Справа № 570/5168/16-ц
Номер провадження 2/570/410/2017
08 червня 2017 року Рівненський районний суд Рівненської області
в особі судді Остапчук Л.В.
при секретарі Захарук Г.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рівне
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області, (до участі в справі як третю особу без самостійних вимог залучено: ОСОБА_2 ) про визнання незаконним та протиправним рішення селищної ради,
У зв'язку з тим, що рішеннями Клеванської селищної ради Рівненського району № 185 від 17 листопада 2011 року йому було дано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,08 га в оренду терміном на 10 років для городництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) в АДРЕСА_1 , він розпочав виготовлення проекту землеустрою, але рішенням № 803 від 16 жовтня 2015 року вирішено внести зміни до рішення № 185 від 17 листопада 2011 року, та в п.1 слова " ОСОБА_3 " змінено словами " ОСОБА_4 ", вважаючи таке рішення сільської ради протиправним, винесеними з порушенням вимог чинного законодавства та такими, що порушують його права, позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати незаконним, протиправним та скасувати п.1 рішення Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області № 803 від 16 жовтня 2015 року "Про внесення змін до рішень Клеванської селищної ради" та судові витрати покласти на відповідача.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином і в установлений строк повідомлявся про слухання справи. До суду від нього надійшло клопотання, в якому він просить розглядати справу без його участі, за участі його представника - адвоката Жуковського О.В., свої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд задоволити їх.
Представник позивача, адвокат Жуковський О.В., який з'являвся в перші судові засідання, позов підтримував, вважаючи рішення Клеванської селищної ради № 803 від 16.10.2015 року незаконним і таким, що порушує права позивача, просив залучити до участі в справі як третю особу ОСОБА_4 , оскільки рішення в справі може вплинути на його права. В останнє судове засідання подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності у зв'язку із зайнятістю у іншому процесі, позовні вимоги підтримує повністю та просить позов задоволити.
Представник відповідача - Клеванської селищної ради - Нестерук І.П. з'явилася на перші судові засідання, а в останнє судове засідання не з'являлася, хоча належним чином і в установлений строк повідомлялася про слухання справи. До суду надійшов лист від Клеванської селищної ради за підписом селищного голови Д.Жовтянського, з якого вбачається, що селищна рада просить розглянути справу без участі її представника.
Залучений, як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином та в установлений строк повідомлявся про дату, місце і час розгляду справи. Заяв чи клопотань про причини неявки або відкладення слухання справи від нього не надходило.
Суд вважає можливим розглядати справу без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що згідно п.1 рішення Клеванської селищної ради від 17 листопада 2011 року № 185 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для городництва", вирішено дати дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,08 га в оренду терміном на 10 років для городництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) в смт.Клевань в районі "Новостав".
Пунктом 2 цього ж рішення аналогічний дозвіл надано ОСОБА_5 .
Розпочавши процес виготовлення проекту землеустрою, 08 жовтня 2012 року ОСОБА_3 звернувся до Клеванської селищної ради з заявою, яка зареєстрована за вхідним № 144, в якій просив на виконання рішення № 185 від 17 листопада 2011 року, виділити земельну ділянку в натурі, надати викопіювання, так як без цього він не може виготовити проект землеустрою. Листом № 98 від 17 жовтня 2012 року ОСОБА_3 була надана відповідь на дану заяву, в якій вказано, що інвентаризація даного масиву не проведена, після проведення інвентаризації йому буде встановлено межі ділянки, та про додаткові рішення його буде повідомлено. Але відповіді ОСОБА_3 так і не отримав, не дивлячись на неодноразові звернення.
Однак, п.1 рішення № 803 від 16 жовтня 2015 року "Про внесення змін до рішень Клеванської селищної ради" вирішено, внести до рішення Клеванської селищної ради від 17 листопада 2011 року № 185 пункт 1 такі зміни: слова " ОСОБА_3 " змінити словами " ОСОБА_4 ", чим було позбавлено ОСОБА_3 права на отримання в оренду земельної ділянки, згоди на що він не давав.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Стаття 122 ч.1 ЗК України передбачає, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч.2 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
А частина 3 цієї статті передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Питання врегулювання земельних відносин віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування, які діють відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Стаття 16 Цивільного кодексу України встановлює, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. А частина 2 цієї статті встановлює способи захисту цивільних прав та інтересів.
Відповідно до практики Вищих спеціалізованих судів України даний спір підлягає до розгляду в межах цивільного судочинства.
Проаналізувавши наявні у справі докази, суд вважає, що п.1 рішення Клеванської селищної ради № 803 від 16 жовтня 2015 року, яким внесено зміни до рішення № 185 від 17.11.2011 року і фактично скасовано дозвіл, який був наданий ОСОБА_3 , на розробку проекту землеустрою про передачу в оренду земельної ділянки, є не вмотивованим, і не зрозумілим, невідомо з яких причин селищна рада внесла зміни в своє рішення і фактично відмовила ОСОБА_3 у наданні дозволу на оренду земельної ділянки площею 0,08 га терміном на 10 років. Тобто рішення в цій частині не відповідає вимогам закону, а тому даний пункт рішення підлягає до скасування.
Оцінивши обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що в наявності є порушення прав позивача, за захистом якого спрямоване його звернення до суду, позов є обґрунтованим і доведеним належними доказами, а тому підлягає до задоволення.
Що стосується стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат, то враховуючи, що відповідач - це сільська рада, а представник позивача не наполягав на стягненні судового збору, то вважаю необхідним сплату судового збору залишити за позивачем і не стягувати його з відповідача.
Керуючись ст.ст.57, 59, 60, 88, 213-215, 223, 294, 295 ЦПК України, ст.ст.16, 177, 181 Цивільного кодексу України, ст.ст.116, 118, 122, 123, 152, 158 Земельного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд, -
Позов ОСОБА_1 до Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області, (до участі в справі як третіх осіб без самостійних вимог залучено: ОСОБА_2 ) про визнання незаконним та протиправним рішення селищної ради - задоволити повністю.
Визнати незаконним і протиправним п.1 рішення Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області від 16 жовтня 2015 року № 803 "Про внесення змін до рішень Клеванської селищної ради" та скасувати цей пункт.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом.
Суддя Остапчук Л.В.