Справа № 560/13038/22
іменем України
02 лютого 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не зазначення в довідці від 11.11.2022 №ХС43356 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% премії 40%. Зобов'язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видати нову довідку для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 в якій вказати з поміж іншого, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% та премії 40%.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку та отримує пенсію у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Відповідач видав позивачу нову довідку від 11.11.2022 №ХС43356 на виконання рішення суду від 01.11.2022 №560/6329/22. В оновленій довідці зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 01.01.2022 за прирівняною посадою. Однак, позивач не погодився з виданою довідкою, а саме вважав, що премія, яка є складовою його грошового забезпечення має складати 40%, а не 10% як зазначено в довідці, та не вказано надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65%. Однак, відповідач листом відмовив позивачу у задоволенні його заяви. Вважає дії щодо відмови відповідача у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Хмельницькій області оновленої довідки про грошове забезпечення на ім'я позивача станом на 01.01.2022 протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 13.12.2022, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
До суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що довідка про грошове забезпечення станом на 01.01.2022, виготовлена відповідно до норм чинного законодавства України, а для включення до довідки премії в розмірі 40% та надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% немає правових підстав.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Відповідач видав позивачу довідку від 11.11.2022 №ХС43356, в якій зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2022 по справі №560/6329/22 станом на 01.01.2022.
Однак, позивач не погодився з виданою довідкою, а саме вважав, що премія, яка є складовою його грошового забезпечення має бути складати 40%, а не 10% як зазначено в довідці, та вважає, що відповідач не зазначив надбавку за особливості проходження служби в розмірі 65%, тому звернувся до відповідача з заявою про видачу оновленої довідки.
Відповідач листом, відмовив позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на те, що довідка про грошове забезпечення станом на 01.01.2022, виготовлена відповідно до норм чинного законодавства України.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 (далі Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII. Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704), якою затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
При цьому, пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, позивач, як колишній військовий та пенсіонер, набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Тобто, у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії має бути включено усі складові (основні та додаткові), що передбачені Постановою №704 та виплачувались за відповідною прирівняною посадою станом на 01.01.2022.
Як слідує зі змісту довідки від 11.11.2022 №ХС43356, до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії включено як основні, так і додаткові види грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, станом на 01.01.2022,, а саме: посадовий оклад - 6150 грн; оклад за військовим званням - 1890 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 3618 грн; надбавка за особливості проходження служби (1,0%) - 116,58 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 922,50 грн; надбавка за кваліфікацію (7%) - 430,50 грн; надбавка за шифрувальну роботу (0%) - 0,00; премія (10%) - 615,00 грн.
При цьому, позивач не погоджується з діями відповідача щодо включення до довідки від 11.11.2022 №ХС43356 про розмір грошового забезпечення премії в розмірі 10%, вважаючи що розмір останньої має складати 40% та не включення надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65%.
Суд зазначає, що відповідачем у довідці від 11.11.2022 №ХС43356 вказано розмір премії (як і розмір інших складових) станом на січень 2022 року. При цьому, відсутні підстави для зазначення премії в розмірі 40%, адже станом на січень 2022 особа за прирівняною посадою позивача отримала саме 10% премії та 1,0% надбавки за особливості проходження служби.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених, статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, адже відповідач не порушив вимог закону, відмовляючи у виготовленні нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивача, тому позов слід залишити без задоволення, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя О.П. Шевчук