Постанова від 30.01.2023 по справі 914/2305/21

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" січня 2023 р. Справа № 914/2305/21

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

Головуючого (судді-доповідача): Якімець Г.Г.,

Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,

за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,

та представників:

від стягувача (скаржника) - Турчиняк Я.І.

від боржника - не з'явився

від органу ДВС - не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», б/н від 23 листопада 2022 року

на ухвалу Господарського суду Львівської області від 03 листопада 2022 року, (підписана 08.11.2022), суддя Фартушок Т.Б.

про розгляд скарги на дії державного виконавця

у справі №914/2305/21

за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м. Львів

до відповідача Комунального підприємства «Жовкватеплоенерго», м. Жовква, Львівська область

про стягнення заборгованості в сумі 553 745,78 грн.

ВСТАНОВИВ:

19 жовтня 2022 року стягувач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» звернувся до Господарського суду Львівської області з скаргою на дії державного виконавця, в якій просив суд:

1) визнати дії Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) щодо винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.05.2022 року протиправними;

2) зобов'язати Жовківський відділ державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) усунути порушення, шляхом скасування постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.05.2022 року.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 03 листопада 2022 року у справі №914/2305/21 визнано неправомірними дії державного виконавця Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) Мікули Людмили Степанівни щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №68811163. В задоволенні решти вимог за скаргою суд відмовив.

Ухвала суду в частині задоволення скарги мотивована тим, що станом на час постановлення державним виконавцем постанови про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Львівської області від 24.12.2021 року (04.05.2022 року), були відсутні передбачені п.10 ч.1 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження» обставини, для зупинення виконавчих дій, оскільки матеріалами справи підтверджується та визнається боржником обставина того, що зміни до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до ЗУ «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» щодо кредитора КП «Жовкватеплоенерго» Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (ідентифікаційний код: 03349039) (82.2.) та заборгованості, присудженої до стягнення рішенням Господарського суду Львівської області від 23.11.2021 року у справі №914/2305/21, внесено лише 17 травня 2022 року на підставі наказу Мінрегіону від 17.05.2022 року №77. Відтак, суд встановив, що станом на час винесення постанови державного виконавця боржник не був включений до Реєстру за кредитором Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (ідентифікаційний код: 03349039), як стягувачем у виконавчому провадженні про стягнення з боржника на користь кредитора заборгованості за послуги з розподілу і транспортування природного газу, щодо якої ухвалено судове рішення про стягнення.

Щодо відмови у задоволенні решти вимог скарги стягувача (щодо зобов'язання Жовківського відділу ДВС у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) усунути порушення, шляхом скасування постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.05.2022 року) ухвала суду мотивована тим, що вказані вимоги стягувача суперечать приписам статті 74 ЗУ «Про виконавче провадження» та ч.2 ст.343 ГПК України, оскільки заявником при зверненні до суду із скаргою обрано спосіб захисту саме шляхом скасування оскаржуваної постанови тоді, як вищевказаними нормами передбачено, що у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані дії неправомірними, тобто, способом захисту порушеного права заявника при зверненні до суду із скаргою на рішення чи дії державного виконавця є визнання цих рішень неправомірними в той час, як правом скасування рішень (постанов) державного виконавця при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень наділений начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Разом з цим, суд в ухвалі зазначив, що заявником не доведено належними, достатніми та достовірними доказами у справі факту звернення до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець зі скаргою із вимогами про скасування оскаржуваної постанови, а також ухилення начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець від вчинення дій, передбачених статтею 74 Закону. В той час, суд зазначає, що заявник не позбавлений права на звернення до суду із скаргою на бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, у випадку доведення такої належними, достатніми та допустимими доказами у справі. Таким чином, суд, визнавши дії державного виконавця протиправними в подальшому, у разі невиконання рішення суду зазначив, що стягувач вправі звертатися до господарського суду з конкретними вимогами про зобов'язання державного виконавця, чи начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, до вчинення певних дій за умови ухилення його від таких (бездіяльність).

Не погоджуючись з ухвалою місцевого господарського суду в частині відмови в задоволенні скарги, стягувач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» звернувся до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Львівської області від 03 листопада 2022 року у справі №914/2305/21 та ухвалити нове рішення, яким скаргу на дії державного виконавця задоволити у повному обсязі. Зокрема, зазначає, що норми ЗУ «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення» повинні бути цілеспрямовано та комплексно застосовані з урахуванням цілей та завдань цього закону. Також зазначає, що судом не взято до уваги мети прийняття ЗУ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» - урегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу та супутніх ринків, яка погашається за рахунок видатків державного бюджету. Наголошує, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості КП «Жовкватеплоенерго» має бути включене у реєстр, який веде НКРЕ КП на виконання Закону №1639, а будь-які дії з розтермінуванням, списанням тощо мають бути синхронізовані з аналогічними діями стосовно оператора ГРМ (АТ «Львівгаз»).

У заяві від 20 січня 2023 року скаржник також наголошує на тому, що Велика Палата Верховного Суду (постанова від 16 листопада 2022 року у справі №910/7310/20) відступила від висновків про те, що суд не наділений повноваженнями на скасування рішень органів державної виконавчої служби/приватних виконавців, відтак, зазначає, що вимоги його скарги є належним способом захисту.

У відзиві на апеляційну скаргу Жовківський відділ ДВС у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги у повному обсязі. Зокрема, зазначає, що боржник включений в Реєстр і є учасником процедури врегулювання заборгованості згідно з Законом №1730-VIII. Також на думку органу ДВС у суду відсутні підстави для скасування постанови державного виконавця про зупинення вчинення виконавчих дій від 14 травня 2022 року.

27 січня 2023 року від Жовківського відділу ДВС у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) до суду надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.

Представник стягувача (скаржника) в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив такі задоволити в повному обсязі.

Представники боржника та органу ДВС в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ч.12 ст.270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Оскільки явка представників боржника та органу ДВС в судове засідання не визнавалась обов'язковою, зважаючи на заяву органу ДВС, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за їхньої відсутності.

Західний апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду Львівської області від 23 листопада 2021 року у справі №914/2305/21 позов задоволено частково: провадження у справі в частині стягнення з КП «Жовкватеплоенерго» на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» 160 000 грн. основного боргу закрито; присуджено до стягнення з КП «Жовкватеплоенерго» на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» 160 029,27 грн. - основного боргу, 42 083,86 грн. - пені, 10 465,36 грн. - 3% річних, 46 196,60 грн. - інфляційних втрат та 3 882,23 грн. - судового збору із відстрочкою виконання рішення до 31 грудня 2021 року; в задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Рішення Господарського суду Львівської області від 23 листопада 2021 року у справі №914/2305/21 не оскаржувалось, набрало законної сили 24 грудня 2021 року та є обов'язковим до виконання на всій території України.

24 грудня 2021 року Господарським судом Львівської області видано наказ про примусове виконання рішення Господарського суду Львівської області від 23 листопада 2021 року у цій справі про стягнення з КП «Жовкватеплоенерго» на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» 160 029,27 грн. суми основного боргу, 42083,86 грн. пені, 10465,36 грн. 3% річних, 46196,60 грн. інфляційних втрат та 3882,23 грн. судового збору із відстрочкою виконання рішення до 31 грудня 2021 року.

15 квітня 2021 року державним виконавцем Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) Мікулою Людмилою Степанівною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №68811163 з примусового виконання наказу Господарського суду Львівської області від 24 грудня 2021 року у справі №914/2305/21.

29 квітня 2022 року боржник подав до органу ДВС заяву вих.№149, у якій повідомив, що станом на день відкриття виконавчого провадження заборгованості перед стягувачем у сумі 160 029,27 грн. - основного боргу немає, оскільки така погашена 29 квітня 2022 року; також боржником погашено судовий збір в сумі 3882,32 грн. Разом з тим, боржник зазначав, що він включений в Реєстр і є учасником процедури врегулювання заборгованості згідно ЗУ «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», у зв'язку з чим, посилаючись на ч.4 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження», просив державного виконавця зупинити ВП №68811163.

Постановою державного виконавця Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) Мікули Людмили Степанівни від 04 травня 2022 року про зупинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №68811163 зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Львівської області від 24 грудня 2021 року у справі №914/2305/21. Вказаною постановою встановлено, що КП "Жовкватеплоенерго" є підприємством, що відноситься до теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення та включене до відповідного реєстру, що є підставою для зупинення виконавчого провадження.

Повідомленням про включення/внесення змін до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» від 18 травня 2022 року вих.№8/10.1/1498-22 Мінрегіон повідомив, що станом на 18 травня 2022 року Комунальне підприємство «Жовкватеплоенерго» включено до Реєстру на підставі наказу Мінрегіону від 10 липня 2017 року №168 за номером 82. На підставі наказу Мінрегіону від 17 травня 2022 року №77 внесено зміни до Реєстру щодо кредиторів: Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (ідентифікаційний код 20077720) за номером 82.1; Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (ідентифікаційний код: 03349039) за номером 82.2.

Листом від 11 жовтня 2022 року вих.№434 боржник звернувся до стягувача із проханням здійснити списання заборгованості КП «Жовкватеплоенерго» за наказом Господарського суду Львівської області від 24.12.2021 року у справі №914/2305/21 з неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних у сумі 98 745,82 грн. на підставі ч.1 ст.7 ЗУ «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств водопостачання та водовідведення».

У жовтні 2022 року стягувач - АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» звернувся до суду з скаргою на дії державного виконавця, в якій просив суд: визнати дії Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) щодо винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.05.2022 року протиправними; зобов'язати Жовківський відділ державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) усунути порушення, шляхом скасування постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 04.05.2022 року.

Як зазначалось вище, ухвалою суду першої інстанції скаргу стягувача задоволено частково, однак, колегія суддів з висновком суду в частині відмови в задоволенні скарги не погоджується, з огляду на наступне:

Відповідно до ст.326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Частиною 1 ст.327 ГПК України передбачено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Згідно з ст.1 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 18 вказаного Закону передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.

В силу положень п.10 ч.1 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про обставини, зазначені в частині першій цієї статті, а з підстави, передбаченої пунктом 9 частини першої цієї статті, - у день надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, зупиняє вчинення виконавчих дій, про що виносить відповідну постанову (ч.2 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження»).

Виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення з теплопостачальних та теплогенеруючих організацій заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової енергії, послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), а також за послуги з транспортування і розподілу природного газу, теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (ч.4 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження»).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.

Частинами 1 та 2 ст.3 вказаного Закону передбачено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства; для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву; рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього органу; включення до реєстру здійснюється безоплатно та за кожним кредитором окремо.

Так, повідомленням Мінрегіону вих.№8/10.1/1498-22 від 18.05.2022 року про включення/внесення змін до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» підтверджується, що боржник включений до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», при цьому, зміни до Реєстру щодо кредитора - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (ідентифікаційний код: 03349039) за номером 82.2. внесено 17 травня 2022 року на підставі наказу Мінрегіону №77 від 17 травня 2022 року.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність, станом на час винесення спірної постанови державного виконавця, правових підстав для зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №68811163, у зв'язку з чим, місцевий господарський суд правильно визнав неправомірними дії державного виконавця Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) Мікули Людмили Степанівни щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №68811163.

Поряд з цим, колегія суддів не погоджується з висновком місцевого господарського суду про відмову в задоволенні скарги стягувача в частині зобов'язання Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) усунути порушення, шляхом скасування постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 04 травня 2022 року, з огляду на наступне:

Згідно з ч.1 ст.339 ГПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.343 ГПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Частинами 1 та 3 ст.74 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 листопада 2022 року у справі №910/7310/20 Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків КГС ВС про застосування частини другої статті 343 ГПК України, викладених у постановах від 21.05.2021 у справі №905/64/15, від 25.06.2021 у справі №905/2214/14-908/5734/14, від 25.06.2021 у справі №25/7, від 30.06.2021 у справі №905/2190/14, від 15.07.2021 у справі №924/408/19, від 24.11.2021 у справі №908/3994/14, від 11.04.2022 у справі №916/3143/19 та від 04.08.2022 у справі №910/11419/20, а також висновків КЦС ВС про застосування аналогічних положень частини другої статті 451 ЦПК України, викладених у постанові від 23.02.2022 у справі №1005/7141/2012, про те, що суд не наділений повноваженнями на скасування рішень органів державної виконавчої служби / приватних виконавців (п.8.36).

У вказаній постанові зазначено наступне: Велика Палата Верховного Суду враховує, що за змістом частини третьої статті 74 Закону №1404-VIII рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Цей начальник при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.

Однак можливість оскаржити рішення, дії або бездіяльність державного виконавця в порядку, визначеному частиною третьою статті 74 Закону №1404-VIII, не позбавляє стягувача можливості захистити свої порушені права та інтереси шляхом звернення з відповідною скаргою до суду, що передбачено частиною першою статті 74 зазначеного Закону та частиною першою статті 339 ГПК України. Такий захист має бути ефективним, зокрема, доступним для тих, кого він стосується, спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваного порушення та не залежати від дій, які виконавець вчиняє на свій розсуд.

Зважаючи на наведене вище, колегія суддів дійшла висновку, що у спірному випадку ефективним способом захисту порушеного права стягувача на виконання рішення суду, є задоволення скарги останнього у повному обсязі, в тому числі і щодо зобов'язання Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) усунути порушення, шляхом скасування постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 04 травня 2022 року, що не суперечить положенням ч.2 ст.343 ГПК України.

Поряд з тим, колегія суддів вважає помилковим посилання місцевого господарського суду на постанову Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012 року (зокрема п.9.13), оскільки при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.4 ст.236 ГПК України).

Наведеного вище місцевий господарський суд не врахував, у зв'язку з чим, дійшов до помилкового висновку про відмову в задоволенні скарги в цій частині.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Право на виконання судового рішення є невід'ємною гарантією відновлення порушеного права позивача та складовою судового захисту його прав.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Частиною 1 ст.255 ГПК України визначено, що окремо від рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції, зокрема, про розгляд скарг на рішення, дії (бездіяльність) органів Державної виконавчої служби, державного виконавця, приватного виконавця (п.25).

Відповідно до ч.1 ст.271 ГПК України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно з ч.1 ст.275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Статтею 277 ГПК України передбачено, що підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

З огляду на зазначені вище встановлені апеляційним судом обставини, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги стягувача, скасування ухвали суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні скарги та прийняття в цій частині нового рішення про задоволення скарги.

Інші доводи скаржника (щодо необхідності врегулювання заборгованості АТ «Львівгаз» перед НАК «Нафтогаз України») не стосуються предмету скарги та такі (доводи) спростовані в оскаржуваній ухвалі.

Відповідно до ст.344 ГПК України судові витрати, пов'язані з розглядом скарги, покладаються судом на заявника, якщо було постановлено рішення про відмову в задоволенні його скарги, або на орган державної виконавчої служби чи приватного виконавця, якщо було постановлено ухвалу про задоволення скарги заявника.

З урахуванням положень ст.344 ГПК України з Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) на користь заявника - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» слід стягнути 2 481 грн. - у відшкодування витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Згідно з ст.345 ГПК України про виконання ухвали, постановленої за результатами розгляду скарги, відповідний орган державної виконавчої служби, приватний виконавець повідомляють суд і заявника не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання.

Відтак, Жовківському відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) необхідно повідомити Західний апеляційний господарський суд про виконання цієї постанови не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання, у відповідності до вимог ст.345 ГПК України.

Керуючись ст.ст.129, 255, 270, 271, 275, 277, 281, 282, 339-345 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,

постановив:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» задоволити.

Ухвалу Господарського суду Львівської області від 03 листопада 2022 року у справі №914/2305/21 скасувати в частині відмови в задоволенні скарги.

Прийняти в цій частині нове рішення про задоволення скарги.

Зобов'язати Жовківський відділ Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (80300, Львівська область, м. Жовква, вул. Воїнів УПА, 35; ідентифікаційний код - 43317547) усунути порушення, шляхом скасування постанови державного виконавця Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Мікули Людмили Степанівни від 04 травня 2022 року про зупинення вчинення виконавчих дій (ВП №68811163).

Про виконання постанови Жовківському відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) повідомити Західний апеляційний господарський суд не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання, у відповідності до вимог ст.345 ГПК України.

Стягнути з Жовківського відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (80300, Львівська область, м. Жовква, вул. Воїнів УПА, 35; ідентифікаційний код - 43317547) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (79039, м. Львів, вул. Золота, 42; ідентифікаційний код - 03349039) 2 481 грн. - у відшкодування витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Матеріали справи №914/2305/21 повернути до Господарського суду Львівської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.

Повну постанову складено 06 лютого 2023 року

Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.

Суддя Бойко С.М.

Суддя Бонк Т.Б.