П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 лютого 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/22294/21
Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О.В.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м.Одеса
Повний текст судового рішення складений 05.09.2022р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
12.11.2021р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 02.11.2021р. №774-к про накладення на нього дисциплінарного стягнення шляхом оголошення догани.
Позивач зазначає про безпідставне притягнення його, як державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, до дисциплінарної відповідальності, оскільки ним не вчинялися дисциплінарні проступки.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2022р. відмовлено у задоволенні позову на підставі того, що відповідачем в межах наданих владних повноважень та із дотриманням процедури, в порядок та спосіб, що передбачені законом, за наявності для цього фактичних та правових підстав було обґрунтовано винесено оскаржуваний наказ про накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення шляхом оголошення догани, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом першої інстанції, при вирішенні справи, вимог законодавства, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Апелянт зазначає, що не вчиняв дисциплінарних проступків, що свідчить про відсутність правових підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
Доповідною запискою начальника управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на адресу першого заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 23.09.2021р. №1318/3-21-0.82 запропоновано, у зв'язку з неналежним виконанням посадових обов'язків порушити дисциплінарне провадження щодо державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_1 /а.с.8/
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 06.10.2021р. №729-к, відповідно до ст.ст.65, 68-72 Закону України «Про державну службу» та вищезазначеної доповідної записки, порушено дисциплінарне провадження відносно державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_1 . Доручено здійснити вказане дисциплінарне провадження у період з 06.10.2021р. до 29.10.2021р. /а.с.9-11/
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 19.10.2021р. №750-к, відповідно до ст.ст.69-71 Закону України «Про державну службу» та доповідної записки від 19.10.2021р. №1409/3-21-0.32, продовжено термін дисциплінарного провадження, порушеного 06.10.2021р. відносно державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_1 , до 03.11.2021р. /а.с.95/
Поданням Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В» Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 21.10.2021р. вирішено рекомендувати першому заступнику начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області застосувати до ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани (п.2 ч.1 ст.66 Закону України «Про державну службу»). /а.с.105-109/
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 02.11.2021р. №774-к, на підставі ст.65-66, ст.77 Закону України «Про державну службу» та подання Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В» Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 21.10.2021р., накладено на ОСОБА_1 , державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, дисциплінарне стягнення шляхом оголошення догани, відповідно до п.2 ч.1 ст.66 Закону України «Про державну службу». /а.с.121/
Не погоджуючись з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог виходячи з наступного.
Так, відповідно до положень ст.8, ч.1 ст.36, ч.1 ст.62 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки; виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України, тощо.
Особа, призначена на посаду державної служби вперше, публічно складає Присягу державного службовця, в якій присягає, в тому числі, дотримуватися Конституції та законів України, поважати та охороняти права, свободи і законні інтереси людини і громадянина, честь держави, з гідністю нести високе звання державного службовця та сумлінно виконувати свої обов'язки.
Державний службовець зобов'язаний виконувати обов'язки, визначені ст.8 цього Закону, а також: не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця; виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців; дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.
Згідно з положеннями ст.63 Закону України «Про державну службу» керівник державної служби несе відповідальність за неналежний рівень службової дисципліни і здійснює повноваження щодо притягнення державних службовців до дисциплінарної відповідальності.
Безпосередній керівник державного службовця має право вносити клопотання керівнику державної служби про притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку.
Згідно з ч.1 ст.64, ч.1, 2 ст.65 Закону України «Про державну службу» за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Підставою для здійснення дисциплінарного провадження відносно позивача стала доповідна записка начальника управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на адресу першого заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 23.09.2021р. №1318/3-21-0.82 про ініціювання дисциплінарного провадження.
Згідно з ч.1 ст.68 Закону України «Про державну службу» суб'єктом призначення, а саме першим заступником начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, було порушено, наказом від 06.10.2021р. №729-к, дисциплінарне провадження відносно державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_1 , якого ознайомлено з вищезазначеним наказом 06.10.2021р. /а.с.9--11/
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 19.10.2021р. №750-к, відповідно до ст.ст.69-71 Закону України «Про державну службу» та доповідної записки від 19.10.2021р. №1409/3-21-0.32, продовжено термін дисциплінарного провадження, порушеного 06.10.2021р. відносно державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_1 , до 03.11.2021р. /а.с.95/
Згідно ч.ч.1, 2 ст.73 Закону України «Про державну службу» з метою збору інформації про обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, для визначення дисциплінарною комісією ступеня вини, характеру і тяжкості цього дисциплінарного проступку Комісією, дисциплінарною комісією формується дисциплінарна справа.
Дисциплінарна справа повинна містити: 1) дату і місце її формування; 2) підстави для відкриття дисциплінарного провадження; 3) характеристику державного службовця, складену його безпосереднім керівником, та інші відомості, що характеризують державного службовця; 4) відомості щодо наявності чи відсутності дисциплінарних стягнень; 6) пояснення державного службовця щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження та/або акт про відмову від надання таких пояснень; 7) пояснення безпосереднього керівника державного службовця з приводу обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження; 8) пояснення інших осіб, яким відомі обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження (за наявності); 9) належним чином завірені копії документів і матеріалів, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку; 12) пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії у державному органі з висновком про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Колегія суддів враховує, що 06.10.2021р. ОСОБА_1 повідомлено про засідання дисциплінарної комісії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з розгляду дисциплінарного провадження стосовно нього, яке відбудеться 12.10.2021р. о 11:00 за адресою: АДРЕСА_1 , каб.1221. /а.с.12/
07.10.2022р. ОСОБА_1 надано письмові пояснення дисциплінарній комісії. Заявлено клопотання про розгляд дисциплінарної справи за його відсутності. /а.с.88-90/
Отже, дисциплінарною комісією реалізовано право позивача на участь у дисциплінарному провадженні та надання відповідних письмових пояснень.
Так, в період з 06.10.2021р. по 21.10.2021р. Дисциплінарною комісією з розгляду дисциплінарних справ стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В» Головного управління Держгеокадастру в Одеській області сформовано дисциплінарну справу стосовно державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_1 , за результатом розгляду якої внесено першому заступнику Головного управління Держгеокадастру в Одеській області подання від 21.10.2021р.
Вищезазначеним поданням дисциплінарної комісії рекомендовано першому заступнику начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області застосувати до ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани (п.2 ч.1 ст.66 Закону України «Про державну службу»). /а.с.105-109/
Дисциплінарною комісією встановлено, що державним кадастровим реєстратором відділу № 1 управління у Белградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Стояновим С.С.:
16.06.2021р. на підставі заяви №ЗВ-9200841442021 внесено відомості до Державного земельного кадастру стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5121486500:01:003:0703 з « 01.02 Для ведення фермерського господарства» на « 01.03 - Для ведення особистого селянського господарства», з порушенням вимог ст.20 Земельного кодексу України, у редакції, яка діяла на момент внесення таких відомостей;
23.06.2021р. на підставі заяви №ЗВ-97077850652021 прийнято рішення №РВ-5101918272021 про відмову у державній реєстрації земельної ділянки шляхом поділу існуючої земельної ділянки з кадастровим номером 5121487000:01:001:0434 у зв'язку з тим, що підстава для розроблення землевпорядної документації суперечить земельному законодавству, а саме ст.122 Земельного кодексу України. Однак, вищезазначена документація із землеустрою розроблялася у 2020 році на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.03.2020р. №15-4510/13-20-СГ, від 13.04.2020р. 15-6867/13-20-СГ та від 23.04.2020р. № 5-7794/13-20-С1, на момент видання яких, земельні ділянки, на які розроблено документацію із землеустрою, перебували у державній власності.
Щодо внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 5121486500:01:003:0703 перебуває у приватній власності з 12.05.2017р. /а.с.28/
Так, відповідно до положень ч.ч.1 ст.20 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України, в редакції чинній на момент здійснення позивачем реєстраційних дій) встановлено що зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Згідно ч.3 ст.20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.
Зміна цільового призначення земельних ділянок, що не належать до державної чи комунальної власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (крім земельних ділянок державної або комунальної власності), цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Відмова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже, зміна цільового призначення земельної ділянки приватної власності відбувається з моменту прийняття уповноваженим органом рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Пунктами 116-118 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051 (в редакції чинній на момент здійснення позивачем реєстраційних дій) було визначено, що внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у п.24 цього Порядку (в тому числі і цільове призначення земельної ділянки), здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
У разі коли до Державного земельного кадастру вносяться відомості (зміни до них) про зареєстровану раніше земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, такі відомості (зміни до них) вносяться до неї після її відкриття відповідно до п.п.49-54 цього Порядку.
Відомості (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення: 1) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 2) нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 3) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку.
Внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у п.119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
Таким чином, до прийняття уповноваженим органом рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення, у державного кадастрового реєстратора відсутні підстави для внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки.
Разом з тим, 16.06.2021р. на підставі заяви №ЗВ-9200841442021 державним кадастровим реєстратором ОСОБА_1 внесено відомості до Державною земельного кадастру стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5121486500:01:003:0703 з « 01.02 Для ведення фермерського господарства» на «01.03 - Для ведення особистого селянського господарства» без наявності рішення уповноваженого органу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Тобто, державним кадастровим реєстратором ОСОБА_1 внесено зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки без наявності відповідної правової підстави, визначеної ЗК України.
Щодо відмови у державній реєстрації земельної ділянки шляхом поділу існуючої земельної ділянки, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, рішенням державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Стоянова С.С. розглянуто заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 17.06.2021р. №ЗВ-97077850652021 разом з доданими до неї документами, відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів законодавству, а саме підстава для розроблення землевпорядної документації, суперечить земельному законодавству, в саме ст.122 ЗК України. Відповідно до даних Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером №5121487000:01:001:0434 є комунальною власністю Кубейської сільської ради. Згідно ст.122 ЗК України передача земельних ділянок комунальної власності у власність або у користування, не відноситься до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальних органів. /а.с.154/
Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України (в редакції на 23.04.2020р.) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 4 ст.122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У відповідності до абз.1 ч.1, ч.ч.2-3 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлено ст.118 ЗК України.
Так, наказами Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.03.2020р. №15-4510/13-20-СГ, від 13.04.2020р. 15-6867/13-20-СГ та від 23.04.2020р. №15-7794/13-20-СГ, відповідно до ст.ст.15-1, 22, 33, 118, 121, 122 ЗК України, надано гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих на території Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області (за межами населеного пункту), орієнтовними розмірами - 1,17га, 0,40га, 1,30га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. /а.с.29-34/
Тобто на момент видання зазначених наказів, земельні ділянки, на які в подальшому було розроблено документацію із землеустрою, перебували в державній власності, та рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою приймалось уповноваженим на те державним органом.
В подальшому, Указом Президента України від 15.10.2020р. №449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», з метою забезпечення подальшого здійснення реформ у сфері земельних відносин та створення умов для реалізації прав громадян України і територіальних громад у цій сфері, доручено Кабінету Міністрів України: 1) активізувати діяльність із передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність; 2) опрацювати питання щодо стимулювання оформлення територіальними громадами права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, передані з державної власності; 3) вжити в установленому порядку заходів щодо врегулювання питання забезпечення набуття гарантованого права громадян на землю під час передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких громадянам надано дозволи на розроблення документації із землеустрою; 4) забезпечити супроводження законопроектів щодо фінансової підтримки фермерських господарств, удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, встановлення прозорого процесу проведення електронних земельних аукціонів; 5) вжити в установленому порядку заходів щодо прискорення створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних України.
На виконання вищезазначеного Указу Президента України, Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову від 16.11.2020р. №1113, якою доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити: 1) прискорення проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності; 2) передачу з 17.11.2020р. земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до ст.117 Земельного кодексу України; 3) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (емфітевзису) таких земельних ділянок відповідно до статті 117 Земельного кодексу України; 4) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 р. документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України; 5) у разі відмови органів місцевого самоврядування від підписання акта приймання-передачі земельних ділянок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, вжиття заходів до включення відповідних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги з урахуванням вимог Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.02.2021р. проведена державна реєстрація права комунальної власності Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5121487000:01:001:0434 (за рахунок якої надано дозволи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянок). /а.с.35/
27.05.2021р. набув чинності Закон України №1423-IX, яким розділ Х «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктом 24, яким визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними.
Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.
Отже, вищезазначеною правовою нормою встановлено, що надані до дня набрання чинності п.24 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними.
Таким чином, накази Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.03.2020р. №15-4510/13-20-СГ, від 13.04.2020р. 15-6867/13-20-СГ та від 23.04.2020р. №15-7794/13-20-СГ про надання дозволів на розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність є чинними і після передачі вказаних ділянок у комунальну власність територіальної громади.
Згідно зі ст.ст.25, 30 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Відповідно до п.107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051 , Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до п.п.49-54 цього Порядку.
Згідно п.110 вищезазначеного порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: 1) заява (у паперовій або електронній формі) про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації), у паперовій або електронній формі відповідно до вимог Закону України «Про землеустрій»; 3) електронний документ.
Учасниками справи не заперечується, що погоджена документація із землеустрою подана із заявою №ЗВ-97077850652021 розроблялася у 2020 році на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.03.2020р. №15-4510/13-20-СГ, від 13.04.2020р. № 15-6867/13-20-СГ та від 23.04.2020р. №15-7794/13-20-С1, тобто до передачі земельної ділянки у комунальну власність та набрання законної сили п.24 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України. /а.с.230/
За таких умов, державний кадастровий реєстратор ОСОБА_1 неправомірно виніс рішення про відмову №РВ-5101918272021 за заявою №ЗВ-97077850652021 з посиланням на ст.122 ЗК України, а саме на те, що підстава для розроблення землевпорядної документації суперечить земельному законодавству.
Враховуючи встановлені обставини, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість подання дисциплінарної комісії від 21.10.2021р. щодо наявності у діях державного кадастрового реєстратора ознак дисциплінарного проступку.
Крім цього, частиною 1 ст.75 Закону України «Про державну службу» встановлено, що перед накладенням дисциплінарного стягнення суб'єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення.
23.10.2021р. ОСОБА_1 надано письмове пояснення першому заступнику начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області. /а.с.23-25, 111-113/
Статтею 77 Закону України «Про державну службу» встановлено, що рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб'єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб'єкта призначення.
Разом з тим відповідно до ч.4 ст.74 Закону України «Про державну службу» дисциплінарне стягнення не може бути застосовано під час відсутності державного службовця на службі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, під час перебування його у відпустці або у відрядженні.
Враховуючи викладене, рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймається суб'єктом призначення із врахуванням викладених положень Закону впродовж 10 календарних днів, наприклад, шляхом проставлення резолюції суб'єкта призначення на поданні дисциплінарної комісії.
Оформлення відповідного рішення (видання наказу або розпорядження) щодо державного службовця, відносно якого ініційовано дисциплінарне провадження, здійснюється після закінчення періоду його тимчасової непрацездатності, часу перебування у відпустці або у відрядженні.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.10.2021р. на відповідному поданні проставлена резолюція щодо накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на ОСОБА_1 , тобто, рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення прийнято з урахуванням ст.77 Закону України «Про державну службу».
При цьому, у період з 28.10.2021р. по 01.11.2021р. ОСОБА_1 був відсутній на службі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, що унеможливлювало накладення на нього дисциплінарного стягнення.
А тому, у перший день після закінчення періоду непрацездатності ОСОБА_1 , наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 02.11.2021р. 774-к, на підставі ст.65-66, ст.77 Закону України «Про державну службу» та подання Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В» Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 21.10.2021р., накладено на ОСОБА_1 , державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, дисциплінарне стягнення шляхом оголошення догани, відповідно до п.2 ч.1 ст.66 Закону України «Про державну службу». /а.с.121/
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.