійсненні наданих повноважень староста є відповідальний і підзвітний раді та підконтрольний сільському голові. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед радою, а на вимогу не менш як третини депутатів - додатково у визначений радою термін. Порядок організації роботи старости визначається Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим радою.
З аналізу наведених норм видно, що староста бере участь у пленарних засіданнях ради, засіданнях постійних комісій, має інші права та повноваження, визначені законодавством. Староста має гарантоване право виступу на пленарних засіданнях та засіданнях постійних комісій ради з правом дорадчого голосу.
Проте, всупереч наведених вище норм ст. 54-1 Закону № 280/97-ВР, Положення та Регламенту, в ході розгляду справи відповідачами не надано доказів повідомлення позивача про призначення засідання позачергової сесії з метою його участі у засіданні ради під час розгляду питання про звільнення із займаної посади.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції, що приймаючи оскаржуване рішення № 04-17/22 вiд 29.03.2022 про звільнення позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1, Ванчиковецька сільська рада діяла не на підставі, не у межах та не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, без урахування усіх обставин справи, що мають значенні для його прийняття. Тому, оскаржуване рішення № 04-17/22 вiд 29.03.2022 є протиправним та підлягає скасуванню, а позовна вимога позивача в цій частині - задоволенню.
Оскільки, позовна вимога позивача про визнання протиправним та скасування оскаржуваного розпорядження сільського голови Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області № 55-к вiд 29.03.2022 про звільнення позивача з посади старости Черленівського старостинського округу № 1 є похідною вимогою, відповідно, вона також підлягає задоволенню, а розпорядження - скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу (ч. 2 ст. 235 КЗпП України).
Згідно із п. 2 та 3 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Частиною 1 ст. 235 КЗпП України встановлено, що у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Враховуючи висновок суду про протиправність та скасування оскаржуваних рішення та розпорядження, а також беручи до уваги вимоги ч. 1 ст. 235 КЗпП України, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивача необхідно поновити на посаді старости Черленівського старостинського округу № 1 Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області з 01.04.2022, допустивши рішення в частині поновлення на роботі до негайного виконання.
Стосовно стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 01.04.2022 по 16.12.2022 у сумі 124296,36 грн, колегія суддів зазначає наступне.
Судом встановлено, що у період з 28.01.2022 по 11.08.2022 року ОСОБА_1 перебував на лікарняному.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 отримував допомогу по тимчасовій непрацездатності до 11.08.2022 року.
А тому, колегія суддів вважає, що у суду першої інстанції були відсутні підстави для стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 01.04.2022 по 11.08.2022 року.
Окрім того, у відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначив, що Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області на виконання рішення суду першої інстанції виплачено позивачу середній заробіток за час вимушеного прогулу у ромірі 82584,62 грн., з розміром якого останній погоджується.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду не в повній мірі відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити частково, рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року змінити, виклавши абзац 5 резолютивної частини рішення в іншій редакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвали нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області задовольнити частково.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року змінити, викласти абзац 5 резолютивної частини рішення в наступній редакції:
"Стягнути з Ванчиковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 82584 грн. 62 коп."
В решті - рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 07 лютого 2023 року.
Головуючий Курко О. П.
Судді Шидловський В.Б. Боровицький О. А.