Ухвала від 07.02.2023 по справі 360/6500/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення заяви без задоволення

07 лютого 2023 року Справа № 360/6500/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними в порядку виконання судового рішення (стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України) у справі № 360/6500/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року по справі 360/6500/21;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року по справі 360/6500/21.

У заяві заявником вказано, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 № 360/6500/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01.12.2019 за довідкою Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області" від 29.07.2021 № 33/33-2640. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області" від 29.07.2021 № 33/33- 2640 про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 201 1 -X11 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.).

12.01.2023 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження ВП № 70728063.

Листом від 28.11.2022 № 4220-4539/П-02/8-1200/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що за матеріалами електронної пенсійної справи, з 14.03.2020 заявник отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262 по лінії Міністерства оборони України, обчислену із грошового забезпечення майора Збройних Сил України, начальника відділення забезпечення Сєвєродонецького міського військового комісаріату Луганської області. З огляду на наведене, перерахунок пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду проведено Головним управлінням у листопаді 2022 року за період отримання пенсії по лінії Міністерства внутрішніх справ України, а саме з 01.12.2019 по 14.03.2020. Доплату по проведеному перерахунку обліковано за період з 01.12.2019 по 13.03.2020 у сумі 30540,57 грн.

Заявник вважає, що виконання рішення суду у такому форматі не є належним виконанням рішення суду.

Ухвалою суду від 30 січня 2023 року заяву ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними в порядку виконання судового рішення (стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України) у справі № 360/6500/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії прийнято до розгляду, вирішено розглянути заяву у письмовому провадженні, зобов'язано ГУПФУ в Луганській області надати до суду письмові відомості щодо виконання судового рішення у справі.

Від ГУПФУ в Луганській області надійшов відзив на заяву, в якому представник заперечує проти задоволення заяви з тих підстав.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду 14.12.2021 по справі №360/6500/21 набрало законної сили 26.10.2022. Згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262 (далі - Закон №2262) по лінії Міністерства внутрішніх справ України по 13.03.2020. З 14.03.2020 по теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262 по лінії Міністерства оборони України.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду 14.12.2021 по справі №360/6500/21 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області" від 29.07.2021 №33/33-2640 про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XЇЇ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988, з урахуванням раніше виплачених сум. Після проведеного перерахунку доплата за період з 01.12.2019 по 13.03.2020 (період отримання пенсії ОСОБА_1 по лінії МВС України) складає 30 540, 57 грн. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 по справі №360/6500/21 виконано в частині включення до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Дата реєстрації даних в системі 01.11.2022, Реєстраційний номер 645455.

Відповідач вказує, що порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, які виплачуються за рахунок коштів державного бюджету за окремою бюджетною програмою. Станом на теперішній час, рішення щодо виплати ОСОБА_1 по справі №360/6500/21 Пенсійним фондом України не прийнято. Рішення суду у справі №360/6500/21 виконано Головним управлінням в межах повноважень. На остаточне виконання рішення суду впливають об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнюють виконання рішення відповідачем та які не залежать від його волевиявлення.

На підставі викладеного, ГУПФУ в Луганській області просить залишити заяву без задоволення.

Вирішуючи заяву про визнання протиправними дій щодо невиконання судового рішення, суд виходить з такого.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частинами першою, другою, четвертою статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З вищевикладеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим до виконання всіма учасниками справи.

Згідно з частиною першою статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Відповідно до частини шостої статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Частинами першою, другою, четвертою статті 249 КАС України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

В рамках адміністративного судочинства: дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм; бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України.

Судом встановлено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 360/6500/21 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01.12.2019 за довідкою Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області" від 29.07.2021 №33/33-2640. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області" від 29.07.2021 №33/33- 2640 про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №201 1 -X11 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988, з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.).

Рішення набрало законної сили 26 жовтня 2022 року.

На виконання рішення суду у даній справі, Луганський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчий лист від 02.12.2022 № 360/6500/21.

12.01.2023 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження ВП № 70728063 з примусового виконання виконавчого листа від 02.12.2022 № 360/6500/21.

Листом від 28.11.2022 № 4220-4539/П-02/8-1200/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що за матеріалами електронної пенсійної справи, з 14.03.2020 ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262 по лінії Міністерства оборони України, обчислену із грошового забезпечення майора Збройних Сил України, начальника відділення забезпечення Сєвєродонецького міського військового комісаріату Луганської області. З огляду на наведене, перерахунок пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду проведено Головним управлінням у листопаді 2022 року за період отримання пенсії по лінії Міністерства внутрішніх справ України, а саме з 01.12.2019 по 14.03.2020. Доплату по проведеному перерахунку обліковано за період з 01.12.2019 по 13.03.2020 у сумі 30540,57 грн. та буде виплачено з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

Як установлено судом та підтверджується матеріалами справи, на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області" від 29.07.2021 №33/33-2640. Заборгованість по пенсії за період з 01.12.2019 по 13.03.2020 в розмірі 30540,57 грн нарахована та обліковується в автоматизованій системі розрахунку пенсій. Також сума заборгованості включена до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Однак, вжиті відповідачем заходи не призвели до надходження коштів з Державного бюджету України на виплату ОСОБА_1 заборгованості в сумі 30540,57 грн.

З 1 квітня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» (далі Постанова №1279), якою вносяться зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (далі Порядок №1596).

Пунктом 3 Постанови закріплено, що Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 року провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.

Постановою також внесено зміни до підпункту 4 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, відповідно до якого Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій.

Отже, з 1 квітня 2021 року функції з фінансування виплати пенсій покладені на Пенсійний фонд України, а не на його територіальні органи. Тому, відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області повноважень щодо виплати пенсії (виплати заборгованості на виконання судового рішення) унеможливлює притягнення до відповідальності шляхом накладення штрафів.

Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, що підтверджується правовими позиціями, викладеними Верховним Судом у постановах від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень 71834551), від 07 листопада 2018 року у справі №818/159/18 (реєстраційний номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень 77763071), від 07 листопада 2019 року у справі № 560/523/19 (реєстраційний номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень 85450386), від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 (реєстраційний номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень 88886054) зазначено, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Тобто виплата пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Окрім того, суд також зазначає, що стаття 113 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права та законності.

Приписи статті 117 Конституції України визначають, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Механізм погашення заборгованості, що утворилась внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, визначався Порядком №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 змінено пункт 2 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2019 та визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Однак, скасування Порядку №649 створило правову невизначеність порядку здійснення виплат, зазначених у пункті 2 постанови КМ України №649.

Водночас, пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України визначено, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Пенсійний фонд України є органом виконавчої влади, реалізація нормативних приписів та програм якого здійснюється шляхом фінансування виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямків витратної частини бюджету Пенсійного фонду України.

Статтею 7 Бюджетного кодексу України встановлено, що одним з основних принципів бюджетної системи є принцип цільового використання бюджетних коштів.

Тобто бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

Отже, нарахована позивачу сума пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. При цьому виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення.

При цьому, суд відмічає, що здійснення перерахунку пенсії та нездійснення її виплати не є доказом невиконання судового рішення, оскільки невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. В той же час, як зазначалося вище, відповідачем вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду.

За таких обставин, суд вважає, що підстави для визнання протиправними дій вчинених на виконання судового рішення та зобов'язання вчинити певні дії відсутні.

Відповідно до частини 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень- відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.

Враховуючи викладене, суд залишає без задоволення заяву позивача в порядку статті 383 КАС України.

Керуючись статтями 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними в порядку виконання судового рішення (стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України) у справі № 360/6500/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов