02 лютого 2023 року Справа № 360/2220/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про заміну відповідача у справі № 360/2220/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала справа № 360/2220/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, яка розглянута, рішення суду набрало законної сили.
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну відповідача у справі № 360/2220/20, яка містить такі вимоги:
- змінити відповідача по справі No360/2220/20 за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року - Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області - місцезнаходження та адреса: 93404, вулиця Шевченка, будинок 9, місто Сєвєродонецьк, Луганська область, код згідно з СДРПОУ 21782461, E-mail: gu.lg@pfu.gov.ua, cafrr:www.pfu.gov.ua, тел. (0645) 702-680;
- зобов'язати правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 травня 2020 року № 909340150635, яким було ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно Закону України „Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII;
- зобов'язати правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України „Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року No 1697-VII на підставі довідки прокуратури Луганської області від 11 березня 2020 року за No18-172вих-20, з урахуванням раніше проведених виплат.
- стягнути з правонаступника - Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) витрати від сплати судового збору в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Ухвалою суду від 22.02.2022 призначено заяву ОСОБА_1 про заміну відповідача у справі № 360/2220/20 до розгляду.
Ухвалою суду від 10.01.2023 вирішено подальший розгляд заяви про заміну відповідача у справі № 360/2220/20 здійснювати на підставі матеріалів адміністративної справи № 360/2220/20 в електронній формі.
Враховуючи дистанційний режим роботи суду в період воєнного стану та відсутність клопотань сторін про призначення заяви до розгляду в судовому засіданні, з метою дотримання безпеки учасників процесу та працівників апарату суд розглядає заяву в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи в електронній формі за відсутності учасників справи та відсутності необхідності в допиті свідків та експерту відповідно до вимог частини 9 статті 205 КАС України.
Розглянувши заяву про заміну відповідача у справі, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, допускається на будь-якій стадії судового процесу.
ЄСПЧ неодноразово зазначав в своїх рішеннях, що судовий процес триває до виконання рішення суду в повному обсязі і не завершується лише набранням законної сили судовим рішенням.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України).
З матеріалів електронної справи вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 травня 2020 року № 909340150635, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.
Зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII на підставі довідки прокуратури Луганської області від 11 березня 2020 року за №18-172вих-20, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто зі Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.
Відомості КП «ДСС» свідчать, що вищевказане рішення набрало законної сили 22.04.2021.
Позивачем у справі є ОСОБА_1 , відповідачем є Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області.
Зміст заяви про заміну відповідача у справі № 360/2220/20 свідчить, що заявник просить замінити відповідача у справі Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Дослідженням матеріалів електронної справи та обліково-інформаційної картки на адміністративну справу № 360/2220/20, яка наявна у комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду», встановлено, що виконавчий лист у даній справі на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року у справі № 360/2220/20 не видавався.
Отже, виконавче провадження щодо примусового виконання рішення суду у справі № 360/2220/20 відкрите не було.
Частиною шостою статті 7 КАС України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
З огляду на вищевикладене, з урахуванням того, що чинним законодавством не встановлено іншого порядку заміни сторони у справі при добровільному виконанні судових рішень, суд дійшов висновку про необхідність вирішення цього питання в порядку, визначеному для заміни сторони у виконавчому провадженні, що обумовлено необхідністю належного виконання рішення суду.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.
Відповідно до додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 925 Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України у Луганській області Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду в м. Лисичанську, Управління Пенсійного фонду в м. Сєвєродонецьку, Управління Пенсійного фонду в Попаснянському районі, Управління Пенсійного фонду в Станично-Луганському районі реорганізовані шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, який визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно з пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506) 22.06.2021 припинено в результаті реорганізації.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506) 26.07.2021 припинено в результаті реорганізації.
Отже, в спірних правовідносинах виконувати рішення у справі № 360/2220/20 в порядку правонаступництва має саме Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як правонаступник реорганізованого Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Оскільки виконавче провадження з примусового виконання рішення в цій справі не було відкрите, однак в системі пенсійних органів відбулось правонаступництво, що має безпосередній вплив на суб'єктний склад учасників цієї справи, які мають виконувати рішення суду, таке питання має бути вирішене судом для забезпечення належного виконання рішення суду, яке постановлене на користь ОСОБА_1 .
Виконавчий лист в цій справі на сьогодні не видавався, виконавче провадження відповідно відкрите не було, тому відповідач ще не набув статусу боржника в цій справі.
Тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 та замінити відповідача в цій справі з Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
При цьому суд, вирішуючи питання про заміну сторони у справі, не вносить відповідні зміни в резолютивну частину рішення суду, така заміна відбувається на підставі відповідної ухвали, що додається до рішення суду, яке має бути виконане з урахуванням вимог цієї ухвали.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про заміну відповідача у справі № 360/2220/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Замінити відповідача у справі № 360/2220/20 з Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.С. Шембелян