Рішення від 07.02.2023 по справі 914/2851/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.02.2023 Справа № 914/2851/22

За позовом: Першого заступника керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова

в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки в транспорті, м.Київ,

до відповідача: Акціонерного товариства «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Ширкеті (Турецька Республіка)», м.Львів,

про: стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.

Суддя І. Б. Козак

При секретарі Г.Гелеш

Представники сторін

Прокурор: Панькевич Р.-представник.

Від позивача: Фіялкович Т.І. - представник,

Від відповідача: не з'явився.

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява на Першого заступника керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки в транспорті до Акціонерного товариства «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Ширкеті (Турецька Республіка)» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.

Ухвалою суду від 14.11.2022 відкрито провадження у справі, підготовче судове засідання призначено на 06.12.2022. 24.01.2023 закрито провадження у справі, розгляд по суті призначено на 07.02.2022.

Правова позиція прокурора.

У судове засідання 07.02.2023 прокурор з'явився, позовні вимоги підтримав. Позовні вимоги обгрунтовані порушенням відповідачем перевищення вагових параметрів вантажних автомобілів, що належать відповідачу та використовувалися ним при здійсненні вантажних перевезень, про що складено відповідні акти проведення перевірок, копії яких знаходяться в матеріалах справи. Загалом скалено актів на загальну суму 184697,80 грн, які прокурор просить стягнути з відповідача.

Правова позиція позивача.

У судове засідання 07.02.2023 позивач з'явився, заявлені прокурором позовні вимоги підтримав повністю.

Попередній розрахунок судових витрат:

2770,45 грн -сплачений судовий збір.

Правова позиція відповідача.

Відповідач у жодне судове засідання не з'явився. Відзиву на позов не подавав.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За приписами ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Обставини справи.

20.09.2019 Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області), відповідно до графіку щоденної роботи пересувного пункту вагового та габаритного контролю Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на вересень 2019 року, направлення на рейдову перевірку № 000144 від 13.09.2019, проведено перевірку із здійсненням габаритно-вагового контролю, під час якої встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження на здвоєній осі транспортного засобу перевізника - Акціонерного Товариства «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ».

За результатами проведеного 20.09.2019 зважування автомобіля згаданого перевізника марки MAN TGS 41.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , виявлено що фактична маса автомобіля становить 42,500 т., при нормі 40 т., що на 2,500 т. (6,25 %) перевищує нормативно допустиме навантаження автомобіля.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - ваги автомобільні електронно тензометричні типу СВ-80000/А18, прилад № 142, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 №94.

Вищевикладені обставини підтверджуються чеком зважування від 20/09/2019, актом № 166879 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.09.2019, розрахунком № 0006451 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 20.09.2019, свідоцтвом № 40М54505219 від 02.07.2019 чинним до 02.07.2020 про повірку законодавчо регульованого вказаного засобу вимірювальної техніки, актом № 0006451 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 20.09.2019, довідкою про результати здійснення габаритно- вагового контролю від 20.09.2019.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки MAN TGS 41.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом с. Романків, Київської області - м. Київ. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_1 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 .

04.11.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області), відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області у період з 03.11.2019 по 10.11.2019, направлення на рейдову перевірку № 003905 від 01.11.2019, проведено перевірку із здійсненням габаритно-вагового контролю, під час якої встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження транспортного засобу перевізника - Акціонерного Товариства «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ».

За результатами проведеної 04.11.2019 перевірки автомобіля згаданого перевізника марки VOLVO, моделі FМХ, реєстраційний номер НОМЕР_3 , виявлено, що загальна маса транспортного засобу становить 52,849 т., при нормативно допустимій масі 40 т., що на 12,849 т. (32,12%) перевищує нормативно допустиме навантаження.

Вищевикладені обставини підтверджуються товарно-транспортною накладною № 6310 від 04.11.2019, актом № 177502 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.11.2019, розрахунком № 225 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.11.2019, довідкою № 037978 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.11.2019, актом № 032225 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.11.2019.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки VOLVO, модель FМХ, реєстраційний номер НОМЕР_3 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом с. Головчинці - смт. Ярмолинці, протяжністю 66,6 км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_2 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області) відповідно до направлення на рейдову перевірку № 009313 від 30.09.2019, 02.10.2019 проведено зважування автомобіля згаданого перевізника марки MAN, моделі TGS 32.360, реєстраційний номер НОМЕР_5 та виявлено, що загальна маса автомобіля становить 43,03 т., при нормі 40,00 т., що на 3,03 т. (7,6 %) перевищує нормативно допустиме навантаження.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-А82- РША, прилад № 17-411, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94.

Вищевикладені обставини підтверджуються чеком зважування від 02.10.2019, актом № 184596 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 02.10.2019, свідоцтвом № 35-02/5350 від 04.02.2019 чинним до 04.02.2020 про повірку законодавчо регульованого вказаного засобу вимірювальної техніки, сертифікатом затвердження перевірки типу засобів вимірювальної техніки серії СТ № 000438 від 27.11.2017, розрахунком № 238/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 02.10.2019, довідкою № 0007915 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 02.10.2019, актом № 0018915 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 02.10.2019.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки МАN, моделі TGS 32.360, реєстраційний номер НОМЕР_5 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом Львів (Авіаційна) - Львів (Кульпарківська), протяжністю 15 км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_3 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області) відповідно до направлення на рейдову перевірку № 009321 від 21.10.2019, щотижневого графіку проведення перевірок з 21.10.2019 по 27.10.2019, 22.10.2019 проведено зважування автомобіля згаданого перевізника марки МАN, моделі TGS 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_7 , з причіпом марки OZTURK, реєстраційний номер НОМЕР_8 , виявлено, що загальна маса навантаження становить 42,51 т., при нормі 40 т., що на 2,51 т. (6,3 %) перевищує нормативно допустиме навантаження.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-АS2- PWIA, прилад № 17-411, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94.

Вищевикладені обставини підтверджуються чеком зважування від актом № 184721 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.10.2019, свідоцтвом № 35-02/5350 від 04.02.2019 чинним до 04.02.2020 про повірку законодавчо регульованого вказаного засобу вимірювальної техніки, розрахунком № 252/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 22.10.2019, довідкою № 0007927 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.10.2019, актом № 0018928 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.10.2019.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки МАЙТ, моделі TGS 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_7 , з причіпом марки OZTURK, реєстраційний номер НОМЕР_8 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом м. Львів - м. Стрий, протяжністю 75 км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_4 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області) відповідно до направлення на рейдову перевірку № 009326 від 28.10.2019, графіку проведення перевірок з 28.10.2019 по 03.11.2019, 01.11.2019 проведено зважування автомобіля згаданого перевізника марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_10 , з причіпом TIRSAN, моделі Т8, реєстраційний номер НОМЕР_11 , виявлено, що фактичне навантаження на строєну вісь становить 48,90 т., при нормі 40 т., що на 8,90 т. (22,2%) перевищує нормативно допустиме навантаження на строєну вісь автомобіля.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-AS2- РМА, прилад № 17-411, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94.

Вищевикладені обставини підтверджуються чеком зважування від 01.11.2019, актом № 184740 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 01.11.2019, свідоцтвом № 35-02/5350 від 04.02.2019 чинним до 04.02.2020 про повірку законодавчо регульованого вказаного засобу вимірювальної техніки, розрахунком № 256/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 01.11.2019, довідкою № 0007932 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.11.2019, актом № 0018932 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 01.11.2019.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу здійснювалось на автомобілі марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_10 , з причіпом марки TIRSAN, моделі Т8, реєстраційний номер НОМЕР_11 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом м. Буськ - м. Львів, протяжністю 60 км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_5 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_12 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області) відповідно до направлення на рейдову перевірку від 04.11.2019 за № 009328, щотижневого графіку з 04.11.2019 по 10.11.2019, 04.11.2019 проведено зважування автомобіля згаданого перевізника марки МАN, моделі TGS 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_7 , з напівпричіпом марки OZTURK, моделі AKYR-02, реєстраційний номер НОМЕР_8 , виявлено, що повна маса транспортного засобу становить 53,57 т., при нормі 40 т., що на 13,57 т. (33,9 %) перевищує нормативно допустиме навантаження маси автомобіля.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-А82- PWIA, прилад № 17-411, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94.

Вищевикладені обставини підтверджуються чеком зважування від 04/11/2019, актом № 184400 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.11.2019, свідоцтвом № 35-02/5350 від 04.02.2019 чинним до 04.02.2020 про повірку законодавчо регульованого вказаного засобу вимірювальної техніки, розрахунком № 377/040 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.11.2019, довідкою № 0007813 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.11.2019, актом № 0018813 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.11.2019.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки МАN, моделі TGS 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_7 , з напівпричіпом марки OZTURK, моделі AKYR-02, реєстраційний номер НОМЕР_8 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом м. Львів (Шевченка) - м. Винники, на відстань ЗО км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_4 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9 та свідоцтво про реєстрацію напівпричепу серії НОМЕР_13 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області) відповідно до направлення на рейдову перевірку від 11.11.2019 за № 009331, щотижневого графіку з 11.11.2019 по 17.11.2019, проведено 11.11.2019 зважування автомобіля згаданого перевізника марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_14 та виявлено, що повна маса транспортного засобу на (38,5 %) перевищує нормативно допустиме навантаження на здвоєній осі автомобіля.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-А82- РWIА, прилад № 17-411, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94.

Вищевикладені обставини підтверджуються чеком зважування від 01.11.2019, актом № 184927 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.11.2019, свідоцтвом № 35-02/5350 від 04.02.2019 чинним до 04.02.2020 про повірку законодавчо регульованого вказаного засобу вимірювальної техніки, розрахунком № 258/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 11.11.2019, довідкою № 0007933 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.11.2019, актом № 0018933 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 11.11.2019.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_14 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом м. Львів - с. Ожидів, на відстань 70 км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_6 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_15 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області) відповідно до направлення на рейдову перевірку від 18.09.2020 за № 011459, щотижневого графіку з 21.09.2020 по 27.09.2020, проведено 22.09.2020 зважування автомобіля згаданого перевізника марки САМС, реєстраційний номер НОМЕР_16 та виявлено, що загальна маса транспортного засобу становить 58,10 т. при нормативно допустимій масі 40, 00 т., що на 18,10 т. (45,3 %) перевищує нормативно допустиме навантаження на здвоєній осі автомобіля.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - вага електронна ТВА-200-10, прилад № 16796, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94.

Вищевикладені обставини підтверджуються чеком зважування від 22.09.2020, актом № 226231 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.09.2020, свідоцтвом № 02Чг-791 від 13.07.2020 чинним до 13.07.2021 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, розрахунком № 357/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 22.09.2020, довідкою № 032536 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.09.2020, актом № 047536 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.09.2020.

З вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки САМС, реєстраційний номер НОМЕР_16 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом м. Львів - м. Славськ, на відстань 140 км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_7 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_17 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області (на час заявлення позову Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області) відповідно до направлення на рейдову перевірку від 18.09.2020 за № 011459, щотижневого графіку з 21.09.2020 по 27.09.2020, проведено 22.09.2020 зважування автомобіля згаданого перевізника марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_18 та виявлено, що загальна маса транспортного засобу становить 50,45 т. при нормативно допустимій масі 40,00 т., що на 10,45 т. (26,1 %) перевищує нормативно допустиме навантаження на здвоєній осі автомобіля.

Зважування проведено засобом вимірювальної техніки - вага електронна ТВА-200-10, прилад № 16796, відповідно до Додатку 3, розділу «Процедури оцінки відповідності Модуль В (перевірка типу)» до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94.

Ці обставини підтверджуються чеком зважування від 22.09.2020, актом № 226232 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.09.2020, свідоцтвом № 02Чг-791 від 13.07.2020 чинним до 13.07.2021 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, розрахунком № 358/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 22.09.2020, довідкою № 032537 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.09.2020, актом № 047537 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.09.2020.

Із вказаних документів вбачається, що перевезення вантажу на автомобілі марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_18 , здійснювалось перевізником - Акціонерним Товариством «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ», за маршрутом м. Львів - м. Славськ, на відстань 140 км. Вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_8 , який надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_19 .

На підставі Порядку №879, із урахуванням відстані 29 км. за маршрутом с. Романків - м. Київ та перевищення нормативно допустимого навантаження загальної маси транспортного засобу на 2,500 т., Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки 20.09.2020 складено розрахунок № 0006451 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 271,15 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 2724,4253 грн. станом на 20.09.2019, тобто 27,2442 грн. за 1 євро) становить 7 387,26 (271,15 х 27,2442 = 7 387,26) грн.

Із урахуванням відстані 66,6 км. за маршрутом с. Головчинці - смт. Ярмолинці та перевищення нормативно допустимого навантаження загальної маси транспортного засобу на 12,849 т. Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області 04.11.2019 складено розрахунок № 225 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 53,95 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 2755,58 грн. станом на 04.11.2019, тобто 27,5558 грн. за 1 євро) становить 1 486,63 (53,95 х 27,5558 = 1 486,63) грн.

Із урахуванням відстані 15 км. за маршрутом Львів (Авіаційна) - Львів (Кульпарківська) та тим, що перевищення загальної маси навантаження становить 3,03 т., Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 02.10.2019 складено розрахунок № 238/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 138 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 2676,03 грн. станом на 02.10.2019, тобто 26,7603 грн. за 1 євро) становить 3 692,92 (138 х 26,7603 = З 692,92) грн.

Також, із урахуванням відстані 75 км. за маршрутом м. Львів - м. Стрий та тим, що перевищення загальної маси навантаження становить 2,51 т., Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 22.10.2019 складено розрахунок № 252/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 157,50 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 2790,47 грн. станом на 22.10.2019, тобто 27,9047 грн. за 1 євро) становить 4 394,99 (157,50 х 27,9047 = 4 394,99) грн.

Із урахуванням відстані 60 км. за маршрутом м. Буськ - м. Львів та тим, що перевищення загальної маси навантаження становить 8,90 т., Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 01.11.2019 складено розрахунок № 256/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 187,20 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 2768,32 грн. станом на 01.11.2019, тобто 27,6832 грн. за 1 євро) становить 5 182,29 (187,20 х 27,6832 = 5 182,29) грн.

Із урахуванням відстані 30 км. за маршрутом м. Львів (Шевченка) - м. Винники та тим, що перевищення загальної маси навантаження становить 13,57 т., Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 04.11.2019 складено розрахунок № 377/040 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 283,50 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 2755,58 грн. станом на 04.11.2019, тобто 27,5558 грн. за 1 євро) становить 7 812,06 (283,50 х 27,5558 = 7 812,06) грн.

Із урахуванням відстані 70 км. за маршрутом м. Львів - с. Ожидів та тим, що повна маса транспортного засобу на (38,5 %) перевищує нормативно допустиме навантаження на здвоєній осі автомобіля, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 11.11.2019 складено розрахунок № 258/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 239,40 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 2703,53 грн. станом на 11.11.2019, тобто 27,0353 грн. за 1 євро) становить 6 472,25 (239,40 х 27,0353 = 6 472,25) грн.

Також, із урахуванням відстані 140 км. за маршрутом м. Львів - м. Славськ та тим, що перевищення загальної маси навантаження становить 18,10 т., Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 22.09.2020 складено розрахунок № 357/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 2352,00 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 3319,96 грн. станом на 22.09.2020, тобто 33,1996 грн. за 1 євро) становить 78 085,45 (2352,00 х 33,1996 = 78 085,45) грн.

Також, із урахуванням відстані 140 км. за маршрутом м. Львів - м. Славськ та тим, що перевищення загальної маси навантаження становить 10,45 т., Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 22.09.2020 складено розрахунок № 358/041 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 2114,00 євро, що за офіційним курсом Національного банку України (100 євро еквівалентно 3319,96 грн. станом на 22.09.2020, тобто 33,1996 грн. за 1 євро) становить 70 183,95 (2114,00 х 33,1996 = 70 183,95) грн.

Лист-повідомлення Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 13.11.2019 за № 70008/1824-19, лист-повідомлення управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області від 13.11.2019 за № 69989/38/24-19, листи-повідомлення управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 05.11.2019 за № 66578/30/24-19, від 12.11.2019 за № 69667/30/24, від 27.11.2019 за № 74678/30/24-19, від 03.08.2022 за № 23102/5.2/24-22, від 03.08.2022 за № 23101/5.2/24-22, від 01.08.2022 за № 22859/5.2/24-22, від 10.08.2022 за № 24150/5.2/24-22 на адресу Акціонерного Товариства «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» про необхідність сплати заборгованості на вищевказані суми заборгованості, відповідачем залишено без реагування.

Із листа Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області за № 23521/5.2/24-22 від 05.08.2022, листа Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області № 23521/5.2/24-22 від 29.07.2022, листа Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області № 23521/5.2/24-22 від 29.07.2022, листів Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області № 24150/5.2/24-22 від 10.08.2022 та № 26379/5.2/24-22 від 25.08.2022, які надійшли на адресу Львівської обласної прокуратури та листів Державної служби України з безпеки на транспорті від 07.09.2022 за № 4659/5.3/15-22, № 4656/5.3/15-22 та № 4660/5.3/15-22 які надійшли на адресу Галицької окружної прокуратури м. Львова вбачається, що позивач не звертався з позовом до відповідача про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

Повідомленнями від 26.09.2022 Галицька окружна прокуратура повідомила Державну службу з безпеки на транспорті, Відділ державного нагляду (контролю) у Київській області, Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області, Відділ державного нагляду (контролю) у Львівській області про звернення з позовом до суду в порядку ч.3 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» про стягнення плати за проїзд з Акціонерного Товариства «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ (Турецька Республіка), що діє в Україні через представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ».

Оцінка суду.

Суб'єктний склад сторін у цій справі свідчить про те, що спір про стягнення плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування в дохід Державного бюджету України підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки не стосується захисту прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, а пов'язаний із вирішенням питання щодо стягнення коштів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року по справі № 803/3/18.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з абзацами 1 і 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до абзаців 1 - 3 частини 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Одночасно згідно з положеннями частин 3-5 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Таким чином, зі змісту вищезазначених законодавчих положень вбачається, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Перший «виключний випадок» передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак, підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.

У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.

«Нездійснення захисту» має прояв в пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він обізнаний про порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

«Здійснення захисту неналежним чином» має прояв в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

«Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Верховний Суд звертає увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Разом з тим, прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17 та від 20.09.2018 у справі № 924/1237/17).

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів держави в арбітражному судочинстві, яке згідно з ст.69 Закону України «Про Конституційний Суд України» є обов'язковим до виконання, прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи в арбітражному суді. Згідно з п.4 мотивувальної частини вказаного Рішення Конституційного Суду України інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних підприємств.

Поняття «інтереси держави» є оціночним і у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовною заявою, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до постанови КМУ №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, шляхом злиття Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті та Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті.

Постановою КМУ №103 від 11.02.2015 затверджено положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення), відповідно до п.1 якого, Державна служба України з безпеки на транспорті (далі Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Відповідно до п.4 Положення, одним з основних завдань Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Також, Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (пп.15,27 п.5 Положення).

На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби України з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3.

При цьому, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через зазначені територіальні органи. Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» забезпечено можливість Укртрансбезпеці здійснювати функції і повноваження, покладені на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті.

Пунктом 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567) визначено, що усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України, підлягають державному контролю.

Згідно з п.3 Порядку, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека та її територіальні органи. Отже, Укртрансбезпека здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху.

З огляду на викладене, Укртрансбезпека під час здійснення своїх повноважень, діє як суб'єкт владних повноважень, а також є органом, наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Також, відповідно до підпунктів 2, 15, 27 пункту 5 Положення №103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, серед іншого: державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Так, беручи до уваги норми Закону України «Про автомобільний транспорт» та інші підзаконні нормативно-правові акти про автомобільний транспорт, Укртрансбезпека та її територіальні органи мають підстави на стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування, що випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.

Незважаючи на вказане, Державною службою України з безпеки на транспорті, за наявності підстав, жодних заходів щодо захисту інтересів держави з метою надходження коштів до Державного бюджету України, а саме звернення до суду не вжито, що підтверджується листом Державної служби України з безпеки на транспорті від 08.02.2022.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини (ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України).

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон), відповідно до ч.12 ст.6 якого державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частини перша та четверта ст. 48 Закону передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Статтею 33 Закону визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою ст. 29 Закону передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком № 879, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року. Пунктом 3 Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.

Пунктом 22.5 Правил №1306 передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Також пунктами 26, 27 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв -розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.

У розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, перевізником визначено фізичну або юридичну особу - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

Матеріалами справи підтверджується несплата відповідачем заборгованості за з плати за проїзд великогабаритним транспортом із порушенням допустимого вагового навантаження на загальну суму 1 486,63 грн., 7 387,26 грн., З 692,92 грн., 4 394,99 грн., 5 182,29 грн., 7 812,06 грн., 6 472,25 грн., 78 085,45 грн. та 70 183,95 грн. (1 486,63 грн. + 7 387,26 грн. + З 692,92 грн. + 4 394,99 грн. + 5 182,29 грн. + 7 812,06 грн. + 6 472,25 грн. + 78 085,45 грн. + 70 183,95 грн.) = 184 697,80 грн.

Під час розгляду справи встановлено, що розмір плати за проїзд визначено відповідно до вимог зазначених вище норм Порядку № 879 та відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, однак цих коштів відповідач у встановлений строк не сплатив.

Згідно з ч.3 ст. 5 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники правовідносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог законодавства. Відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами (стаття 7 ГК України).

Відповідно до вимог ст. 216 ГК України учасники правовідносин у сфері господарювання несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання

У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

За частиною першої статті 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до ч.2-3 ст.225 ГК України законом щодо окремих видів господарських зобов'язань може бути встановлено обмежену відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов'язань. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.

Пунктами 37, 41 Порядку № 879 визначено, що учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством, а дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

З огляду на зазначене та враховуючи, що відповідач факт перевищення нормативно-вагових параметрів транспортним засобом, який належить йому на праві власності не спростував, нараховану плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування не сплатив, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 184697,80 грн плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Аналогічний висновок у подібних правовідносинах викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 926/16/19, від 12.02.2020 у справі № 917/210/19.

Судові витрати.

Щодо стягнення судових витрат, то сплачений прокурором судовий збір в силу вимог ст. 129 ГПК України покладається на відповідача, оскільки спір виник з його неправомірних дій.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Акціонерного товариства «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Ширкеті (Турецька Республіка)», що діє в Україні через представництво «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Ширкеті (адреса: 79039, м.Львів, вул.Б.Хмельницького, 212, ідентифікаційний код 26579227) на користь Державної служби з безпеки на транспорті

7 387,26 грн. - отримувач: управління казначейства у Шевченківському районі, р/р UA178999980313141216000026011 в ГУК у м. Києві, МФО 899998, код ЄРДПОУ 37993783, призначення платежу: 22160100; плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні;

1 486,63 грн. - отримувач: ГУК у Хмел.обл/Хмельн.р-н/22160100, р/р UA 078999980313151216000022490; Код ЄДРПОУ 37971775, призначення платежу: 22160100; плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

175 823,91 грн. отримувач: Городоцька міська ТГ ГУК Львів/Городоцька тг, код отримувача: 38008294, UA598999980313171216000013861, призначення платежу: 22160100; плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

3. Стягнути з Акціонерного товариства «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Ширкеті (Турецька Республіка)», що діє в Україні через представництво «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Ширкеті (адреса: 79039, м.Львів, вул.Б.Хмельницького, 212, ідентифікаційний код 26579227) на користь Львівської обласної прокуратури (адреса: 79000, м.Львів, пр.Шевченка, 15-17, ідентифікаційний код 02910031) 2770,45 грн судового збору.

4. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

6. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.

Повний текст рішення складено та підписано 08.02.2023.

Суддя Козак І.Б.