Постанова від 07.02.2023 по справі 420/14157/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2023 р. Категорія 112010200м.ОдесаСправа № 420/14157/22

Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.

час і місце ухвалення: письмове провадження,

м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Семенюка Г.В.

суддів: Домусчі С.Д. , Шляхтицького О.І.

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, треті особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі ГУ НП), у якому позивач просив суд: - визнати протиправними дії ГУ НП щодо відмови йому - ОСОБА_1 , у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; - зобов'язати ГУ НП виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення його - ОСОБА_1 , станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Порядок № 45) та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі постанова № 988), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії, мотивуючи його тим, що відповідачем протиправно було відмовлено позивачу в оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки, у зв'язку з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/12794/18, яким скасовано п. 3 Постанови КМУ №103, пенсіонерам видаються довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року. У листопаді 2019 року відбулось підвищення грошового забезпечення за відповідною (рівнозначною) посадою командира роти батальйону поліції особливого призначення ГУ НП, з якої позивач звільнений зі служби в поліції у 2016 році, за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка має постійний характер, що прямо визначено Постановою КМУ №988, а тому на думку представника позивача вказана надбавка повинна бути також зазначена у довідці, яку він просить зобов'язати виготовити та направити в ГУ ПФУ для перерахунку пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” із зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії. Стягнуто з Головного управління Національної поліції в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992, 40 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Національної поліції в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що позивачу на його звернення про виготовлення нової довідки правомірно було відмовлено, оскільки до ГУ НП не надходили списки осіб, які проходили службу в Національній поліції і отримали право на перерахунок пенсії, від ГУ ПФУ, тому для виготовлення довідок не має законних підстав.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перед звільненням проходив службу у ГУ НП на посаді командира роти батальйону поліції особливого призначення ГУ НП. З вказаної посади 03.03.2016 року його звільнено зі служби в ГУ НП у запас та 04.03.2016 року йому відповідно до Закону № 2262-ХІІ ГУ ПФУ в Одеській області призначена пенсія за вислугу років (вислуга - 44 роки) у розмірі 70% грошового забезпечення у сумі 9061, 89 грн (а.с.22).

13.05.2021 позивач звернувся до ДУ “ТМО МВС України по Одеській області” із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з урахуванням листа Національної поліції України віл 24.02.2021 № 2388/09/48-2021 (а.с.21).

ГУ НП отримало вказану заяву позивача від ДУ “ТМО МВС України по Одеській області” за належністю. За результатом розгляду заяви позивача листом від 02.07.2022 за №33/К-17 ОСОБА_1 відмовлено у виготовленні довідки, з посиланням на відсутність законних підстав для виготовлення такої довідки, адже до ГУ НП списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії від ГУ ПФУ в Одеській області, не надходили (а.с.24-25).

Не погоджуючись з відмовою відповідача у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення поліцейського для перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що на підставі Закону № 2262-ХІІ позивач набув право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.

П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке:

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом № 2262-ХІІ.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок № 45) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію”, Постанови № 988, наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260), яким установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п.4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п.5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п.6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання “заслужений” (п.8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п.9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п.10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п.11 Порядку № 260).

Розділ ІІ Порядку № 260 регламентує питання грошового забезпечення.

Згідно з п.1 вказаного розділу оклади за спеціальними званнями поліцейським виплачуються в розмірах згідно з додатком до постанови № 988.

Надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988. Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського (п.3).

Відповідно до п.4 розділу ІІ надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу. Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.

Пунктом 12 розділу ІІ встановлено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.

Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).

Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

Вказана постанова, як зазначено в ній, прийнята відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 3 було постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, по адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року по справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 р, визнано протиправним та скасовано пункт 3 вказаної Постанови № 103.

02.07.2015 року прийнятий Закон України № 580-VIII “Про Національну поліцію”.

Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 580-VIII втратив чинність Закон України “Про міліцію”, а працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону могли бути прийняті на службу до поліції.

Працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань. Працівникам міліції, які перейшли на службу до поліції, стаж вислуги в спеціальних званнях міліції зараховується до стажу вислуги для присвоєння чергових спеціальних звань поліції.

Пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Крім того, Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Аналізуючи вищезазначені норми Верховний Суд у постанові від 13.04.2022 року по справі № 631/750/17 зазначив, що суд апеляційної інстанції дійшов правильних висновків, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015року № 988.

Тобто, фактично при наявності підстав застосовувати ст. 63 Закону № 2262-ХІІ щодо перерахунку пенсій на законодавчому рівні прирівняні колишні працівники міліції та поліцейські, а тому доводи представника відповідача, що довідка про грошове забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії позивачу не повинна бути видана, оскільки він є поліцейським, суд не приймає до уваги, оскільки за вказаний період - листопад 2019 року пенсіонери міліції та поліції були прирівняні щодо виплати їм пенсій та інших соціальних виплат.

У рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 колегія суддів зазначила, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

В п. 38 постанови від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 вказано з 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 № 2011-ХІІ.

Щодо перерахунку пенсій колишніх працівників міліції, то судами було визнано їх право на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року за довідками про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року у зв'язку з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/12794/18, яким скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103.

Таким чином, визнаючи право пенсіонерів, яким призначена пенсія за Законом № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії за постановою КМУ № 103, якою таке право набувалось військовими пенсіонерами з 01.01.2018 року, а колишніми працівникам міліції з 01.01.2016 року, за судовою практикою було змінено період, за якій необхідно було видати довідки про розмір грошового забезпечення з додатковими видами такого грошового забезпечення, а саме станом на 05.03.2019 року та на 19.11.2019 року (довідки видаються за листопад 2019 року), а не станом на 01.01.2018 року та на 01.01.2016 року.

Перерахунок пенсії колишніми працівникам міліції за довідками про грошове забезпечення за листопад 2019 року із визначенням в них складових на цей період поставило в нерівне становище колишніх працівників міліції, які оформили пенсію до 01.01.2016 року та яким пенсія перераховується за задвірками про грошове забезпечення за листопад 2019 року та працівників міліції, які перешли служити в поліцію і оформили пенсію після 01.01.2016 року, але до листопада 2019 року, яким як и позивачу ГУНП відмовляє у виготовленні відповідних довідок про грошове забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.

Згідно з п. 3 ст. 1 Закону України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” непряма дискримінація - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Між тим, статтею 2 Закону України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” проголошені принципи недискримінації у законодавстві України. Законодавство України ґрунтується на принципі недискримінації, що передбачає незалежно від певних ознак: 1) забезпечення рівності прав і свобод осіб та/або груп осіб; 2) забезпечення рівності перед законом осіб та/або груп осіб; 3) повагу до гідності кожної людини; 4) забезпечення рівних можливостей осіб та/або груп осіб.

Згідно зі ст. 4 дія цього Закону поширюється на такі сфери суспільних відносин як, зокрема, громадсько-політична діяльність; державна служба та служба в органах місцевого самоврядування; правосуддя; соціальний захист; на інші сфери суспільних відносин. Статтею 6 Закону заборонена дискримінація дискримінації з боку державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, юридичних осіб публічного та приватного права, а також фізичних осіб.

У справі "Суханов та Ільченко проти України" (заяви № 68385/10 та № 71378/10) ЄСПЛ вказав, що якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя: наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (пункт 35).

Усталена практика судів полягає у тому, що всім пенсіонерам - колишнім працівникам міліції видаються довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року (з додатковими видами грошового забезпечення) за посадою прирівняною до відповідної посади поліцейського, для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року, та суди зобов'язують ГУ ПФУ перераховувати пенсію з 01.12 2019 року за вказаними довідками.

Позивач - ОСОБА_1 перед звільненням проходив службу у ГУ НП на посаді командира роти батальйону поліції особливого призначення ГУ НП. З вказаної посади 03.03.2016 року його звільнено зі служби в ГУ НП у запас та 04.03.2016 року йому відповідно до Закону № 2262-ХІІ ГУ ПФУ в Одеській області призначена пенсія за вислугу років.

Таким чином, станом на час видачі довідок про грошове забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року, позивач був пенсіонером, якій отримував пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та має відповідно "законне сподівання" на отримання такої довідки для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року за довідкою про грошове забезпечення за листопад 2019 року зі складовими на даний період.

Суд також не приймає до уваги доводи представника апелянта як на підставу для відмови у задоволенні позову, що до ГУ НП від ГУ ПФУ не надходили списки осіб, які проходили службу в Національній поліції і отримали право на перерахунок пенсії, тому для виготовлення довідок не має законних підстав.

Дійсно, Порядок № 45 визначає таку процедуру перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію на підставі Законом № 2262-ХІІ, яка фактично виключає особисту участь пенсіонера у вказаному процесі. ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, МВС, Національній поліції. Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Проте у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 був зроблений висновок про наявність права у пенсіонера особисто отримувати вказану довідку та подавати її до ГУ ПФУ для перерахунку пенсії, якщо наявні підставі для її отримання.

Крім того, підставою для перерахунку пенсій є саме норми Закону № 2262-ХІІ.

09.06.2022 року Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову у справі № 520/2098/19, в якій зазначено, що справа була передана на розгляд ВП ВС за рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, яке обґрунтоване наявністю виключної правової проблеми для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики, яка полягає у з'ясуванні питання про те, чи повинні суди застосовувати норми Постанови № 103 в період її чинності, які не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, чи в такому разі слід застосовувати Закон № 2262-ХІІ.

В постанові ВП ВС від 09.06.2022 року вказано, що перерахунок раніше призначених пенсій визначено частиною четвертою статті 63 цього Закону, за якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, перерахунок раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону № 2262-XII.

Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених указаною статтею.

При цьому обчислення пенсії встановлюється ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.

Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, "умовами" слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під "порядком" розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення "розміру" перерахунку пенсій.

При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст.43 Закону № 2262-ХІІ.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Абзац 3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Конституційний Суд України у Рішенні від 13 травня 2015 року за N 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_7 щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституціє та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією

Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі N 913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

Отже, з урахуванням вимог ст. 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Враховуючи викладене, Велика Палата Верховного Суду не погодилась з висновками судів попередніх інстанцій про те, що в разі коли спеціальним Законом № 2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розміру й видів складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для такого перерахунку до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов'язку вичиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.

Враховуючи вищезазначені висновки ВП ВС суд вважає, що на підставі Закону № 2262-ХІІ позивач набув право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.

При цьому позовними вимогами позивача є саме визнати протиправними дії ГУ НП щодо відмови йому у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання ГУ НП виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

У позовних вимогах позивач не просить зазначити конкретні додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ст.9 КАС України суд розглядає справи в межах позовних вимог.

Між тим, одним із доводів з обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у листопаді 2019 року відбулось підвищення грошового забезпечення за відповідною (рівнозначною) посадою, з якої він звільнений зі служби в поліції, за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.

У якості доказів позивач надає лист НПУ від 24.02.2021 року направлений на адресу МВС України про інформацію про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були виплачені саме за листопад 2019 року.

Проте суд вважає, що в межах заявлених позивачем позовних вимог відсутні підстави для розгляду наявності у позивача права на конкретні додаткові види грошового забезпечення, у тому числі за специфічні умови проходження служби в поліції, оскільки сама довідка йому не видана. Грошове забезпечення за вказаною посадою повинно бути визначено відповідачем.

Тобто в цієї частині права позивача не порушувались, а тому не можуть бути предметом розгляду суду з точки зору завдання адміністративного судочинства.

Суд не приймає до уваги в обґрунтування твердження представника апелянта про наявність підстав для відмови у задоволенні позову на постанови адміністративних апеляційних судів, оскільки відповідно до ч.5 ст.242 КАС України застосуванню підлягають висновки Верховного Суду.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області, - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року по справі № 420/14157/22, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

суддя-доповідача Семенюк Г.В.

судді Домусчі С.Д. Шляхтицький О.І.